Jaka temperatura na piecu gazowym jest odpowiednia? Praktyczny poradnik
Wybór typu centralnego ogrzewania zalicza się do jednych z najtrudniejszych decyzji. Jednak można zauważyć pewną tendencję, iż coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie gazowe. Jeżeli zależy nam na ekonomicznym korzystaniu z tego paliwa, to warto dowiedzieć się, jaka temperatura na piecu gazowym będzie optymalna.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ogrzewanie gazowe - sposób działania i zalety
Budując dom jednorodzinny, coraz więcej inwestorów decyduje się na ogrzewanie gazowe. Taki typ ogrzewania ma wiele cennych zalet. Dzięki kotłom gazowym, tak naprawdę nie musimy się martwić na przykład o to, na ile starcza tona pelletu. Najczęściej decydujemy się na kocioł dwufunkcyjny, który jest przeznaczony nie tylko do ogrzewania budynku, ale również służy do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Gaz ziemny, który się pali ogrzewa wodę, która następnie rozprowadzana jest w całej instalacji.
Do najważniejszych zalet, którymi wyróżnia się ogrzewanie gazowe, można zaliczyć bardzo dużą skuteczność. Ponadto pobór gazu nie jest zbyt wysoki. W izolowanych, nowych budynkach, należy liczyć się z poborem mocy grzewczej kotła na poziomie już od 80 W na każdy metr kwadratowy. Ponadto nie musimy martwić się o magazynowanie paliwa stałego, jak to jest w przypadku pelletu, drewna lub węgla. Wybierając na przykład piec gazowy kondensacyjny, możemy zapłacić już od ok. 3000 złotych za urządzenie.
Piec gazowy - rodzaje
Zanim dowiemy się, jaka powinna być optymalna temperatura na kotle, dobrze jest dowiedzieć się, z jakimi piecami mamy do czynienia wybierając instalację gazową. Poszczególne kotły różnią się między sobą przede wszystkim innym sposobem działania. Ponadto, każdy kocioł posiada inną optymalną temperaturę, która powinna być ustawiona jeżeli zależy nam na ekonomicznym zużyciu gazu.
Wśród kotłów gazowych wymienia się:
- Piec gazowy kondensacyjny - jest to raczej najpopularniejszy kocioł, który wyróżnia się przede wszystkim na pobieraniu powietrza znajdującego się poza budynkiem. Oczywiście powietrze te wykorzystywane jest w procesie spalania gazu. Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest to, że piec gazowy kondensacyjny, nie będzie wymagał zapewnienia dodatkowej wentylacji. Przez co jest on również o wiele bezpieczniejszy.
- Piec gazowy tradycyjny - pod tym względem wymienia się zarówno piec z otwartą komorą spalania, jak i również z zamkniętą komorą spalania. W przypadku kotła z otwartą komorą spalania mamy do czynienia z pobieraniem powietrza znajdującym się wewnątrz pomieszczenia. W związku z tym budując instalację grzewczą, należy pamiętać również o odpowiedniej wentylacji.
Jaka temperatura na piecu gazowym powinna być ustawiona?
Decydując się na kocioł gazowy, musimy pamiętać o tym, aby ustawić temperaturę na ekonomiczne spalanie gazu. Dzięki temu rzeczywiście będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach. Jeżeli posiadamy piec gazowy kondensacyjny, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że działa on na niskich temperaturach. Zatem patrząc na ustawienia, optymalna temperatura wody nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza.
Należy jednak mieć na uwadze, że powinniśmy ustawić nieco niższą temperaturę, jeżeli zależy nam na zwiększeniu efektywności kotła. Gdy nas będzie interesować informacja, jaka temperatura na piecu gazowym okaże się najlepsza, to ustawienia muszą oscylować na poziomie od 30 do 40 stopni Celsjusza. Jest to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla właścicieli domów, w których dominuje przede wszystkim ogrzewanie podłogowe. Chcąc ustawić maksymalną temperaturę na kotle, nie powinna ona przekraczać poziomu 57 stopni Celsjusza. Ponieważ powyżej tego poziomu nie będzie dochodzić do kondensacji gazu.
W przypadku kotła tradycyjnego, ustawienie optymalnej temperatury wody krążącej w instalacji staje się trudniejsze. Ponieważ optymalna temperatura jest uzależniona od temperatury panującej na zewnątrz. Patrząc na ustawienia, jakie ma kocioł gazowy tradycyjny przy temperaturze zewnętrznej na poziomie -20 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura na kotle powinna być na poziomie 65 stopni Celsjusza. Natomiast już przy temperaturze zewnętrznej -16 stopni Celsjusza, zmieniamy ustawienia na kotle na poziom 58 stopni Celsjusza. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat ogrzewania domu gazem.
Jaka powinna być najlepsza temperatura w pomieszczeniach
O ile ustawienie optymalnej temperatury na kotle jest już wyjaśnione, pamiętajmy iż wpływ na ekonomiczne korzystanie z ogrzewanie gazowego ma wpływ również temperatura panująca wewnątrz budynku. Warto w tym celu wyposażyć się w termometr z higrometrem, który pozwoli na to, aby ustawić najlepszą temperaturę powietrza.
W ciągu dnia, należy ustawić temperaturę w pomieszczeniu na poziomie ok. 21 stopni Celsjusza. Natomiast w ciągu nocy, ustawienie kotła powinno pozwolić na ogrzanie budynku do temperatury 19 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak większość dnia spędzamy poza domem, to najlepsza wartość na termometrze w tym czasie będzie wynosiła 17 stopni Celsjusza. Takie ustawienie pozwoli nie tylko na komfort w mieszkaniu, ale jednocześnie rachunku za ogrzewanie będą dużo niższe.
Na ile starcza tona pelletu?
Wiedząc, już jaka temperatura na piecu gazowym powinna być optymalna, również do ogrzania ciepłej wody użytkowej, to mogą nas interesować również inne formy ogrzewania budynku mieszkalnego. Chcąc obliczyć koszty, jakie ponosimy w sezonie grzewczym, przydatną informacją jest to, na ile starcza tona pelletu.
Odpowiedź na pytanie, na ile starcza tona pelletu do ogrzania budynku oraz ciepłej wody użytkowej, będzie zależeć od wielu czynników. Do nich zalicza się między innymi powierzchnia budynku, jego izolacja cieplna, czy też panujące warunki atmosferyczne. Przyjmuje się jednak, że średnio zużywa się ok. 19-20 kg pelletu na dobę. To oznacza, że tona pelletu wystarczy mniej więcej na 50 dni w sezonie grzewczym.
Oczywiście oprócz tej informacji, chcemy dowiedzieć się również, jaki piec na pellet polecanie. Natomiast, jeżeli lubimy naprawdę samodzielnie majsterkować, to również przyda nam się instrukcja dotycząca tego, jak podłączyć włącznik światła do puszki. Nigdy w końcu nie wiemy, kiedy przyda nam się taka wiedza do naprawienia usterki w domu.