Projekt instalacji gazowej

Instalacja gazowa - jak zaprojektować?

Projekt instalacji gazowej powinien być wykonywany wyłącznie przez osoby posiadające go tego specjalne uprawnienia. Są to uprawnienia w zakresie instalacji gazowych. Jej nieprawidłowe zaplanowanie oraz późniejszy montaż, przyczynią się do tego, iż instalacja okaże się niebezpiecznym elementem domu jednorodzinnego.

W pierwszej kolejności należy zrobić rozeznanie w kwestii warunków technicznych, w jakich znajduje się budynek. Specjalista zajmie się później dokładnymi wyliczeniami, obejmującymi zapotrzebowanie oraz pobór gazu. Wyniki muszą być koniecznie zgodne z wszystkimi uwarunkowaniami technicznymi, które czasami możemy modyfikować według własnych potrzeb.

Na projekcie instalacji gazowej, powinny znaleźć się wyznaczone wszystkie odbiorniki gazu, a także przebieg całej instalacji. Należy pamiętać, by przy każdym odbiorniku koniecznie znalazł się jego moc, jak i również pobór gazu w ciągu jednej godziny. Jeżeli mamy do czynienia z kondygnacyjnym budynkiem, koniecznie projekt instalacji gazowej musi zawierać wszystkie rozrysowane piony.

Specjalista, zajmujący się przygotowaniem profesjonalnych projektów, będzie umiał dokładnie nie tylko rozrysować poszczególne elementy. Jednocześnie zachowują wszelkie elementy odpowiedzialne za wentylację, jak i również odprowadzanie spalin. Istotne są także wszelkie obliczenia oraz dopasowanie odpowiedniego gazomierza. Najczęściej typ urządzenia jest wybierany przez dostawcę gazu ziemnego. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły na temat ogrzewania gazowego.

Montaż instalacji gazowej a pozwolenie

Instalacja gazowa nie może być montowana bez stosownego pozwolenia. O montażu instalacji gazowej mówi jasno prawo budowlane. Najczęściej o takie pozwolenie wnioskujemy wraz z pozwoleniem na budowę domu. W przypadku modernizacji instalacji grzewczej, podczas gdy decydujemy się na gaz ziemny, wystarczy wystosować samodzielny wniosek o pozwolenie na budowę instalacji gazowej. Jednak najczęściej dokument musi być wyposażony w projekt instalacji.

Wykonanie projektu będzie nas kosztować od kilkuset złotych do maksymalnie 1,5 tys. złotych. Oczywiście wszystko będzie zależeć od samego budynku, jak i również naszych oczekiwań względem instalacji. Wniosek powinien być uzupełniony jeszcze o mapę poglądową oraz opinię wystawioną przez kominiarza. Należy też wykazać, że jesteśmy właścicielami budynku lub też mamy pisemną zgodę od właściciela nieruchomości, na przeprowadzenie planowanej modernizacji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź ten artykuł o kosztach przyłącza gazowego i wodociągowego.

Projekt instalacji gazowej - na co zwracać uwagę?

Projektowana instalacja gazowa musi być nie tylko funkcjonalna, ale także w pełni bezpieczna. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na dostępność do instalacji gazowej, podczas prac konserwacyjnych, bądź też przy regularnym sprawdzaniu jej szczelności. Należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowego zaworu odcinającego, przed wejściem rury gazowej w ziemię. Dzięki temu istnieje jeszcze możliwość szybkiej reakcji, jeżeli będziemy chcieli odłączyć instalację od dopływu gazu.

Oczywiście każdy projektant pamięta zasadę poprowadzenia rur z konkretnym typem gazu. Planując instalację z gazem ziemnym, rury muszą być poprowadzone zaraz pod sufitem. Natomiast przy posadzce powinny znajdować się rury z gazem płynnym. Jednak należy zachować zasadę, by nigdy rur nie montować pod fundamentami.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Montaż instalacji gazowej

Montaż instalacji gazowej - jakie materiały?

W sytuacji, kiedy nie wiemy dokładnie z jakich elementów składa się cała instalacja gazowa i jaki jest przebieg montażu instalacji, najlepiej będzie zaufać fachowcom. Dobrze jest orientować się, z jakimi możliwościami mamy do czynienia, lub które materiały są rekomendowane. Jeżeli chodzi o zawór główny, to jak już wcześniej wspomniano, mamy zwykle narzucony przez dostawcę gazu.

Pionowe rury powinny być koniecznie wykonane ze stali. Muszą one być pozbawione szwów. Jeżeli chcemy poprowadzić rury poza budynkiem, to ich optymalną lokalizacją będzie wysokość 0,5 m nad poziomem podłogi w piwnicy. W tym przypadku stosuje się stalowe rury znajdujące się w dodatkowej osłonie. Najczęściej osłona może być wykonana z tworzywa sztucznego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecach grzewczych do centralnego ogrzewania?

Instalacja gazowa w domu - cena, projekt, montaż instalacji, porady
Instalacja gazowa w domu powinna być wykonana według wcześniej wykonanego projektu. Zastosowane do tego materiały to przede wszystkim mosiądz. Montaż instalacji powinien być wykonany przez specjalistę.

Instalacja gazowa może być wykonana także z mosiądzu. Chcąc połączyć ze sobą rury miedziane, wykorzystuje się do tego celu specjalne kształtki. Natomiast rury stalowe wewnątrz budynku, łączy się przy pomocy elementów gwintowanych. Nie można zapomnieć także o precyzyjnym uszczelnieniu łączeń. W tym celu stosuje się najczęściej pastę uszczelniającą, chociaż świetnie egzamin zdaje również taśma teflonowa.

Zdarza się, że instalacja gazowa na etapie przyłącza wykonana jest z polietylenu. Wtedy nie można zastosować obojętnie jakiego elementu łączącego go z rurami miedzianymi bądź stalowymi. W zależności od tego, z czego rury zostały wykonane, należy zamontować łącznik gwintowany przejściowy PE, który także będzie wyprodukowany z miedzi lub stali.

Kto powinien zająć się montażem instalacji gazowej?

Na pewno instalacja gazowa musi być wykonana przez osobę, posiadającą odpowiednie uprawnienia. Czasami zdarza się tak, że tylko specjaliści z uprawnieniami podpisują odbiór instalacji. Przy czym sam montaż instalacji gazowej wykonywany jest przez zupełnie inne osoby.

Dla naszego bezpieczeństwa nie powinniśmy w żaden sposób oszczędzać lub poszukiwać fachowców, którzy wykonają nam instalację gazową poza normami ustalonymi w przepisach prawnych. Jest to pozorna oszczędność. Głównym powodem, dla którego muszą montaż instalacji gazowej przeprowadzać wyłącznie wykwalifikowani fachowcy, jest nasze późniejsze bezpieczeństwo. Popełnienie nawet najmniejszego błędu może nas kosztować utratę dachu nad głową, a nawet życia. Nie mówiąc już o koszmarnych skutkach zaczadzenia, w przypadku braku szczelnej instalacji.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Próba szczelności instalacji gazowej

Po wykonaniu całej pracy powinna odbyć się próba szczelności instalacji gazowej. Jest to niezmiernie istotny punkt, który ma miejsce przed oddaniem budynku do użytku. Według paragrafu 44 ust. 1 rozporządzenia istnieją 3 różne sytuacje, w których musi dojść do wykonania próby szczelności. Pierwszą z nich jest montaż instalacji gazowej, będącej zupełnie nowym elementem budynku mieszkalnego. Kolejną taką sytuacją jest całkowita modernizacja bądź remont istniejącej już instalacji. Ostatnim przypadkiem nakazującym na wykonanie próby szczelności, jest nieużytkowanie instalacji przez ostatnich 6 miesięcy, a także zamiar jej ponownego uruchomienia.

Rozporządzenie nie zawiera w sobie żadnych przepisów zobowiązujących specjalistę do wykonania próby szczelności gazomierza. Ponieważ są to urządzenia, które przechodzą fabryczne testy, w związku z tym mamy do czynienia z zupełnie odrębnymi zasadami. Dlatego najczęściej próby szczelności wykonuje się przede wszystkim w części instalacji gazowej, w której nie ma gazomierzy.

Systematyczny przegląd instalacji gazowej

Każda instalacja gazowa po założeniu, będzie wymagać regularnego przeglądu. Chociaż Ustawa „Prawo Budowlane” z dnia 7 lipca 1994 r. na temat przeglądów instalacji w budynkach jednorodzinnych wyraża się w następujący sposób:

Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:

1. okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

(...)

c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

(...)

Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje właścicieli i zarządców:

1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych;

Zatem jak widać, bezpośrednio na właścicielach domów jednorodzinnych nie spoczywa żaden obowiązek wykonywania systematycznego przeglądu instalacji gazowej. Jednak w trosce o swoje bezpieczeństwo taki przegląd powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Najlepiej, by instalacja gazowa była dokładnie sprawdzana po sezonie oraz przed sezonem grzewczym. Na szczęście większość producentów kotłów gazowych wymaga systematycznego przeglądu, w celu kontynuowania gwarancji urządzenia. Z drugiej jednak strony przegląd dotyczyć może samego kotła, a nie całej instalacji. Zatem powinniśmy sami zadbać o sprawdzenie szczelności wszystkich przewodów gazowych w naszym domu.

Instalacja gazowa w domu - cena, projekt, montaż instalacji, porady
Koszt instalacji gazowej w domu to koszt materiałów i wykonania. Za robociznę czasami przychodzi naprawdę sporo zapłacić.

Koszt instalacji gazowej i podsumowanie

Cena instalacji gazowej

Ostateczna cena instalacji gazowej może być uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, na jakie materiały się zdecydujemy, jak duża liczba przewodów będzie poprowadzona, a także w jakim regionie Polski odbędzie się montaż.

Podstawowy cennik zakłada, że koszt instalacji gazowej jest uzależniony od długości zakładanych przewodów:

  • Minimalna cena instalacji gazowej wynosi - 90 zł/mb
  • Maksymalna cena instalacji gazowej wynosi - 190 zł/mb
  • Cena instalacji gazowej za podłączenie kominka - 3500 zł
  • Natomiast szczegółowy cennik wygląda następująco:
  • Cena instalacji gazowej zewnętrznej - od 80 zł/mb
  • Cena instalacji gazowej wewnętrznej wykonanej z miedzi przy użyciu zacisków - 60 zł/mb
  • Cena instalacji gazowej wewnętrznej stalowej spawanej - 120 zł/mb
  • Koszt instalacji gazowej - podbicie gwarancji - 60 zł

Całkowity koszt instalacji gazowej może wahać się od kilku nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że koszt samego kotła gazowego może wynieść nas około 3 tys. do nawet 17 tys. złotych. Wszystko będzie zależeć od tego, jakiej mocy będzie to kocioł, to jest jego producentem, a także jakimi parametrami się wyróżnia.

Instalacja gazowa - podsumowanie

Montaż instalacji gazowej już na etapie projektowania powinien być przeprowadzony w sposób jak najbardziej precyzyjny. Ponieważ to będzie miało wpływ na późniejsze nasze bezpieczeństwo. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy oszczędzać na fachowcach cieszących się najlepszymi opiniami.

Profesjonalnie wykonana instalacja gazowa, która będzie regularnie serwisowana, na pewno pozwoli nam się cieszyć wieloletnim i efektywnym ogrzewaniem domu. Oczywiście jakość urządzeń z biegiem czasu ulegnie zmianie. Dlatego za kilka lub kilkanaście lat warto rozpatrzeć modernizację planowanej obecnie instalacji.

ikona podziel się Przekaż dalej