Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie? Wyjaśniamy krok po kroku
W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe. Rzeczywiście kocioł gazowy daje bardzo duży komfort, nie tylko, jeżeli chodzi o ogrzewanie budynku, ale również w przypadku braku konieczności składowania paliwa. Jednak, aby móc korzystać z niego optymalnie, warto jest się dowiedzieć, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Optymalne ustawienie pieca gazowego - zalety
Zanim dowiemy się, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie, to w pierwszej kolejności dobrze jest sprawdzić, czemu takie ustawienie jest tak bardzo pożądane. Niestety okazuje się, że w licznych budynkach mieszkalnych mamy do czynienia z niepotrzebnym marnotrawieniem energii cieplnej. Głównym powodem jest przede wszystkim nieodpowiednio dopasowany kocioł grzewczy, względem swojej mocy do zapotrzebowania budynku.
Drugim powodem jest nieumiejętne ustawienie pieca gazowego, przez co tracimy bardzo dużo gazu ziemnego na ogrzewanie naszego budynku mieszkalnego. Nie zawsze wysoka temperatura, którą pokazuje sterownik na kotle, będzie oznaczać oszczędnie. Jeżeli zależy nam na jak najniższych rachunkach za gaz, szczególnie w sezonie grzewczym, to powinniśmy wiedzieć, jak najlepiej ustawić temperatury na kotle gazowym.
Jak ustawić piec gazowy ekonomicznie?
Najczęściej jesteśmy właścicielami kotła kondensacyjnego, który w rzeczywistości nie potrzebuje zbyt wysokiej temperatury czynnika grzewczego, aby wykazać się najlepszą efektywnością. Sterownik powinien być ustawiony optymalnie w przedziale od 40 do maksymalnie 50 stopni Celsjusza. Należy mieć na uwadze, że kocioł mając temperaturę powyżej 57 stopni Celsjusza, nie będzie kondensował gazu.
Ustawienie temperatury, która pozwoli na to, aby oszczędnie zużywać gaz, tak naprawdę jest uzależnione od wielu innych czynników. Powyższy przedział temperatury, jaki ma posiadać sterownik, jest przyjęty dość ogólnie. Należy mieć zatem na uwadze, że ekonomiczne grzanie piecem gazowym zależy między innymi od panujących warunków atmosferycznych. Czasami mamy do czynienia z łagodną zimą, w związku z tym, aby oszczędnie ustawić temperaturę na kotle, nie musimy jej niepotrzebnie podnosić.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na to, ustawić optymalnie pracę pieca gazowego jest izolacja budynku, ponadto jego pasywność. Najlepiej jest grzać oszczędnie budynki, które są dokładnie zaizolowane. To znaczy posiadają izolację cieplną na ścianach, a także prawidłowo izolowane okna i drzwi. Niestety w starych, często remontowanych budynkach ciężko jest ustawić optymalnie temperaturę. Ponieważ należy grzać budynek z wzięciem pod uwagę sporych strat energii cieplnej.
Jak grzać piecem dwufunkcyjnym?
Chociaż zastosowanie pieca gazowego kondensacyjnego jest coraz popularniejsze, to jednak nadal w swoich domach często grzejemy kotłem dwufunkcyjnym. Aby sterownik posiadał optymalnie ustawioną temperaturę, to musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim temperaturę panującą na zewnątrz. Ogrzewanie piecem dwufunkcyjnym może odbywać się zarówno przy otwartej, jak i również zamkniętej komorze spalania.
W przypadku otwartej komory spalania, kocioł może jedynie grzać, pobierając powietrze z pomieszczenia. Natomiast w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania, w tym procesie wykorzystywane jest powietrze znajdujące się na zewnątrz. W związku z tym, chcąc się dowiedzieć, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie względem temperatury panującej na zewnątrz, dobrze jest sugerować się specjalnymi wykresami. Pokazują one, jak najlepiej ustawić sterownik, tak aby wydajność kotła była jak największa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat ogrzewania domu gazem.
Jaką ustawić temperaturę w pomieszczeniu?
Pamiętajmy mimo wszystko o tym, że nie powinniśmy ograniczać się tylko do wiedzy, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie. Ponieważ możemy również zadbać o optymalnie niskie rachunki za ogrzewanie. Pierwszym takim krokiem, będzie oczywiście to, aby jak najlepiej dopasować moc kotła. Wcale nie jest dobrze, jeżeli zdecydujemy się na zbyt dużą moc kotła, twierdząc, że lepiej jest mieć “zapas”. Ponieważ taki kocioł przestaje być ekonomiczny szczególnie w okresie wiosennym oraz jesiennym.
Kolejnym krokiem, jest nie tylko wiedza, jaka temperatura na piecu gazowym powinna być ustawiona, ale także to by na bieżąco modyfikować wszelkie zmiany uzależnione od występującej aury. W takim razie nie poleca się, aby ustawiać identyczną temperaturę na sterowniku na cały sezon grzewczy. Ponieważ nawet w ciągu zimy mamy do czynienia z cieplejszymi, jak i również mroźniejszymi dniami. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się regulator temperatury.
Optymalnie jest, kiedy rzeczywiście wszystkie rachunki za gaz są bardzo niskie. Warto może zastanowić się tak naprawdę nad tym, żeby wspomóc ogrzewanie gazowe innymi źródłami ciepła. Wtedy pojawią się oczywiście informacje takie, jak dobrać pompę ciepła. Natomiast jeżeli na co dzień korzystamy z różnych form ogrzewania, to możemy spotkać się z takim problemem, jak odpowietrzyć bojler oraz grzejniki. Dzięki temu nie będziemy w żaden sposób zaskoczeni szwankującą instalacją.