Kotły elektryczne do centralnego ogrzewania

Działanie i funkcje pieców elektrycznych

Obudowa kotła elektrycznego kryje w sobie grzałki elektryczne podgrzewające wodę oraz szereg elementów pomocniczych. Należą do nich pompy obiegowe, elementy podłączeniowe, system sterowania oraz zawory bezpieczeństwa i naczynia wzbiorcze. Grzałki elektryczne podnoszą temperaturę wody, która zasila następnie instalację grzewczą albo wymiennik ciepłej wody użytkowej. Elektryczny kocioł indukcyjny działa na odmiennej zasadzie, wykorzystując indukcję elektromagnetyczną i prądy wirowe.

 • Kocioł jednofunkcyjny – jest to najbardziej popularny wariant kotła elektrycznego. Jest przeznaczony tylko do ogrzewania krążącej w instalacji wody. Jeśli potrzebna jest również ciepła woda użytkowa, konieczny jest zakup zasobnika. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem zajmuje więcej miejsca niż dwufunkcyjny.
 • Kocioł dwufunkcyjny – służy do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Jest wyposażony w zasobnik c.w.u. i montuje się go jako urządzenie stojące. Zajmuje nieco więcej miejsca niż jednofunkcyjny, ale wciąż bez konieczności rezerwowania specjalnego pomieszczenia.
 • Kocioł akumulacyjny – posiada bardzo dużą pojemność cieplną i działa w cyklach ładowania i rozładowania. Aby akumulacja ciepła była możliwa, piec jest wyposażony w grzałki elektryczne otoczone bloczkami gromadzącymi ciepło. Im większa jest potrzebna moc grzewcza, tym więcej materiału gromadzącego ciepło musi mieć piec akumulacyjny; rosną jego wymiary i ciężar.

Jaki wybrać piec elektryczny do centralnego ogrzewania?

 • Moc maksymalna pieca - Zapotrzebowanie energetyczne budynku zależy przede wszystkim od jego izolacji termicznej. W przypadku budynku słabo ocieplonego zapotrzebowanie energetyczne w skali rocznej może sięgać 100 kWh/m². Budynek dobrze izolowany cieplnie potrzebuje ok. 60 kWh/m², budynek energooszczędny – ok. 50 kWh/m², a w przypadku budynku niskoenergetycznego wystarczy tylko 40 kWh/m². Z tego wynika, dom o powierzchni 150 m2 może wymagać dostarczenia w ciągu roku od 6000 kWh do 15000 kWh energii. Orientacyjny wskaźnik zapotrzebowania na moc w stosunku do kubatury budynku wynosi od 48 W/m3 dla budynku nieocieplonego do 15 W/m3 dla nowoczesnego budynku z dobrą izolacją cieplną. Obliczenie mocy kotła CO najlepiej jest zlecić fachowcom, ponieważ kocioł zbyt słaby nie spełni swojej roli, a przewymiarowany będzie zużywał nadmierne ilości paliwa.
 • Liczba grzałek pieca elektrycznego – Większa liczba grzałek pozwala prędzej uzyskać potrzebną temperaturę wody w instalacji. Piec elektryczny wykazuje większą prędkość nagrzewania domu w porównaniu z piecem na paliwo stałe, a nawet na gaz.
 • Napięcie zasilania – Małe kotły elektryczne mogą być podłączone do napięcia 230 V, większe zaś wymagają gniazda trójfazowego.
 • Przygotowanie ciepłej wody użytkowej – Piec elektryczny może mieć wewnętrzny zasobnik CWU. Jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę w domu jest duże, opłacalne będzie zainstalowanie zewnętrznego pojemnika.
 • System sterowania – Moc kotła elektrycznego jest automatycznie dostosowywana do potrzeb pomieszczenia. Można zastosować programator pogodowy albo sterownik pokojowy. Praca kotła jest optymalnie regulowana, a koszty ogrzewania ograniczone do minimum. Czujnik temperatury w mieszkaniu powinien być umieszczony w miejscu, gdzie domownicy najczęściej przebywają, i które najbardziej wymaga komfortowych warunków cieplnych. Czujnik zewnętrzny z kolei nie może być wystawiony na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, co zakłócałoby wskazania rzeczywistej temperatury za ścianą domu.
 • Współpraca z panelami fotowoltaicznymi – Obok akumulacyjnego buforu ciepła, na obniżenie kosztów ogrzewania elektrycznego istotny wpływ ma zasilanie z wykorzystaniem własnej instalacji fotowoltaicznej.

Piec elektryczny – ogrzewanie wygodne i ekologiczne

Zalety elektrycznych kotłów grzewczych

 • Wygoda użytkowania – Montaż pieca zasilanego prądem elektrycznym eliminuje konieczność gromadzenia ciężkiego opału. Brak spalania jakiegokolwiek opału to również brak popiołu i czyszczenia paleniska. Zapewnia automatyczne i komfortowe ogrzewania praktycznie bez obsługi. Po zaprogramowaniu działa zgodnie z harmonogramem, utrzymując stabilne parametry pracy.
 • Czystość i estetyka – Nawet zaawansowane technicznie piece na pellet i sortowany węgiel (nazywany do niedawna ekogroszkiem) wydzielają spaliny i popiół. W kotłowni i sąsiadujących pomieszczeniach obecność pyłu (choćby niewielka) jest jednak nieunikniona. Piec elektryczny niczego nie spala, a więc nie dymi i nie wydziela popiołu i sadzy.
 • Oszczędność miejsca – Piece elektryczne o mocy potrzebnej do ogrzania domu jednorodzinnego mają formę małej szafki i niewielki ciężar. Wymiana tradycyjnego pieca na węgiel na piec elektryczny pozwala na wykorzystanie dotychczasowej kotłowni do innych celów.
 • Możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną – W ten sposób obniża się bardzo znacząco koszty eksploatacji, a przy tym wykorzystuje źródło energii odnawialnej.
 • Łatwość montażu – Kocioł elektryczny nie wymaga prowadzenia przyłącza ani budowy komina. Zbędny staje się zbiornik na gaz albo magazyn paliwa stałego.
 • Współpraca z innymi systemami grzewczymi – Piec CO elektryczny może być samodzielnym źródłem energii grzewczej albo pełnić funkcję wspomagającą. W szczególnie mroźnych warunkach zimowych pompy ciepła (zwłaszcza powietrzne) wykazują spadek sprawności, co przekłada się na wzmożone zużycie energii elektrycznej. Wspomaganie ogrzewania domu okresowym włączaniem pieca elektrycznego jest idealnym rozwiązaniem.
 • Duża elastyczność zastosowania – W odróżnieniu od pomp ciepła, które nadają się do systemów grzewczych niskotemperaturowych, piece elektryczne mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i z ogrzewaniem podłogowym. Ekonomiczny zakres temperatur na wyjściu kotła elektrycznego wynosi od 45°C do 60°C, a maksymalna 80°C.
 • Dowolność lokalizacji kotła elektrycznego – W przeciwieństwie do kotłów spalających dowolny typ paliwa, kotły elektryczne nie wymagają ani wentylacji, ani odprowadzania na zewnątrz produktów spalania. Nie generują też smogu i nieprzyjemnych zapachów.
 • Wysoka sprawność – Piece elektryczne wykazują bardzo wysoką sprawność, ponieważ niemal cała energia elektryczna zostaje w nich zamieniona w ciepło. Tradycyjne piece na węgiel albo drewno wykazują sprawność na poziomie 60%, co oznacza bezpowrotną ucieczkę przez komin aż 40% energii paliwa. Nowoczesne kotły na pellet z automatycznym podawaniem opały mają sprawność na poziomie 85%, a gazowe ponad 90%. W przypadku pieców elektrycznych sprawność energetyczna przekracza 99%. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach elektrycznych do centralnego ogrzewania.

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

Kotły elektryczne – przykładowe ceny i typy różnych producentów

 • KOSPEL EKCO.M3 4/6/8 kW – kocioł dwufunkcyjny ze sterowaniem pogodowym, cena 3800 zł.
 • KOSPEL Ekco.Mnz 12kW – kocioł jednofunkcyjny, cena ok. 3700 zł.
 • KOSPEL EKD.M3-12/16/20/24.PL – kocioł dwufunkcyjny, cena ok. 8600 zł.
 • Elterm Wachmistrz EkW 12 Asp – kocioł jednofunkcyjny, cena ok. 2600 zł.
 • Elterm Chorąży 12kW – kocioł dwufunkcyjny, cena ok. 5200 zł.
 • Elterm MARSZAŁEK 18/12/6/4 – kocioł dwufunkcyjny, cena ok. 7100 zł.

Zużycie prądu i koszty ogrzewania piecem elektrycznym

Zużycie energii elektrycznej w przypadku pieca elektrycznego do centralnego ogrzewania zależy od wielu czynników: m.in. od wielkości domu, rodzaju kotła, upodobań domowników, warunków atmosferycznych. Zapotrzebowanie na energię grzewczą w nowoczesnym domu energooszczędnym może być do pięciu razy niższe, niż w starym budynku o słabej izolacji termicznej. Najniższe rachunki za energię elektryczną zapłacą niewątpliwie właściciele indywidualnej fotowoltaiki.

Koszty ogrzewania domu przy pomocy kotła elektrycznego można zredukować, przestrzegając kilku zasad:

 • Odpowiednio programować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, obniżając ją w godzinach, kiedy nikt w domu nie przebywa.
 • Nie przegrzewać pomieszczeń, pamiętając, że obniżenie temperatury jeden stopień oznacza oszczędność rzędu 5% na rachunku za prąd.
 • Czujniki temperatury umieszczać w miejscach reprezentatywnych, które ni są narażone na przypadkowe wpływy zewnętrzne.
 • Unikanie zasłaniania grzejników.

Kiedy warto wybrać piec CO elektryczny?

Do niedawna kotły elektryczne do centralnego ogrzewania były bardzo nieekonomiczne i rzadko brane pod uwagę. Rosnąca w społeczeństwie świadomość zmian klimatycznych i konieczność wymiany starych kotłów węglowych na niskoemisyjne sprawia, że coraz częściej są montowane kotły grzewcze zasilane energią elektryczną. Szczególnie korzystne jest połączenie ogrzewania elektrycznego z własną instalacją fotowoltaiczną.

Nie tylko kocioł elektryczny grzałkowy, ale również kocioł indukcyjny doskonale się sprawdza w nowoczesnych systemach grzewczych w domach energooszczędnych. Ze względu na niewielkie zapotrzebowanie na powierzchnię, piec elektryczny zmieści się w domku letniskowym i w małym domu bez piwnicy i kotłowni. Z powodzeniem może też pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły