Przegląd i próba szczelności instalacji gazowej - cena, porady, przebieg
Instalacja gazowa, zanim zostanie oddana do użytku, powinna przejść dokładną kontrolę szczelności. Natomiast istniejąca oraz używana instalacja, powinna być regularnie sprawdzana i serwisowana. W ten sposób możemy zapewnić sobie całkowite bezpieczeństwo w domu ogrzewanym przy pomocy gazu.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Próba szczelności instalacji gazowej w domu
Sprawdzenie szczelności instalacji gazowej - kiedy należy wykonać?
Nie wiedząc, w jakich okolicznościach powinna odbyć się próba szczelności instalacji gazowej w domu, powinniśmy koniecznie odnieść się do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. nr 74/1999 r. poz. 836).
Przede wszystkim nasza uwaga powinna zostać skupiona na paragrafie 44 ust.1. Ponieważ właśnie według tego zapisu, mamy do czynienia z koniecznością wykonania głównej próby szczelności instalacji gazowej, zanim ta zostanie faktycznie przekazana do użytku. Do takich sytuacji zalicza się:
- Oddanie do użytku zupełnie nowej instalacji gazowej
- Oddanie do użytku wyremontowanej lub zmodernizowanej instalacji gazowej
- Oddanie do użytku instalacji gazowej, która przez przynajmniej 6 miesięcy była wyłączona z użytkowania
Główna próba szczelności instalacji gazowej w domu wykonuje się w przypadku przewodów znajdujących się przed gazomierzami, a także w instalacji znajdującej się za tym urządzeniem. Dzieje się tak, ponieważ gazomierze są sprawdzane pod względem szczelności jeszcze przed wypuszczeniem ich do sprzedaży. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły na temat ogrzewania gazowego.
Uproszczona próba szczelności gazu wykonywane jest jednie w przypadku instalacji gazowych, w których ciśnienie zaliczane jest do niskiego progu. Badanie szczelności musi się odbywać wyłącznie w przypadku przewodów wypełnionych gazem, w których znajduje się ciśnienie robocze. W tym przypadku sprawdza się nowoczesna metoda GaSiTec-Witten. Do tego celu wykorzystuje się urządzenie typu ComTec. Uproszczona próba szczelności gazu może odbywać się w całej instalacji lub tylko w wyznaczonych miejscach.
Protokół z próby szczelności instalacji gazowej
Sprawdzenie szczelności instalacji gazowej, powinno być zakończone wystawieniem protokołu. Dzięki temu będziemy mieli jasne informacje na temat instalacji gazowej w naszym domu. Dlatego ważne jest również, by tego typu czynności były wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Muszą one dysponować profesjonalnym sprzętem.
Przykładowy protokół z próby szczelności instalacji gazowej powinien zawierać między innymi takie informacje jak materiał, z jakich zostały wykonane rury, ich średnica, a także sposób łączenia. Powinno być wskazane miejsce, w którym znajduje się gazomierz. W dokumencie muszą znaleźć się informacje na temat przyrządu pomiarowego oraz ostateczne wyniki. Do najważniejszych parametrów zalicza się medium próbne, poziom ciśnienia odnotowany podczas próby, a także czas wykonywania próby. Ostatecznie protokół powinien być zakończony wynikiem, który powiadomi nas o tym, czy doszło do spadku ciśnienia, czy jednak takiego zjawiska nie odnotowano. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź ten artykuł o kosztach przyłącza gazowego i wodociągowego.
Przegląd instalacji gazowej
Kontrola instalacji gazowej - w jaki sposób przebiega?
Przeglądów instalacji gazowych dokonują specjaliści. Właściciele domów jednorodzinnych nie mają żadnego zobowiązania względem przeprowadzania przeglądu instalacji gazowej. W budynkach wspólnotowych, wielorodzinnych oraz lokalach o innym charakterze, mamy do czynienia z koniecznością wykonania przeglądu instalacji gazowej przynajmniej raz do roku.
Jednak w trosce o bezpieczeństwo powinniśmy rzeczywiście przynajmniej raz do roku zaprosić fachowca z odpowiednimi kwalifikacjami do przeprowadzenia kontroli instalacji gazowej. Specjalista posiadający uprawnienia przeprowadzi przegląd instalacji gazowej, według określonych punktów. Do nich zalicza się między innymi sprawdzenie wszystkich przewodów zarówno znajdujących się wewnątrz budynku, jak i również na zewnątrz. Dodatkowo sprawdzane są wszelkie zawory, kurki, a także złączki, czyli miejsca, w których przewody są ze sobą scalone.
Przy użyciu profesjonalnych urządzeń, specjaliści będą mogli sprawdzić również stężenie gazu na gazomierzu. Kontrola instalacji gazowej obejmuje sprawdzenie stanu aparatów gazowych w pomieszczeniach. Dzięki temu będzie można skontrolować również stężenie tlenku węgla. Przegląd instalacji gazowej wskaże nam na wszelkie nieprawidłowości, które wymagają natychmiastowej interwencji bądź długofalowej modernizacji całego systemu grzewczego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecach grzewczych do centralnego ogrzewania?
Protokół kontroli instalacji gazowej
Każdy przegląd instalacji gazowej musi być zakończony przygotowaniem odpowiedniego protokołu. Jest to istotny dokument pokazujący nam faktyczny stan techniczny instalacji gazowej znajdującej się w naszym domu. Tak jak w przypadku kontroli, może on być sporządzony wyłącznie przez osoby do tego uprawnione.
Co powinien zawierać protokół kontroli instalacji gazowej? Przede wszystkim muszą znajdować się w tym miejscu informacje dotyczące zakresu przeglądu, a także jakie były dokonywane poszczególne pomiary. Jeżeli doszło do jakichkolwiek usterek, jakie zarejestrował przegląd instalacji gazowej, to w protokole powinny znaleźć się wszelkie uwagi oraz zalecenia, czy instalacja nadaje się do użytku, a także czy powinna ona przejść jakąś modernizację.
Przegląd i próba szczelności instalacji gazowej w domu - cena i podsumowanie
Kontrola instalacji gazowej i próba szczelności instalacji gazowej w domu - cennik
Cena przeglądu instalacji gazowej, a także próby szczelności, jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Najczęściej ostateczny koszt zależy od powierzchni budynku oraz regionu Polski, w którym się on znajduje. W ten sposób cena może wahać się już od 10-20 złotych za lokal. Jak i również cena może dotyczyć metrażu budynku. Wtedy koszt przeglądu wyniesie nas od 2 złotych za metr kwadratowy całego domu jednorodzinnego.
Często jest również tak, że fachowcy ostateczny koszt wykonanych czynności i przeglądów instalacji gazowych ustalają w sposób indywidualny. Wtedy bardzo dużo zależy od tego, czy dostępny jest projekt instalacji gazowej, w jakim stanie się ona znajduje, a także czy nie ma żadnych trudności z dostaniem się do niej.
Badanie szczelności - podsumowanie
Niezależnie jaka będzie ostateczna cena przeglądu i sprawdzania szczelności instalacji gazowej, przynajmniej raz w roku należy podjąć się takiej kontroli. Dobrze jest posiadać aktualny projekt instalacji gazowej, który ułatwi fachowcom zlokalizowanie wszystkich przewodów. Jeżeli protokół którejś z tych czynności wskaże na błędy w instalacji gazowej, powinniśmy je jak najszybciej usunąć.
Wtedy przyda się zmodernizowany lub zupełnie nowy projekt instalacji gazowej, który wdrożymy w naszym domu. Zwykle takie protokoły obejmują stan faktyczny instalacji, ale na jego podstawie można szybko wywnioskować, czy istnieje niebezpieczeństwo nieszczelności lub innych nieprawidłowości w instalacji gazowej. Im szybciej uporamy się ze wszystkimi usterkami, tym dla nas lepiej. Pamiętajmy, by stawiać swoje bezpieczeństwo oraz innych domowników na pierwszym miejscu.