Jaka folia pod podłogówkę?

Folia pod ogrzewanie podłogowe - funkcje

Ten element ogrzewania podłogowego powinien być wykonany z dbałością o detale, by cechowała go maksymalna trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia. Warto pamiętać o tym, że folia pod ogrzewanie podłogowe posiada również funkcję zabezpieczającą cały system przed pojawieniem się wilgoci.

Stanowi ona nie tylko bardzo dobrą izolację termiczną, ale także pozwala na wyeliminowanie ewentualnych niewielkich nierówności podłoża. Kiedy inwestor decyduje się na położenie tak zwanej podłogi pływającej, użycie folii pod podłogówkę zagwarantuje znakomitą izolacją akustyczną.

Wybór odpowiedniej folii pod ogrzewanie podłogowe nie powinien stanowić dużego problemu podczas budowy domu czy też jego remontu. Producenci przygotowali bowiem dla kupujących cały szereg ciekawych i praktycznych rozwiązań w różnych przedziałach cenowych.

Folia pod podłogówkę – cena

Ile wynosi cena tego niezbędnego elementu przy układaniu ogrzewania podłogowego? Średnio za rolkę o szerokości 1 m, długości 50 mb i powierzchni 50 m2 zapłacić należy 60-90 złotych. Mowa o podkładzie termoizolacyjnym aluminiowanym, który stworzono w innowacyjnej technologii.

Ma on specjalny nadruk międzywarstwowy, który w dużym stopniu ułatwia prace związane z montażem podłogówki. Linie przerywane oraz ciągłe tworzą bowiem wyraźny system kratek. Prawidłowe rozłożenie rur grzewczych zostaje dzięki nim zagwarantowane.

Powierzchnia metalizowana pozwala na uniknięcie dużych strat ciepła. Sprawia to, że ogrzewanie podłogowe jest niedrogie w eksploatacji i przynosi domownikom pożądany komfort termiczny. Planujesz wykonać prace samodzielnie? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wykonać ogrzewanie podłogowe krok po kroku.

Folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań przy montowaniu ogrzewania podłogowego jest zastosowanie folii aluminiowej. Posiada ona bowiem idealne ku temu właściwości:

  • Stanowi świetną izolację
  • Jest trwała i wytrzymała

Niektórzy specjaliści są jednak zdania, że folia aluminiowa ze specjalnym systemem linii przerywanych i ciągłych to tylko zbędny wydatek. Pojawiają się głosy, że zwyczajna folia budowlana (dostępna, co istotne, w bardzo niskich cenach) również świetnie się sprawdza.

Osoby negujące zasadność stosowania folii aluminiowej twierdzą, że to rozwiązanie miało sens przy montowaniu pierwszych podłogówek, w przypadku których wylewka nie była stosowana, układało się jedynie deski. Ich zdaniem wersja aluminiowa nie jest w stanie odbijać promieniowania podczerwonego wówczas, kiedy całość zostanie starannie zalana betonem.

Folia pod ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie podczas montażu, a także polecana folia pod podłogówkę i jej cena
Folia pod ogrzewanie podłogowe - porady zakupowe oraz rodzaje folii pod ogrzewanie podłogowe

Wielu fachowców jednak twierdzi, że folia aluminiowa w przypadku ogrzewania podłogowego jak najbardziej się sprawdza i warto ją zastosować dla trwałości i solidności całego systemu oraz wygody montażu.

Piece centralnego ogrzewania — polecane produkty!

A może styropian z folią aluminiową?

Dość powszechnie stosowanym przy ogrzewaniu podłogowym rozwiązaniem jest także styropian z folią aluminiową. Jego ceny wynoszą średnio 70-120 złotych za metr kwadratowy. Wyróżnia go między innymi:

  • Ponadprzeciętna wytrzymałość
  • Łatwość montażu
  • Fakt zapewniania komfortu termicznego mieszkańców

Kratka ułatwiająca rozkładanie systemu rurek okazuje się być wielką wygodą w procesie montażu. Mata styropianowa z folią sprawdza się przy podłogówkach zakładanych zarówno w przypadku budownictwa mieszkaniowego, jak i w budynkach użyteczności publicznej.

Warto pamiętać o tym, by w przypadku montowania podłogówki stosować wysokiej jakości materiały, które dedykowano właśnie zastosowaniom podłogowym. Wtedy mamy bowiem pewność tego, że ich gęstość będzie odpowiednio duża, a wytrzymałość ponadprzeciętna. Maty styropianowe z folią okazują się być dobrym rozwiązaniem, stanowiąc barierę dla wytwarzanego ciepła i kierując je w górę.

Nie tylko mata styropianowa z folią na ogrzewanie podłogowe

Folia rastrowa i jej zastosowanie

Niektórzy specjaliści korzystają w przypadku montowana podłogówki z folii rastrowej. Jej cena wynosi zwykle kilkanaście złotych za metr kwadratowy. Stosuje się ją w przypadku płaszczyznowego ogrzewania i chłodzenia.

Trzeba jednak przyznać, że jej popularność jest znacznie niższa niż w przypadku klasycznej folii aluminiowej czy też styropianu z folią aluminiową. Warto mimo to wiedzieć, że jej producenci z upodobaniem stosują nadruk siatki, by i w tym przypadku montowanie ogrzewania mogło zostać ułatwione.

Folia rastrowa produkowana jest między innymi przez markę UPONOR. Jej przystępna cena i funkcjonalność sprawiają, że w opinii części ekip remontowo-budowlanych to właśnie ona jest najlepszą opcją.

Folia ekranowa – producenci

Folia ekranowa do ogrzewania podłogowego to wysoka jakość wykonania, wytrzymałość i komfort użycia. Do jej wiodących producentów należą między innymi:

  • Folnet
  • Wiar

Folie ekranowe zapewniają komfort termiczny domownikom. Stanowią rozwiązanie nowoczesne i sprawdzone zarazem. Dodatkowo wykazują skuteczność, jeśli chodzi o zapewnienie zabezpieczenia przed chłodzeniem od strony betonu czy posadzki.

Warto pamiętać o tym, że jeśli pragniemy na posadzkę położyć panele podłogowe bądź też drewno, koniecznie zastosować musimy warstwę folii. Tylko dzięki jej użyciu bowiem możliwe będzie przekazywanie energii do pomieszczenia, czyli prawidłowe jego ogrzanie.

ikona podziel się Przekaż dalej