Jaka temperatura zasilania podłogówki jest najlepsza? Wyjaśniamy
Ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym sposobem na zapewnienie ciepła w pomieszczeniu. Jednak zbyt wysoka temperatura może zaburzać komfort chodzenia, niszczyć panele czy nawet szkodzić zdrowiu. Z drugiej strony zbyt niska nie będzie spełniała swojej roli. Jaka jest optymalna temperatura zasilania podłogówki?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje podłogówki a regulacja temperatury
Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. Trzeba pamiętać, że określenie to nie odnosi się do jednego sposobu ogrzewania płaszczyznowego. Zwykle rozróżnia się ogrzewanie wodne i elektryczne. To pierwsze polega na puszczeniu ciepłej wody rurami, ułożonymi meandrowo lub spiralnie pod powierzchnią podłogi. Ogrzewanie elektryczne może być realizowane za pomocą maty lub folii grzejnej albo kabli ułożonych pod podłogą.
Temperatura podłogówki będzie regulowana na różne sposoby, w zależności od tego jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybraliśmy. W przypadku ogrzewania wodnego trzeba odpowiedzieć na pytanie jaka powinna być różnica temperatur między zasilaniem a powrotem z podłogówki. Od tej różnicy zależy bowiem nie tylko komfort, ale sprawne funkcjonowanie instalacji.
Przy ogrzewaniu elektrycznym temperatura zasilania podłogówki musi być natomiast dostosowana do potrzeb mieszkańców i możliwości podłogi. Niektóre materiały po prostu niszczą się lub szybciej zużywają w zbyt wysokich temperaturach. Poza tym zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu jest niekorzystna dla naszego zdrowia. Ale czy podłoga powinna być ciepła przy ogrzewaniu podłogowym? Przyjrzyjmy się dokładnym wytycznym co do zakresu temperatur.
Temperatura podłogówki – jaki powinien być jej zakres?
Ogrzewanie podłogowe jest formą ogrzewania niskotemperaturowego, powierzchniowego. Zwykle zakres temperatur przy takim ogrzewaniu mieści się między 30 a 55°C, ale maksymalna temperatura zasilania podłogówki raczej nie powinna przekraczać 40°C. Natomiast dolna granica jest nieco niższa, niż ta podawana standardowo przy zakresie ogrzewania niskotemperaturowego. Minimalna temperatura zasilania podłogówki to 25°C. Poza tym poniżej pewnego poziomu ciepła woda musi wrócić do bojlera, gdzie zostanie ponownie podgrzana. Temperatura powrotu musi być niższa niż najniższa temperatura ogrzewania.
Temperatura zasilania podłogówki zależy od osobistych preferencji, ale też od rodzaju materiału używanego na powierzchni podłogi. Materiałowa wykładzina częściowo tłumi ciepło i wymaga ustawienia wyższej temperatury, kafelki przepuszczają go więcej, a najwięcej panele podłogowe. Te ostatnie jednak źle znoszą zbyt wysokie temperatury.
Zwykle radzi się, żeby minimalna temperatura zasilania podłogówki wynosiła około 27-29°C dla pokojów użytkowanych w ciągu dnia. W łazience zawsze potrzebne jest więcej ciepła. Tu najlepiej jeżeli maksymalna temperatura zasilania podłogówki będzie wynosić około 34°C.
Regulacja ogrzewania podłogowego wodnego
Podłogówka wodna bywa zasilana z różnych źródeł ciepła. Najlepszym połączeniem jest ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła, ale czasami nie mamy możliwości jej zamontowania. Wówczas musimy ustawić odpowiednią temperaturę na piecu lub kotle gazowym. Zwykle też urządzenie wytwarzające ciepło zasila więcej niż jeden układ. To może być podłogówka w dwóch pomieszczeniach o różnej temperaturze lub grzejniki i podłogówka. W takim przypadku konieczne jest rozdzielenie wody o różnych temperaturach za pomocą jakiegoś modułu. Temperatura na piecu i w bojlerze zawsze będzie wyższa, a dopiero temperatura na rozdzielaczu może być ustawiona zgodnie z naszymi potrzebami. Jak to ustawić? Można to rozpisać na kilka etapów:
- Z bojlera wychodzi woda o określonej temperaturze. Temperatura ta jest dobrana tak, żeby pasowała do maksymalnego zapotrzebowania całego systemu. Jeżeli w domu jest grzejnik, to prawdopodobnie będzie ogrzewany wodą o wyższej temperaturze, np. 70°C.
- Woda płynąca do podłogówki jest mieszana z wodą wracającą do ogrzania. Dzięki temu osiąga temperaturę odpowiednią do ogrzewania podłogowego. Najczęściej jest to wspomniane wcześniej 27-29°C. W większości domów maksymalna temperatura zasilania podłogówki jest potrzebna tylko w największe mrozy. A więc temperatura na rozdzielaczu nie musi przekraczać 30°C.
- Przy temperaturze podłogówki osiągającej około 28°C, w pomieszczeniach powinno być około 22-24°C.
- Temperatura powrotu nie powinna przekraczać 45°C. Oczywiście w wyżej opisanym przypadku musi być dużo niższa. Zwłaszcza jeżeli na piecu mamy wysoką temperaturę wody, którą powracająca woda powinna schłodzić. Czyli temperatura na rozdzielaczu powinna osiągnąć te wymagane 27-29°C.
Ogrzewanie niskotemperaturowe jest szczególnie korzystne z zastosowaniem pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych. Dzięki nastawieniu na minimalną temperaturę zasilania podłogówki można zaoszczędzić dużo energii. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Ogrzewanie podłogowe wodne – zalety, wady, opinie, porady.
Regulacja przy ogrzewaniu elektrycznym
Ogrzewanie elektryczne jest mniej skomplikowane. Czujnik i termostat są zamontowane na miejscu i można w każdej chwili regulować temperaturę. O wiele łatwiejsze jest też automatyczne ustawianie temperatury. Nadal obowiązują wielkości przedstawione powyżej, jednak ciepło jest wytwarzane na miejscu i nie trzeba się martwić o koordynację z dodatkowymi urządzeniami czy odbiornikami.
Dlaczego w takim razie wiele gospodarstw stawia na podłogówkę wodną? Przede wszystkim chodzi o koszty. Nawet oszczędne ogrzewanie prądem jest droższe niż ogrzewanie za pomocą podgrzanej wody. Co prawda cała instalacja jest bardziej kosztowna, ale eksploatacja tańsza. Dużo zależy od tego jakie mamy urządzenia do produkcji energii, czy czerpią ją z OZE i ile kosztuje ich eksploatacja. Ważny jest też stopień energooszczędności domu. Budynek, który ma dobrą izolację będzie szybciej absorbował ciepło i na dłużej je gromadził. Jeżeli decydujemy się na podłogówkę i mamy do wyboru wodną lub elektryczną, to trzeba to wszystko wziąć pod uwagę.
Inne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę
Ustalając maksymalną lub minimalną temperaturę podłogówki, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę pożądaną temperaturę docelową w pokoju. Jednak rodzaj technologii może wpływać na nieznaczne różnice między temperaturą na wejściu i na wyjściu. Dobrym rozwiązaniem jest automatyzacja całego systemu. Dzięki komputerowej kontroli temperatury w domu, temperatura zasilania podłogówki i temperatura powrotu są regulowane bez naszego udziału.
Precyzja kontrolowania temperatury na rozdzielaczu i łatwość obsługi zależą m.in. od doboru rozdzielacza. Istnieją modele kompaktowe (zawierają wszystko w jednym), modularne (można je łatwo rozbudować), z elektroniczną regulacją (pozwalają dokładnie określić temperaturę na wyjściu i na wejściu). Warto też rozważyć zakupienie rozdzielacza z dodatkowymi funkcjami, takimi jak funkcja automatycznego odpowietrzania lub czujnik ciśnienia. Dzięki tym funkcjom praca całego układu jest bezpieczniejsza i lepiej kontrolowana.
Ogrzewanie podłogowe wiąże się też z podjęciem decyzji dotyczących samej podłogi i urządzeń grzewczych. Jakie kafelki lub panele zastosujemy? Czy umieścić instalację w suchej czy mokrej zabudowie? Jeżeli decyzję podejmujemy przed budową domu lub gdy dom jest w stanie surowym, to możemy lepiej dopasować materiały i technologie. Ogrzewanie podłogowe można jednak bez problemu zamontować na każdym etapie budowy lub remontu.