Koszty ogrzewania podłogowego – cennik prac w 2022 roku

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr? Cennik prac przy podłogówce wodnej

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr, musimy określić specyfikę samej instalacji. Podgrzewanie podłogi może być przyłączone pod tradycyjne instalacje centralnego ogrzewania. W domu jednorodzinnym i w bloku można także zamontować podłogowe ogrzewanie elektryczne. Wybór metody zasilania podłogówki będzie miał wpływ na koszty instalacji.

W domu jednorodzinnym najczęściej wykorzystuje się ogrzewanie wodne. Na koszt podłogówki składa się kilka podstawowych elementów, a w tym cena zakupu materiałów i robocizna. Na ogrzewanie wodne składa się konieczność zakupu styropianu podłogowego, folii i elementów hydraulicznych. Na koszt podłogówki wpłynie także cena zakupu sterownika na ścianę oraz wynagrodzenie fachowca. Cennik prac wykonawców okazuje się mocno zróżnicowany.

Zakładamy, że rury pod podłogowe ogrzewanie wodne będą kosztowały około 15 – 25 zł/m2. Sterownik do ogrzewania może kosztować około 300 – 700 zł w zależności od wybranego modelu. Cennik prac wykonawcy zależy od stopnia skomplikowania inwestycji, renomy oraz doświadczenia firmy. Zakładamy, że cennik prac instalatora zamyka się w kwocie 25 – 40 zł/m2. Są to jedynie koszty instalacji podłogówki przez doświadczonego wykonawcę.

Chcąc obliczyć, ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr, powinniśmy jeszcze uwzględnić automatykę kotłową. Automatyka pod ogrzewanie wodne może kosztować od kilkuset do dwóch tysięcy złotych. Sumaryczny koszt podłogówki (ogrzewanie wodne) powinien zamknąć się w kwocie 120 – 220 zł/m2. Jest to sam cennik prac związanych z zakupem i montażem podłogówki. Pełen cennik prac powinien także uwzględnić wykonanie posadzki na podłogówce.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr? Ogrzewanie elektryczne

W domu jednorodzinnym oraz w mieszkaniach w bloku możemy wykonać podłogowe ogrzewanie elektryczne. Jest to rozwiązanie, które można zrealizować zarówno na etapie wykończenia budynku, jak i generalnego remontu. Ogrzewanie elektryczne posiada wiele zalet, a jedną z nich okazują się stosunkowo niskie koszty instalacji (o ile instalacja nie będzie łączyła się z montażem paneli fotowoltaicznych).

Pierwsze przykładowe rozwiązanie to ogrzewanie elektryczne z przewodami grzewczymi. Cena przewodów grzewczych waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr bieżący. Najdroższe w zakupie okazują się przewody samoregulujące. Na koszt podłogówki składa się także zakup dodatkowych materiałów oraz wykonanie wylewki.

Koszty ogrzewania podłogowego (ogrzewanie elektryczne z przewodami grzewczymi) mogą wynieść około 150 – 300 zł. Koszty instalacji okażą się wyższe, jeśli zdecydujemy się na zakup najlepszej jakości materiałów i zatrudnienie renomowanego wykonawcy (zazwyczaj generuje to wyższy cennik prac, ale i wysoką jakość usługi).

Koszt instalacji podłogówki elektrycznej może być nieznacznie niższy, jeśli zdecydujemy się na montaż maty grzewczej. Co prawda mata grzewcza jest droższa w zakupie niż przewody, ale poczynimy oszczędności na betonowej wylewce. Cena mat grzewczych to minimum 80 – 100 zł/m2. Za lepszej jakości, markowe zestawy trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Nie bez znaczenia okazuje się także cennik prac wykonawcy oraz konieczność zakupu termostatu. Za tani termostat zapłacimy około 100 zł, droższe modele będą wydatkiem rzędu około 500 – 600 zł/szt.

Z powyższych wyliczeń wynika, że koszt instalacji podłogówki elektrycznej jest odczuwalnie wyższy od ceny za ogrzewanie wodne. Jednak na sumaryczny cennik prac przy instalacji wodnej wpływa kilka dodatkowych czynników. Po pierwsze, musimy wykonać centralne ogrzewanie. Po drugie, na koszty instalacji wpłynie także konieczność zakupu kotła grzewczego. Centralne ogrzewanie może być zasilane przez tradycyjne piece węglowe, nowoczesne kotły gazowe, kotły na ekogroszek lub pellet, a także przez pompy ciepła. Wybór metody ogrzewania wpłynie nie tylko na same koszty instalacji, ale i późniejszą cenę ogrzewania w domu jednorodzinnym. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie.

Cena ogrzewania podłogowego w 2022 roku. Ogrzewanie wodne

Koszty ogrzewania podłogowego – założenia obliczeniowe

Ustalając koszty ogrzewania podłogowego, musimy przyjąć podstawowe założenia obliczeniowe. Przyjmujemy, że centralne ogrzewanie będzie zasilało cztery modelowe domy o powierzchni użytkowej 100, 120, 150 oraz 200 m2. W obliczeniach przyjmiemy trzy standardy termoizolacji budynków. Pierwszy to dobrze zaizolowany dom o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 70 kW/m2/rok. Druga kalkulacja to koszty ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym ze średniej jakości izolacją przegród zewnętrznych. W tym przypadku zakładamy, że średnie zapotrzebowanie na energię grzewczą wyniesie 130 kW/m2/rok. Trzeci przykład to budynki ze słabszą izolacją, która generuje zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 150 kW/m2/rok.

Przyjmujemy, że w budynkach znajduje się podgrzewanie podłogi na całej powierzchni użytkowej. Cena ogrzewania podłogowego będzie zatem uzależniona od uśrednionego zapotrzebowania energetycznego dla całego budynku. W poniższej tabeli prezentujemy całkowite, roczne zapotrzebowanie energetyczne dla przykładowych budynków prezentujemy. W wyliczeniach nie uwzględniamy kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Roczne zapotrzebowanie energetyczne budynków

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 100 m2

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 120 m2

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 150 m2

Roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom 200 m2

70

7 000 kWh

8 400 kWh

10 500 kWh

14 000 kWh

130

13 000 kWh

15 600 kWh

19 500 kWh

26 000 kWh

150

15 000 kWh

18 000 kWh

22 500 kWh

30 000 kWh

Koszty ogrzewania podłogowego będą też uzależnione od wyboru źródła ciepła. W dalszej części tekstu obliczymy średni koszt podłogówki przy kotłach węglowych, piecach na pellet, gaz oraz ogrzewanie wodne pompą ciepła. Do obliczeń potrzebujemy danych o sprawności grzewczej danych urządzeń. Ustaliliśmy średnią sprawność na poziomie:

  • Kocioł węglowy – sprawność grzewcza 60%
  • Piec na pellet lub ekogroszek – sprawność grzewcza 85%
  • Piec gazowy kondensacyjny – sprawność grzewcza 100%
  • Gruntowa pompa ciepła – sprawność grzewcza 400%
  • Ogrzewanie elektryczne – sprawność grzewcza 99%
  • Ogrzewanie wodne – średnia cena ogrzewania podłogowego w 2022 roku
  • Centralne ogrzewanie – ceny ogrzewania piecem zasypowym w 2022 roku

Koszty ogrzewania kotłem węglowym

W pierwszym przypadku zakładamy, że centralne ogrzewanie będzie zasilone zasypowym kotłem węglowym. W 2022 roku możemy obserwować duże podwyżki cen węgla kamiennego. Zakładamy, że tona węgla wynosi około 1 300 zł. W przeliczeniu na kg daje to wartość 1,30. Średnia wartość opałowa węgla wynosi około 7 kWh/kg. Dzięki temu parametrowi możemy oszacować średnią cenę 1 kWh energii grzewczej. Z naszych obliczeń wynika, że średnia cena 1 kWh energii wynosi 0,18 zł. Realne koszty ogrzewania podłogowego muszą uwzględniać sprawność energetyczną kotła. W przypadku pieców węglowych ustaliliśmy ją na poziomie 60%. Im niższa sprawność, tym wyższy, realny koszt ogrzewania. Średnia cena uzyskania 1 kWh z pieca węglowego o sprawności 60% wynosi około 0,30 zł.

Cena ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym jest uzależniona od powierzchni użytkowej oraz stopnia izolacji. Podgrzewanie podłogi w budynku o powierzchni 100 m2 i zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 70 kW/m2/rok wygeneruje wydatki rzędu 2 100 zł. Cena za ogrzewanie wodne znacząco wzrasta przy większym metrażu i zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym. Dla przykładu, dom o powierzchni 150 m2 z zapotrzebowaniem energetycznym na poziomie 130 kW/m2/rok wygeneruje koszty ogrzewania w wysokości około 4 700 rocznie. Z kolei ogrzewanie wodne w podłogówce w budynku 200 m2 i o zapotrzebowaniu energetycznym 150 kW/m2/rok może już kosztować 9 000 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr? Średnia cena ogrzewania podłogowego (centralne ogrzewanie, kocioł zasypowy) wynosi 2,1 zł/m2 w przypadku domu o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2/rok. Im gorzej zaizolowany budynek, tym wyższa cena ogrzewania. Średni koszt ogrzania w domu lub w mieszkaniu z zapotrzebowaniem 130 kW/m2/rok wynosi 3,90 zł/m2. Z kolei przy zapotrzebowaniu 150 kW/m2/rok, musimy liczyć się z kosztami 4,50 zł/m2 rocznie.

Zadbaj o ciepło w swoim domu - sprawdź promocje!

Ile kosztuje ogrzewanie podłogówki kotłem węglowym? Ceny 2022 rok

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

70

2100 zł

2520 zł

3150 zł

4200 zł

130

3900 zł

4680 zł

5850 zł

7800 zł

150

4500 zł

5400 zł

6750 zł

9000 zł

Cena ogrzewania podłogowego – kotły na pellet, cennik eksploatacji w roku 2022

Drugim przykładem będzie kocioł na pellet. Obecnie jest to jedna z ekonomiczniejszych metod ogrzewania pomieszczeń. Przyjmujemy, że średnia cena opału wynosi 1 200 zł, co w przeliczeniu na kg daje nam 1,20 zł. Do obliczeń potrzebna nam także średnia wartość opałowa pelletu, wynosząca 5,3 kWh/kg. Zatem średnia cena kWh energii wynosi 0,23 zł. Realna cena uzyskania 1 kWh w piecu o sprawności energetycznej 85% wynosi 0,27 zł.

Z naszych wyliczeń wynika, że minimalna cena za podgrzewanie podłogi wynosi 1 890 zł rocznie (bardzo dobrze zaizolowany budynek 100m2 z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m2/rok). Przy gorszej izolacji termicznej, średnia cena za podgrzewanie podłogi w całym budynku wzrosłaby do kwoty około 3 500 zł. Z kolei centralne ogrzewanie w domu o powierzchni użytkowej 200 m2 i z zapotrzebowaniem energetycznym na poziomie 150 kW/m2/rok, mogłoby już wygenerować wydatki rzędu 8 100 zł rocznie. Jest to średnia cena za ogrzewanie wodne, bez kosztów ciepłej wody użytkowej.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr kwadratowy? Średnia cena ogrzewania pelletem wynosi 1,80 zł (dom z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m2/rok), 3,50 zł w przypadku domów z zapotrzebowaniem rzędu 130 kW/m2/rok. Najwyższa cena ogrzewania dotyczy budynków ze słabą izolacją na poziomie 150 kW/m2/rok, których ogrzanie kosztuje średnio 4,05 zł/m2.

Koszty ogrzewania podłogowego – piec na pellet

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

70

1 890 zł

2 268 zł

2 835 zł

3 780 zł

130

3 510 zł

4 212 zł

5 265 zł

7 020 zł

150

4 050 zł

4 860 zł

6 075 zł

8 100 zł

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Centralne ogrzewanie zasilane piecem gazowym – średni koszt za podgrzewanie podłogi w domu jednorodzinnym

Trzecie obliczenie to cena ogrzewania podłogowego przy wykorzystaniu kotła gazowego. Zakładamy, że wydajność kotłów gazowych kondensacyjnych utrzymuje sie na poziomie 99% (najlepsze urządzenia osiągają nawet 110% wydajności dzięki odzyskowi energii cieplnej ze spalin). W styczniu 2022 roku weszły w życie znaczące podwyżki cen energii gazowej. Jednocześnie wprowadzono także zapisy tarczy antyinflacyjnej, która czasowo zmniejsza podatek VAT na gaz do wartości 8%. Zakładamy, że średnia cena 1 kWh gazu brutto wraz ze wszystkimi dodatkowymi opłatami wynosi 3,20 zł. Po przywróceniu pierwotnych cen podatku od towaru i usług, cena gazu może wynieść niespełna 3,70 zł/m3. W obliczeniach uwzględniamy wartość obowiązującą w pierwszym kwartale roku 2022 (czyli wspomniane 3,20 zł/m3).

Centralne ogrzewanie gazowe w bloku lub w domu jednorodzinnym wykazuje się dużą sprawnością. Dzięki temu koszt zakupu kWh energii będzie jednocześnie przelicznikiem realnych kosztów ogrzewania. Przyjmujemy, że wartość opałowa gazu wynosi 10 kWh/m3. Zatem cena ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym lub w bloku będzie wynosiła 0,32 zł/kWh.

Średnia cena za ogrzewanie wodne w domu o powierzchni 100 m2, przy zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2/rok wynosi 2 240 zł. Niestety większość domów nie posiada aż tak dobrej izolacji, a koszty ogrzewania podłogowego mogą okazać się znacznie wyższe. Dobrym przykładem jest modelowy dom o powierzchni 150 m2 i z zapotrzebowaniem energetycznym na poziomie kW/m2/rok. Średnia cena za ogrzewanie wodne podłogówką wygeneruje wydatek rzędu 7 200 zł rocznie. W dalszej części tekstu prezentujemy tabele z zestawieniem cen dla czterech przykładowych budynków mieszkalnych.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr? Przyjmujemy, że koszt podłogówki zasilanej gazowym piecem kondensacyjnym wynosi 2,24 zł w przypadku budynków o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2/rok.

Ogrzewanie wodne w domu z zapotrzebowaniem energetycznym rzędu 130 kW/m2/rok kosztuje średnio 4,16 zł/m2. Z kolei roczny koszt za podgrzewanie podłogi w budynku o zapotrzebowaniu energetycznym 150 kW/m2/rok wzrasta do kwoty 4,80 zł. W wyliczeniach uwzględniliśmy preferencyjną cenę gazu w pierwszym kwartale 2022 roku (obniżona wartość podatku VAT).

Roczne koszty ogrzewania gazowego. Ceny w pierwszym kwartale 2022 roku

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

70

2 240 zł

2 688 zł

3 360 zł

4 480 zł

130

4 160 zł

4 992 zł

6 240 zł

8 320 zł

150

4 800 zł

5 760 zł

7 200 zł

9 600 zł

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Koszty ogrzewania podłogowego – pompa ciepła

Kolejne ogrzewanie wodne będzie zasilane przez gruntową pompę ciepła o sprawności 400%. Zakładamy, że dom jednorodzinny będzie korzystał z taryfy G11, która obejmuje stałą stawkę za kWh energii, niezależnie od godziny. Średnia cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi 0,74 zł (kwota brutto ze wszystkimi opłatami dodatkowymi). Zatem realny koszt uzyskania 1 kWh energii grzewczej z pompy ciepła wynosi 0,185 zł.

Wysokie koszty instalacji pompy ciepła mogą zwrócić się w postaci niskich rachunków za ogrzewanie. Podgrzewanie podłogi w naszym modelowym domu o powierzchni 100 m2 i zapotrzebowaniu energetycznym rzędu 70 kW/m2/rok zamyka się w kwocie niespełna 1 300 zł. Przy gorszej jakości termoizolacji, koszt podłogówki delikatnie wzrasta. I tak, średnia cena ogrzewania podłogowego pompą ciepła w budynku 150 m2 oraz o zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 130 kW/m2/rok może wynosić około 3 600 zł. Najwyższy koszt podłogówki dotyczy dużego domu i słabo zaizolowanego termicznie domu (w naszym przypadku dom 200 m2 z zapotrzebowaniem energetycznym 150 kW/m2/rok). Średni koszt podłogówki wynosi około 5 600 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr? Cena ogrzewania podłogowego z pompą ciepła wynosi około 1,30 zł/m2 w budynkach o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2/rok. Średnia cena ogrzewania w bloku lub w domu jednorodzinnym z zapotrzebowaniem na energię grzewczą 130 kW/m2/rok wzrasta do kwoty 2,40 zł/m2. Z kolei średni koszt podłogówki przy zapotrzebowaniu energetycznym 150 kW/m2/rok wynosi 2,77 zł/m2.

Rozkładanie ogrzewania podłogowego na podłodze pod płytkami, a także cena instalacji i robocizny
Ogrzewanie podłogowe oraz cena ogrzewania podłogowego i koszt instalacji przez fachowców

Poniżej prezentujemy średni koszt za podgrzewanie podłogi przy wykorzystaniu gruntowej pompy ciepła. Zakładamy wykorzystanie energii elektrycznej w taryfie G11,

Ile kosztuje podgrzewanie podłogi pompą ciepła? Cennik 2022

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

70

1 295 zł

1554 zł

1942 zł

2590 zł

130

2405 zł

2886 zł

3607 zł

4810 zł

150

2775 zł

3330 zł

4162 zł

5550 zł

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje podgrzewanie podłogi w bloku lub w domu jednorodzinnym?

Jak już wiemy, cena ogrzewania podłogowego będzie uzależniona od specyfiki opału. Ogrzewanie elektryczne jest najwygodniejsze w wykorzystaniu, a podłogówka rozciągnięta w całym budynku zwalnia z konieczności budowy komina dymowego. Zaletą tego rozwiązania okazują się także dość niskie koszty instalacji oraz fakt, że ogrzewanie elektryczne nie jest narażone na zamarzanie. Biorąc pod uwagę koszty instalacji, powinniśmy jeszcze zauważyć, że ułożenie mat grzewczych w bloku lub w domu jednorodzinnym nie wiąże się z koniecznością wykonania generalnego remontu. Jedynym mankamentem może być cena eksploatacji.

Cena ogrzewania podłogowego elektrycznego może być uzależniona od taryfy za prąd. Centralne ogrzewanie może być przyłączone przez wysokiej jakości piece akumulacyjne, które wykorzystują niższe stawki energii elektrycznej w taryfie G12. Jedynym mankamentem tego rozwiązania okazują się wyższe koszty instalacji. W naszych wyliczeniach przyjmujemy, że ogrzewanie podłogowe pracuje bez kotła akumulacyjnego, a do jego zasilenia wykorzystuje się energię elektryczną w taryfie G11. Przyjmujemy średnią cenę energii elektrycznej na poziomie 0,66 zł/kWh.

Średni koszt za elektryczne podgrzewanie podłogi w domu o powierzchni 100 m2 i przy zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2/rok wynosi około 4 600 zł. Im większy metraż budynku i gorsza izolacja termiczna przegród zewnętrznych, tym wyższa cena ogrzewania podłogowego. Dla przykładu, ogrzewanie elektryczne w domu jednorodzinnym o powierzchni 120 m2 i przy rocznym zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 130 kW/m2 kosztuje około 10 300 zł. Dlatego maty grzewcze, wykorzystujące prąd w taryfie G11 najczęściej znajdują zastosowanie w bloku i w dobrze ocieplonych domach o niewielkim metrażu.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe za metr? Średnia cena za elektryczne ogrzewanie podłogowe w taryfie G11 wynosi 4,62 zł (w bloku lub domu o rocznym zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2). Ogrzewanie elektryczne w budynku z zapotrzebowaniem 130 kW/m2/rok wzrasta do kwoty 8,58 zł/m2. Najwyższa cena ogrzewania podłogowego dotyczy słabo zaizolowanych termicznie budynków o zapotrzebowaniu energetycznym 150 kW/m2/rok. Średnia, roczna cena ogrzewania wynosi 9,90 zł/m2.

Ogrzewanie elektryczne – ceny ogrzewania podłogówki w bloku lub w domu jednorodzinnym w taryfie G11

Zapotrzebowanie energetyczne budynku (kW/m2/rok)

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

70

4 620 zł

5 544 zł

6 930 zł

9 240 zł

130

8 580 zł

10 296 zł

12 870 zł

17 160 zł

150

9 900 zł

11 880 zł

14 850 zł

19 800 zł

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

Odpowiedzią na wysokie ceny ogrzewania w taryfie G11 są elektryczne piece akumulacyjne, które oznaczają wyższe koszty instalacji, ale niższe ceny za ogrzewanie elektryczne. Centralne ogrzewanie z elektryczną podłogówką w taryfie G12 może być o połowę tańsze w eksploatacji.

ikona podziel się Przekaż dalej