Posadzki na podłogówkę. Które rozwiązanie sprawdza się najlepiej?

Zanim ustalimy, jaka grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe sprawdza się najlepiej, powinniśmy opisać dostępne rozwiązania. Na podłogówkę nie sprawdzą się grube wylewki z betonu, które posiadają większą bezwładność cieplną. Ze względu na efektywność działania podłogówki, zaleca się stosowanie posadzki cienkowarstwowej. Minimalna ilość betonu zapewni najlepsze parametry ogrzewania.

Na podłogówkę najczęściej montuje się wylewki anhydrytowe i wylewki z betonu. Pierwsze rozwiązanie cieszy się popularnością ze względu na swoje właściwości. Samopoziomująca wylewka anhydrytowa posiada płynną konsystencję, dzięki czemu idealnie otacza rury instalacji grzewczej. Produkt dobrze przenosi ciepło, co pozwala na minimalizację strat energii podczas ogrzewania. Co więcej, wylewka anhydrytowa jest typowym produktem cienkowarstwowym, który idealnie sprawdza się na podłogówkę.

Druga opcja to wylewka z betonu. Tego typu posadzki składają się z mieszaniny cementu o różnych parametrach. Posadzki z betonu mogą być stosowane pod podłogówkę, jednak posiadają pewne ograniczenia. Wylewka z betonu na ogół wymaga zastosowania grubszej warstwy, dlatego nie zapewnia tak niskiej bezwładności cieplnej jak posadzki anhydrytowe. Mimo wszystko jest to rozwiązanie, które możemy zastosować na ogrzewanie podłogowe.

Jaka grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe?

Minimalna grubość posadzki z betonu. Ile wylewki potrzebujemy na podłogówkę?

Posadzka z betonu musi być odpowiednio mocna i trwała. Dzięki temu zapewnimy wysoką odporność oraz żywotność podłogi. W przypadku jastrychu z betonu na ogół stosuje się większą grubość wylewki (w porównaniu do posadzki anhydrytowej). Średnia grubość wylewki betonu to 6,5 cm.

Optymalna grubość wylewki betonu powinna być uzależniona od maksymalnej temperatury, która będzie panowała w instalacji ogrzewania podłogowego. Temperatura w układzie ogrzewania nie powinna przekraczać 29 stopni Celsjusza.

Jaka grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe sprawdza się najlepiej? Przyjmuje się, że minimalna grubość posadzki z betonu wynosi 4,0 cm. W wielu przypadkach zaleca się zastosowanie nieco większej grubości jastrychu. Przeciętna grubość wylewki betonu na podłogówkę to około 6,5 cm. W nielicznych przypadkach stosuje się również grubsze posadzki. Trzeba przy tym pamiętać, że im grubsza warstwa betonu, tym gorsze parametry przewodzenia ciepła.

Posadzka o grubości 8 cm charakteryzuje się znacznie większym oporem cieplnym. W praktyce oznacza to, że podłogówka będzie zużywała więcej energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń. Wyższy opór cieplny wywoła dłuższy rozruch podłogówki, a pomieszczenia będą ogrzewały się mniej efektywnie. Dlatego posadzki grubości 8 – 10 cm bardzo rzadko znajdują zastosowanie przy ogrzewaniu podłogowym i nie są najpraktyczniejszym rozwiązaniem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ogrzewania podłogowego wodnego?

Jaka grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe? Posadzki anhydrytowe

Jastrych anhydrytowy idealnie sprawdza się na podłogówkę. Jego płynna konsystencja pozwala na optymalne pokrycie rur grzewczych, co z kolei przekłada się na równomierne odprowadzanie temperatury. Grubość posadzki musi być dobrana w taki sposób, by zapewnić trwałość nawierzchni. Minimalna grubość posadzki mogłaby doprowadzić do popękania lub uginania. Dlatego warto stosować posadzki o standardowych grubościach.

Ile wylewki zastosować pod ogrzewanie? Przeciętna grubość jastrychu anhydrytowego wynosi 6,5 cm. Im cieńsza warstwa, tym mniejsza bezwładność ciepła i lepsze przewodzenie. Dlatego w niektórych przypadkach można wykonać posadzkę o mniejszej grubości. Zakładana grubość wylewki powinna uwzględniać indywidualne parametry pomieszczenia. Przyjmuje się, że minimalna grubość posadzki anhydrytowej na podłogówkę wynosi 3.5 cm ponad górną krawędź rury grzewczej.

Minimalna grubość wylewki 3,5 cm nie jest zbyt często stosowana. Wylewka pod podłogówkę przeważnie posiada grubość około 6 – 6,5 cm. Przy ustaleniu grubości posadzki anhydrytowej warto pamiętać, że im mniejsza grubość jastrychu, tym lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Z kolei im wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepszy komfort termiczny w pomieszczeniach, mniejsze straty energii grzewczej oraz szybsze ogrzanie posadzki po włączeniu podłogówki. Po przygotowaniu i wyschnięciu posadzki możemy już wykonać nawierzchnię podłogową. W osobnym artykule dowiesz się, co wybrać na podłogówkę, panele laminowane czy winylowe?

Znasz już najczęściej stosowaną grubość posadzki na podłogówkę. Jeśli chcesz uzyskać więcej porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym portalu. Podpowiemy Ci, jaki piec elektryczny do centralnego ogrzewania sprawdzi się najlepiej. W osobnym artykule omówimy też kolejność układania płytek ściana czy podłoga.

ikona podziel się Przekaż dalej