Piece grzewcze gazowe do centralnego ogrzewania – który wybrać do domu?
Kotły gazowe są nie tylko proste w obsłudze, ale i nieustannie gotowe do pracy. Nie zajmują dużej ilości przestrzeni. Są w stanie ogrzewać całe mieszkanie i jednocześnie podgrzewać wodę użytkową. Jaki jednak kocioł warto wybrać do domu?
Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Kotły gazowe - wiszący czy stojący?
Kotły stojące są zdecydowanie większe, a ich duża waga wynika z obecności żeliwnego wymiennika ciepła. Jest to czynnik, który zdaniem producentów, przekłada się na ich trwałość. Aby zainstalować kocioł wiszący niezbędny jest jedynie fragment wolnej przestrzeni na ścianie, podczas gdy kocioł stojący uzupełni większą część pomieszczenia.
Piece gazowe - wybrać jedno- czy dwufunkcyjny?
Piece gazowe jednofunkcyjne ogrzewają jedynie wodę, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Możliwe jest dokupienie dodatkowego zasobnika, który będzie podgrzewał również wodę użytkową. Wówczas kocioł będzie pełnił dwie funkcje, ale nadal będzie nazywany jednofunkcyjnym z zasobnikiem.
Pojemność wybranego zasobnika powinna być dostosowana do ilości domowników, który korzystają z wody. Moc tego typu kotła zazwyczaj przystosowana jest do zapotrzebowania na ciepło do CO. Gdy w grę wchodzi współpraca z zasobnikiem, wówczas istotne jest uwzględnienie dodatku związanego z potrzebą ciepłej wody. W momencie ładowania zasobnika, podgrzewanie wody w instalacji CO wyłącza się, po czym włącza ponownie, gdy woda znajdująca się w zasobniku osiągnie pożądaną temperaturę. Jeśli interesują cię rodzaje pieców CO, porady na ich temat znajdziesz w tym artykule.
Piece grzewcze dwufunkcyjne mogą dodatkowo pochwalić się obecnością przepływowego wymiennika służącego do podgrzewania wody. Domownicy więc mają możliwość ogrzewania domu i wody użytkowej bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń. Co ciekawe, cena kotła dwufunkcyjnego jest znacznie mniejsza niż kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Na jego niekorzyść przekłada się mniejszy komfort podczas korzystania z ciepłej wody, szczególnie w domach o większym metrażu.
Kotły gazowe dwufunkcyjne podgrzewają wodę dopiero, gdy zostanie odkręcony kurek z ciepłą wodą. Wówczas, gdy kran jest zakręcony, woda znajduje się w instalacji i stygnie, dlatego po jego odkręceniu, początkowo popłynie woda wystudzona. Wymiennik przepływowy tego typu kotła jest narażony na powstawanie i osadzanie się na nim kamienia kotłowego, który koliduje prawidłową wymianę ciepła. Skutkuje to większym spalaniem paliwa, aby kocioł mógł przekazać taką samą ilość ciepła. Sprawdź także nasz artykuł: Kotły na paliwo stałe - jakie paliwo wybrać?
Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!
Piece grzewcze - wybieramy komorę spalania
Piece gazowe posiadające otwartą komorę spalania wchłaniają powietrze bogate w tlen, które niezbędne jest im do spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Do wnętrza z kotłem o pojemności nie mniejszej niż 8 m³, powinien być dostarczony przepływ powietrza za pomocą otworu o powierzchni mającej co najmniej 200 cm2 i wentylacji grawitacyjnej kratką mającą taką samą powierzchnię.
Piece grzewcze posiadające zamkniętą komorę spalania pozyskują powietrze konieczne do spalania z zewnątrz, a spaliny, które powstają w procesie, nie są związane z powietrzem unoszącym się w pomieszczeniu. Taka możliwość rozdzielenia pozwala na umieszczenie kotła o pojemności nie mniejszej niż 8 m³ w pomieszczeniu, w którym znajdować się będzie wentylacja grawitacyjna zakończona kratką o powierzchni 200 cm2. Komora spalania pieca łączy się z atmosferą za pomocą przewodów powietrzno-spalinowych, z kolei przepływ powietrza i samych spalin jest wymuszony przez wentylator. Planujesz zakup pieca na ekogroszek? Jeśli tak, to w tym artykule znajdziesz porady dotyczące wyboru kotła.
Szukasz taniej i niezawodnej pompy ciepła? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane pompy ciepła przez internautów. Ceny Cię zaskoczą!
Kocioł CO tradycyjny czy kondensacyjny?
Jeśli chodzi o wygląd, nie dostrzeżemy żadnych różnic. Jednak kotły kondensacyjne opatrzone są nawet dwukrotnie wyższą ceną niż kotły tradycyjne. Tak wysoki koszt niesie ze sobą profity w postaci większej o kilkanaście procent sprawności i mniejszego zużycia paliwa. W wymienniku woda, która powraca z instalacji CO jest podgrzewana ciepłem, które wydostaje się w czasie wykraplania pary wodnej ze spalin.
Kotły tradycyjne i kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny nie będzie kondensował podczas podgrzewania wody.
Powiązane artykuły
-
Piece gazowe - ceny, opinie, jak wybrać najlepszy model?
-
Jak wybrać promiennik gazowy? Rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Kominki gazowe - rodzaje wkładów kominkowych, ceny, opinie, porady
-
Instalacja gazowa w domu - cena, projekt, montaż instalacji, porady
-
Piecyk gazowy na butle - ceny, modele, opinie, porady zakupowe
-
Piec kondensacyjny - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady
-
Jak wybrać skrzynkę gazową krok po kroku? Praktyczny poradnik
-
Ogrzewacze gazowe - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Piec gazowy jednofunkcyjny – rodzaje, działanie, montaż, cena, opinie
-
Jaki zbiornik na gaz płynny wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Ogrzewanie gazowe z butli – opinie, przybliżone koszty, porady
-
Kotły centralnego ogrzewania – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Przegląd i próba szczelności instalacji gazowej - cena, porady, przebieg
-
Jaka temperatura na piecu gazowym jest odpowiednia? Praktyczny poradnik
-
Ogrzewanie domu gazem – czy to najlepsza metoda – opinie użytkowników
-
Piece gazowe – jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, kondensacyjne. Który wybrać?
-
Cena pieca gazowego dwufunkcyjnego - sprawdź koszty popularnych modeli
-
Jak wybrać piec gazowy dwufunkcyjny - sprawdzamy ceny, opinie i parametry techniczne
-
Kocioł kondensacyjny gazowy - rodzaje, cena, polecane modele
-
Kocioł do ogrzewania gazowego – który piec wybrać?
-
Biogaz - informacje, wartość opałowa, zastosowanie, cena
-
Wybieramy piec Vaillant – rodzaje pieców, ceny, opinie, modele
-
Piece gazowe Viessmann – który wybrać? Modele, ceny, opinie
-
Przegląd pieców Viessmann - modele, ceny, opinie, porady
-
Zbiornik na gaz do ogrzewania domu - cena, producenci, montaż, porady
-
Cennik Viessmann - zobacz jakie są ceny pieców i innych produktów popularnej firmy
-
Piece gazowe dwufunkcyjne Vaillant - modele, ceny, opinie, porady