Przydomowy zbiornik na gaz do zasilania instalacji grzewczej CO

Różne zbiorniki na gaz płynny – który wybrać?

Przydomowy zbiornik na gaz umożliwia właścicielowi domu korzystanie z nowoczesnego kotła gazowego CO w przypadku, gdy przyłączenie do ogólnej sieci gazowej nie jest możliwe. Zbiorniki gazowe są ustawiane na prywatnym gruncie i zapewniają indywidualne zaopatrzenie w gaz przez cały rok. Używany gaz płynny spala się czysto i wydajnie w instalacji gazowej, emitując małą ilość szkodliwych dla środowiska związków chemicznych. Ale jaką wielkość mają te zbiorniki LPG i gdzie powinno się je umieścić?

Zbiorniki na gaz płynny są zbiornikami stalowymi o mocnej konstrukcji. Szczególna oszczędność miejsca przy zastosowaniu LPG (od ang.liquefied petroleum gas) wynika z faktu przechodzenia tego gazu w stan płynny już pod niskim ciśnieniem. W ten sposób da się wymienić 1000 litrów gazu w zaledwie 4 litry płynu. Aby właściciel domu mógł wykorzystać paliwo do celów grzewczych, zbiorniki gazowe muszą być wyposażone w cały szereg armatury pomocniczej. Należą do niej:

 • Armatura napełniająca – umożliwia napełnienie przydomowego zbiornika z cysterny dostawczej. Ze względów bezpieczeństwa następuje napełnianie zbiornika tylko w 80%, aby część paliwa, która pozostaje w nim w formie gazowej nie zwiększyła ciśnienia w wyższych temperaturach otoczenia do niebezpiecznych granic.
 • Zawór poboru gazu – służy jako przyłącze do domowej instalacji.
 • Reduktor ciśnienia – zmniejsza wartość ciśnienia z 6-8 bar w zbiorniku gazowym do wartości wchodzącej do domu, czyli do 50 mbar.
 • Zawór bezpieczeństwa – wypuszcza gaz, kiedy ciśnienie w zbiorniku nadmiernie wzrośnie.
 • Wskaźnik zawartości gazu – informuje o aktualnym stanie zawartości zbiornika LPG.

Odpowiednia wielkość i możliwości ustawienia zbiornika na gaz płynny

Przydomowy zbiornik na gaz to nie butla gazowa na działce, którą można bez problemu wymienić. Zbiornik LPG powinien być na tyle duży, aby za jednym tankowaniem pokryć zapotrzebowanie na gaz w ciągu roku. Dzięki temu nie trzeba zbyt często uzupełniać zapasów paliwa. Pojemność zbiornika zależy w gruncie rzeczy od powierzchni ogrzewanej i liczby osób w gospodarstwie domowym (co wpływa na zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową).

Ważny wpływ na ilość potrzebnej w ciągu roku energii grzewczej, a tym samym na zużycie paliwa, ma stan izolacji termicznej domu. Im lepsze jest ocieplenie domu, tym niższe są w końcowym rozrachunku koszty ogrzewania. Mniejsze zapotrzebowanie na gaz płynny umożliwia zastosowanie mniejszego zbiornika. Dla orientacji można przyjąć następujące zależności:

 • Powierzchnia mieszkania 80-125 m2 – zbiornik 2700 l o wymiarach 2,5 x 1,25 x 1,60 m.
 • Powierzchnia mieszkania 125-250 m2 – zbiornik 4850 l o wymiarach 4,3 x 1,25 x 1,60 m.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Zbiorniki na gaz płynny są dostępne w dwóch wersjach, w zależności od miejsca ich lokalizacji:

 • Zbiorniki na gaz płynny naziemne – łatwe w montażu, korzystne w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.
 • Zbiorniki na gaz podziemne – na mniejszych działkach i bardziej gęstej zabudowie są niewidoczne i nie wpływają na formę krajobrazu.

Niezależnie od wielkości zbiornika należy zachować odpowiednią odległość od granicy działki, która dla mniejszego zbiornika wynosi 1,5 m w wersji naziemnej oraz 0,5 m w wersji podziemnej. Większe zbiorniki (4850 l) muszą być oddalone od granicy działki odpowiednio o 2,5 m oraz 1,25 m. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ogrzewania domu gazem?

Dzierżawa czy zakup zbiornika na gaz płynny?

Własny przydomowy zbiornik na gaz płynny

Wybierając ogrzewanie własnego domu gazem płynnym, należy wybrać nie tylko wielkość zbiornika na gaz oraz jego położenie (nad ziemią albo pod ziemią), ale też formę własności. Do wyboru są dwie opcje: zakup albo dzierżawa. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Zbiorniki LPG nie należą do najtańszych; do domu jednorodzinnego wystarczy zbiornik o pojemności 2700 l, którego ceny wahają się wokół 5-6 tys. zł plus ok. 2 tys. zł za instalację. Taniej można kupić zbiornik używany. Co najmniej 2 tys. zł trzeba zapłacić więcej za wersję podziemną.

Pusty zbiornik to nie wszystko: trzeba jeszcze dodać koszty projektu, zgłoszenia w urzędzie oraz odbioru technicznego przed rozpoczęciem eksploatacji. W sumie trzeba się liczyć z wydatkiem około 10 tys. zł.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Dzierżawa zbiornika LPG

Dzierżawa zamiast zakupu zbiornika na własność ma dobre uzasadnienie w dwóch przypadkach:

 • kiedy istnieją plany przyłączenia domu do sieci gazowej w ciągu kilku lat i nie opłaca się inwestować we własny zbiornik, który stanie się zbędny;
 • kiedy w okresie budowy własnego domu potrzebne są oszczędności i nie stać inwestora na zwiększone koszty instalacji gazowej.

W początkowej fazie dzierżawy zbiornika na gaz widać same zalety. Opłata dzierżawna jest niewielka i płatna zwykle po kilku darmowych miesiącach. Ceny montażu i pierwszego odbioru technicznego są również bardzo niskie. Gdzie tkwi więc przysłowiowy haczyk?

Dzierżawa zbiornika (na bardzo korzystnych zresztą warunkach) wiąże się z zawarciem umowy na dostawy gazu. Przez cały czas korzystania ze zbiornika trzeba kupować paliwo u dostawcy zbiornika, którego ceny są zwykle dużo wyższe niż na wolnym rynku. Długoterminowa umowa od trzech do dziesięciu lat nie tylko pozwala dostawcy na podnoszenie ceny, ale też zobowiązuje odbiorcę do zapłaty za określoną ilość gazu bez względu na rzeczywiste zużycie.

Ogólnie biorąc, koszty łączne inwestycji i eksploatacji zakupionego zbiornika są po pierwszym roku są prawie dwukrotnie wyższe od wydzierżawionego. Po trzech latach łączne koszty wyrównują się, a po pięciu – zbiornik dzierżawiony kosztuje już znacznie więcej od kupionego.

Butla LPG tylko do niewielkich odbiorników

Butla gazowa na działce może zasilać kuchenkę gazową albo przenośny ogrzewacz pomieszczeń. Kocioł gazowy do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej wymaga odpowiedniego zapasu paliwa. Używany gaz płynny jest dostarczany do palnika o dużej wydajności i musi być zmagazynowany w zbiorniku LPG poza domem.

Pojedyncza butla LPG jedenastokilogramowa musiałaby być wymieniana co drugi dzień. Aby uzyskać moc grzewczą rzędu 12-20 kW, pobór paliwa jest tak wysoki, że gwałtowne odparowanie dużej ilości płynnego gazu może spowodować zamarznięcie butli i przerwę w dopływie. Do normalnej pracy kotła gazowego pozbawionego przyłącza do sieci, niezbędna jest instalacja zbiornika LPG.

ikona podziel się Przekaż dalej