Panele grzewcze na podczerwień – najważniejsze informacje

Zasada działania grzejników infrared

Grzejniki podczerwone nie działają na zasadach konwekcji, tak jak tradycyjne grzejniki wodne. Mimo wszystko ich zasada działania okazuje się stosunkowo prosta i najbardziej zbliżona do procesów zachodzących w naturze.

Panele grzewcze na podczerwień działają na zasadzie radiacji. Nie nagrzewają się, ale przekazują ciepło do ustawionych w ich pobliżu elementów wyposażenia. Mogą to być drewniane meble, podłoga czy nawet fotele. Nagrzany element oddaje ciepło do otoczenia, co przypomina ogrzewanie promieniami słonecznymi.

Ogrzewanie podczerwienią wymaga zasilania elektrycznego. Grzejniki na podczerwień nie zostają wypełnione cieczą, dzięki temu działają natychmiast po uruchomieniu zasilania. Dobrej jakości płomiennik podczerwieni jest na tyle wydajny, że sprawdzi się w mocno wychłodzonych wnętrzach.

Warto przy tym zauważyć, że panele ścienne i grzejniki podłogowe, wykorzystujące zjawisko radiacji zwiększają odczuwalną temperaturę otoczenia. Odczuwalna temperatura jest o kilka stopni wyższa od temperatury rzeczywistej. Dzięki temu możemy zapewnić sobie duży komfort grzewczy i ograniczyć zjawisko zaduchu w pomieszczeniach. Tego typu działanie sprawia, że grzejniki infrared zyskują przychylne opinie użytkowników. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kosztach ogrzewania domu.

Grzejniki podczerwone – najważniejsze atuty

Elektryczne grzejniki podczerwone posiadają wiele atutów. Jednym z nich z pewnością okaże się wysoka trwałość grzejników. Dobrej jakości panele grzewcze na podczerwień posiadają żywotność w zakresie kilkunastu lat. Niektórzy producenci szacują nawet, że panele infrared mogą pracować do kilkudziesięciu lat. Z pewnością jest to bardzo dobry wynik, który wyróżnia podczerwone ogrzewanie elektryczne.

Płomiennik podczerwieni zapewnia też wysoki komfort grzewczy. Jak już wspomnieliśmy, zwiększa odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu. Co więcej, nie wywołuje ruchów powietrza, co będzie bardzo korzystne dla alergików. Panele grzewcze na podczerwień nie powodują wzbijania się roztoczy, dzięki czemu sprawdzą się wśród użytkowników uczulonych na kurz lub sierść. Ich właściwości zostają potwierdzone przez pozytywne opinie większości inwestorów.

Omawiając zalety rozwiązania infrared nie sposób pominąć szybkości działania. Ogrzewanie podczerwienią i grzejniki hybrydowe sprawdzą się w wychłodzonych wnętrzach. Dzięki brakom cyrkulacji powietrza mogą być też stosowane w słabo zaizolowanych wnętrzach. Panele ścienne mogą być wykorzystane do miejscowego ogrzania wybranego fragmentu aranżacji. A może zainteresuje cię także artykuł o ogrzewaniu domu prądem?

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

Grzejniki na podczerwień to dobre rozwiązanie. Koszty użytkowania nie są wysokie, a zasada działania grzejników bardzo prosta.
Grzejniki na podczerwień - rodzaje, ceny, opinie, zasada działania, koszty użytkowania

Czy grzejniki na podczerwień mają także jakieś wady?

Elektryczne panele ścienne i podłogowe mają także pewną wadę. Będzie nią koszt eksploatacji ogrzewania. Co prawda panele na podczerwień nie generują tak dużych wydatków, jak starszego typu ogrzewacze elektryczne. Jednak ceny użytkowania i tak skutecznie zniechęcają niektórych inwestorów.

Pewną niedogodnością jest także cena inwestycji. Lepszej jakości panele ścienne to wydatek rzędu 800 – 1500 zł. Za maty do ogrzewania podłogowego wraz z oprzyrządowaniem i sterownikami zapłacimy około 320 – 450 zł/m2. Co prawda nie są to wygórowane ceny, jednak grzejniki podczerwone rzadko stanowią samodzielny system ogrzewania pomieszczeń. Dzieje się tak dlatego, że panele typu infrared nie są w stanie ogrzewać ciepłej wody użytkowej. Dlatego instalacja grzewcza w domach jednorodzinnych musi być dodatkowo rozbudowana. Ogrzewanie podczerwienią zazwyczaj stanowi wtedy jedynie dodatkowe źródło ogrzewania wybranych wnętrz.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Alternatywne rozwiązanie i koszty użytkowania grzejników

A może grzejniki hybrydowe?

Grzejniki hybrydowe to połączenie paneli na podczerwień z ogrzewaniem konwekcyjnym. Są to specjalnie zaprojektowane panele ścienne, które możemy dopasować do potrzeb niemal każdego wnętrza.

Warto wiedzieć, że grzejniki hybrydowe projektuje się w taki sposób, by zapewnić zjawisko radiacji oraz konwekcji. Podwójna zasada działania urządzeń zwiększa ich efektywność grzewczą. Grzejniki hybrydowe nagrzewają pobliskie przedmioty na zasadzie radiacji. Ich budowa składa się także z dodatkowego, samonagrzewającego się elementu grzewczego, który rozprowadza ciepło w sposób konwekcyjny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach elektrycznych?

Podwójny sposób działania sprawia, że grzejniki hybrydowe uchodzą za skuteczny sposób na zwiększenie komfortu cieplnego. Producenci podkreślają również, że tego rodzaju grzejniki podczerwone zapewniają najmniejsze zużycie energii elektrycznej. Z pewnością jest to warta rozważenia opcja, o której możemy pomyśleć podczas projektowania własnej instalacji grzewczej.

Ile zapłacimy za ogrzewanie podczerwienią?

Wielu fachowców podkreśla, że płomiennik podczerwieni jest tańszy w eksploatacji niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne. Co prawda pobór mocy paneli może być bardzo zbliżony. Jednak grzejniki na podczerwień nie pobierają energii elektrycznej w sposób ciągły. Szacuje się, że panele ścienne pobierają prąd jedynie przez około ¼ czasu swojej pracy. To właśnie ten aspekt sprawia, że ogrzewanie typu infrared może uchodzić za dość ekonomiczne (w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem elektrycznym).

Według średnich szacunków przyjmuje się, że do ogrzania 1 m3 pomieszczenia potrzebne jest 20 W mocy grzewczej. Załóżmy teraz, że panele grzewcze na podczerwień ogrzewają powierzchnię 100 m2 przez okres jesienno-zimowy, wynoszący 6 miesięcy.

Na podstawie uproszczonych rachunków przyjmujemy, że średnioroczny koszt ogrzania budynku o powierzchni 100 m2 (przy standardowej wysokości ścian), wyniesie około 4000 zł. Jest to zadowalający wynik. Jednak ceny za ogrzewanie metodami tradycyjnymi i tak okażą się nieco niższe.

ikona podziel się Przekaż dalej