Jaki grzejnik elektryczny do łazienki? Rodzaje, możliwości, wady i zalety

W jakim celu montuje się kaloryfer elektryczny w łazience?

Zanim ustalimy, jaki grzejnik elektryczny do łazienki sprawdzi się najlepiej, powinniśmy omówić funkcję danych urządzeń. Okazuje się bowiem, że elektryczny grzejnik łazienkowy przynosi kilka bardzo istotnych korzyści. Jedną z najbardziej oczywistych jest podniesienie temperatury w pomieszczeniu. Łazienki są pomieszczeniami, po których poruszamy się bez odzieży wierzchniej. Wyjście z ciepłej kabiny prysznicowej do chłodnego pomieszczenia nie należy do najprzyjemniejszych. Większa temperatura uzyskana dzięki małym kaloryferom łazienkowym zmniejsza uczucie dyskomfortu i znacząco podnosi komfort kąpieli. Będzie to nabierało szczególnego znaczenia w przypadku kąpieli niemowląt i małych dzieci.

Wydajny, łazienkowy grzejnik elektryczny podniesie temperaturę w pomieszczeniu bez konieczności uruchamiania ogrzewania w całym budynku. Jednak jego rola nie ogranicza się wyłącznie do ogrzewania. Warto zauważyć, że nawet mały, elektryczny kaloryfer łazienkowy może pomóc w walce z nadmiernym zawilgoceniem pomieszczenia.

Łazienki są pomieszczeniami o najwyższym poziomie wilgoci. Zwiększona wilgotność powstaje poprzez kąpiele, pranie, a często również suszenie ubrań. Elektryczny kaloryfer łazienkowy może być z powodzeniem wykorzystany do suszenia ręczników, ale i do zmniejszenia wilgotności w pomieszczeniu. Efekt uzyskujemy poprzez zwiększenie temperatury. Dzięki zmniejszeniu wilgotności powietrza, pomieszczenie będzie lepiej zabezpieczone przed atakami groźnej dla zdrowia pleśni, która mogłaby osadzać się na kafelkach, ścianach lub oknach.

Rodzaje grzejników elektrycznych do łazienki

Wybierając wydajny i oszczędny grzejnik do suszenia ręczników, mamy do wyboru kilka podstawowych rodzajów produktów. W ofercie grzejników elektrycznych pojawiają się modele urządzeń konwektorowych, promiennikowych i olejowych. Każde z rozwiązań może sprawdzić się w danym pomieszczeniu, a wybór będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora.

  • Konwektorowy grzejnik elektryczny – w ofertach sprzedaży znajdziemy wiele poręcznych, małych modeli z funkcją przenoszenia, a także większe grzejniki, które ustawia się w jednym miejscu. Grzejnik konwektorowy wykorzystuje obieg powietrza wymuszonego przez termowentylator. Jego zaletą jest bardzo wysoka wydajność działania i możliwość szybkiego podniesienia temperatury w łazience. Grzejnik konwektorowy (na przykład ceramiczny) jest rzadko stosowany do suszenia ręczników, bowiem termowentylator nie powinien być zasłaniany. Ze względu na wysoką wydajność, modele grzejników konwektorowych cieszą się dużą popularnością. Do ich nieodłącznych zalet należy lekka konstrukcja i możliwość przenoszenia. Pewną wadę stanowi natomiast hałas wywołany przez działanie termowentylatora.
  • Promiennikowy grzejnik elektryczny – w ofercie sprzedaży znajdziemy wiele małych, oszczędnych modeli na prąd. Tego typu kaloryfer elektryczny jest bardzo łatwy w montażu i działa natychmiast po podpięciu do zasilania. Dużą zaletą grzejników promiennikowych jest brak nadmiernej rotacji powietrza. Ciepło wytworzone przez tego typu grzejnik elektryczny jest bardzo przyjemne i delikatnie rozchodzi się po pomieszczeniu. Urządzenie można zastosować w małych łazienkach. Grzejniki promiennikowe mają ograniczony zasięg, a dodatkowo przestają oddawać ciepło niemal natychmiast po wyłączeniu zasilania.
  • Olejowy grzejnik elektryczny – może być z powodzeniem wykorzystywany do suszenia ubrań i podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Grzejnik olejowy może być bardzo wydajny i oszczędny. Wszystko za sprawą kumulacji ciepła w czynniku grzewczym. Nawet mały kaloryfer olejowy oddaje ciepło jeszcze przez dłuższy czas po odcięciu zasilania, dzięki czemu może okazać się bardziej wydajny. Modele olejowe będą dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którym nie zależy na bardzo szybkim czasie nagrzania pomieszczenia. Grzejnik nie oddaje ciepła natychmiast po podłączeniu do zasilania, ale za to przekazuje energię grzewczą przez dłuższy czas. Wiele modeli posiada postać wolnostojącą, wyposażoną w ułatwiające przestawianie kółka. Rozwiązanie lepiej sprawdza się w dużych łazienkach. Grzejnik olejowy ustawiony w małym pomieszczeniu może utrudnić regulację temperatury i stać się mniej praktyczny.

Znasz już podstawowe typy grzejników łazienkowych na prąd. W dalszej części artykułu podpowiemy, jaki grzejnik elektryczny do łazienki może stać się wydajnym rozwiązaniem. A może zainteresują Cię również inne artykuły o aranżacji tego pomieszczenia? W osobnym opracowaniu podpowiadamy, jaka barwa światła do łazienki będzie dobrym rozwiązaniem. Wskazujemy też, jaki kwiat do łazienki efektownie ozdobi przestrzeń. Sprawdź także ten artykuł na temat grzejników elektrycznych.

Przykładowe modele oszczędnych grzejników łazienkowych na prąd

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w ofertach sprzedaży znajduje się wiele wydajnych modeli grzejników łazienkowych na prąd. Podczas wyboru konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na jego moc grzewczą, wydajność, pobór prądu, wymiary oraz możliwości montażu. Niezwykle ważny będzie także aspekt estetyczny. Grzejnik będzie widocznym elementem wyposażenia łazienki, dlatego warto postawić na produkt, który nie zaburzy walorów dekoracyjnych pomieszczenia. Poniżej omówimy kilka przykładowo wybranych modeli grzejników elektrycznych, które zdobywają pozytywne opinie. Wszystkie opisane modele są dostępne w sieci sklepów Media Expert. Ceny wskazane w opracowaniu zostały zebrane 17-09-2023 roku, a kolejność prezentacji jest przypadkowa.

  • VOLTENO V0268 Basic – wydajny grzejnik konwektorowy na prąd. Model posiada moc 2000W, termostat oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. Wyposażony w trzy poziomy grzania, umożliwia szybkie zwiększenie temperatury w pomieszczeniu. Jego atutem jest również atrakcyjny design i przystępna cena. Za wolnostojący model VOLTENO V0268 Basic trzeba zapłacić 199,99 zł.
  • HB OFR2003 - grzejnik olejowy o wymiarach 620 x 455 x 135 mm. Model posiada moc 2000W, termostat oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. Wyposażony w dziewięć żeberek może być zastosowany do suszenia ręczników i skutecznego zwiększenia temperatury w pomieszczeniu. Cena zakupu wynosi 337,00 zł.
  • CECOTEC Ready Warm 2500 Thermal Connected – to kolejny model konwektorowy o mocy 2000 W. W urządzeniu znajduje się termostat, zabezpieczenie przed przegrzaniem, wyłącznik czasowy oraz możliwość sterowania za pomocą telefonu. Grzejnik na prąd nadaje się także do montażu na ścianie, a jego dużym atutem jest nowoczesny design. Cena zakupu wynosi 999,99 zł.
  • HB CFH1503M – grzejnik ceramiczny z wentylatorem i mocą 1500 W. Posiada dwa tryby grzania, termostat oraz funkcję zimnego nawiewu. Zaletą modelu jest kompaktowy rozmiar, który idealnie sprawdza się w małych łazienkach. Cena zakupu w sieci Media Expert wynosi 139,00 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej