Kocioł kondensacyjny gazowy - rodzaje, cena, polecane modele
Wybór kotłów, czyli elementów niezbędnych w każdej instalacji centralnego ogrzewania, umożliwia skorzystanie z nowatorskich rozwiązań. Do nich zaliczają się kotły kondensacyjne, które funkcjonują inaczej od kotłów tradycyjnych (niekondensacyjnych). Poniżej dowiemy się, z jakimi rodzajami mamy najczęściej do czynienia, a także na czym polega ich działanie.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kocioł kondensacyjny
Kotły kondensacyjne - zasada działania
Tradycyjne kotły, czyli kotły niekondensacyjne wytwarzają spaliny, z których w żaden sposób nie jest pozyskiwana energia cieplna. Zupełnie inaczej jest w przypadku kotłów kondensacyjnych. Ze względu na pozyskiwanie energii cieplnej ze spalin, są to efektywniejsze urządzenia. Ich praca przekłada się na dużo tańsze ogrzewanie domu.
Kocioł kondensacyjny działający prawidłowo, ostatecznie wytwarza spaliny o ponad dwukrotnie niższej temperaturze niż tradycyjne kotły. Temperatura spalin wynosi około 45 stopni Celsjusza. Podczas gdy w przypadku standardowych kotłów wskaźnik ten osiąga wartość powyżej 100 stopni Celsjusza.
Ich wyróżnikiem jest również budowa. Kotły kondensacyjne zawierają w sobie zamkniętą komorę spalania. Do urządzenia dochodzi wtedy powietrze pozyskiwane z zewnątrz. Przy takiej budowie kocioł gazowy kondensacyjny nie będzie wymuszał na nas budowy kratki wentylacyjnej, by świeże powietrze wpadało do pomieszczenia, w którym się znajduje. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ przy zamkniętej komorze spalania, spaliny nie mają możliwości przedostania się do budynku. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź artykuł o ogrzewaniu gazowym CO.
Kocioł kondensacyjny czy alternatywne ogrzewanie domu?
W momencie planowania budowy domu musimy podjąć decyzję o sposobie ogrzewania budynku. Obecnie do wyboru mamy nie tylko tradycyjne rozwiązania, ale również naturalne źródła energii. Do takich urządzeń zaliczają się między innymi pompy ciepła, czy też kolektory słoneczne. Zastanawiając się nad wyborem tego typu sposobów ogrzewania budynku, a kotłów kondensacyjnych, warto poznać mocne i słabe strony każdego z rozwiązań, a także dokładnie określić własne oczekiwania.
Kotły kondensacyjne działają na takie paliwa jak gaz lub olej. Są urządzeniami znacznie efektywniejszymi pod względem pozyskiwania energii cieplnej, względem tradycyjnych kotłów. Dodatkowo nie musimy się martwić o składowanie opału jak w przypadku kotłów na węgiel, pellet lub drewno.
Minusem tego rozwiązania jest zmienna cena paliwa. Nikt nie da nam pewności, ile będzie kosztować gaz ziemny lub olej za kilka lub za kilkanaście lat. Dodatkowo nie każdy dom może być podłączony do gazu ziemnego. Urządzenia wymagają regularnego serwisowania, a także sprawdzania wentylacji.
Pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jeżeli chodzi o pozyskiwanie energii cieplnej. Istnieje możliwość pozyskiwania energii z gruntu, wody lub powietrza. Pompy ciepła pozwalają na nieograniczone korzystanie z zasobów naturalnych. Dodatkową zaletą jest brak konieczności składowania opału, a także wyjątkowo niskie koszty pozyskiwanej energii cieplnej.
Do wad, jakimi wyróżniają się pompy ciepła, zalicza się oczywiście wysoka cena urządzeń. W niektórych przypadkach koszt zakupu oraz montażu pompy ciepła sięga nawet kilkuset złotych. Zaciągając kredyty na ten cel, można skorzystać z różnych dofinansowań. Nie zawsze też dysponujemy odpowiednią działką lub budynek znajduje się na niekorzystnych warunkach geologicznych, by móc zamontować gruntową pompę ciepła. Więcej informacji znajdziesz w tych artykułach o pompach ciepła.
Innym rozwiązaniem są również kolektory słoneczne, które dzielą się na próżniowe i płaskie. Ich zadaniem jest magazynowanie oraz przetwarzanie energii solarnej. Kolektory słoneczne uchodzą jednak za dodatkowe źródło energii, służące do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Dlatego mogą być stosowane jako elementy wspomagające, ale nie jako główne urządzenia służące do ogrzewania domu.
Kotły kondensacyjne - rodzaje
Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny
Kotły kondensacyjne występują w różnych rodzajach. Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny przeznaczony jest do ogrzewania wody znajdującej się w instalacji grzewczej. W celu zwiększenia jego efektywności zawsze można go wyposażyć w dodatkowy zasobnik. Jednak nadal będzie on nazywany kotłem jednofunkcyjnym. Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem będzie służył nie tylko do ogrzewania budynku, ale również do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Istnieją kotły kondensacyjne o różnorodnej mocy. Ten parametr powinien być koniecznie dopasowany do kubatury budynku. W ten sposób ogrzewanie będzie efektywne. Należy zwrócić również uwagę na to, jaką mocą wyróżnia się kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny, jeżeli będzie nam zależeć na podłączeniu go do zasobnika z ciepłą wodą użytkową. Im większa jest ilość domowników korzystających z ciepłej wody użytkowej, tym większa powinna być również moc kotła. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach ogrzewania gazowego.
Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny
Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny już od samego początku służy do ogrzewania budynku, a także podgrzewania wody użytkowej. Należy jednak pamiętać, że taka wygoda, nie zawsze idzie w parze z oszczędnością. Ponieważ ogrzewanie ciepłej wody użytkowej zachodzi w momencie, gdy chcemy z niej skorzystać. W pozostałych momentach jest ona pozbawiona obiegu, przez co nieużywana ciepła woda ulega wystudzeniu. Dlatego zaleca się, by dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny nie był montowany w budynkach o większej powierzchni.
W przypadku tego typu urządzeń musimy być również nastawieni na usterki wynikające z ciągłej pracy kotła. Instalacja wyposażona w wymiennik przepływowy narażona jest na pojawienie się kamienia tłokowego. Osad będzie utrudniał przepływ wody, w rezultacie zmniejszając efektywność działania kotła.
Kocioł gazowy kondensacyjny
Kocioł kondensacyjny możemy wyróżnić także ze względu na rodzaj paliwa, którym urządzenie się posługuje. Pod tym względem wymienia się kocioł gazowy kondensacyjny. Jak sama nazwa wskazuje, jest on zasilany gazem ziemnym, dlatego istotne jest, by budynek posiadał możliwość podłączenia instalacji do gazociągu. Nie zawsze jest to możliwe lub często pociąga za sobą bardzo wysokie koszty instalacji. Takie kotły kondensacyjne jak kotły gazowe tego rodzaju nie są jeszcze zbyt powszechnie wybierane.
Kocioł gazowy kondensacyjny jest wyjątkowo wygodnym urządzeniem, które nie wymaga zagospodarowania dodatkowego pomieszczenia. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a także nie trzeba przeznaczać przestrzeni na składowanie paliwa. Są to jednak kotły wymagające regularnego serwisowania przez fachowców posiadających odpowiednie uprawnienia.
Kocioł olejowy kondensacyjny
Kocioł olejowy kondensacyjny wyróżnia się nie tylko bardzo wysoką efektywnością, ale również sporą różnorodnością mocy grzewczej. Dzięki temu z powodzeniem dopasujemy moc wytwarzanej energii cieplnej do naszych oczekiwań. Kotły olejowe są w pełni bezpieczne, a także komfortowe pod względem użytkowania, ponieważ nie wymagają ręcznej obsługi.
Niestety kotły tego typu posiadają również wady. Do nich zalicza się przede wszystkim duży gabaryt urządzenia, który wymaga zorganizowania sporej przestrzeni. Ponadto przechowywanie oleju opałowego również zajmuje dużo miejsca. Dlatego wybierając kocioł olejowy, należy zawczasu zaplanować osobne pomieszczenie przeznaczone na kotłownię.
Kotły kondensacyjne - przydatne informacje
Ranking kotłów kondensacyjnych - polecane modele
Aktualny ranking kotłów kondensacyjnych pozwoli nam na zauważenie polecanych przez specjalistów modeli i producentów. Dzięki niemu będziemy mogli wybrać najlepsze urządzenie, które spełni nasze oczekiwania, a także z powodzeniem zaliczy się do wydatków w zasięgu naszych możliwości finansowych.
Do takich modeli kotłów kondensacyjnych zalicza się między innymi:
- Junkers dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny z zasobnikiem ciepłej wody - Cerapur Acu Smart ZWSB 30-4A - jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania o pojemności 7 litrów, ciężar wynosi 78 kg, moc grzewcza - 24 kW, wydajność c.w.u. - 16 l/min.
- Junkers dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny - Cerapur Smart ZSB/ZWB - 3C - kocioł z zamknięta komorą spalania o pojemności 3 litrów, ciężar wynosi od 41 do 44 kg, moc grzewcza - jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny z zasobnikiem - 14 i 22 kW oraz model dwufunkcyjny o mocy 22 lub 28 kW.
- Ferroli, jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny z zasobnikiem Bluehelix B S 32 K 100, ciężar kotła 86 kg, moc cieplna 32 kW, kocioł wyposażony jest w wymiennik ciepła wykonany ze stali nierdzewnej.
Cena kotłów kondensacyjnych
Cennik kotłów kondensacyjnych kształtuje się w następujący sposób:
- Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny z zasobnikiem oraz regulatorem, Vaillant ecoTEC plus Thermo, pakier systemowy - cena - 7466 zł
- Kocioł gazowy jednofunkcyjny, Vaillant ecoTEC plus VC 146/5-5 - cena - 6381 zł
- Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny z zasobnikiem Vitocell 100 l, Viessmann Vitodens 100-W - cena - 8946 zł
- Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny 100-W 26kW, Viessmann - cena - 6953 zł
- Dwufunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny Cerapur Midi Junkers - cena - 3194 zł
- Dwufunkcyjny kocioł gazowy kondensacyjny Buderus GB012 25K - cena - 3350 zł
Powyższe ceny oczywiście są orientacyjne i mogą być zależne od dystrybutora, konkretnych akcji promocyjnych lub wyprzedaży.
Kotły kondensacyjne - podsumowanie
Ogrzewanie domu przy pomocy kotłów kondensacyjnych jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki niemu możemy rzeczywiście uzyskać jeszcze więcej energii cieplnej, przy dużo niższych rachunkach za ogrzewanie. Zasada działania opierająca się na pozyskiwaniu ciepła ze spalin nie jest nowatorskim rozwiązaniem, ale jednak nadal często zapominanym przez inwestorów.
Często niepewność dotycząca ceny gazu ziemnego lub oleju opałowego, powstrzymują nas przed podjęciem decyzji o zakupie i montażu kotła kondensacyjnego w naszym domu. Jednak wygoda użytkowania, a także szybki zwrot inwestycji powinny przemawiać na dużą korzyść urządzenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest na pewno kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, który jest nie tylko mniej awaryjny od kotła dwufunkcyjnego, ale również doskonale radzi sobie przy ogrzewaniu bardzo dużych budynków. Po określeniu swoich dokładnych oczekiwań dopasowanie kotła kondensacyjnego będzie już czystą formalnością. Gazowe kotły to wybór wart rozważenia.