Jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania? Dobieramy praktyczny kocioł CO

Kocioł dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny?

Zanim omówimy popularne kotły CO, musimy najpierw wskazać na dostępne rozwiązania. W sprzedaży znajdziemy kocioł jednofunkcyjny, dwufunkcyjny, a od pewnego czasu również urządzenia akumulacyjne. Które z nich sprawdzi się lepiej jako sposób na ogrzewanie budynku? Każde z rozwiązań posiada odmienne właściwości.

Kocioł dwufunkcyjny nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale służy również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU). Nowoczesny kocioł posiada zasobnik CWU, o pojemności od kilkudziesięciu do ponad stu litrów (dobór pojemności zasobnika uzależnia się od zapotrzebowania domowników na CWU). Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem zajmuje nieco więcej miejsca, jednak świetnie sprawdza się w budynkach mieszkalnych pozbawionych ciepłej wody z wodociągów.

Drugie rozwiązanie to jednofunkcyjny kocioł CO, który umożliwia wydajne ogrzewanie pomieszczeń. Jak sugeruje sama nazwa, kocioł spełnia jedną funkcję, którą jest ogrzewanie. W odróżnieniu od produktów dwufunkcyjnych nie ogrzejemy nim CWU na potrzeby mieszkaniowe. Zatem wybór tego rozwiązania będzie idealny dla inwestorów, którzy planują wyłącznie centralne ogrzewanie i nie potrzebują obsługi zasobnika CWU.

Jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania? Polecane modele, cena

Ogrzewanie elektryczne posiada wiele zalet. Nic zatem dziwnego, że jest to rozwiązanie, które pomimo wysokich kosztów energii elektrycznej nadal cieszy się zainteresowaniem wśród wielu inwestorów. Z pewnością warto wybrać dobrej jakości kocioł CO, który zapewni bezawaryjną pracę i efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Wśród popularnych kotłów CO przeważnie wymienia się poniższe modele.

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

  • Kocioł elektryczny Elterm Major – to nowoczesna seria urządzeń przeznaczonych do wykorzystania jako główne lub alternatywne źródło ciepła. W kotłach wykorzystano grzałki oporowe w pancerzu ze stali nierdzewnej. Dużym atutem pozostaje możliwość ręcznej redukcji mocy oraz sprawność na poziomie 99,5. Kotły na prąd Elterm Major są dostępne w wersji 4 kW, 6 kW, 9 kW i 12 kW. Każdy z dostępnych modeli może współpracować z dowolnym typem termoregulatora pokojowego poprzez styk beznapięciowy. Cena modelu Elterm Major 9 kW to około 2 500 – 3 500 zł.
  • Kocioł elektryczny Kospel Ekco.Mnz – to kolejna odpowiedź na pytanie, jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania warto wybrać. KOSPEL Ekco.Mnz to kocioł dwufunkcyjny, umożliwiający obsługę CO oraz CWU. Urządzenie posiada automatyczną modulację mocy grzałek w zależności od chwilowego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Ciekawostką jest także możliwość regulacji temperatury w obiegu CO w przedziale od 20 do 80 stopni Celsjusza. Kocioł może być z powodzeniem stosowany jako główne ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Na uwagę zasługuje komfortowa obsługa oraz możliwość regulacji temperatury w zasobniku CWU zgodnie z programami dobowymi lub tygodniowymi. W ofercie producenta znajdziemy kocioł dwufunkcyjny o mocy znamionowej 12, 16, 20 oraz 24 kW. W domowych instalacjach CO najczęściej wykorzystuje się model 12 kW. Cena zakupu kotłów dwufunkcyjnych KOSPEL Ekco.Mnz to około 3 300 – 3 900 zł.
  • Kocioł elektryczny Elterm Pułkownik – to kolejne urządzenie oferowane przez znanego, polskiego producenta. Kocioł reguluje temperaturę powietrza w oparciu o nastawy w termoregulatorze pokojowym. Wysoka sprawność na poziomie 99,5% oraz automatyczny dobór mocy i możliwość ręcznej regulacji w (w zakresie 33, 67 i 100%) stanowią duży atut modelu. Kocioł posiada czytelny wyświetlacz LED i intuicyjny system sterowania. Największą popularnością cieszy się model 6 kW, który w cenach około 3 200 – 3 600 zł. Cena modelu ELTERM Pułkownik 9 kW jest bardzo zbliżona.
  • Kocioł elektryczny Vaillant eloBLOCK – kolejny nowoczesny model kotła, umożliwiający wydajne ogrzewanie pomieszczeń. Kocioł oferowany przez znanego producenta posiada możliwość połączenia z nowoczesnym regulatorem multiMATIC 700 oraz modułem sensoNET. Wygodny system sterowania obejmuje także CWU. Urządzenie dwufunkcyjne spełnia wszystkie niezbędne normy i standardy. Zyskuje dobre opinie dzięki swojej trwałości oraz wydajności. Kocioł dwufunkcyjny Vaillant eloBLOCK jest dostępny w wielu wariantach mocy grzewczej. Ogrzewanie pomieszczeń może odbywać się przy wykorzystaniu kotłów 6, 9, 12, 14, 18, 21, 24, a także 28 kW. Tak duża różnorodność umożliwia idealne dopasowanie kotła do potrzeb danej instalacji CO. Cena przykładowego kotła 14 kW wynosi około 3 300 – 3 600 zł. Sprawdź także ten artykuł o piecach elektrycznych do ogrzewania domu.

Ogrzewanie na prąd – na co zwrócić uwagę podczas wyboru kotła?

Jaki piec centralnego ogrzewania będzie najlepszy? Zdecydowanie taki, który dopasujemy do indywidualnych potrzeb oraz parametrów budynku. Podczas wyboru kotłów elektrycznych, warto zwrócić uwagę na renomę producenta, ale i na podstawowe parametry. Jednym z głównych jest moc pieca, którą dobieramy odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego budynku. Zbyt niska moc pieca uniemożliwi efektywne ogrzanie pomieszczeń, z kolei zbyt wysoka zwiększy nasze rachunki. Dlatego warto powierzyć dobór mocy kotła doświadczonemu ekspertowi.

Ogrzewanie pomieszczeń może wiązać się również z możliwością przygotowania CWU. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele kotłów, które współpracują z zewnętrznymi zasobnikami. Zwróćmy też uwagę na liczbę grzałek. Im więcej grzałek w piecu elektrycznym, tym szybciej uzyskamy pożądaną temperaturę w instalacji. Dobrej jakości kotły elektryczne ogrzewają czynnik pomieszczenia ze znacznie większą szybkością niż kotły na paliwo stałe. Musimy jedynie dobrać odpowiednie parametry i ustawić preferowaną temperaturę w pomieszczeniach.

To właśnie system sterowania kotła będzie odpowiadał za komfort użytkowania, a często również za efektywność ogrzewania. Wiele nowoczesnych modeli wyposaża się w programator pogodowy, który dobiera parametry pracy do warunków zewnętrznych. Całości dopełnia sterownik pokojowy, który możemy obsługiwać z dowolnie wybranego pomieszczenia.

Wiesz już, jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania może sprawdzić się w Twoim budynku. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, przeczytaj pozostałe artykuły. Dowiesz się z nich między innymi, jaki komin do pieca na ekogroszek? Podpowiemy również, jak ustawić parametry pieca na pellet.

ikona podziel się Przekaż dalej