Piec gazowy jednofunkcyjny – rodzaje, działanie, montaż, cena, opinie
Gazowe kotły kondensacyjne CO są podstawowym elementem wielu domowych systemów grzewczych. Ich popularność wynika z wysokiej sprawności energetycznej, co przekłada się bezpośrednio na niższe koszty ogrzewania domu. Do zasilania centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej można wybrać piec gazowy jednofunkcyjny albo kocioł dwufunkcyjny. Jako urządzenie wspomagające, bywa czasem podłączany do instalacji kominek z płaszczem wodnym.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kotły gazowe – nowoczesne urządzenia grzewcze
Typy niskoemisyjnych gazowych pieców CO
Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne i ekonomiczne, a technika grzewcza wciąż się rozwija. Ze względu na sposób działania można wyróżnić trzy typy kotłów:
- Kocioł stałocieplny – ten standardowy model uchodzi już za nieco przestarzały. Standardowy – dlatego, że wciąż jeszcze bardzo często jest montowany w domach jedno- albo dwurodzinnych. Kocioł gazowy stałocieplny pracuje stale w zakresie wysokich temperatur, z reguły ponad 70°C. Jest to konieczne, aby powstająca w spalinach para wodna nie ulegała kondensacji. Gdyby do tego doszło, mogłoby spowodować w instalacji szkody. Kocioł wysokotemperaturowy jest też uważany za mniej nowoczesny, jako że utrzymywanie stale wysokiej temperatury wpływa negatywnie na sprawność kotła i koszty ogrzewania.
- Kocioł niskotemperaturowy o zmiennej mocy – zaawansowana wersja kotła gazowego, który nie musi stale pracować w wysokich temperaturach. Zamiast tego osiąga temperaturę wyjściową 35-40°C i dopiero później, według potrzeb, 70°C. Dzięki temu, że ten typ kotła gazowego może się dopasować do aktualnych potrzeb i reaguje na temperaturę otoczenia, pracuje zdecydowanie bardziej wydajnie. Taki kocioł gazowy to dobry kompromis, przede wszystkim ze względu na bieżące koszty eksploatacyjne i jednorazowy wydatek przy zakupie.
- Kocioł kondensacyjny – najnowocześniejsze rozwiązanie w ogrzewaniu gazowym. Nie musi unikać kondensacji pary wodnej, a nawet przeciwnie: wykorzystuje to zjawisko celowo, aby zwiększyć swoją sprawność. Kocioł kondensacyjny pracuje bardziej efektywnie niż poprzednie typy. Jeśli ktoś szuka szczególnie korzystnego rozwiązania i nie zniechęca go stosunkowo wysoka cena inwestycji, gazowy kocioł kondensacyjny stanowi bardzo dobry wybór.
Funkcje pieców gazowych i ich zastosowanie
Ze względu na sposób umieszczenia rozróżnia się kotły stojące i wiszące. W przeciwieństwie do kotłów opalanych paliwem stałym, kotły gazowe nie wymagają specjalnych pomieszczeń z częścią magazynową włącznie. Kompaktowa budowa i niewielkie wymiary pozwalają na ulokowanie takiego pieca w dowolnym pomieszczeniu spełniającym wymagania dotyczące instalacji gazowej. W małych domach i mieszkaniach sprawdzają się wersje wiszące. Ich cena jest wprawdzie wyższa, ale taki szafkowy niemal piecyk można powiesić na ścianie, komponując go z meblami. Kotły stojące zajmują więcej miejsca, są za to trwalsze.
Tradycyjne kotły gazowe mają otwartą komorę spalania i pobierają tlen z otoczenia. Wykorzystują naturalny ciąg powietrza powstający w kominie. Bardziej zaawansowane technicznie kotły kondensacyjne albo pulsacyjne mają zamiast palnika zamkniętą komorę spalania. Pracują one niezależnie od wentylacji mieszkania. Przepływ spalin jest wymuszony odpowiednim wentylatorem.
Kocioł gazowy pełni zwykle funkcję podgrzewania wody nie tylko na potrzeby ogrzewania domu, ale również do celów użytkowych. Istnieją tutaj trzy podstawowe rozwiązania przygotowania ciepłej wody użytkowej:
- ogrzewanie przepływowe,
- ogrzewanie wody w zasobniku wbudowanym,
- ogrzewanie w zasobniku podłączonym do kotła.
Wybierając gazowy piec centralnego ogrzewania, dobrze jest wybrać taki model, który w przyszłości umożliwi podłączenie zasobnika ciepłej wody. Na przewodach podgrzewaczy i zasobników montuje się zwykle regulator ciśnienia wody. Regulator ciśnienia wody stosuje się, gdy w instalacji panują wahania ciśnienia albo kiedy ciśnienie w rurach jest zbyt wysokie w porównaniu do możliwości instalacji grzewczej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o piecach gazowych i ich rodzajach.
Piec gazowy jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny?
Wybór odpowiedniego pieca gazowego w zależności od potrzeb
Aby dokonać właściwego wyboru kotła gazowego, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby domowników oraz wielkość domu. Piec gazowy jednofunkcyjny pełni rolę źródła ciepła w instalacji centralnego ogrzewania bez wbudowanego zasobnika ciepłej wody użytkowej. Kocioł jednofunkcyjny może jednak współpracować z zewnętrznym zasobnikiem i w ten sposób zapewniać dostawę ciepłej wody na potrzeby mieszkańców domu.
Zaletą kotłów jednofunkcyjnych jest możliwa duża pojemność oddzielnego zasobnika, a tym samym większa ilość c.w.u. Znacznie prostszy jest montaż kotła dwufunkcyjnego, a także jego cena. Za wadę można uznać natomiast zajmowanie większej ilości miejsca (konieczność dostawienia zasobnika) oraz większe starty ciepła poprzez wypromieniowanie.
W kotle dwufunkcyjnym woda użytkowa jest ogrzewana przepływowo. Po odkręceniu kranu zimna woda z instalacji płynie przez wymiennik ciepła, ogrzewa się i dopływa do kranu. Dostępna na bieżąco ilość ciepłej wody zależy od mocy pieca. Ze względu na komfort ogrzewania mieszkania i c.w.u. moc kotła musi być znaczna.
Piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem
W dużych domach jednorodzinnych i mieszkaniach z kilkoma łazienkami, przygotowanie odpowiedniej ilości ciepłej wody na bieżąco byłoby niemożliwe. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, odpowiedni będzie piec gazowy jednofunkcyjny współpracujący z dużym zasobnikiem. Takie rozwiązanie zapewnia możliwość zgromadzenia zapasu podgrzanej wody, a następnie jednoczesne kierowanie jej do wielu punktów odbioru.
Jeśli na dodatek zastosuje się cyrkulację ciepłej wody, popłynie ona z kranu zaraz po jego odkręceniu, bez konieczności oczekiwania. Zasobniki gotowe do połączenia z piecem gazowym jednofunkcyjnym są dostępne w estetycznych formach i mogą być montowane nie tylko w kotłowni, czy jakimś pomieszczeniu technicznym, ale równie dobrze w kuchni albo na korytarzu.
Kotły dwufunkcyjne, dla utrzymania komfortu dużego strumienia ciepłej wody, powinny mieć moc powyżej 20 kW, co zwiększa koszt urządzenia i zużycie gazu. Podgrzewanie wody w chwili poboru oszczędza energię cieplną, ale nie daje możliwości przegotowania c.w.u. na zapas. Jeśli w domu korzysta się jednocześnie z dwóch wanien albo pryszniców o dużej wydajności dysz, dobrym wyborem będzie piez gazowy jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem na podgrzaną wodę.
Jednofunkcyjne kotły gazowe CO w kombinacji z innymi źródłami ciepła
Wydajny i wygodny kocioł kondensacyjny centralnego ogrzewania ma podstawową wadę: jest zasilany nieekologicznym paliwem kopalnym. Zwłaszcza nowo budowane domy powinny w jak największym stopniu wykorzystywać odnawialne źródła energii. Można to osiągnąć przez kombinację ogrzewania gazowego z innymi źródłami ciepła, jak na przykład pompą ciepła, instalacją solarną albo wykorzystaniem biogazu. Przedsięwzięcie jest trudniejsze niż żarówka do piekarnika i jej wymiana, niemniej jednak warte zachodu.
Kondensacyjne kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne doskonale współpracują z odnawialnymi źródłami energii, ale istnieje też inna możliwość: z systemem grzewczym można połączyć kominek z płaszczem wodnym albo piecyki na podczerwień. W każdym razie promienniki podczerwieni stanowią szczególny wariant ogrzewania elektrycznego i nie da się ich wprost włączyć do systemu centralnego ogrzewania. Jeśli energia elektryczna pochodzi z własnych paneli słonecznych, wówczas dodatkowe ogrzewanie - pompa ciepła, promiennik podczerwieni albo piecyk elektryczny - jest jak najbardziej uzasadnione.