Możliwość instalacji ogrzewania elektrycznego podłogowego jedynie w domach jednorodzinnych oraz wysokie koszty

Odpowiednie przygotowanie wylewki, które powinniśmy zaplanować na etapie projektowania budynku jest jedynym z wymagań, jakie stawia ogrzewanie elektryczne podłogowe. Prawdą jest, że instalacja ogrzewania podłogowego może sprawić wiele trudność w mieszkaniu w bloku. Niemniej jednak, zawsze możemy wykorzystać elektryczną matę podłogową, która sprawdzi się w każdym domostwie. Wszelkie niezbędne informacje na temat ogrzewania elektrycznego zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Instalacja ogrzewania podłogowego kosztuje więcej niż instalacja samych grzejników. Jednak biorąc pod uwagę dłuższy okres użytkowania, ogrzewanie elektryczne przyniesie wymierne korzyści w postaci komfortu cieplnego odczuwalnego przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Jeśli więc we wnętrzu będzie temperatura 18 °C, to domownicy odczują taki komfort, jak przy temperaturze 20 °C uzyskanej w efekcie wykorzystania grzejników ściennych. Owa różnica przekłada się na znaczne oszczędności, które generować będzie również system sterowania temperaturą podłogi automatycznie regulujący wydajność cieplną ogrzewania podłogowego.

Na ogrzewanie podłogowe możemy kłaść jedynie płytki + problemy z meblami

To kolejny mit, bowiem ogrzewanie elektryczne podłogowe bardzo często pokryte jest płytkami ceramicznymi z racji na niski opór cieplny surowca. Bardzo dużo osób z niechęcią spogląda na pomysł wykończenia podłogi za pomocą płytek w salonie, bardziej skłaniając się ku wykorzystaniu naturalnego drewna. Dlatego też na korzyść ogrzewania elektrycznego podłogowego przemawia to, że doskonale sprawdzi się pod podłogą wyłożoną panelami lub drewnem. Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie wybrać, w tym artykule znajdziesz porównanie instalacji elektrycznej i gazowej.

Wybór miejsca na meble przed wykonaniem ogrzewania podłogowego jest istotny - to prawda, choć odnosi się szczególnie do dużych mebli i wyposażenia, które będzie pokrywać duże połacie podłogi. Istotne, aby rury grzewcze nie znajdowały się pod dnem przedmiotów, które będą stanowiły utrudnienie podczas rozprzestrzeniania się ciepła w pomieszczenia. Ta zasada odnosi się głównie do szaf wnękowych, wanny, brodzika czy szafek kuchennych. W przypadku ogrzewania elektrycznego podłogowego zaleca się ustawienie mebli na nóżkach, gdyż nie będą one dotykać bezpośrednio podłogi, a co za tym idzie – umożliwią cyrkulację ogrzanego powietrza.

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

Decyzja o instalacji ogrzewania podłogowego na etapie planowania budowy + efekt zimnej podłogi

Opinie użytkowników zdecydowanie potwierdzają ten przesąd. Instalacja ogrzewania elektrycznego wymaga położenia grubej warstwy izolacyjnej pod powierzchnią podłogi i wylania wylewki, której zadaniem jest podniesienie poziomu podłogi. Z tego względu, wybór rodzaju ogrzewania powinien mieć miejsce wtedy, gdy budynek znajduje się w surowym stanie.

W mieszkaniach i domach, w których nie zastosowano materiałów gwarantujących ciepło podłogi, może wystąpić tak zwany efekt zimnej podłogi. Wykorzystywane we wnętrzach ogrzewanie elektryczne podłogowe skutecznie doprowadza ciepło na wysokość głowy, po czym przemieszcza się na wysokość sufitu, gdzie pozostaje do chwili ochłodzenia. Schłodzone powietrze opada w dół, dlatego też przyczynia się do odczucia zimnego przeciągu w okolicy stóp.

ikona podziel się Przekaż dalej