Czym jest ogrzewanie sufitowe?

Jakie cechy charakterystyczne ma ogrzewanie płaszczyznowe?

Bez wątpienia ogrzewanie sufitowe i ścienne — tak wodne, jak i elektryczne — dopiero zyskuje na popularności. Wielu użytkowników utożsamia je z ogrzewaniem podłogowym. Faktycznie, z jednej strony ogrzewanie ścienne i sufitowe, z drugiej natomiast podłogowe, to ogrzewanie płaszczyznowe korzystające z podobnych materiałów. Oba systemy mają jednak różne właściwości.

Jeżeli to ogrzewanie ścienne lub sufitowe, przyjmuje ono formę mat, które zasilane są energią elektryczną (ogrzewanie sufitowe elektryczne) lub systemu rur połączonego z pompą ciepła czy kotłem kondensacyjnym (wodne). W zależności od wybranej technologii montaż poszczególnych elementów wykonuje się na jeden z dwóch sposobów:

 • na sucho w suficie podwieszanym;
 • na mokro w warstwie tynku lub w stropie.

Ponadto niekiedy możliwa jest również współpraca z odnawialnymi źródłami energii. Przede wszystkim to wysoki komfort cieplny instalacji. Ponadto ogrzewanie ścienne/sufitowe może przyczynić się do sporych oszczędności.

Rodzaje ogrzewania płaszczyznowego

Rozróżnia się kilka typów ogrzewania sufitowego i ściennego, w którym źródłem ciepła są powietrze, woda lub energia elektryczna.

 • Ogrzewanie ścienne powietrzne — typ ogrzewania, który wymaga wykonania kanałów wewnątrz ścian dla przepływu ogrzanego powietrza. Możliwe do zastosowania w ściankach z dobrze zaizolowanych od zewnątrz bloczków wapienno-piaskowych z pionowymi otworami lub z płyt gipsowo-kartonowych w układzie podwójnym. Typ ogrzewania, który zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczeń.
 • Ogrzewanie ścienne wodne — możliwe do zastosowania w ścianach o mniejszej grubości. Tego typu instalacja bazuje na dwóch kolektorach, które połączono rurkami określanymi registrami, ułożonymi w układzie poziomym, pionowym lub falistym. Całość zatapiana jest w tynku lub chowana za płytami g-k. Zaletą tego typu ogrzewania jest prosty montaż. Ważne, aby w czasie użytkowania korzystać z wody o temperaturze w przedziale 30-45 st. C.
 • Ogrzewanie sufitowe przez maty kapilarne — do ogrzewania wykorzystać można maty kapilarne, zbudowane z cienkich rurek gęsto i równomiernie zamocowanych do elastycznej siatki z tworzywa, przez które przepływa czynnik grzewczy lub ewentualnie chłodniczy (chłodzenie sufitowe). Maty kapilarne zwykle zasilane są przez niskotemperaturowe źródło ciepła, najczęściej wodę o temperaturze od 25 do 30 st. C. To system szybko nagrzewający się lub chłodzący, dzięki czemu do przykrycia instalacji wystarczy już 1 cm tynku lub gładzi, co obniża koszty inwestycji.
 • Elektryczne ogrzewanie ścienne — to ogrzewanie płaszczyznowe o największych zaletach, co tyczy się komfortu użytkowania i montażu. Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie elektryczne jest realizowane przez kable grzejne, które mogą być zasilane z jednej strony (dwużyłowe) lub z dwóch stron (jednożyłowe). Niezależnie od wyboru to kable o mniejszej średnicy aniżeli te, jakich potrzebuje ogrzewanie wodne. Uważać należy, aby zachować odstęp od ściany i mebli. Poza tym ogrzewanie sufitowe elektryczne to wyższa cena i wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne. Jeśli szukasz firmy, która wykona instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i poznaj oferty najlepszych wykonawców z okolicy.

Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe przez maty i folie grzewcze

Jeżeli to ogrzewanie sufitowe elektryczne najczęściej wykorzystywana jest mata lub folia grzewcza.

 • Maty grzewcze — siatki z tworzywa o określonej szerokości, z reguły 50 centymetrów, z fabrycznie zamocowanymi kablami elektrycznymi. Maty sprzedaje się w zestawach o określonej mocy, mocując w warstwie tynku. Ich długość wynosi od 2 do 24 metrów.
 • Folia grzewcza — ma budowę warstwową, będąc wykonaną z folii polietylenowych i emitujących energię cieplną umieszczonych między nimi pasków karbonowych.
 • Folie powlekane – to innowacyjna technologia, gdyż folie powlekane tworzą tkaniny z włóknem węglowym pokryte kilkoma warstwami zabezpieczającymi. To produkty nagrzewające się równomiernie na całej powierzchni, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dostępne w zestawach o różnej mocy. Folie przeznaczone są do montażu sufitu podwieszanego, zwykle w pomieszczeniach o wysokości powyżej 3 metrów.

Niezależnie od wyboru formy elektrycznego ogrzewania sufitowego, sterowanie nim jest podobne. W tym celu wykorzystuje się termostaty umieszczone na ścianie. W zależności od wyboru mogą to być termostaty z dotykowymi ekranami, które z dużą dokładnością pozwalają zaprogramować pracę nawet w cyklu tygodniowym.

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

Dlaczego warto stosować ogrzewanie sufitowe i ścienne?

Jak działa ogrzewanie płaszczyznowe?

Różnica między rodzajami ogrzewania płaszczyznowego polega na umiejscowieniu elementów systemu grzewczego. Jeżeli to instalacja sufitowa, elementy ułożone są pod stropem kondygnacji lub połaciami dachowymi.

Inaczej, jeżeli to ogrzewanie ścienne lub podłogowe, które układa się w warstwach podłogi czy w ścianach. Najlepiej, kiedy znajdują się one na ścianach zewnętrznych od strony ogrzewanego pomieszczenia.

Niezależnie od rodzaju, powierzchnia sufitu, podłogi i ścian nie może mieć zbyt wysokiej temperatury. W innym wypadku niekorzystnie wpłynie to na strukturę warstw wykończeniowych. Przede wszystkim uwagę trzeba jednak zwrócić na bezpieczeństwo całej instalacji, najlepiej w połączeniu z komfortem użytkowników. Ważne, aby nikt z domowników nie uległ poparzeniu po dotknięciu ogrzewanej powierzchni. Dlatego wymagana moc cieplna uzyskiwana jest dzięki niskiej temperaturze dużej powierzchni grzewczej instalacji.

Wady i zalety ogrzewania sufitowego

Tego typu konstrukcje mają wiele plusów. Jeżeli spojrzeć na zalety ogrzewania sufitowego, w pierwszej kolejności należy uwzględnić brak konieczności montowania grzejników. Ogrzewanie sufitowe jest niewidoczne, podobnie jak ogrzewanie ścienne oraz podłogowe. To z kolei wpływa korzystnie na komfort użytkowników, którzy mają większą dowolność przy aranżacji pomieszczeń. Co jeszcze?

Otóż ogrzewanie sufitowe w tej formie służy też alergikom. Brak konwekcji, a więc grzania od dołu, pozwala uniknąć unoszenia się kurzu, który wpływa negatywnie na drogi oddechowe. W końcu to również łatwa regulacja temperatury, dostosowana do pory dnia. Zresztą to nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie sufitowe, co tylko podnosi funkcjonalność stosowanej technologii. Tak jest na przykład latem, kiedy zimna woda znajdująca się w instalacji pozwala uzyskać efekt klimatyzacji.

Jak każda technologia również ogrzewanie ścienne czy sufitowe — elektryczne czy wodne — ma swoje wady. Jednym z nich jest wyższa cena ogrzewania. W tym przypadku różnice występują nawet pośród rodzajów samego ogrzewania płaszczyznowego. Na przykład ogrzewanie sufitowe, dla osiągnięcia tej samej wydajności co podłogowe, wymaga większej temperatury układu. To z kolei jego wyższa cena. Z drugiej strony ogrzewanie sufitowe to niższe koszty generalnego remontu. Inną wadą jest obowiązek dostosowania temperatury układu do wysokości pomieszczenia. Z kolei brak efektu konwekcji wymaga przyzwyczajenia do ogrzewania ciała od góry.

Opinie w większości są jednak pozytywne. Nawet jeżeli uwzględnimy cennik i wyższe koszty ogrzewania płaszczyznowego, na pewno to ciekawa alternatywa dla ocieplania pomieszczeń. Zalety ogrzewania sufitowego w znacznym stopniu przewyższają wady tej technologii.

Gdzie stosować ogrzewanie sufitowe wodne i elektryczne?

Ogrzewanie sufitowe sprawdzi się w domach, ale też biurach i obiektach komercyjnych. Z reguły to rozwiązanie stosowane w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, łazience, kuchni czy gabinecie. Zastosowanie jest więc szerokie, a wodne czy elektryczne ogrzewanie sufitowe stosować można niemal wszędzie. To różni je od ogrzewania ściennego, którego z uwagi na zabudowę meblową nie zaleca się w kuchni.

Decyzję o montażu podjąć można przy generalnym remoncie, ale także przy aranżacji mieszkania z rynku deweloperskiego, co pomoże zmniejszyć koszty inwestycji. Równie dobrze na ogrzewanie sufitowe postawić można po sezonie zimowym, kiedy obecnie stosowana instalacja jest zbyt słaba. Do zalet ogrzewania tego typu należy fakt, że nie wymaga ono generalnego remontu, dzięki czemu niższa jest cena samej inwestycji.

Jeżeli jednak dla kogoś kluczowy jest cennik, na pewno pod uwagę weźmie również producenta takiej instalacji. Wybór jest duży, a wśród najpopularniejszych marek od ogrzewania płaszczyznowego wymienia się m.in.:

 • Prandelli,
 • SKALAR Systems,
 • Uponor.

Bez wątpienia atrakcyjna cena, wiele korzyści i tylko nieliczne wady przemawiają za ogrzewaniem płaszczyznowym, zwłaszcza za elektrycznym lub wodnym ogrzewaniem w technologii sufitowej.

ikona podziel się Przekaż dalej