Wymiana kotła centralnego ogrzewania. Jak wybrać fachowca?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje robocizna przy wymianie pieca, musimy określić kryteria wyboru wykonawcy. Okazuje się, że sam cennik hydrauliczny nie powinien być jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę. Podczas tworzenia nowej instalacji CO i montażu kotła, należy wykazać się dużym doświadczeniem i znajomością tematu. Odpowiedni hydraulik będzie potrafił dobrać moc grzewczą kotła, bez jej przeszacowania. Co więcej, zaplanuje odpowiedni rozkład instalacji CO, z dbałością o komfort grzewczy we wszystkich pomieszczeniach.

Cennik hydrauliczny okazuje się mocno zróżnicowany. Sama cena robocizny przy wymianie pieca CO różni się w zależności od regionu naszego kraju. Najwyższa cena podłączenia pieca na ogół obowiązuje na terenie Warszawy i Wrocławia. Nieco niższe stawki prezentują hydraulicy w Rzeszowie lub Lublinie. Każdy wykonawca może prezentować indywidualny cennik wymiany pieca CO. Koszt robocizny będzie uzależniony od konkurencji na rynku, doświadczenia hydraulika oraz specyfiki instalacji.

Najwyższa cena robocizny przy wymianie pieca CO dotyczy renomowanych firm, które posiadają najlepsze opinie i stanowią gwarancję wysokiej jakości usług. Inwestorzy planujący montaż kotła powinni dowiedzieć się, jaka jest cena podłączenia pieca u przynajmniej kilku lokalnych wykonawców. Istotne będą także wolne terminy, czas instalacji oraz gwarancja. Zaleca się, by montaż kotłów centralnego ogrzewania został wykonany przez certyfikowanego instalatora. Dzięki temu kocioł będzie objęty pełną gwarancją producenta.

Cena robocizny przy wymianie pieca CO – cena podłączenia pieca w roku 2022

W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować dynamiczne wzrosty stawek wielu wykwalifikowanych wykonawców budowlano remontowych. Ceny robocizny wzrosły także w przypadku instalacji centralnego ogrzewania. Jeszcze kilka lat temu cena podłączenia pieca centralnego ogrzewania często zamykała się w kwocie 2 000 zł. Aktualny cennik hydrauliczny rzadko zawiera tak atrakcyjne stawki instalacji.

Cena robocizny przy wymianie pieca CO zależy od specyfiki instalacji, rodzaju kotła i stopnia skomplikowania prac. Cennik hydrauliczny może być podawany wraz z materiałem lub zawierać wyłącznie koszty robocizny. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych cennik wymiany pieca CO na ogół utrzymuje się w przedziale 2 500 – 4 000 zł. Jest to średnia cena robocizny przy wymianie pieca CO, nieobejmująca kosztów zakupu niezbędnych materiałów. Cennik wymiany pieca CO może okazać się wyższy, jeśli instalacja wymaga dodatkowej modernizacji. W tym przypadku cena podłączenia pieca, wymiany rur CO i wymiany grzejników jest ustalana w sposób indywidualny.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Pamiętajmy także, że stawki za montaż pieca nie obejmują takiej usługi jak wniesienie kotła do piwnicy. Nie będzie to problemem, o ile planujemy montaż pieca gazowego, który charakteryzuje się stosunkowo niewielką wagą. Sytuacja zmienia się, gdy planujemy montaż pieca na ekogroszek lub pellet. Waga nowoczesnych kotłów to przeważnie kilkaset kilogramów. Przeniesienie ciężkiego kotła do trudnodostępnej kotłowni może wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat pieców CO.

Średni koszt kompletnej instalacji centralnego ogrzewania. Zakup materiałów i montaż kotła

Kompletny cennik wymiany pieca CO obejmuje nie tylko usługę montażową, ale i koszty wyposażenia kotłowni oraz ogrzewanych pomieszczeń. Pierwszym kalkulowanym wydatkiem może okazać się zakup nowych grzejników centralnego ogrzewania. Zakładamy, że w instalacji grzewczej znajdą się grzejniki stalowe z głowicami termostatycznymi. Cena zakupu grzejników wraz z montażem utrzymuje się w przedziale 115 – 200 zł na 1m2 ogrzewanej powierzchni.

Większym wydatkiem będzie sam zakup i montaż pieca wraz z podstawowym wyposażeniem kotłowni. Zakładamy, że w domu jednorodzinnym znajdzie się zasobnik do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, zaawansowane sterowniki, komplet rur doprowadzających i odprowadzających wodę do kotłowni oraz komin systemowy.

Za kompletny montaż kotła gazowego (zakup kotła i kompletne wyposażenie kotłowni i robocizna) zapłacimy średnio 14 000 – 30 000 zł. Kocioł na paliwo stałe może wygenerować nieco mniejsze wydatki. Za zakup i montaż pieca wraz z kompletnym wyposażeniem zapłacimy średnio 13 000 – 24 000 zł. Sam montaż kotła w domu jednorodzinnym to wydatek średnio 3 000 zł (przeciętny koszt samej robocizny w instalacjach o normalnym stopniu skomplikowania).

Kompletny cennik wymiany pieca CO może także obejmować wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego. Średni koszt wykonania podłogówki w pomieszczeniach wynosi około 126 – 220 zł/m2.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kosztów budowy domów jednorodzinnych, wykończenia pomieszczeń i centralnego ogrzewania, skorzystaj z pozostałych artykułów na stronie kb.pl. W serwisie znajdziesz darmowe kalkulatory, w których wyliczysz koszt budowy lub remontu swojej nieruchomości. Z artykułów dowiesz się między innymi, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w 2022 roku, poznasz cenniki wielu wykonawców i zapoznasz się z aktualnymi przepisami prawa budowlanego.

ikona podziel się Przekaż dalej