Na czym polega ogrzewanie kapilarne?

Budowa i działanie mat kapilarnych

Ostatnio coraz bardziej popularne jest ogrzewanie powierzchniowe. Wykorzystanie większej przestrzeni ogrzewania pozwala zaoszczędzić na paliwie, nie wymaga wysokich temperatur na zasilaniu, a ciepło dobrze rozchodzi się po pomieszczeniu. Jednym ze szczególnie interesujących systemów takiego ogrzewania są maty kapilarne.

Jak są zbudowane i jak działają maty kapilarne?

Na cienkiej siatce rozmieszczone są rurki, najczęściej o średnicy 3 mm, przez które płynie woda lub czynnik chłodniczo-grzewczy, połączone kolektorem zbiorczym (rurką o szerszej średnicy). W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania wodnego rurki z tworzywa sztucznego są osadzone bardzo blisko siebie. To pozwala uzyskać równomierną temperaturę i niską bezwładność cieplną przy podobnej ilości czynnika i energii cieplnej.

Gdzie można montować ogrzewanie kapilarne?

Dzięki swojej budowie wodna mata kapilarna nadaje się nie tylko do umieszczania pod posadzką, ale też na ścianach i sufitach. Jest dużo lżejsza od tradycyjnego układu rur do ogrzewania podłogowego. To pozwala też na montaż tuż pod tynkiem lub pod płytami sufitu podwieszanego. Lekka konstrukcja nadaje się również do montowania pod posadzką, nad mało wytrzymałymi stropami. W przeciwieństwie do niektórych systemów ogrzewania podłogowego nie wymaga dużej ingerencji w konstrukcję budynku, dlatego można ją stosować do montażu w starym budownictwie. Elastyczna, lekka konstrukcja może być montowana także na skosach i powierzchniach o nietypowym kształcie.

Maty kapilarne a system grzewczy

Ogrzewanie kapilarne należy do systemów niskotemperaturowych, najlepiej sprawdza się w połączeniu z pompą ciepła. Dzięki jej właściwościom grzewczo-chłodzącym może zapewniać latem przyjemny chłód w mieszkaniu. Maty kapilarne można też połączyć z systemem zasilanym z nowoczesnego kotła gazowego.

Cienkie rurki wodnej maty kapilarnej są połączone jedną rurką zbiorczą, którą podłącza się do przewodów wyprowadzonych z kotłowni. Można porównać je z budową kolektora słonecznego, tylko zamiast pobierać ciepło ze słońca, oddają je do pomieszczenia.

Podobnie jak inne systemy ogrzewania powierzchniowego, ogrzewanie kapilarne można łączyć z innymi urządzeniami grzewczymi t.j. grzejniki wielkopowierzchniowe i tradycyjne. Najlepiej działają oczywiście jako jednolity system.

Czy warto postawić na maty kapilarne?

Zalety i wady mat kapilarnych

Już na pierwszy rzut oka widać, że wodna mata kapilarna będzie miała wiele zalet, nawet jeżeli porównamy ją z innymi nowoczesnymi i ekologicznymi systemami grzewczymi. Ale maty kapilarne mają też kilka wad, które warto wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na zakup i montaż.

W poniższej tabeli prezentujemy najważniejsze zalety i wady tego typu urządzeń.

Wady i zalety mat kapilarnych

Zalety mat kapilarnych

Wady mat kapilarnych


 • Lekkie i elastyczne
 • Nadają się do montażu w różnych miejscach (podłoga, sufit, ściana)
 • Szybko oddają ciepło, ogrzewanie na zasadzie promieniowania odczuwalne już po 15 minutach od włączenia
 • Trwałość i szczelność materiału
 • Samoodpowietrzanie
 • Cicha praca
 • Równomierne ciepło i niskie ryzyko mostków cieplnych
 • Doskonałe rozwiązanie dla alergików

 • Nieduży wybór marek i modeli
 • Ograniczenie korzystania ze ściany (trzeba uważać, gdzie się przybija gwoździe)
 • Możliwość uszkodzenia podczas remontu lub prac wykończeniowych
 • Dłuższy czas montażu niż przy podłogówce (co przekłada się na cenę)
 • Brak ochrony antydyfuzyjnej (system jest odporny na zapowietrzanie, ale pod warunkiem podłączenia do odpowiednich rur zasilających i użycia odpowiedniej wody chłodniczo-grzewczej)

Jeżeli chodzi o wybór ogrzewania sufitowego, to opinie są podzielone. Chodzi o to, że ogrzewanie od głowy nie jest zbyt zdrowe. Nie należy to do wad samego ogrzewania kapilarnego, tylko jest niezalecane ze względów zdrowotnych. Jednak tutaj nie wszyscy się zgadzają. Ogrzewanie promieniujące z jednego miejsca podnosi temperaturę całego pomieszczenia. Poza tym te same maty w gorące dni mogą zapewnić chłodzenie od góry. Możemy uniknąć zimnej podłogi w gorące dni, a mieć przyjemną temperaturę w pomieszczeniu. Tak czy inaczej ogrzewanie kapilarne ma prawdopodobnie więcej zalet niż wad.

Porównanie z alternatywami

Zanim powiemy więcej o cenach i dostępności mat kapilarnych porównajmy je z innymi propozycjami systemów ogrzewania powierzchniowego.

Wodna mata kapilarna jest podobna do innych systemów ogrzewania. Z jednej strony wykorzystuje wodę jako czynnik grzewczo-chłodzący, który płynie rurami – jak w wodnej podłogówce. Z drugiej strony jest to system cienkich rurek osadzonych na elastycznej siatce – podobnie jak mata elektryczna. Podobnie jak folia grzewcza jest lekka i można ją umieścić w różnych miejscach pomieszczenia. Jeżeli chodzi o podłogówkę, to jest dobrym rozwiązaniem jeżeli zadowolimy się ciepłem płynącym od podłogi. Jest przede wszystkim bardzo trwała i łatwa w czyszczeniu w razie zapowietrzenia lub zatkania. Główną konkurencją dla maty kapilarnej w ogrzewaniu ściennym i sufitowym będzie folia grzewcza. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze, folia grzewcza czy mata kapilarna. Jeżeli mamy panele fotowoltaiczne, to ogrzewanie elektryczne będzie lepszym rozwiązaniem. W przypadku pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego zdecydowanie opłaca się ogrzewać wodą, a prąd używać tylko do obsługi układu obiegu.

Również opinie na rynku są zwykle pozytywne. Jeżeli tylko prawidłowo zamontujemy ogrzewanie kapilarne, to będzie najbardziej uniwersalne rozwiązanie.

Skoro wiemy tyle o ogólnych zaletach ogrzewania kapilarnego, wypada odpowiedzieć na pytanie ile kosztują maty kapilarne i jacy są znani producenci. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Maty kapilarne — rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady.

Cennik i dostępność mat kapilarnych

Kto produkuje maty kapilarne?

Najczęściej spotykane w sprzedaży są maty firmy Hennlich. Firma Hennlich wyrobiła sobie już renomę jako producent m.in. systemów grzewczych i chłodniczych. Możliwe jest kupienie nie tylko wodnej maty kapilarnej, ale całego zestawu z pompą ciepła włącznie. Zaletą produktów Hennlich jest zaplecze międzynarodowej firmy, obecnej na polskim rynku od ponad 20 lat. Inną propozycją są maty GeoClimaDesign firmy Eco-Prius. Obaj producenci mają długą tradycję i szeroką ofertę związaną w ogrzewnictwem oraz pokrewnymi technologiami. Poza tym na polskim rynku znajdziemy też całkiem popularny produkt czeski INFRACLIMA.

W niektórych ofertach online nie są wymienieni producenci maty. Taka opcja jest zwykle tańsza, ale z dużym prawdopodobieństwem również mniej bezpieczna, jeżeli chodzi o jakość towaru oraz reklamacje i serwisowanie.

Ile kosztują maty kapilarne?

Jeżeli wodna mata kapilarna ma tyle zalet, to z pewnością interesuje was jej cena. Porównując ją z ceną ogrzewania podłogowego trzeba brać pod uwagę nie tylko cennik produktów, ale koszt inwestycji. Mata kapilarna może się wydawać prosta w budowie, to nie znaczy, że jest łatwa w montażu. Nie wymaga specjalistycznych umiejętności, ale dużo ostrożności i precyzji. Maty często mocuje się gwoździami lub śrubami. Trzeba uważać, żeby przy okazji nie uszkodzić rurek.

Mała dostępność mat, co przekłada się na mniej doświadczonych specjalistów do ich montażu, sprawia, że cennik usług jest dość wysoki. Możliwość używania systemu w budynkach o różnym kształcie i na różnych powierzchniach oznacza też, że koszt zależy od miejsca montażu i wielu dodatkowych czynników.

Sama cena produktu za metr kwadratowy wynosi 100 do 250 zł, czasem nawet więcej. Tutaj duże znaczenie ma ilość kupowanej maty i ewentualne połączenie zakupu z zamówieniem usługi montażu. W przypadku klasycznej podłogówki taki sam jest koszt materiałów plus montażu (bez wylewki). Do tego trzeba dodać urządzenia sterujące, oczywiście materiały budowlane (tu potrzeba ich niewiele) i robociznę. Cennik montażu może się różnić w zależności od firmy i regionu. Przy standardowych parametrach pomieszczenia cena może wynieść ok. 80-150 zł. Wiele firm nie podaje cennika przed omówieniem szczegółów. Czas i praca poświęcona na montaż pod posadzką jest niewspółmierna do czasu i pracy wymaganej przy montażu na suficie.

Dużo łatwiejsza do określenia jest cena sterowników, która zaczyna się najczęściej od ok. 1000 zł. W zależności od wielkości całego systemu będzie potrzebny jedno lub więcej urządzeń sterujących.

Czy to się opłaca?

Jak widać wycena przed przygotowaniem projektu nie jest łatwa. Wiadomo, że w porównaniu z podłogówką zakup i montaż mat kapilarnych jest nieco droższy. Jeżeli jednak możemy sobie na niego pozwolić, to w eksploatacji jest bardzo oszczędny ze względu na dużą wydajność cieplną. Ważny jest czas nagrzewania pomieszczenia, możliwość efektywnego grzania przy wykorzystaniu niskich temperatur (25-35°C). Jednocześnie jest to skuteczny system chłodzenia latem, więc oszczędzamy na wentylatorach i wszelkich dodatkowych systemach klimatyzacyjnych.

Kupując maty kapilarne trzeba jednak brać pod uwagę pewne opinie negatywne. Na przykład podatność na uszkodzenia, brak sterowania i dostępu do poszczególnych kanałów. Jeżeli system znajduje się w miejscu, gdzie łatwo go uszkodzić, to narazimy się na dodatkowy koszt. Przede wszystkim powinno się z niego korzystać tam gdzie zwykła podłogówka czy grzejniki są niemożliwe do umieszczenia.

Maty kapilarne to rozwiązanie o uniwersalnym zastosowaniu, które pozwala zwiększyć lub dowolnie wybrać przestrzeń chłodniczo-grzewczą w pomieszczeniu. Ich cena jest wysoka, ale zwykle zwracają się po krótkim czasie dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię.

Źródła:

 1. Marta Okupnik, Ogrzewanie i chłodzenie domu matami kapilarnymi. Czy warto? https://ecieplo.pl/gorne-zrodlo-odbiorniki-ciepla/ogrzewanie-i-chlodzenie/ogrzewanie-i-chlodzenie-domu-matami-kapilarnymi-czy-warto/, dostęp 06.10.2023
 2. Anna Kazimierowicz, Maty kapilarne (kapilary) – budowa, działanie i zastosowanie, https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-grzewcza/maty-kapilarne-kapilary-budowa-dzialanie-i-zastosowanie-aa-5KVH-FffY-dn2Z.html, dostęp 06.10.2023
 3. Konrad Derlatka, Maty kapilarne a instalacja ogrzewania podłogowego – porównanie, https://www.youtube.com/watch?v=vtcKBKRG12g, dostęp 06.10.2023
 4. Ogrzewnictwo praktyczne. Projektowanie, montaż, eksploatacja, red. Halina Koczyk, Poznań 2005
ikona podziel się Przekaż dalej