Ogrzewanie gazowe z butli – czy to jest możliwe?

Chociaż ogrzewanie centralne na gaz najczęściej nam się kojarzy z gazem ziemnym, to jednak istnieje również możliwość podłączenia ogrzewania do butli z gazem płynnym. Niektórym osobom może to wydawać się mało bezpieczne, kosztowne lub po prostu niewydajne rozwiązanie. Okazuje się jednak, że ogrzewanie mieszkania w ten sposób nie tylko jest możliwe, ale również z tego tytułu można wygenerować pewne oszczędności.

Gazem płynnym zapewniającym ogrzewanie jest propan butan lub czysty propan. Ogrzewanie gazowe z butli to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zdecydować się na gaz jako główne paliwo, ale jednocześnie nie mają infrastruktury pozwalającej im na podłączenie swojego budynku do gazu ziemnego. Ze względu na mobilność butli gazowej LPG, możemy traktować je jako sposób na dogrzewanie konkretnych pomieszczeń lub korzystanie ich wyłącznie w sezonie grzewczym.

Zbiorniki gazowe

Decydując się na ogrzewanie mieszkania gazem płynnym, warto również zadbać o odpowiednie zbiorniki gazowe. Najczęściej kojarzone są one z gazem ziemnym. Warto pamiętać, że gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, natomiast gaz LPG, wyróżnia się dużo większą gęstością. W związku z tym zbiorniki gazowe do propanu muszą być wyposażone w dysze o mniejszych średnicach, tak by do palnika dostarczać odpowiednią ilość gazu.

Zazwyczaj ogrzewanie mieszkania przy pomocy LPG, kojarzy nam się z obecnością tradycyjnej butli gazowej. Jeżeli jednak zamierzamy ogrzać przy jego pomocy cały budynek jednorodzinny, to wtedy rzeczywiście należy wyposażyć się w odpowiednio dopasowane zbiorniki gazowe. Średnia ich pojemność waha się od 2500 do 2900 litrów. W ten sposób ogrzewanie domu propanem zapewnia moc około 50 kW. Jest to bardzo duża pojemność, która nie zawsze pozwala na usytuowanie zbiornika wewnątrz budynku. W takiej sytuacji możliwe jest, aby centralne na gaz zostało umieszczone pod gruntem. Istotne jest jednak, aby zachować w tej sytuacji bezpieczne odległości od innych elementów infrastruktury i urządzeń.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Grzanie przy pomocy zbiornika na gaz niekoniecznie będzie wymagało od nas, by go zakupić. Wiele firm oferuje dzierżawę zbiorników, co może okazać się tańszą alternatywą. Ponieważ zakup wraz z transportem jest inwestycją rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast wynajęcie zbiornika wymaga nakładu około 1000 złotych na samym początku. Dodatkowym udogodnieniem, jakie możemy czerpać z decyzji o dzierżawie, jest brak konieczności dbania o naprawy i konserwacje, ponieważ wszelkimi pracami zajmuje się firma, która nam udostępnia zbiornik. Dlatego w perspektywie wielu lat, jest to najlepsze rozwiązanie. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu piecyka gazowego na butle.

Ogrzewanie domu propanem – zalety

Decydując się na ogrzewanie gazowe z butli, możemy spodziewać się z tego tytuły wielu korzyści. Przede wszystkim ogrzewając pomieszczenie gazem z butli, nie musimy się martwić o wygospodarowanie dużej przestrzeni, jak to jest w przypadku tradycyjnych instalacji. Butlę w każdej chwili możemy przenieść w inne miejsce lub po prostu ogrzewanie domu propanem zamienić inną alternatywą. Nie ma najmniejszego problemu z dostępnością gazu. Dlatego ogrzewanie mieszkania gazem z butli jest możliwa przez praktycznie każdego. Koszty zakupu jednej butli nie są zbyt wysokie, dlatego inwestycja w ten rodzaj ogrzewania bardzo szybko ulega zwrotowi.

Centralne na gaz w porównaniu do innych rodzajów paliw, uchodzi za jeden z najbardziej ekologicznych. Przede wszystkim do atmosfery nie wydostają się żadne zanieczyszczenia, a piec nie wymaga od nas regularnego czyszczenia. Ogrzewanie domu propanem nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych zabezpieczeń oraz kanałów wentylacyjnych. Wystarczy, że pomieszczenia posiadają naturalną wentylację, a piecyk gazowy posiada wszystkie atesty i był on uruchamiany przez gazownika. Centralne na gaz powoduje bardzo szybkie nagrzewanie się pomieszczenia. Przy okazji ogrzewanie gazowe z butli jest bardziej wydajne oraz bardziej efektywne w porównaniu do innych rodzajów paliw.

Koszty ogrzewania domu

Wybierając grzanie domu gazem z butli, na pewno interesują nas również koszty, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Średnia cena gazu LPG w ostatnich miesiącach waha się od 2,30 do nawet 2,70 zł za litr. Nie jest powiedziane również, jakie są dalsze prognozy, które mogłyby wskazać, czy koszty ogrzewania domu gazem płynnym wzrosną, utrzymają się na takim samym poziomie, czy jednak spadną. Niespełna półtora roku temu cena LPG wynosiła 2,10 zł za litr. W związku z tym koszty energii cieplnej przeliczało się według stawki wynoszącej około 0,31 zł/kWh. Dla porównania cena gazu ziemnego wynosiła ok. 0,25 zł/1kWh. Zbliżone koszty ogrzewania domu ponoszono, gdy głównym paliwem był olej opałowy. Właściciele kotłów na węgiel i ekogroszek nastawiali się na koszty wahające się od ok. 0,10 do 0,12 zł/1kWh. Najwyższe koszty ogrzewania domu trzeba było ponieść w przypadku energii elektrycznej. Ponieważ cena 1 kWh wynosiła około 0,55 zł.

Patrząc na powyższe koszty, można zauważyć, iż grzanie domu LPG nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale nadal opłacalnym. Można je porównać do opłat związanych z ogrzewaniem domu gazem ziemnym. Z drugiej strony nadal grzanie budynków jednorodzinnych przy pomocy węgla i ekogroszku jest tańsze. Należy pamiętać, że zaczynamy odchodzić od tego typu instalacji grzewczych ze względu na zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Dlatego w największych miastach mieszkańcy otrzymują nakaz przechodzenia na alternatywne rozwiązania. Jeżeli ktoś niekoniecznie skłania się do założenia instalacji zasilanej gazem ziemnym, co często wiąże się z dość dużym nakładem inwestycyjnym, wtedy warto zastanowić się nad ogrzewaniem przy pomocy gazu płynnego.

ikona podziel się Przekaż dalej