Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Porównujemy najpopularniejsze metody ogrzewania domu
Ogrzewanie podłogowe należy do bardzo popularnych dzisiaj systemów grzewczych i wypiera stopniowo tradycyjne ogrzewanie i kaloryfery. Jest praktycznie niewidoczne i zapewnia równomierne ciepło w całym pomieszczeniu. Podłogówka oferuje niezaprzeczalny komfort i luksus przy równoczesnym zysku w przestrzeni mieszkania. Ogrzewanie grzejnikowe opiera się na umieszczonych na ścianach wymiennikach ciepła, które - bez względu na typ – zajmują niemało miejsca. Także pytanie, jak połączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikami, nie jest pozbawione sensu. Przed podjęciem decyzji, dobrze jest poznać zalety i wady obu systemów.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Ogrzewanie podłogowe jako nowy standard w dzisiejszym mieszkaniu
System ogrzewania podłogowego, jeszcze do niedawna traktowany jako luksusowe wyposażenie domu, stał się dzisiaj w nowym budownictwie niemal standardem. Ten rodzaj zastępstwa kaloryferów działa idealnie we współpracy z pompą ciepła albo panelami słonecznymi, ponieważ podłogówka potrzebuje niższej temperatury wody (około 40°C) niż tradycyjne ogrzewanie i kaloryfery (60°C do 70°C).
Wraz z nim znikają też zwykłe kaloryfery ze ścian, a pomieszczenie daje się urządzić z pełną swobodą. Najłatwiej jest zainstalować ogrzewanie podłogowe podczas budowy domu od podstaw, niemniej jednak można wykorzystać do tego celu gruntowny remont podłóg. W tym wypadku właściciel mieszkania musi sobie odpowiedzieć na parę pytań:
- O ile centymetrów da się podwyższyć podłogę w mieszkaniu bez szkody dla jego funkcjonalności?
- Jaką wykładzinę podłogową należy zastosować, aby pasowała do nowego systemu ogrzewania?
- Czy ogrzewanie podłogowe ma być we wszystkich pomieszczeniach, czy tylko w wybranych?
- Czy istniejący kocioł CO nadaje się do współpracy z ogrzewaniem podłogowym, czy też należy go w najbliższym czasie wymienić?
- A może rozważana jest w przyszłości opcja „smart home”? Ogrzewanie podłogowe nadaje się doskonale właśnie do inteligentnego sterowania.
W przypadku ogrzewania podłogowego nawet najbardziej ambitny majsterkowicz może natknąć się na granice swoich możliwości. Taką instalację powinien wykonać fachowiec, który prawidłowo zróżnicuje ją w poszczególnych pomieszczeniach, aby kocioł grzewczy mógł bez zakłóceń wykonywać swoją rolę. Nie mówiąc o tym, że również podłoga po zakończeniu prac związanych z układaniem ogrzewania powinna wyglądać jak podłoga: równa, czysta, łatwa do pielęgnacji.
Jeśli szukasz wykonawców, którzy położą ogrzewanie podłogowe, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do najlepszych ofert lokalnych firm.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – porównanie obu metod
Różnice w przekazywaniu ciepła
Zalety ogrzewania podłogowego w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym zaczynają się od sposobu przekazywania ciepła. Ogrzewanie podłogowe tworzy promieniowanie ciepła, które jest odpowiedzialne za termiczny komfort mieszkania, a które powstało w systemie grzewczym.
Ogrzewanie grzejnikowe natomiast pracuje w taki sposób, że powietrze ogrzewa przez konwekcję. Podgrzane przez kaloryfery powietrze unosi się do góry pod sufit. Kiedy się ochłodzi, opada na dół i zostaje ponownie ogrzane. To prowadzi do powstania prądu powietrza ciepłego i powietrza chłodnego, jak również nieuchronnie do obszarów gorących i zimnych. W pobliżu grzejnika jest zawsze cieplej niż w innych miejscach pomieszczenia.
Ogrzewanie podłogowe i kaloryfery przekazują ciepło w różny sposób. W pierwszym przypadku strefa równomiernie nagrzanego powietrza sięga od podłogi do wysokości głowy dorosłego mieszkańca, podczas gdy w drugim najcieplej jest tuż pod sufitem, a strefa chłodu rozciąga się nad podłogą.
Ponieważ niektóre obszary z grzejnikami wymagają dłuższego czasu, aby się nagrzać, a inne z kolei są szybko przegrzane, takie zimne i gorące miejsca w mieszkaniu psują oczekiwany komfort.
Wydajność i komfort systemu
Sposób przekazywanie ciepła wpływa na wydajność i komfort systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki odgrywa więc istotną rolę jako czynnik dobrego samopoczucia. Ciepło promieniowania ogrzewa obiekt bezpośrednio i zachowuje naturalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli cała powierzchnia podłogi w mieszkaniu zostanie ogrzana, promieniowanie spowoduje bardzo równomierne przekazywanie ciepła, podczas gdy tradycyjne grzejniki dadzą komfort w miarę wyrównanej temperatury dopiero po dłuższym czasie.
Klimat pomieszczenia
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co jest korzystniejsze? Wzrastająca temperatura powietrza na skutek konwekcyjnego ogrzewania może powodować dyskomfort i przegrzanie, co z kolei redukuje zawartość tlenu i prowadzi do trudności z oddychaniem, kiedy powietrze jest zbyt gorące. Przegrzanie oznacza też, że klimat w pomieszczeniu jest zbyt suchy. Często konieczne jest wietrzenie, na przykład przez otworzenie okien, przez co rosną koszty eksploatacji, ponieważ ucieka ciepło i pieniądze; cena nośników energii jest wysoka. Dzięki promieniowaniu nagrzanej podłogi tego rodzaju przegrzanie nie nastąpi, a przyjemny klimat zostanie utrzymany.
Urządzenie mieszkania
Poza wspomnianymi istnieją też inne przewagi ogrzewania podłogowego nad tradycyjnymi kaloryferami. Ogrzewanie podłogowe jest marzeniem każdego architekta wnętrz, ponieważ w niczym nie ogranicza przestrzeni mieszkania. Grzejniki zajmują dużo miejsca na ścianach, co stanowi problem zwłaszcza w małych pomieszczeniach jak łazienki.
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Korzyści z zastosowania ogrzewania podłogowego
Kto zdecyduje się na wybór tej metody ogrzewania mieszkania, może liczyć na różne korzyści:
- Instalacja jest niewidoczna, a grzejniki nie zabierają przestrzeni w mieszkaniu.
- Równomiernie rozłożone ciepło wypełnia całą przestrzeń.
- Zasilanie można połączyć z pompą ciepła albo kolektorami słonecznymi, co obniża koszty eksploatacji.
- Na ogrzewaniu podłogowym zyskują alergicy, ponieważ przy ogrzewaniu grzejnikowym dochodzi do wirowania z prądem gorącego powietrza i osiadania drobinek kurzu. Ogrzewanie podłogowe zapobiega też rozwojowi pleśni.
Wady ogrzewania podłogowego
- Opóźnienie czasowe związane ze zmianami regulacji temperatury.
- Powolny proces ogrzewania pomieszczenia.
- Wysoka cena instalacji i remontu ogrzewania podłogowego.
- Podłogówka nie nadaje się do współpracy ze zwykłym kotłem zasypowym; powinien być kocioł nowoczesny z podajnikiem, sterownikiem i układem mieszającym.
„Nie ma rzeczy ze wszystkich stron szczęśliwej”
Jak głosi łacińska sentencja „nihil est ab omni parte beatum”, we wszystkim można doszukać się dobrych i złych stron. Naukowe badania kaloryferów niskotemperaturowych w budynkach z dobrą termoizolacją wykazało, że pobierają one mniej energii, niż ogrzewanie powierzchniowe.
Badania prowadzone przez Techniczny Uniwersytet Helsiński w nowoczesnych domach jednorodzinnych z ogrzewaniem grzejnikowym oraz z ogrzewaniem podłogowym wykazały, że ogrzewanie grzejnikowe potrzebowało 15% mniej energii cieplnej, niż podłogowe. Do podobnych wyników doszli też uczeni ze Szwecji. Nawet jeśli te wyniki przemawiają dzisiaj na korzyść kaloryferów, to przecież konstruktorzy ogrzewania podłogowego też nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.