Jak odpowietrzyć podłogówkę krok po kroku? Eksperci radzą
Zapowietrzona podłogówka to nie tylko wynik nieprawidłowego użytkowania. Każdy posiadacz ogrzewania podłogowego musi przeprowadzić odpowietrzanie podczas montażu instalacji i co kilka lat w trakcie jej używania. Jak odpowietrzyć podłogówkę? Oto co mówią eksperci.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Oznaki zapowietrzonej podłogówki
Powiedzmy, że używasz instalacji podłogowej od kilku lat. Początkowe odpowietrzenie zostało przeprowadzone przez ekipę montującą i do tej pory wszystko było w porządku. Nagle zaczynasz się zastanawiać, dlaczego ogrzewanie podłogowe słabo grzeje, mimo ustawienia urządzeń na odpowiednią temperaturę. Niepokojące objawy to nie tylko ogólnie osłabione grzanie. Zwykle podłogówka nie grzeje w konkretnych miejscach, a gdzie indziej temperatura jest prawidłowa. Dodatkowo mogą się pojawić charakterystyczne dźwięki. Z instalacji dobiegają bulgotania, trzaski, nasilone szumy. Zastanawiasz się czy twój dom nawiedził poltergeist? To może być po prostu zapowietrzone ogrzewanie podłogowe. Podobne zjawisko występuje przy zapowietrzeniu innych urządzeń CO. Zalegające powietrze blokuje przepływ na podłogówce.
Wszystkie te objawy nie są wyłącznie wywoływane zapowietrzeniem. To jednak prosta przyczyna, którą warto wykluczyć zanim zabierzemy się za poważniejsze naprawy. Jeżeli pojawiają się niepokojące objawy, to chcielibyśmy mieć pewność, że nie jest to zapowietrzone ogrzewanie podłogowe. Jak sprawdzić czy podłogówka nie jest zapowietrzona? Niestety nie ma sposobu na całkowite upewnienie się dopóki nie przystąpimy do samego odpowietrzania. Na szczęście jest to prosty zabieg, który można przeprowadzić samodzielnie.
Dlaczego podłogówka się zapowietrza?
Podłogówka nie grzeje tak jak powinna, ale dlaczego? Nie da się całkiem uniknąć tego zjawiska, ale wiedza o tym co przyczynia się do zapowietrzonego ogrzewania podłogowego pomoże uniknąć pewnych błędów. Zanim powiemy jak odpowietrzyć podłogówkę krok po kroku, spróbujemy wyjaśnić jak działa cały mechanizm zapowietrzania. Pozwoli to lepiej całościowo zrozumieć jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, żeby nie powtarzać popularnych błędów.
- Nieprawidłowy montaż – zwykle zdarza się to przy zbyt szybkim montażu. Napełnianie podłogówki powinno się przeprowadzać ostrożnie. Szybko wlewana woda zwykle zabiera ze sobą pęcherzyki powietrza, które będą się kumulować w układzie, utrudniając przepływ na podłogówce. Innym błędem przy montażu może być w ogóle niedokładne opróżnienie instalacji z powietrza.
- Nieszczelne zawory – w wielu miejscach na zasilaniu i powrocie znajdują się elementy dokręcane, których zbyt słabe przykręcenie może skutkować przedostawaniem się powietrza. Nie powinniśmy pomylić ich z zaworami odpowietrzającymi, które wręcz przeciwnie – powinny być odkręcone.
- Gnicie pakuł – jeżeli pakuły z materiału organicznego (zwykle konopne) przedostały się do rur, to mogą gnić, wytwarzając gazy gnilne. Nie jest to co prawda powietrze, ale gromadzenie się w rurach każdego rodzaju gazu prowadzi do podobnych problemów.
- Przenikanie powietrza przez rury – to nie powinno mieć miejsca, jeżeli kupiliśmy rury do podłogówki wyścielone wkładką antydyfuzyjną lub rury wielowarstwowe. Jeżeli jednak brak takiego zabezpieczenia, to samo tworzywo sztuczne nie chroni przed przenikaniem gazu do wnętrza układu.
- Nieprawidłowe użytkowanie instalacji – chodzi przede wszystkim o zbyt gorącą wodę. W gorącej wodzie, zbliżonej do temperatury wrzenia, dochodzi do wydzielania się pęcherzyków gazu. Rury są co prawda odporne na temperatury do 70°C, ale w podłogówce nie powinna ona przekraczać 50°C. Najlepiej jeżeli jest jeszcze niższa.
Jeżeli zakładamy nową instalację to trzeba ją dobrze dokręcić na zasilaniu i na powrocie, zadbać o zakup właściwych materiałów i używać ich zgodnie z instrukcją. Mimo to po 4-5 latach i tak może się okazać, że podłogówka nie grzeje prawidłowo i trzeba ją odpowietrzyć.
Jak odpowietrzyć podłogówkę?
Niestety nie każdy pamięta o powyższych zasadach, dlatego podłogówka się zapowietrza częściej niż powinna. My marzniemy, hałasy z rur nie pozwalają spać w nocy, a cała instalacja zbyt szybko się zużywa. Oczywiście każda instalacja CO może się z czasem zapowietrzyć, ale przy prawidłowym użytkowaniu dzieje się to dużo rzadziej. Rzadko czy nie - najważniejsze, że trzeba z niej usunąć powietrze. Przyjrzyjmy się zatem jak odpowietrzyć podłogówkę krok po kroku.
Elementy instalacji podłogowej
W celu odpowietrzenia podłogówki będziemy musieli zlokalizować następujące elementy:
- Skrzynkę rozdzielaczową czyli rozdzielacz ogrzewania. Nie przeprowadzimy procedury bez rozdzielacza! Powinien się on znajdować w miejscu podłączenia podłogówki. Zwykle jest to kotłownia lub inne pomieszczenie techniczne. Jej położenie jest o tyle ważne, że w przypadku położenia pod poziomem podłogówki potrzeba większego ciśnienia do przeprowadzenia operacji. W mniejszych domach jednorodzinnych coraz częściej montuje się skrzynki na tym samym poziomie co podłogówka.
- Odpowietrzniki – znajdują się po jednym, na belce rozdzielczej zasilania i powrotu.
- Zawór regulacyjny – pojedynczy zawór otwierający i zamykający przepływ na danej pętli.
- Zawory poszczególnych pętli – odchodzą od nich rury podłogówki.
- Zawór spustowy – znajduje się pod powietrznikiem.
Do przeprowadzenia całej operacji potrzebna jest pompa do odpowietrzania podłogówki. Jeżeli nie posiadamy własnej, można ją pożyczyć od sąsiada, a najlepiej kupić, żeby była pod ręką na takie okazje.
Jeśli nie mamy pewności co gdzie zlokalizować, to najlepiej zajrzeć do instrukcji lub schematu z opisem. Zrozumienie jak rozmieszczone są pętle podłogówki pozwala lepiej zrozumieć proces odpowietrzania.
Odpowietrzanie podłogówki podczas montażu
Jeżeli powierzyliście montaż profesjonalistom, to przeprowadzą oni odpowietrzanie podczas napełniania podłogówki. Jeżeli jednak sami montujecie instalację, to trzeba na ten krok zwrócić uwagę.
Przede wszystkim podczas napełniania powinno się wypompować cały gaz z rur, żeby nic nie zostało. Jak wspomnieliśmy wcześniej – często napowietrzanie jest wynikiem zbyt szybkiego napełniania podłogówki wodą. Żeby tego uniknąć trzeba przeprowadzić proces starannie i bez pośpiechu. Przed napełnieniem powinniśmy przetestować szczelność rur i zaworów. Już tutaj przyda się pompa do odpowietrzania podłogówki. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat ogrzewania podłogowego.
Odpowietrzanie krok po kroku
Jeżeli podłogówka zapowietrzyła się już po zamontowaniu, to musimy przeprowadzić trochę bardziej skomplikowaną operację. Tu pompa będzie niezbędna.
- Trzeba znaleźć rozdzielacz ogrzewania
- Zakręcić zawory na zasilaniu i na powrocie oraz zawory poszczególnych pętli (ale odkręcić rotametry). Jeżeli instalacja jest wyposażona w odpowietrzniki, to też należy je zakręcić.
- Podłączyć pompę do odpowietrzania podłogówki: dolny wąż na zasilaniu, górny na powrocie. Powinna działać na maksymalnych obrotach. Po podłączeniu odkręcamy zawory spustowe.
- Odkręcamy tylko zawór pętli, którą aktualnie odpowietrzamy i powtarzamy czynność z każdą kolejną pętlą. Wszystkie pozostałe powinny być zakręcone w czasie tej operacji.
Informacja powinna się znajdować w instrukcji obsługi pompy, ale warto przypomnieć, że pracuje ona w połączeniu z siecią wodną. Musi być więc podpięta do obiegu wodno-kanalizacyjnego. Nie odpowietrzymy instalacji korzystając z wody używanej do grzania w obiegu zamkniętym.
Jak rozpoznać, że możemy podłączyć kolejną pętlę? Dopóki na powrocie (w pojemniku pompy) pojawiają się bąbelki powietrza rura się odpowietrza. Jeżeli przestaną się pojawiać, możemy się zabrać do kolejnej pętli.
Instrukcja obsługi rozdzielacza ogrzewania może się nieznacznie różnić w zależności od producenta. Warto sprawdzić czy wszystkie wymienione elementy znajdują się w podobnych miejscach i porównać ogólny schemat z zaleceniami producenta.
Pamiętajmy, żeby odkręcić zawory odpowietrzające po odpięciu pompy. To bardzo ważne, bo zawory radzą sobie z niewielkimi zapowietrzeniami. Ich odpowiednie ustawienie pozwala podłogówce dłużej funkcjonować bez konieczności odpompowania powietrza.
Jeżeli nie mamy pewności gdzie zamontować odpowietrzenie podłogówki i czy potrafimy przeprowadzić taką operację zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistę.
Ile kosztuje odpowietrzenie podłogówki? Niestety wbrew pozorom nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Wiele firm świadczących usługi hydrauliczne preferuje wycenę na miejscu. Dużo zależy od tego jaka jest powierzchnia podłogówki i przyczyna zapowietrzenia. Hydraulik musi potwierdzić, że przepływ na podłogówce jest blokowany przez gaz, a nie przez coś innego. Jeżeli nie okaże się, że to jakaś poważniejsza usterka, to powinniśmy się zmieścić w kilkuset złotych (dla ogrzewania podłogowego przeciętnej wielkości). Sama czynność odpowietrzania każdej instalacji CO nie jest trudna, ale w przypadku podłogówki może zająć trochę czasu.
Odpowietrzanie podłogówki może się okazać remedium na wiele drobnych problemów z ogrzewaniem. Nawet jeżeli nie wszystkie usterki zależą od powietrza w rurach, to warto je przeprowadzać co jakiś czas, żeby uniknąć poważniejszych awarii.