Najbardziej ekologiczne tradycyjne systemy grzewcze

Jaki sposób ogrzewania domu jest najlepszy?

Nie trudno przewidzieć, że dostępne światowe rezerwy ropy naftowej nie będą w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania w przyszłości, a kopalnie węgla kamiennego już teraz są zamykane. Z tego powodu należy dokładnie przemyśleć, jakie są najbardziej i najmniej ekologiczne sposoby ogrzewania domu i zainwestować w metodę innowacyjną i z przyszłością. Z jednej strony specjalne inwestycje w nowoczesne systemy grzewcze są z reguły proste do przeprowadzenia, z drugiej zaś okazują się ekonomicznie opłacalne.

Poza tym istnieje duża różnorodność form energii odnawialnej, którą można zastąpić kopalne nośniki energii w systemie grzewczym. Należy wziąć pod uwagę zarówno ekonomiczny jak i proekologiczny aspekt. Ostatecznie odnawialna energia łączy wysoko wydajną technologię z efektywnością ekonomiczną. Ale jakie ogrzewanie jest bezpieczne dla środowiska i opłacalne zarazem?

Porównanie sposobów ogrzewania domu jest dosyć skomplikowane. Jeśli wyjdzie się założenia, że ceny gazu ziemnego i oleju opałowego będą w następnych latach wzrastać, atrakcyjne okazują się być systemy grzewcze oparte na korzystniejszych cenowo paliwach, albo na energii odnawialnej. Te zaś wykazują wyższe koszty na etapie inwestycji. Konkretne rozwiązanie każdy musi wybrać sam.

Gazowe i olejowe kotły kondensacyjne

Nowoczesne ogrzewanie olejowe i gazowe pracuje w technologii kondensacyjnej. Gazy powstające podczas spalania paliwa są schładzane ogrzewaną wodą, oddając zmagazynowaną energię. Dzięki innowacyjnej funkcji kotła, prawie 100% energii zawartej w paliwie podgrzewa wodę w instalacji centralnego ogrzewania oraz w zasobniku c.w.u. Aby zwiększyć ekologiczność ogrzewania, można stworzyć kombinację ogrzewania olejowego albo gazowego z panelami słonecznymi.

Emisja CO2 wynosi dla oleju opałowego 318 g/kWh, a gazu ziemnego 247 g/kWh. Emisja cząstek stałych wynosi 22 mg/kWh dla oleju i 6 mg/kWh dla gazu ziemnego.

Do zalet tego systemu grzewczego należą stosunkowo niskie koszty instalacji, wypróbowana technika, niewielkie zapotrzebowanie na miejsce oraz możliwość współpracy z odnawialnymi źródłami energii. Wadą jest znaczna emisja dwutlenku węgla podczas spalania oleju oraz planowany w przyszłości zakaz stosowania oleju opałowego.

Systemy grzewcze oparte o źródła energii odnawialnej

Pompy ciepła – nowoczesna i wymagająca technika grzewcza

Pompy ciepła wykorzystują odnawialną energię cieplną ziemi, wody albo powietrza do celów grzewczych. W korzystnych warunkach prąd elektryczny zajmuje tylko 25% zapotrzebowania energetycznego pompy ciepła. Dzięki temu pompa ciepła należy do najbardziej przyjaznych środowisku technik grzewczych. Prąd elektryczny albo gaz stanowi jedynie element pomocniczy.

W przypadku powietrznej pompy ciepła emisja CO2 wynosi ok. 200 g/kWh, przy czym użycie prądu z instalacji solarnej znacznie tę wartość obniża. Podobnie dzieje się z emisją pyłów, która z 20 mg/kWh dla pompy powietrznej zasilanej prądem z sieci staje się znikomo mała przy korzystaniu z energii słonecznej.

Zaletą jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej oraz wysoka efektywność urządzeń w kombinacji z panelami słonecznymi. Wadą są natomiast wysokie koszty instalacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat ogrzewania domu.

Kolektory słoneczne – ciepło z niewyczerpalnych źródeł energii

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Szukasz taniej i niezawodnej pompy ciepła? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane pompy ciepła przez internautów. Ceny Cię zaskoczą!

Termiczna instalacja solarna przekształca ogólnie dostępną i bez dodatkowych kosztów energię promieniowania słonecznego w ciepło do ogrzewania wody. W naszych warunkach geograficznych kolektor słoneczny nie ma oczywiście szans, aby stać się jedynym źródłem ogrzewania domu, ani nawet podgrzewania przez cały rok ciepłej wody użytkowej. Zwyczajnie mamy w Polsce za mało słońca w ciągu roku.

Niemniej jednak montaż systemu solarnego jest jak najbardziej uzasadniony. Przez około pół roku ten system zapewni w 100% zaopatrzenie domu w ciepłą wodę, a w chłodniejszych miesiącach będzie niezawodnym wsparciem dla systemu grzewczego opartego na prądzie elektrycznym albo paliwie stałym.

Emisja dwutlenku węgla jest zbliżona do zera i zależy od rodzaju dodatkowego źródła ciepła. Podobnie wygląda sprawa zapylenia. Zaletą jest bezpieczne dla środowiska wytwarzanie ciepła oraz możliwość współpracy z innymi systemami grzewczymi. Do wad można zaliczyć wysokie wymagania izolacyjne w stosunku do budynku oraz bardzo wysokie koszty inwestycji.

Kocioł na pellet – ogrzewanie energią odnawialną

Coraz więcej osób decyduje się na bardzo ekologiczne i nowoczesne ogrzewanie pelletem drzewnym. Produkcja pelletu opiera się na przetwarzaniu wyłącznie odpadów drzewnych, które powstają w tartakach i stolarniach. Wykluczony jest plastik, farby, kleje i inne szkodliwe domieszki.

Piec na pellet i rozsypany pellet, a także najmniej i najbardziej ekologiczne sposoby ogrzewania
Ekologiczne ogrzewanie domu - które piece i kotły są najmniej, a które najbardziej ekologiczne

Pellet jest nie tylko bardzo ekologicznym paliwem, ale też umożliwia pełną automatyzację urządzeń grzewczych. Granulat drzewny jest podawany do tygla i spalany w czasie i w ilościach określonych przez sterownik. Dla utrzymania stałej temperatury w domu i przygotowania c.w.u. wystarczy napełnienie granulatem zbiornika – zimą mniej więcej raz na tydzień, latem – nawet raz na miesiąc.

Emisja dwutlenku węgla podczas spalania pelletu wynosi 23 g/kWh, a pyłu – 73 g/kWh. Zaletą jest bardzo niska emisja CO2 oraz możliwość korzystania z odnawialnych źródeł surowca z najbliższego regionu. Do wad można zaliczyć bardzo wysokie koszty instalacji oraz konieczność magazynowania zapasów opału.

Najmniej ekologiczne piece do wymiany

Stare, zasypowe piece, tak zwane kopciuchy, emitują do atmosfery trujące i szkodliwe zanieczyszczenia w ogromnych ilościach. Spalany jest w nich często nie tylko złej jakości węgiel, ale też różnego rodzaju odpady i plastik. Według obowiązujących przepisów wysokoemisyjne źródła ciepła mają w ciągu kilku lat zniknąć z polskiego krajobrazu.

Uchwały antysmogowe wprowadzane przez samorządy zaostrzają kryteria dotyczące spalanego paliwa. Zakazem objęty jest węgiel brunatny i kamienny w postaci miału, muły węglowe i wilgotna biomasa. Do wymiany pozostało jeszcze ponad 3 mln starych kotłów. Rządowe dotacje i ulgi podatkowe zachęcają do zakupu kotłów klasy 5 i paliwa o potwierdzonej jakości. Na znaczeniu zyskuje produkcja pelletu, bardzo ekologicznego granulatu z odpadów drzewnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły