Piec kondensacyjny – najważniejsze informacje

Jak działa kocioł kondensacyjny i co odróżnia go od kotłów tradycyjnych? Tradycyjne kotły gazowe czerpią energię z płynnego opału. Piec c.o. nie ma możliwości odzyskiwania energii grzewczej ze spalin, co sprawia, że jego efektywność jest dość niska. Kocioł kondensacyjny potrafi odzyskać energię cieplną ze spalin, a dzięki temu jego użytkowanie wiąże się z ograniczeniem kosztów ogrzewania budynku.

Kotły kondensacyjne posiadają zamkniętą komorę spalania, a do ich wnętrza dochodzi powietrze z zewnętrz budynku. Dzięki temu kotły gazowe mogą być z powodzeniem zamontowane nawet w niewielkim pomieszczeniu. Zamknięta komora spalania sprawia też, że piec kondensacyjny jest bezpieczniejszy dla mieszkańców. Nie ma tu możliwości, aby spaliny przedostały się do pomieszczenia. Co więcej, tego rodzaju kotły gazowe nie wymagają tworzenia dodatkowych kratek wentylacyjnych i mogą być z powodzeniem wykorzystane do ogrzewania podłogowego.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Warto także wiedzieć, że piec kondensacyjny wykorzystuje efekt skraplania się pary wodnej ze spalin. Gorąca, skroplona para wodna jest zostaje wykorzystana do zasilenia centralnego ogrzewania. Piec c.o. wykorzystujący ciepło ze spalin jest znacznie bardziej wydajny niż kotły tradycyjne. Szacuje się, że tradycyjny piec gazowy jest o około 20 % droższy w eksploatacji niż kotły kondensacyjne. Jedynym mankamentem pieców z odzyskiem energii może okazać się nieco wyższa cena ich zakupu. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy ekspertów, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty na wykonanie instalacji grzewczej.

Jaki piec kondensacyjny? Piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Piec jednofunkcyjny

Jak sama nazwa wskazuje, piec jednofunkcyjny spełnia tylko jedno zadanie. Jest nim ogrzewanie czynnika grzewczego w instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł kondensacyjny nie będzie w stanie ogrzać ciepłej wody użytkowej na potrzeby mieszkańców.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także piec jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem. Zadaniem zasobnika jest umożliwienie ogrzania ciepłej wody użytkowej. Jest to dość wygodne w użyciu rozwiązanie.

Piec jednofunkcyjny z zasobnikiem (np. Vaillant) najlepiej sprawdzi się w dużych budynkach mieszkalnych. Rozwiązanie spełni swoje funkcje się zarówno w budownictwie domów jednorodzinnych, jak i w przestronnych domach jednorodzinnych. W niewielkich budynkach mieszkalnych częściej montuje się piec dwufunkcyjny.

Piec dwufunkcyjny

Piec dwufunkcyjny okazuje się nieco popularniejszym rozwiązaniem. Zamontowany do instalacji centralnego ogrzewania nie tylko ogrzewa czynnik grzewczy, ale i przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Umożliwia to wbudowany wymiennik przepływowy.

Tego rodzaju piec gazowy świetnie sprawdza się w niewielkich budynkach mieszkalnych. Dużym atutem tego rozwiązania może okazać się również cena zakupu. Piec dwufunkcyjny jest z reguły tańszy niż piec jednofunkcyjny.

Piec kondensacyjny czy też kocioł kondensacyjny, czyli kotły konwekcyjne jako piec c.o. centralnego ogrzewania
Piec kondensacyjny - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady

Warto jednak podkreślić, iż piec dwufunkcyjny nie posiada tak dużej wydajności. Dlatego nie sprawdzi się w budownictwie wielorodzinnym czy dużych domach jednorodzinnych. Dodatkowym mankamentem okazuje się bieżące podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Piec dwufunkcyjny podgrzewa wodę wtedy, gdy odkręcimy kran z ciepłą wodą. Nadmiar ogrzanej już wody ulega szybkiemu wychłodzeniu, co wpływa na zmniejszenie efektywności działania całego systemu.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

A może elektryczne kotły konwekcyjne?

Kotły konwekcyjne nie cieszą się tak dużą popularnością jak piec kondensacyjny, jednak umożliwiają wygodne ogrzewanie pomieszczeń. Nowoczesne kotły konwekcyjne działają wykorzystując ruch ciepłego oraz zimnego powietrza.

Zasilane elektrycznie urządzenia konwekcyjne posiadają dodatkową dmuchawę, która wymusza obieg powietrza. Dużą zaletą owego rozwiązania jest brak konieczności tworzenia kominów dymowych oraz bardzo łatwy montaż. Kotły konwekcyjne są obecnie dostępne w dwóch wersjach, czyli statycznej i dynamicznej.

Statyczny kocioł konwekcyjny nagrzewa się do pożądanej temperatury, a następnie stygnie oddając ciepło do pomieszczenia. Z kolei kotły dynamiczne posiadają zdolność magazynowania energii grzewczej i uwalniania jej w danym momencie (np. przy obniżeniu temperatury panującej w pomieszczeniu).

Piece centralnego ogrzewania – polecani producenci, cena

Wiodący producenci pieców kondensacyjnych

Wybierając piec gazowy, warto zapoznać się z ofertą znanych i renomowanych producentów. Tylko dobrej jakości piec c.o. umożliwi skuteczne działanie ogrzewania podłogowego czy ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami.

Wśród marek produkujących dobrej jakości piece kondensacyjne wyróżniamy Vaillant, Bosch i Buderus. Dobrej jakości piec c.o. znajdziemy także w ofercie takich marek jak Junkers czy Viessmann.

W ofercie wyżej wymienionych producentów znajdziemy kotły gazowe, które posiadają bardzo dobre opinie użytkowników i wyróżniają się dobrymi parametrami technicznymi. Ostateczny wybór modelu do ogrzewania podłogowego powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi wymaganiami oraz parametrami ogrzewanego budynku.

Ile kosztuje piec gazowy?

Piece kondensacyjne do centralnego ogrzewania są dostępne w różnych wariantach i szerokich przedziałach cenowych. Poniżej wyszczególnimy kilka przykładowych rozwiązań, które zdobywają najlepsze opinie inwestorów.

  • Piece kondensacyjne Vaillant VC ECOTEC PLUS – umożliwiają szybkie przygotowanie ciepłej wody i ogrzanie budynków. Nadają się też do instalacji ogrzewania podłogowego. Piece kondensacyjne Vaillant VC ECTEC PLUS zdobywają przychylne opinie użytkowników. Średnia cena zakupu modelu 146/5-5 wynosi 5 650 zł.
  • Piece kondensacyjne Vaillant VSC 306/4-5 MULTIMATIC – kolejne popularne kotły marki Vaillant, zdobywające bardzo dobre opinie użytkowników. Piec posiada zasobnik 90 l i świetnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Cena za piec gazowy to Vaillant VSC 306/4-5 MULTIMATIC około 10 000 zł.
  • Kocioł kondensacyjny Junkers CERAPUR SMART ZSB 14-SC – dobrej jakości piec jednofunkcyjny. Posiada kompaktową budowę i łatwy w obsłudze system sterowania, dobrze sprawdzi się do ogrzewania podłogowego. Cena za piec c.o. wynosi około 5 700 zł.
  • Kotły gazowe Viessmann Vitodens 100 W – ciekawy kocioł kondensacyjny o sprawności znormalizowanej 109 %. Model posiada bardzo dobre opinie użytkowników i charakteryzuje się mocą od 6,5 do 35 kW. Średnia cena za tego typu piece kondensacyjne wynosi 5 900 zł.

Powyżej wyszczególniliśmy jedynie wybrane piece kondensacyjne. W ofercie wspomnianych wyżej producentów znajdziemy także inne dobrej jakości piece gazowe i kotły konwekcyjne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły