Elektryczne ogrzewanie podłogi – kilka podstawowych wiadomości o ogrzewaniu na prąd, opinie

Czym wyróżnia się podłogówka elektryczna?

Ogrzewanie podłogowe zazwyczaj kojarzy się z instalacją wodną. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się również nowoczesna podłogówka elektryczna. Możemy wykonać ją podczas prac remontowych, bez obaw o znaczne podwyższenie poziomu posadzki. Elektryczna mata grzewcza będzie zatem dobrym rozwiązaniem zarówno do nowych, jak i używanych budynków mieszkalnych.

Podłogówka elektryczna nie wymaga montażu grzejników, wygospodarowania miejsca na kocioł grzewczy, ani budowy komina dymowego. Są to oczywiste atuty, które sprawiają, że mata grzewcza na prąd posiada uniwersalne możliwości zastosowania. Jej obecność w pomieszczeniach można rozpoznać po regulatorach temperatury. Jest to element, który umożliwia pełną obsługę całego systemu grzewczego.

Koszty instalacji będą w dużym stopniu uzależnione od wybranych materiałów. Elektryczne ogrzewanie podłogowe można wykonać za pomocą kabli grzewczych, które rozkłada się w pomieszczeniu. Dużą popularnością cieszy się także gotowa mata grzewcza. Cała podłogówka elektryczna posiada grubość do 4 mm, co stanowi jej przewagę nad instalacjami wodnymi. Rozwiązanie nie wiąże się z koniecznością rozciągania rur z czynnikiem grzewczym, a podłoga jest równomiernie ogrzewana, zwiększając komfort cieplny w pomieszczeniu. Regulator temperatury uruchamia ogrzewanie w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej pożądanej. Wraz z osiągnięciem optymalnej temperatury, elektryczne ogrzewanie podłogi automatycznie się wyłącza, co zapobiega przegrzaniu pomieszczeń.

Mata grzewcza na prąd kontra wybór podłogi

Koszty instalacji podłogówki (zarówno wodnej, jak i elektrycznej) zwiększają się poprzez konieczność wyboru odpowiednich materiałów na podłogę. Jeszcze kilka lat temu trudno było wybrać panele, które sprawdziłyby się na podłogówce. Wybór nie może być przypadkowy, bowiem niektóre panele mogą uszkadzać się pod wpływem działania wyższej temperatury lub wydzielać z siebie szkodliwe dla zdrowia substancje. Dlatego warto upewnić się, że producent dopuszcza zastosowanie danego produktu na ogrzewanie podłogowe.

Wszelkie informacje o możliwości montażu paneli powinny być dostępne na karcie gwarancyjnej produktu. Co ważne, niektórzy producenci paneli podłogowych wskazują marki mat grzewczych, które najlepiej współpracują z panelami. Oprócz paneli można także zastosować odpowiednio dobrane płytki lub kamień naturalny (który na ogół generuje najwyższe koszty instalacji).

Na ostateczne koszty instalacji wpłynie także zakup podkładu pod panele. Cena podkładów nie jest nadmiernie wygórowana, dlatego warto zwrócić uwagę na parametry użytkowe. Dobrze dobrany podkład zapewni optymalne odprowadzenie ciepła, co powinno przełożyć się na późniejsze ograniczenie kosztów ogrzewania. Sprawdź także ten artykuł na temat ceny ogrzewania podłogowego.

Podłogówka elektryczna – wady, zalety, opinie

Elektryczne ogrzewanie podłogowe uchodzi za jedno z najwygodniejszych metod ogrzewania pomieszczeń. Energia elektryczna nie wytwarza szkodliwych substancji i jest bezpieczna dla środowiska naturalnego. Co więcej, koszty instalacji ogrzewania na prąd wcale nie muszą być nadmiernie wygórowane. Jeśli zaplanujemy je podczas projektowania budynku, nie musimy inwestować w budowę komina dymowego, tworzyć kotłowni, magazynu na opał, ani kupować kotła grzewczego.

Pozytywne opinie dotyczą także komfortu grzewczego w pomieszczeniach. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo łatwe do wyregulowania. Ciepła podłoga, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach oraz brak grzejników na ścianach są często docenianymi atutami tego rozwiązania.

Pozytywne opinie posiada także specyfika montażu. Dobrze dobrana mata grzewcza nadaje się zarówno do montażu w domu, jak i w mieszkaniu. Montaż nie jest inwazyjny, na ogół nie wymaga skuwania starych posadzek i można go z powodzeniem przeprowadzić przy pracach remontowych. Podgrzewanie podłogowe może być wykorzystane w jednym lub w wielu pomieszczeniach.

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Niestety instalacja grzewcza na prąd posiada także pewne wady. Negatywne opinie dotyczą głównie wysokich kosztów eksploatacji, które wzrastają wraz z ostatnimi podwyżkami cen energii elektrycznej. Dlatego podłogówka elektryczna nie sprawdzi się najlepiej w słabo zaizolowanych budynkach mieszkalnych.

Warto także zauważyć, że ogrzewanie na prąd jest rozwiązaniem bezpiecznym. Mata grzewcza nie zawiera czynnika grzewczego, dzięki temu nie ma obaw o zamarznięcie instalacji. System może być też ustawiony na tryb przeciwzamarzaniowy, który utrzymuje temperaturę w pomieszczeniach na poziomie około 70C. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które planują dłuższe wyjazdy.

Elektryczne ogrzewanie podłogi – koszty instalacji

Podłogówka elektryczna wcale nie musi wiązać się z wysokimi cenami montażu. Koszty instalacji okazują się atrakcyjne, jeśli nie połączymy jej z dodatkowymi rozwiązaniami (na przykład z instalacją paneli fotowoltaicznych). Pierwszym wydatkiem będą przewody grzewcze. Cena dobrej jakości przewodów to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr bieżący. Wyższa cena dotyczy przewodów samoregulujących. Koszty instalacji z wykorzystaniem przewodów będą dodatkowo podwyższone o konieczność wykonania betonowej wylewki. Średni koszt instalacji można oszacować na wartość około 150 – 300 zł/m2, a niekiedy jeszcze więcej.

Innym rozwiązaniem będzie mata grzewcza na prąd. Maty okazują się droższe w porównaniu z przewodami grzewczymi, jednak nie musimy inwestować w betonową wylewkę. Za tańsze maty zapłacimy około 80 – 100 zł/m2. Markowe, lepszej jakości zestawy to wydatek rzędu 200 – 350 zł/m2.

Na koszty instalacji wpłynie także konieczność zakupu termostatu. Tanie urządzenia nabędziemy za około 100 zł, droższe mogą kosztować ponad 550 zł/szt. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może też wymagać profesjonalnego montażu (szczególnie w przypadku przewodów grzewczych). Nie bez znaczenia będzie także wybór materiału na podłogę. Ceny dobrej jakości nawierzchni na podłogówkę są na ogół odczuwalnie wyższe w porównaniu z produktami na podłogi tradycyjne.

Jak widzimy, koszty instalacji podłogówki elektrycznej mogą być mocno zróżnicowane. Dlatego wielu wykonawców udostępnia kalkulatory z wyliczeniami cenowymi dla poszczególnych rozwiązań. Najwyższe koszty instalacji generuje podłogówka elektryczna z panelami fotowoltaicznymi. Jest to rozwiązanie, które zbiera pozytywne opinie. Co prawda cena samej instalacji okazuje się znacząca, jednak panele fotowoltaiczne wpływają na ograniczenie kosztów eksploatacji. Według najbardziej optymistycznych wyliczeń niektórych producentów, elektryczne ogrzewanie podłogowe wraz z dobrze dobranymi panelami fotowoltaicznymi może dawać niemal darmowe ogrzewanie całego budynku.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – średnia cena ogrzewania domów i mieszkań

Podłogówka elektryczna w domu – koszty ogrzewania w 2022 roku

Elektryczne podgrzewanie podłogowe może generować dość zróżnicowane wydatki. Koszty eksploatacji będą uzależnione od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest metraż powierzchni użytkowej oraz stopień efektywności izolacji termicznej. Im lepiej zaizolowany i mniejszy dom jednorodzinny, tym niższe koszty jego ogrzewania. Cena eksploatacji grzejników lub podłogówki będzie też uzależniona od temperatury, jaką chcemy utrzymać w pomieszczeniach oraz temperatury zewnętrznej. Dlatego poniżej dokonamy uogólnionych kalkulacji, opierając się na cenach prądu obowiązujących od stycznia 2022 roku. Zakładamy, że średnia cena 1 kWh energii w taryfie G11 wynosi 0,66 zł (jest to stawka z obniżoną, 5% wartością podatku VAT, bez stałej opłaty abonamentowej). W naszych kalkulacjach określimy średnie koszty domów o zapotrzebowaniu energetycznym rzędu 70, 130 oraz 150 kW/m2/rok. Podgrzewanie podłogowe będzie jedynym źródłem ciepła w domach o powierzchni użytkowej 100, 120, 150, a także 200 m2.

  • Dom o powierzchni 100 m2 – niewielki, dobrze zaizolowany termicznie dom jest najlepszym miejscem do montażu ogrzewania elektrycznego. Podgrzewanie podłogowe w budynku o zapotrzebowaniu 70 kW/m2/rok wygeneruje średnie koszty rzędu 4 600 zł. Cena drastycznie wzrasta wraz ze słabszym ociepleniem przegród zewnętrznych. Przy budynku o zapotrzebowaniu 130 kW/m2/rok musimy liczyć się z kosztami ogrzewania rzędu 8 600 zł, a w przypadku 150 kW/m2/rok, niespałna 10 000 zł.
  • Dom o powierzchni 120 m2 – drugi modelowy dom posiada większą powierzchnię użytkową. W przypadku dobrej izolacji termicznej, koszty eksploatacji podłogówki mogą osiągnąć kwotę 5 500 zł. Przy zapotrzebowaniu energetycznym na poziomie 130 kW/m2/rok, musimy już liczyć się z wydatkami ponad 10 000 zł. W trzecim kalkulowanym przypadku roczny koszt ogrzewania to niespełna 1 000 zł.
  • Dom 150 m2 – średniej wielkości dom jednorodzinny z dobrą izolacją przegród zewnętrznych wygeneruje średnioroczne koszty ogrzewania na poziomie 7 000 zł. Niestety ogrzewanie domu o zapotrzebowaniu energetycznym 130 kW/m2/rok będzie już znacznie bardziej kosztowne. Według naszej kalkulacji średnioroczna cena ogrzewania wyniesie niecałe 13 000 zł, a w budynku 150 kW/m2/rok nawet 15 000 zł.
  • Dom 200 m2 – duży, dobrze ocieplony dom z zapotrzebowaniem energetycznym 70 kW/m2/rok wygeneruje koszty na poziomie 9 200 zł. Jeszcze więcej, bo ponad 17 000 zł trzeba zapłacić za podgrzewanie podłogowe w budynku z zapotrzebowaniem 130 kW/m2/rok. Najgorsze opinie zdobywa montaż ogrzewania na prąd w dużych i słabo zaizolowanych budynkach mieszkalnych. W przypadku kalkulowanego przez nas budynku z zapotrzebowaniem 150 kW/m2/rok, średni koszt ogrzewania wynosi niespełna około 19 800 zł. Nasze kalkulacje nie uwzględniają podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Mata grzewcza do instalacji ogrzewania podłogowego na białym tle, a także ogrzewanie podłogowe elektryczne i jego zalety oraz wady
Czy opłaca się mieć ogrzewanie podłogowe elektryczne, czyli informacje na temat ceny i porady na temat eksploatacji
Ile kosztuje podgrzewanie podłogowe w domu? Wydatki na prąd w 2022 roku

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Dom 100 m2

Dom 120 m2

Dom 150 m2

Dom 200 m2

70 kW/m2/rok

4 620 zł

5 544 zł

6 930 zł

9 240 zł

130 kW/m2/rok

8 580 zł

10 296 zł

12 870 zł

17 160 zł

150 kW/m2/rok

9 900 zł

11 880 zł

14 850 zł

19 800 zł

Podgrzewanie podłogowe w mieszkaniach – sprawdzamy roczne koszty ogrzewania

W naszych wyliczeniach zakładamy, że elektryczne ogrzewanie podłogi jest jedynym źródłem ogrzewania mieszkania. Kalkulacje uwzględniają średnie koszty ogrzania kawalerki o powierzchni 30 m2, mieszkania dwupokojowego (42 m2), a także mieszkania trzypokojowego (55 m2). Zakładamy, że mieszkania korzystają z taryfy G11, a średnia 1 kWh energii elektrycznej to 0,66 zł.

  • Dobrze zaizolowane mieszkania – pierwszym przykładem są mieszkania z nową stolarką okienną i dobrą izolacją ścian zewnętrznych. Zapotrzebowanie energetyczne takiego lokalu wynosi około 70 kW/m2/rok. Średnia cena ogrzania kawalerki wynosi w naszym przypadku około 1 400 zł rocznie. Za ogrzewanie mieszkania dwupokojowego trzeba już będzie zapłacić około 2 000 na rok. Elektryczne ogrzewanie podłogi w mieszkaniu z trzema pokojami (powierzchnia 55 m2) wyniesie około 2 550 zł.
  • Mieszkania z przeciętną izolacją termiczną – elektryczne ogrzewanie podłogi będzie tym droższe, im gorsza jest izolacja termiczna obiektu. W wielu starszych blokach mamy do czynienia z zapotrzebowaniem energetycznym rzędu 130 kW/m2/rok. Ogrzanie kawalerki o powierzchni 30 m2 będzie w tym przypadku kosztowało około 2 100 zł rocznie, za ogrzewanie w mieszkaniu dwupokojowym zapłacimy 3 600 zł, a za trzypokojowe, średnio 4 700 zł.
  • Mieszkania z gorszą izolacją termiczną – w trzeciej przykładowej symulacji mamy do czynienia z mieszkaniami w słabo zaizolowanym budynku mieszkalnym. Zakładamy, że w mieszkaniach znajdują się okna drewniane, a na ścianach wykonano średniej jakości izolację przegród zewnętrznych. W tym przypadku zapotrzebowanie energetyczne może wynosić około 150 kW/m2/rok. Elektryczne ogrzewanie podłogi w kawalerce o powierzchni 30 m2 wygeneruje wydatki rzędu niecałych 3 000 zł rocznie. Cena za ogrzewanie na prąd w mieszkaniu dwupokojowym (42 m2) wyniesie już około 4 150 zł. Jeszcze więcej zapłacą użytkownicy mieszkania z trzema pokojami o łącznej powierzchni 55 m2. Średnia cena za podgrzewanie podłogowe wyniesie w tym przypadku 5 450 zł.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu – średnia cena za ogrzewanie

Zapotrzebowanie energetyczne budynku

Kawalerka 30 m2

Mieszkanie dwupokojowe 42 m2

Mieszkanie trzypokojowe 55 m2

70 kW/m2/rok

1 390 zł

1 940 zł

2 540 zł

130 kW/m2/rok

2 100 zł

3 600 zł

4 720 zł

150 kW/m2/rok

2 970 zł

4 160 zł

5 450 zł

Powyższe kalkulacje mają charakter poglądowy. W wyliczeniach wykorzystaliśmy średnią cenę 1 kWh energii elektrycznej na poziomie 0,66 zł. Jest to uśredniona cena prądu w taryfie G11, obejmująca obniżoną wartość VAT. Od stycznia do marca 2022 roku obowiązują zapisy tarczy antyinflacyjnej, a cena energii została objęta obniżonym, 5% podatkiem od towarów i usług.

ikona podziel się Przekaż dalej