Skrzynka na licznik gazowy - budowa

Podłączenie budynku do instalacji gazowej wymaga spełnienia odpowiednich norm. Dlatego budowa skrzynki gazowej nie jest bez znaczenia. Musi ona zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo, a także umożliwiać łatwy dostęp do pogotowia gazowego w przypadku wystąpienia awarii. Na pewno skrzynka gazowa powinna znajdować się koniecznie w odległości nie większej niż 10 metrów od budynku, do którego doprowadzone jest przyłącze.

Szafki gazowe ze względu na swoją zawartość odgrywają niezwykle ważną rolę. To właśnie w nich znajduje się reduktor ciśnienia, a także główny zawór odcinający gaz od instalacji. Zawór najczęściej wykonany jest z mosiądzu lub brązu. Natomiast zadaniem reduktora jest oczywiście redukcja ciśnienia gazu. Często skrzynka gazowa w swojej obudowie przechowuje również gazomierz. Chociaż w niektórych sytuacjach znajduje się on już na zewnątrz. Jednak jeżeli ma być zamontowana skrzynka gazomierza, to powinna być ona odpowiednio wentylowana.

Szafki gazowe - rodzaje

Do wyboru mamy skrzynki gazowe, które są wykonane z różnych materiałów. Wybierając odpowiedni typ mamy wpływ przede wszystkim na ich trwałość, a także odporność na różne warunki atmosferyczne. Pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane skrzynki gazowe, wymieniamy:

 • Szafki gazowe z tworzywa - bardzo popularne rozwiązanie, które montowane są zazwyczaj w ogrodzeniu lub jako szafki wolnostojące
 • Skrzynki metalowe - obudowa metalowa doskonale radzi sobie z czynnikami atmosferycznymi, jak i również mechanicznymi uszkodzeniami. Najczęściej tego typu skrzynki montowane są jako zewnętrzne szafki wolnostojące.
 • Skrzynki gazowe wykonane z laminatu - obudowa skrzynki gazowej wykonana jest z tworzywa poliestrowo-szklanego. Podwójna warstwa doskonale chroni skrzynkę przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Zatem tego typu szafki sprawdzają się świetnie jako zewnętrzne elementy instalacji gazowej.

Kolejny podział skrzynek gazowych dotyczy ich umiejscowienia, a także sposobu montażu. Pod tym względem wyróżniamy:

 • Skrzynki naścienne - obudowa takiej skrzynki nie posiada tylnej ścianki, ze względu na bezpośrednio montaż na elewacji budynku
 • Skrzynki wnękowe - jeżeli z różnych względów nie możemy pozwolić sobie na skrzynki zewnętrzne, to szafka wnękowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Montaż takiej szafki gazowej odbywa się we wcześniej przygotowanej specjalnej wnęce. Dzięki temu skrzynka gazowa jest odpowiednio chroniona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
 • Skrzynki wolnostojące - obudowa jest zamknięta z każdej strony, dzięki czemu montaż może odbywać się w ogrodzeniu lub na specjalnych słupkach
 • Skrzynki podtynkowe - podtynkowa szafka jest zakamuflowana w specjalnej wnęce, dzięki czemu mamy dostęp tylko do drzwiczek. Sprawdź także ten artykuł o instalacji gazowej w domu.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Skrzynka gazowa - porady zakupowe

Jeżeli decydujemy się na zakup szafki gazowej, to warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry. Dzięki temu będzie nam zdecydowanie łatwiej podjąć decyzję o wyborze konkretnego modelu, który sprawdzi się w naszych warunkach. Oczywiście możemy kierować się jak najniższą ceną, jednak w przypadku instalacji gazowej niezwykle ważna jest jakość i gwarantowane bezpieczeństwo. Jak już wcześniej wspomniano, wszelkie skrzynki gazowe oraz na licznik gazowy muszą spełniać wymagane normy.

Skrzynka gazowa wmontowana w żółtą ścianę, a także szafki gazowe i ich rodzaje
Jaka skrzynka gazowa, czyli polecane szafki gazowe licznik gazowy

Przed zakupem szafki gazowej powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • Budowę szafki - skrzynka pojedyncza zawiera tylko reduktor ciśnienia, a także zawór główny. Natomiast skrzynka podwójna wyposażona jest dodatkowo w gazomierz. Bardzo często skrzynka gazomierza montowana jest w budownictwie wielorodzinnym.
 • Sposób otwierania drzwiczek - niezależnie od tego, czy interesuje nas skrzynka naścienna lub podtynkowa, to konieczny jest łatwy dostęp do środka, szczególnie w przypadku nagłej awarii. Do wyboru mamy zamknięcia na klucz typu trójkąt, jak i również skrzynki zamykane przy pomocy kłódek energetycznych.
 • Wymiary - wybierając miejsce montażu skrzynki, bardzo ważnym aspektem są także wymiary samej szafki. Dzięki temu unikniemy problemów ze zmieszczeniem szafki na przykład w przygotowanej wcześniej wnęce. Wśród standardowych szafek wymienimy m.in. wymiary: 14x60x60 cm, 24x60x60 cm, 30x30x15 cm, czy też 120x60x25 cm.
 • Kolor - okazuje się, że przy wyborze skrzynki, nawet wybór koloru ma bardzo ważne znaczenie. Może się okazać, że jest on narzucony przez konkretny oddział Polskiej Spółki Gazownictwa. Najczęściej jednak skrzynki występują w kolorze żółtym, brązowym lub szarym.

Skrzynka gazomierza - cennik

Gdy już wiemy, na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie szafki gazowej, na pewno dodatkowo interesuje nas przykładowy cennik. Dzięki temu będzie nam łatwiej oszacować, jakie czeka nas ostateczny koszt na zakup takiej skrzynki, a także inwestując w całą instalację gazową. Oczywiście poniższy cennik jest jedynie orientacyjny.

Przykładowy cennik na szafki gazowe

Nazwa produktu

Cena

Skrzynka gazowa podtynkowa metalowa z OMP-3, wymiary 300x300x120 mm

Cena od 139,00 zł

Skrzynka podtynkowa bez pleców

Cena od 228,00 zł

Skrzynka gazowa naścienna z tworzywa KEN G 023

Cena od 202,95 zł

Skrzynka gazowa naścienna otwarta z tworzywa G 056

Cena od 282,00 zł

Skrzynka wolnostojąca w ogrodzeniu, nierdzewna 600x600x250

549,00 zł

Szafka gazowa w ogrodzeniu ze stali nierdzewnej

822,83 zł

Skrzynka gazowa podwójna stojąca pozioma 1000x700x250

495,00 zł

Skrzynka gazowa podwójna, obudowa zespolona GS-2 żółta

420,93 zł

Skrzynki zewnętrzne na licznik gazowy 60x60x25 cm, grafit

349,90 zł

Skrzynka gazomierza 60x60x25 stalowa, brąz

213,00 zł

Skrzynka gazowa z tworzywa, brąz, 60x60x25 cm

255,00 zł

Piramida szafka gazowa G83 pozioma

395,00 zł

Weba skrzynka gazowa na zawór metalowa 300x300x150 mm, brązowa

116,09 zł

ikona podziel się Przekaż dalej