Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe? Co mówią eksperci
Ogrzewanie podłogowe będzie skuteczne, jeżeli dobrze dobierzemy materiały. Jednym z ważnych elementów tradycyjnej podłogówki jest wylewka, oddzielająca część grzewczą od wykończenia podłogi (płytek, paneli itp.). Jaki rodzaj wylewki jest najlepszy przy ogrzewaniu podłogowym?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podstawowe informacje o wylewce
Co trzeba wiedzieć o podłogówce na mokro?
Podłogówka na mokro to nic innego jak instalacja zalewana wylewką. W odróżnieniu od suchej, którą pokrywa się gotowymi płytami jastrychowymi.
„Na mokro” można pokrywać zarówno ogrzewanie podłogowe wodne jak i elektryczne. Jej rolą jest przewodzenie ciepła, poziomowanie podkładu pod wykończenie i ochrona rurek grzewczych. Od tego jaki będzie skład wylewki zależy stopień bezwładności cieplnej, elastyczność i wytrzymałość. Jej grubość decyduje o tym czy będzie dobrze chronić rury, ale też na ile obciąży strop. Dlatego ważne jest właściwe dobranie materiału i grubości wylewki już na etapie projektowania instalacji grzewczej.
Co mamy do wyboru?
Wylewka na ogrzewanie podłogowe najczęściej jest zrobiona z cementu lub anhydrytu. Jakie są najważniejsze cechy i odmiany tych materiałów?
- Wylewka betonowa – tzw. miksokret, podkład wykonany z betonu jest standardowy w budownictwie mieszkaniowym. Materiał do podłogówki nie powinien być jednak taki sam jak ten, który zwykle stosuje się w budownictwie. Wylewka betonowa stosowana na podłogówkę musi być lżejsza i lepiej się zlewać z podłożem. Inaczej powstaną pęcherze powietrza, które zaburzą sprawny przepływ ciepła. Jest popularny sposób przygotowania wylewki, zwłaszcza w budynkach przygotowanych przez dewelopera. W domu prywatnym od razu lepiej pomyśleć o lżejszym i lepiej układającym się materiale.
- Wylewka cementowa – Zaprawa cementowa na podłogówkę nie powinna być w postaci półsuchej. Tak wykonana wylewka nadaje się tylko na podkład, nie jako ochrona rurek w podłogówce. Zamiast tego przygotowuje się wylewkę ze specjalnie dedykowanej mieszaniny cementowej workowanej. Ma ona równomierną gęstość i odpowiednią konsystencję. Skład wylewki w tym przypadku jest taki sam w każdym worku. Głównym motywem stosowania tego rodzaju wylewki jest niska cena.
- Wylewka anhydrytowa – to nowoczesne i skuteczne pokrycie na podłogówkę. W skład wylewki wchodzi anhydryt, który stanowi jej spoiwo. Całość można kupić w gotowej mieszance. Jest to substancja o właściwościach samopoziomujących. Każdy kto musiał wyrównywać podłogę z betonu lub cementu wie jakim ułatwieniem będzie wylewka samopoziomująca na ogrzewanie podłogowe. Poza tym wylewka anhydrytowa szybciej schnie, lepiej się rozkłada na instalacji z rur i lepiej przewodzi ciepło. Anhydryt jest odmianą gipsu, dlatego w terminologii i poradnikach możecie się również spotkać z określeniem wylewka gipsowa. Chociaż mogą być różnice między mieszankami proponowanymi przez różnych producentów, to wylewki gipsowe są tożsame z anhydrytowymi.
Chociaż jastrych anhydrytowy ma właściwości samopoziomujące, to istnieją też wylewki z innych materiałów, o podobnych cechach. Mogą być wykonane z przede wszystkim z cementu o odpowiednio płynnej konsystencji.
Jak kłaść wylewkę?
Istnieją trzy sposoby kładzenia wylewki. O sposobie przygotowania i rozprowadzania decyduje skład wylewki i jej konsystencja. Ta ostatnia może być półsucha, gęstoplastyczna lub półpłynna. Półpłynna konsystencja odnosi się do m.in. wylewki anhydrytowej i mas samopoziomujących. Poniższe dane są orientacyjne, pozwalają dokonać wyboru odpowiedniego pokrycia na podłogówkę. Szczegółowe instrukcje zależą od produktu.
Technika kładzenia wylewki
Wylewka na ogrzewanie podłogowe potrzebuje odpowiednich warunków atmosferycznych. Nie może być zbyt gorąco ani zbyt wilgotno i zimno. Optymalna temperatura mieści się w zakresie 5-30°C. Wylewki anhydrytowej używa się w pomieszczeniach, gdyż jest ona mniej odporna na wilgoć od cementu i betonu. Pokrycie jastrychowe na podłogówkę można wykonywać przez cały rok, chociaż najlepsza jest późna wiosna, chłodniejsze, suche dni latem i wczesna jesień.
Ważnym krokiem przed przygotowaniem wylewki jest sprawdzenie szczelności rur na wszystkich pętlach podłogówki. Po zalaniu bardzo trudno będzie cokolwiek wymienić.
Cement kupujemy w workach i mieszamy go z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Można to robić w specjalnej skrzyni murarskiej. Cement do podłogówki powinien mieć konsystencję gęstoplastyczną, dzięki temu rozprowadza się równomiernie i dobrze wypełnia. Może to być również wylewka samopoziomująca na ogrzewanie podłogowe, która będzie miała konsystencję półpłynną. Podobnie jak samopoziomującej wylewki anhydrytowej nie rozprowadza się jej ręcznie. Można użyć wałka do odpowietrzenia powierzchni po wylaniu całości. Masę lejemy od miejsca najdalszego od drzwi i kończymy przy drzwiach.
Wylewka na ogrzewanie podłogowe nie wymaga odkurzenia i gruntowania powierzchni przed położeniem. Ten krok zwykle wykonuje się kładąc podkład pod rurki. Konieczne jest natomiast przygotowanie dylatacji. W przypadku anhydrytu wystarczy taśma lub pasy styropianu wokół ścian. Dylatację obwodową można też wykonać z pianki polietylenowej. Chodzi o to, że substancja półpłynna porusza się, a w czasie schnięcia zmienia objętość. Ulega też lekkim przesunięciom w czasie użytkowania. Pasy przy ścianach amortyzują skutki tych ruchów.
Wyznaczenie przerw dylatacyjnych jest ważne jeżeli zdecydowaliśmy się na wylewkę gęstoplastyczną. Trzeba zastosować tzw. dylatację nacinaną, która polega na nacięciu nałożonego cementu (za pomocą stalowej blichówki) i zakryciu z wierzchu warstwą cementu. Żeby wykonać prawidłową dylatację trzeba poznać dokładną instrukcję lub poprosić o pomoc specjalistę. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat centralnego ogrzewania.
Grubość wylewki
Od tego jak gruba lub cienka będzie warstwa jastrychu będzie zależała trwałość całej konstrukcji, obciążenie stropu pod podłogą i skuteczność ogrzewania. O wyborze grubości wylewki anhydrytowej czy cementowej często decyduje też cena. Im więcej musimy zużyć materiału, tym więcej potrzeba opakowań.
Jaka powinna być grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe? Zależy to od materiału, jego wytrzymałości na obciążenia i ściskanie, właściwości cieplnych, jakości. Zbyt gruba wylewka, szczególnie betonowa i cementowa, będzie obciążać całą konstrukcję stropu. Za cienka sprawi, że podłoga będzie zbyt ciepła i może doprowadzić do uszkodzenia rur. Grubość wylewki anhydrytowej zwykle wynosi ok. 5 cm. Przy czym minimalna grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe nie powinna przekraczać 4,5 cm. Natomiast maksymalna to 8-10 cm. Dlatego bezpieczna granica mieści się między 5cm a 6,5cm grubości.
Wszystkie powyższe wielkości dotyczą oczywiście wylewki ponad instalacją podłogówki. Sama podłogówka zajmuje dodatkowe kilka centymetrów – zależnie od tego jaką izolację zastosowano pod spodem i jaka jest średnica rur.
Jeżeli nawet minimalna grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe okaże się zbyt gruba, to zawsze można wybrać opcję suchą. Suchy jastrych ma zwykle 2,5 cm grubości i jest dużo lżejszy od cementu lub wylewki samopoziomującej.
Jaką wylewkę wybrać?
Wylewka na ogrzewanie podłogowe to jak widać szeroki temat. Zanim wybierzemy odpowiednie materiały trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i moc instalacji, wytrzymałość budynku, planowany materiał wykończeniowy i cenę. W pomieszczeniach mieszkalnych idealnym rozwiązaniem jest wylewka samopoziomująca na ogrzewanie podłogowe. Niestety, szczególnie w przypadku wylewki anhydrytowej, takiego rozwiązania nie można wykorzystać w pomieszczeniach o zwiększonej wilgoci. Tutaj trzeba się zdecydować na beton, suchy jastrych lub wylewkę cementową.
Ogrzewanie podłogowe wodne jest cięższe niż ogrzewanie elektryczne. Dlatego dobrze jest wybrać minimalną grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe tego typu, mniej więcej do 5 cm. Jednak szczegóły mogą zależeć od konstrukcji domu, potrzeb i zastosowanych materiałów. Warto zwrócić przy tym uwagę na grubość wylewki anhydrytowej, biorąc pod uwagę lepsze przewodzenie ciepła. Zbyt cienka może skutkować dyskomfortem użytkowania i niszczeniem wykończenia podłogi.
Do ogrzewania podłogowego wodnego coraz częściej stosuje się też suchy jastrych. W porównaniu do tradycyjnych wylewek cementowych jest on szybszy i łatwiejszy do ułożenia. Więcej informacji na temat tego rozwiązania znajdziecie w innym artykule na naszej stronie.
Niezależnie od wybranego rodzaju wylewki zawsze trzeba pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu i zaplanowaniu całej instalacji.
Bibliografia:
- Krzysztof Burza, Ogrzewanie podłogowe. Kompendium wiedzy, w: https://www.pl.weber/ogrzewanie-podlogowe-kompendium-wiedzy
- Wylewki cementowe i anhydrytowe, czyli podkłady podłogowe układane na mokro, w: https://muratordom.pl/wnetrza/prace-wykonczeniowe/wylewki-cementowe-i-anhydrytowe-czyli-podklady-podlogowe-ukladane-na-mokro-aa-qqmx-SZHc-hEGx.html
- Czym jest dylatacja podłogi i jak zrobić szczeliny dylatacyjne, https://www.merkurymarket.pl/porady-fachowcow/czym-jest-dylatacja-podlogi-i-jak-zrobic-szczeliny-dylatacyjne,2959.html