Jak wybrać piec gazowy dwufunkcyjny - sprawdzamy ceny, opinie i parametry techniczne
Ogrzewanie gazowe potrzebuje zastosowania odpowiedniego kotła. Do wyboru mamy kotły grzewcze gazowe jednofunkcyjne, a także dwufunkcyjne. Tutaj skupimy się na drugim typie pieców gazowych. Dowiemy się, na czym polega ich wielofunkcyjność, czy są rzeczywiście opłacalnymi typami kotłów grzewczych, a także jakie są aktualnie polecane modele.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Piec gazowy dwufunkcyjny
Piec gazowy dwufunkcyjny - co to jest?
Jak już wcześniej wspomniano, piece centralnego ogrzewana na gaz ziemny, możemy podzielić na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Te pierwsze często są wyposażone w dodatkowy zasobnik, dzięki któremu dochodzi do ogrzania wody użytkowej. Natomiast piec gazowy dwubiegunowy posiada wbudowany wymiennik przepływowy, na skutek czego dochodzi do wytwarzania ciepła w instalacji gazowej, a także podgrzania wody użytkowej.
Jest to zdecydowanie mniejsze urządzenie od pieca jednofunkcyjnego. Jednak wyróżnia się przez to także znacznie mniejszą wydajnością. Dlatego zaleca się montaż pieca dwufunkcyjnego w niewielkich budynkach jednorodzinnych. Kocioł gazowy z podgrzewaczem przepływowym, niekoniecznie sprawdza się w budynkach, w których droga od zasobnika do źródeł ujścia ciepłej wody jest zbyt długa. Ponieważ podczas odkręcenia kurka z ciepłą wodą, na efekt przyjdzie nam poczekać nawet do kilkudziesięciu sekund. Dodatkowo przy tym systemie, nie ma możliwości zainstalowania cyrkulacji ciepłej wody. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły na temat ogrzewania gazowego.
Kocioł gazowy - cechy
Najefektywniej piec gazowy dwubiegunowy będzie działał w budynkach wyposażonych w jedną łazienkę. W sytuacji, gdy z obiegu ciepłej wody użytkowej będą korzystać przynajmniej dwie osoby jednocześnie, to będzie dochodziło do spadku ciśnienia i temperatury wody. W ten sposób czas dotarcia ciepłej wody do kranu zaczyna się wydłużać.
Nie ma większych trudności z montażem kotła gazowego dwufunkcyjnego. Ponieważ jest on pozbawiony zasobnika ciepłej wody użytkowej, można go łatwo zawiesić lub ustawić w pomieszczeniu o kubaturze wynoszącej przynajmniej 6,5 m3. Należy pamiętać również o sporych stratach energii podczas korzystania z ciepłej wody użytkowej. Dlatego zaleca się zastosowanie kotła grzewczego o nieco większej mocy, wynoszącej przynajmniej 20 kW. Piec gazowy dwubiegunowy o takiej mocy, z powodzeniem pokryje wszystkie straty energii, a także z powodzeniem dostarczy nam ciepłej wody użytkowej.

Piece centralnego ogrzewania na gaz - rodzaje
Piec gazowy dwufunkcyjny możemy podzielić na kilka różnych rodzajów. Wśród nich wymienia się między innymi sposób montażu. Dlatego wyróżniamy przede wszystkim kotły wiszące, jak i również stojące. Często to właśnie kotły wiszące są znacznie mniejszych rozmiarów od kotłów stojących, które jednak będą wymagać wyodrębnienia osobnego pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź ten artykuł o kosztach przyłącza gazowego i wodociągowego.
Innym podziałem kotłów gazowych obejmuje urządzenia z zamkniętą komorą spalania, jak i również z otwartą komorą spalania. Decydując się na piec CO gazowy z otwartą komorą spalania, urządzenie nie może znajdować się w pomieszczeniu o przestrzeni mniejszej niż 8 metrów sześciennych. Dodatkowo musimy zagwarantować dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Tak by następowała sukcesywna wymiana powietrza atmosferycznego. Do tego celu wykorzystuje się otwór wraz z wentylacyjną kratką o powierzchni wynoszącej przynajmniej 200 cm2.
W przypadku, gdy zdecydujemy się na kotły z zamkniętą komorą spalania, to już nie musimy się martwić o zachowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, ponieważ powietrze biorące udział w spalaniu nie przedostaje się do miejsca, w którym jest ustawione urządzenie. Tutaj również pomieszczenie może wyróżniać się nieco mniejszą kubaturą, która musi wynieść przynajmniej 6,5 m3. Piec CO z zamkniętą komorą spalania połączony jest specjalnymi przewodami, przez które przemiesza się nie tylko powietrze, ale i również spaliny.
Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!
Piec CO gazowy z zasobnikiem - przydatne informacje
Piec gazowy dwufunkcyjny - polecane modele
Obecnie można znaleźć przynajmniej kilka polecanych typów dwufunkcyjnych pieców gazowych. W ten sposób można zrobić rozeznanie, jakich dokładnie parametrów trzeba się spodziewać, a także w jakim dokładnie przedziale cenowym, będą one się znajdować.
Jednym z najpopularniejszych modeli jest piec gazowy dwufunkcyjny Bongioanni, Kalu Eco 26. Jest to urządzenie z zamkniętą komorą spalania, przeznaczone do montażu na ścianie. Moc kotła utrzymuje się na poziomie 25 kW. Jednocześnie sprawność wyliczana jest w wysokości 103,6%. Piecyk o wymiarach 41x78x23 cm będzie nas kosztować niewiele ponad 4 tys. złotych brutto.
Kolejnym takim urządzeniem, jakim możemy być bardziej zainteresowani jest MHG-HEIZSYSTEMEME, a konkretniej model ecoGAS 24/28. Jest to też kocioł z zamkniętą komorą spalania, o wymiarach 65x45x24 cm. Montuje się go poprzez zawieszenie na ścianie. W sprzedaży dostępne są kotły o mocy od 7,1 do 23,3 kW. Ich cena utrzymuje się na poziomie około 4770 złotych.
Warto zainteresować się również kotłem, którego producentem jest Immergas. Model Victrix Exa 28 I ERP, osiąga wymiary 76,3x44x30,3 cm. Dostępne są one z zamkniętą komorą spalania o mocy wahającej się od 5,5, do 23,7 kW. Dlatego są one chętnie wykorzystywane w większych domach, jak i również niedużych budynkach mieszkalnych. Proponowane kotły cieszą się sprawnością na poziomie nawet do 107,8 procent. Jednak ich cena także jest już znacznie wyższa. Ponieważ za kocioł tego typu musimy zapłacić ok. 6,7 tys. złotych brutto.
Nieco droższym modelem jest kocioł Termet Ecoccondens Silver z zamkniętą komorą spalania. Za ten model zapłacimy około 6,8 tys. złotych brutto. W zamian za to otrzymamy urządzenie o mocy 25 kW, a także sprawności na poziomie 109 procent. Piecyk wyróżnia się wymiarami: 78,5x40x33,4 cm, dlatego bez żadnego problemu powiesimy go w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone wyłącznie na kotłownię.

W sytuacji, gdy nie chcemy oszczędzać na instalacji gazowej, warto zainteresować się piecem Junkers/Bosch, a konkretniej modelem Cerapur Modul ZBS 22/150 - 3 SE. Jest to już piecyk stojący, oczywiście z zamkniętą komorą spalania oraz z zasobnikiem. Można dopasować odpowiednią moc urządzenia do posiadanego centralnego ogrzewania, na poziomie do 21,6 kW. Wydajność oceniania jest na poziomie 107 procent. Za urządzenie o wymiarach 184x60x60 cm zapłacimy aż 17 tys. złotych. Zatem jest to cena niedostępna dla każdego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecach grzewczych do centralnego ogrzewania?
Kotły grzewcze gazowe - przykładowe ceny
Jeżeli interesują Cię kotły dwufunkcyjne, to warto zapoznać się z przykładowymi cenami kotłów. Kotły grzewcze jak już wcześniej wspomniano, znajdują się w różnym przedziale cenowym, dlatego na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model.
Cennik na piece centralnego ogrzewania kształtuje się w następujący sposób:
- Wielofunkcyjny kocioł do centralnego ogrzewania Vaillant VCW eco TEC pro 236/5 - cena 5430 zł
- Wielofunkcyjny piecyk Vaukkabt VUW 240/5-3 atmo TEC - cena 2850 zł
- Wielofunkcyjny Junkers Cerapur Midi ZWB 24-1 RE - cena 3200 zł
- Kotły grzewcze Termet Eco Condens 25kW z zamkniętą komorą spalania - cena 3460 zł
- Beretta do centralnego ogrzewania Ciao Green 25 C.S.I. - cena 3500 zł
- Beretta Quadra - cena 1990 zł
- Viessmann Vitopend 100W, 24 kW z otwartą komorą spalania - 2980 zł
- Viessmann Vitodens 100 W, 35 kW z zasobnikiem 120 l - 7950 zł
- Immergas Victrix Exa 28 1 ERP - 3990 zł
- Immergas Nike Star z otwartą komora spalania - 2350 zł
Kocioł gazowy z zasobnikiem - podsumowanie
Piec gazowy dwufunkcyjny na pewno będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych o niewielkim metrażu. Przekonamy się, że dzięki niemu możemy łatwo i szybko uzyskać ciepło, a także nagrzać wodę użytkową.
Należy jednak pamiętać, że w sytuacji większego metrażu lub większego zużycia ciepłej wody użytkowej, piec gazowy dwubiegunowy okaże się nieefektywny. Przyczyną jest zbyt szybkie wystudzenie wody w obiegu, która musi być z powrotem nagrzana, gdy będziemy chcieli skorzystać z ciepłej wody w kranie. Należy jednak rozważyć zakup kotła posiadającego jak najwięcej rekomendacji. Wtedy na pewno będziemy zadowoleni z pracy instalacji grzewczej.
Powiązane artykuły
-
Piece gazowe - ceny, opinie, jak wybrać najlepszy model?
-
Jak wybrać promiennik gazowy? Rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Kominki gazowe - rodzaje wkładów kominkowych, ceny, opinie, porady
-
Instalacja gazowa w domu - cena, projekt, montaż instalacji, porady
-
Piecyk gazowy na butle - ceny, modele, opinie, porady zakupowe
-
Piec kondensacyjny - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady
-
Jak wybrać skrzynkę gazową krok po kroku? Praktyczny poradnik
-
Ogrzewacze gazowe - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Piec gazowy jednofunkcyjny – rodzaje, działanie, montaż, cena, opinie
-
Jaki zbiornik na gaz płynny wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Ogrzewanie gazowe z butli – opinie, przybliżone koszty, porady
-
Kotły centralnego ogrzewania – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Przegląd i próba szczelności instalacji gazowej - cena, porady, przebieg
-
Jaka temperatura na piecu gazowym jest odpowiednia? Praktyczny poradnik
-
Ogrzewanie domu gazem – czy to najlepsza metoda – opinie użytkowników
-
Piece grzewcze gazowe do centralnego ogrzewania – który wybrać do domu?
-
Piece gazowe – jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, kondensacyjne. Który wybrać?
-
Cena pieca gazowego dwufunkcyjnego - sprawdź koszty popularnych modeli
-
Kocioł kondensacyjny gazowy - rodzaje, cena, polecane modele
-
Kocioł do ogrzewania gazowego – który piec wybrać?
-
Biogaz - informacje, wartość opałowa, zastosowanie, cena
-
Wybieramy piec Vaillant – rodzaje pieców, ceny, opinie, modele
-
Piece gazowe Viessmann – który wybrać? Modele, ceny, opinie
-
Przegląd pieców Viessmann - modele, ceny, opinie, porady
-
Zbiornik na gaz do ogrzewania domu - cena, producenci, montaż, porady
-
Cennik Viessmann - zobacz jakie są ceny pieców i innych produktów popularnej firmy
-
Piece gazowe dwufunkcyjne Vaillant - modele, ceny, opinie, porady