Jak wygląda ogrzewanie gazem ziemnym?

Kto może wdrożyć ogrzewanie gazowe - wybór gazu ziemnego

Oczywiście nie wszyscy mogą postawić na ogrzewanie gazem ziemnym. Większość mieszkań w blokach jest podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. W takiej sytuacji, jeżeli nawet kogoś interesuje ogrzewanie gazowe, nie ma możliwości wdrożenia tego rozwiązania, ponieważ do budynku nie prowadzi przyłącze gazowe. Zresztą do bloku gaz ziemny można doprowadzić tylko pod warunkiem, że przystaną na to wszyscy mieszkańcy.

Opalanie gazem nie jest natomiast problemem dla właścicieli domów jednorodzinnych. Ogrzewanie domu gazem możliwe jest z poziomu zamontowanego na swojej posesji zbiornika na gaz płynny LPG. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami. Koszty ogrzewania gazem ziemnym rosną wówczas w związku z zatankowaniem zbiornika przez cysternę. Dodatkowo obowiązkowy jest przegląd instalacji gazowej.

Sam zbiornik naziemny na gaz płynny LPG o pojemności 2700 litrów kosztuje ok. 6500 zł. Jednak nie ma obowiązku zakupu zbiornika na własność, ponieważ ewentualnie można go wydzierżawić od firmy dostarczającej gaz. Około 150 zł kosztuje okresowa kontrola instalacji.

Alternatywą dla gazu ziemnego jest gaz płynny. Sieć rurociągów jest w Polsce stale rozbudowywana, dzięki czemu zrobienie przyłącza gazowego nie stanowi problemu w coraz dalszych zakątkach kraju. To ciekawy wybór pod warunkiem, że koszt podłączenia do domu jednorodzinnego będzie niższy niż wydatek poniesiony na montaż zbiornika.

Wady i zalety ogrzewania domu gazem

Najlepszy sposób na ogrzewanie domu nie zawsze oznacza, że jest on najtańszy. Liczy się również efektywność i wygoda obsługi. Niewątpliwie opalanie gazem niesie w sobie wiele korzyści. Piece zasilane gazem ziemnym nie wymagają przechowywania paliwa na posesji, jeżeli nie liczyć wbudowania zbiornika LPG. Nie bez znaczenia jest też ekologia. Gaz emituje znacznie mniej zanieczyszczeń do środowiska, co jest istotne, jeżeli weźmiemy pod uwagę walkę z wszechobecnym smogiem.

Dla wielu zastanawiający jest koszt ogrzewania gazem ziemnym. Zanim o tym, ile kosztuje m3 gazu, trzeba mieć na uwadze, że gaz jest paliwem droższym od węgla i drewna. Jeżeli to roczny koszt, różnica wynosi ok. 20% na korzyść paliw stałych. Jednak to różnica, która bierze pod uwagę tylko koszt ogrzewania domu. Nie zawiera natomiast wydatków związanych na przykład z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej (CWU). Przekłada się to na wzrost kosztów, a więc ogrzewanie gazowe może być wówczas bardziej opłacalne. Co więcej, nie wszystkie piece na paliwa stałe są w stanie osiągnąć sprawność innowacyjnych kotłów gazowych. Efekt jest taki, że ogrzewanie gazem ziemnym jest pod wieloma względami znacznie efektywniejsze, choć nie musi być tańsze.

Na pewno liczy się też wygoda użytkowania. O ile piece na paliwa stałe, nawet z podajnikiem, nie pozwalają całkowicie wykluczyć wizyt w kotłowni, o tyle kocioł na gaz ziemny umożliwia w pełni komfortowo cieszyć się optymalną temperaturą we wnętrzach. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert najlepszych wykonawców.

Jaki kocioł na gaz ziemny?

Wysokie oceny i dobre opinie zbierają też kotły na gaz ziemny. Są niewielkie i można je umieścić praktycznie w dowolnym miejscu domu. Nie trzeba się tu również martwić o powstający kurz, brud i sadzę, które są znane z kotłowni, gdzie znajdują się piece na paliwa stałe.

Rynek oferuje trzy rodzaje kotłów na gaz ziemny:

  • tradycyjne — kosztują od 3 do 6 tys. zł. W porównaniu z innymi kotłami są drogie w eksploatacji;
  • kondensacyjne — kotły w cenie od 7 do 14 tys. zł;
  • pulsacyjne — najdroższe, z cenami od 15 tys. zł w górę. Zużycie gazu jest tu nawet o 40 proc. mniejsze niż przy kotle tradycyjnym.

Poza tym, w zależności od miejsca przeznaczonego na montaż kotła, wyróżnia się kocioł dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny — z oddzielnym lub wbudowany zasobnikiem.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Koszty ogrzewania gazem ziemnym

Ile gazu na ogrzanie domu?

Obliczając miesięczny czy roczny koszt, jaki pochłonie ogrzewanie gazowe, pod uwagę należy wziąć nie tylko zużycie gazu. Poza samym paliwem ważne są koszty inwestycji oraz amortyzacji instalacji.

Chcąc obliczyć koszty ogrzewania gazem ziemnym, znać należy również zapotrzebowanie energetyczne domu, które wyrażone jest w kilowatogodzinach na metr kwadratowy w skali roku (kWh/m2*rok). Jeżeli wziąć pod uwagę charakter poszczególnych budynków, wygląda to następująco:

  • domy energooszczędne — ok. 50-80 kWh/m2,
  • domy standardowe — ok. 80-120 kWh/m2,
  • stare i nieocieplone budynki — nawet 200 kWh/m2.

Oczywiście wpływ na to ma wiele czynników. Nie tylko termoizolacja budynku, ale również upodobania mieszkańców. Jednak znając roczny wydatek energii, można wyliczać dalej, mnożąc wartość zapotrzebowania energetycznego danego budynku przez jego metraż. Przykładowo standardowy dom o powierzchni 100 m2 i zapotrzebowaniu 100 kWh/m2 potrzebuje 10 000 kWh na rok. Oczywiście jest to wynik roczny, miesięczne zapotrzebowanie jest różne, zależne między innymi od pory roku.

Koszt gazu w zależności od kotła

Niezależnie od tego, ile gazu zużyjemy, wytworzenie 1 kW energii z tego paliwa waha się w granicach 0,25-0,45 zł. Cena jest różna w zależności od kosztu gazu i sprawności kotła:

  • kocioł tradycyjny — ok. 0,43 zł,
  • kocioł kondensacyjny — ok. 0,38 zł,
  • kocioł pulsacyjny — ok. 0,25 zł.

Tymczasem samo ogrzewanie gazem ziemnym na pewno będzie nadal zyskiwać na popularności. Ta forma ogrzewania domu zbiera coraz więcej pochlebnych opinii. Nie zawsze jest to rozwiązanie, za którym idą niższe ceny, jeżeli porównać je z kosztem ogrzewania tradycyjnymi paliwami. Za gazem ziemnym przemawia jednak większy komfort i mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

ikona podziel się Przekaż dalej