Jakie sterowniki do pieca centralnego ogrzewania wybrać?
Sterowniki do pieca C.O. zapewniają ekonomiczniejsze ogrzewanie przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Dobór odpowiedniej automatyki nie jest oczywisty, bowiem w ofercie sprzedaży znajdziemy wiele różnorodnych modeli. Jak dobrać odpowiedni sterownik pieca gazowego do kotła na pellet bądź na ekogroszek? Podpowiadamy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Sterowniki do pieca – najważniejsze zadania i funkcje programatorów
- Podstawowe rodzaje sterowników do kotłów C.O.
- Jak dobrać sterownik do pieca? – wybór ze względu na typ kotła
- Sterownik do pieca z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym na ekogroszek i na pellet
- Ile kosztują sterowniki do pieca? Średnia cena zakupu dobrej jakości programatorów
Sterowniki do pieca – najważniejsze zadania i funkcje programatorów
Sterowniki do pieca stały się standardowym elementem automatyki. To właśnie za ich pośrednictwem ustawia się odpowiednie parametry pracy kotła. Dobór sterownika będzie uzależniony od rodzaju kotła, jego parametrów technicznych oraz od modelu.
Bardziej zaawansowany regulator pieca może dokonywać pomiarów zużycia opału. Dodatkowo umożliwia uzyskanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach, bez ryzyka ich przegrzania bądź niedogrzania. Regulator pieca będzie zarządzał takimi parametrami jak moc pracy wentylatora czy parametry pracy pompy. Na ogół jest to małe urządzenie, które umieszcza się przy kotle C.O.
Prawidłowa praca sterowników do pieca zostaje osiągnięta dzięki różnorodnym czujnikom. Co ciekawe, dobrej jakości sterownik pieca gazowego bądź na ekogroszek może współpracować z regulatorami pokojowymi. W ten sposób dobiera parametry pracy kotła do temperatury panującej w pomieszczeniach. Jeśli w pomieszczeniu utrzymuje się temperatura zadana, kocioł pracuje w trybie podtrzymania. W przypadku zmniejszenia się temperatury, następuje automatyczne przestawienie ustawień w tryb ogrzewania, co prowadzi do podwyższenia temperatury w pomieszczeniach.
Warto zauważyć, że programatory powinny być dobrane do specyfiki kotła C.O. Inaczej dobieramy sterownik pieca gazowego, a inaczej sterownik do pieca węglowego. Dlatego wyszczególnimy najważniejsze zasady doboru oddzielnie dla poszczególnych typów kotłów.
Podstawowe rodzaje sterowników do kotłów C.O.
Zanim omówimy dobór sterowników do konkretnych typów kotłów, wskażemy podstawowe rodzaje tych urządzeń. Rozróżnienie pomoże nam w doborze optymalnego urządzenia, które nie tylko zapewni wydajną pracę kotła C.O. ale i zagwarantuje wygodną obsługę.
W ofercie sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów sterowników do kotłów C.O. Podstawowym kryterium podziału jest specyfika kotła. Wyróżniamy sterowniki do kotłów zasypowych, sterowniki do kotłów z podajnikiem (np. do pieca z podajnikiem ślimakowym na pellet bądź ekogroszek), a także sterowniki do kotłów gazowych.
Sterowniki do pieca mogą różnić się pod względem funkcjonalności, stopnia zaawansowania i możliwości regulacyjnych. Jednym z istotniejszych kryteriów podziału jest sposób połączenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy sterowniki przewodowe, które na ogół umieszcza się tuż przy kotle. Niektóre modele umożliwiają sterowanie przez internet. Dzięki temu możemy zarządzać nastawami kotła z dowolnie wybranego miejsca. W sprzedaży znajdziemy także sterowniki bezprzewodowe oraz regulatory pogodowe. Te ostatnie dopasowują parametry pracy do warunków panujących na zewnątrz budynku. Sterownik może być uzupełniony o regulator pokojowy.
Jak dobrać sterownik do pieca? – wybór ze względu na typ kotła
Sterownik do pieca węglowego i do pieca miałowego – prawidłowy dobór i funkcjonalność
Kotły węglowe są często wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych. Możemy wyposażyć je w odpowiedni sterownik, który zoptymalizuje parametry pracy i ułatwi obsługę. Co ważne, możemy dobrać odpowiedni sterownik do pieca węglowego zasypowego z nadmuchem lub do pieca z podajnikiem ślimakowym bądź tłokowym.
Dobór urządzenia sterującego będzie uzależniony od jego funkcjonalności. Niektóre modele będą współpracowały z kotłami zasypowymi z nadmuchem (mogą być także przyłączone do pieca miałowego). Za ich pomocą można regulować czas nadmuchu, temperaturę pracy kotła oraz pompę obiegu wody. Zadaniem podstawowych regulatorów jest utrzymanie zadanych parametrów pracy. Sterownik do pieca węglowego z podajnikiem może dodatkowo regulować częstotliwość dostaw opału.
Najwydajniejszym rozwiązaniem będzie sterownik z algorytmem PID. Sterowniki wykorzystujące algorytm PID opierają się na regule proporcjonalno, całkująco, różniczkowej. Dzięki temu sterownik najlepiej dostosowuje parametry pracy do wartości zadanej. Sterownik do pieca węglowego może bardzo skutecznie podtrzymywać temperaturę wody w instalacji C.O. współpracować z nadmuchem i regulować pracę kotła tak, by najlepiej odpowiadały parametrom zadanym. W efekcie przekłada się to na uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach i efektywność ogrzewania. Sterownik do pieca węglowego może mieć postać przewodową, bezprzewodową, a także opcje sterowania zdalnego poprzez moduł WiFi.
Sterownik pieca gazowego
Nowoczesne kotły kondensacyjne posiadają wbudowane sterowniki wewnętrzne. Za ich pomocą możemy regulować podstawowe parametry pracy, takie jak temperatura wody w obiegu CO bądź temperatura ciepłej wody użytkowej. W ofercie sprzedaży pojawiają się także dodatkowe regulatory, które zapewniają najlepsze parametry pracy.
Pokojowy regulator pieca gazowego wystarczy umieścić w wybranym pomieszczeniu. Urządzenie może posiadać wbudowany zegar i opcje pomiaru temperatury. Na regulatorze ustawia się temperaturę zadaną. W momencie obniżenia temperatury, regulator przekazuje sygnał do pieca, a ten wznawia swoje działania. Jeśli temperatura osiągnie zadany poziom, następuje ponowne wysłanie sygnału z informacją o wyłączeniu ogrzewania.
Automatyczny system sterowania w piecu gazowym i na programatorze pokojowym zapewnia wysoki komfort użytkowy. Warto zauważyć, że dodatkowy sterownik pieca gazowego umożliwia nastawienie temperatury zadanej w określonych godzinach i w cyklu tygodniowym. W ten sposób kocioł może utrzymywać niższą temperaturę w pomieszczeniach, gdy wszyscy domownicy znajdują się w pracy. O określonej godzinie może nastąpić ogrzanie pomieszczeń do temperatury najbardziej komfortowej dla domowników.
Regulatory pokojowe mogą posiadać formę bezprzewodową. Co ciekawe, istnieje możliwość przyłączenia kilku regulatorów. Kocioł gazowy może także współpracować z czujnikiem pogodowym, który jeszcze lepiej dopasowuje parametry pracy do warunków zewnętrznych i bieżących potrzeb ogrzewania budynku. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat centralnego ogrzewania.
Sterowniki do kotłów zgazowujących drewno
W związku z wprowadzeniem dyrektywy EcoDesign oraz normy PN-EN 303-5:2012, w ofertach sprzedaży pojawiły się kotły o niższej emisyjności spalin. Wśród nich znajdują się bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego kotły zgazowujące drewno. Proces spalania następuje w dwóch komorach. W pierwszej dochodzi do zgazowania, z kolei w drugiej do dopalenia drewna. Dzięki temu kocioł wydajniej pozyskuje energię cieplną z opału, a emisja spalin zostaje mocno ograniczona.
Kotły zgazowujące drewno na ogół sprzedaje się w zestawie z podstawowymi sterownikami. Owe sterowniki zarządzają procesem spalania, od regulacji temperatury czynnika grzewczego, przez regulację pracy wentylatora aż po utrzymanie zadanej temperatury ciepłej wody użytkowej. Warto dobrać sterownik rekomendowany przez producenta kotła. W ten sposób zapewnimy sobie najwyższy komfort i wysoką sprawność działania urządzenia.
Sterownik do pieca z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym na ekogroszek i na pellet
Sterownik do pieca z podajnikiem ślimakowym powinien być dobrany odpowiednio do modelu kotła. Programatory umożliwiają regulację częstotliwości dozowania opału, sterowania nadmuchem bądź rozpalania kotła (o ile wybrany kocioł jest wyposażony w zapalarkę). Tu ponownie zaleca się sterowniki z systemem sterowania PID, zapewniającym najlepszą kontrolę nad procesem grzewczym.
Sterownik do kotła na ekogroszek bądź na pellet powinien być dobrany do specyfikacji technicznej kotła, a także do wymagań użytkowników. Regulator pieca może zapewniać płynne sterowanie temperaturą czynnika grzewczego, ciepłej wody użytkowej bądź nadmuchem. Ważnym parametrem będzie także wybór możliwości obsługi. Prostsze modele znajdują się bezpośrednio przy kotle, te bardziej zaawansowane można umieścić w dowolnie wybranym pomieszczeniu, dzięki czemu regulacja nastawów nie będzie wymagała wchodzenia do kotłowni. W osobnym artykule podpowiadamy, gdzie umieścić sterownik do pieca C.O.
Ile kosztują sterowniki do pieca? Średnia cena zakupu dobrej jakości programatorów
Jak już ustaliliśmy, dobór sterowników powinien uwzględniać rodzaj i funkcje kotła, a także potrzeby użytkowników. Cena dostępnych w sprzedaży regulatorów okazuje się mocno zróżnicowana. Dla przykładu, prosty sterownik do pieca węglowego nabędziemy już od kilkudziesięciu złotych. Tymczasem prosty regulator pokojowy z zegarem i przystosowaniem do pieca gazowego na ogół kosztuje pomiędzy 100, a 180 zł.
Im bardziej zaawansowany system sterowania, tym na ogół wyższa będzie jego cena. Bardziej zaawansowane sterowniki kosztują kilkaset złotych. Górna cena na ogół nie przekracza kwoty 900 zł. W takich kosztach na ogół nabywamy zaawansowane sterowniki z szeregiem funkcji dodatkowych, zdalnym sterowaniem i dużym, kolorowym wyświetlaczem.
Najkorzystniej pod względem cenowym będzie dobrać sterownik przy okazji zakupu kotła do instalacji centralnego ogrzewania. Przeprowadzony przez fachowca dobór sterownika daje pewność, że urządzenie będzie odpowiednio współpracowało z wybranym typem kotła.
Bibliografia:
- https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-kotlow
- https://sterownikitech.pl/jaki-sterownik-do-pieca-na-ekogroszek,b59.html
- https://www.instalacjebudowlane.pl/9926-23-40-sterowniki-do-kotlow-grzewczych--rodzaje-oferta-producentow.html
- https://www.mgprojekt.com.pl/blog/sterownik-do-pieca/
- https://www.zimno-cieplo.pl/artykul/jak-wybrac-sterownik-do-pieca-centralnego-ogrzewania-127317