Ogrzewanie podłogowe w sypialni – opinie użytkowników, zdrowie, porady
Popularność ogrzewania podłogowego rośnie w naszym kraju w bardzo szybkim tempie. W nowych inwestycjach pojawia się ono bardzo często. Mowa nie tylko o takich przestrzeniach, jak łazienka czy korytarz, coraz częściej ten typ ogrzewania pojawia się również w sypialniach. Czy to dobry wybór? Co sądzą o nim użytkownicy i jak jego pojawienie się wpływa na zdrowie domowników?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podłogówka w sypialni – tak czy nie?
Ogrzewanie podłogowe w sypialni – zalety
Jakie są zalety ogrzewania podłogowego? Z całą pewnością podłogówka w sypialni posiada liczne zalety, dlatego też jej popularność utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Dlaczego warto zdecydować się na jej założenie?
- To rozwiązanie niskotemperaturowe, więc jego koszty nie należą do wysokich
- Dzięki tej opcji łatwo jest uzyskać komfort cieplny w sypialni
- Eliminujemy problem dużych ilości kurzu we wnętrzu, bo cyrkulacja powietrza odbywa się w umiarkowanym tempie
- Podłogówka gwarantuje oszczędności w przestrzeniach, nie trzeba wykorzystywać miejsca na zamontowanie klasycznych grzejników
- Powietrze nie jest mocno wysuszone
- Można dowolnie programować temperaturę, by cieszyć się komfortem podczas snu i wypoczynku w sypialni
Biorąc pod uwagę ilość zalet wiążących się z tą opcją, nietrudno jest zrozumieć, że klasyczne grzejniki coraz częściej są w przestrzeniach sypialni zamieniane na ogrzewanie znajdujące się pod powierzchnią podłogi. Trzeba jednak zdawać sobie również sprawę z fakt, że nie jest ono pozbawione wad.
Ogrzewanie podłogowe w sypialni – wady
Jakie są natomiast wady tej opcji?
- Koszty montażu tego typu instalacji w starym domu mogą okazać się nazbyt wysokie
- W mieszkaniach nierzadko nie ma w ogóle opcji zainstalowania ogrzewania podłogowego (zarówno w sypialni, jak i w innych wnętrzach)
- W opiniach niektórych pojawia się to, że cieplejsze powietrze miałoby znajdować się w okolicach podłogi, co niezbyt korzystnie wpływa na komfort snu. Wiele osób przeczy jednak temu i podkreśla, że temperatura w przypadku podłogówki i tak jest średnio o dwa stopnie niższa niż tam, gdzie znajdują się klasyczne kaloryfery.
- Nie ma możliwości szybkiej zmiany temperatury, co jest opcją wykorzystywaną w przypadku klasycznego typu ogrzewania. Dlatego też wcale nie jest tak łatwo sterować podłogówką.
- Opcja ta możliwa jest wyłącznie w tych domach, w których nie ma dużych strat ciepła.
- Ewentualna awaria (choć mało prawdopodobna) wiązałaby się z koniecznością skuwania części podłogi.
- Instalacja ogrzewania podłogowego jest o około jedną trzecią droższa niż klasycznego.
- Nie można zastosować każdego rodzaju wykładziny na podłogi, mowa tylko o tych typach, które słyną z dobrego przewodzenia ciepła.
Chcesz zlecić wykonanie podłogówki specjalistom, wypełnij ten krótki formularz, a otrzymasz dostęp do ofert najlepszych fachowców z twojej okolicy.
Podłogówka czy grzejniki?
Na to pytanie nietrudno jest odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Miłośnicy klasycznych rozwiązań nadal w nowych domach montują grzejniki naścienne, uważając ten typ ogrzewania za sprawdzony, wystarczający i bezpieczny.
Jednak coraz więcej osób podąża z duchem czasu, chętnie stosując nowoczesne opcje w swoich czterech ścianach. Dlatego też podłogówka w sypialni (i w innego typu przestrzeniach, jak łazienka, korytarz czy kuchnia) pojawia się coraz częściej.
Niekiedy w budynkach stosuje się oba rozwiązania, łącząc tym samym tradycję i innowacyjność. Dzięki temu w niektórych pomieszczeniach występuje podłogówka, inne zaś są ogrzewane poprzez umieszczone na ścianach kaloryfery.
Podłogówka w sypialni – opinie na forum
Wśród osób, które zdecydowały się na to, by zamontować podłogówkę w sypialni, przeważają opnie pozytywne. Doceniają one wygodę tego rozwiązania oraz to, że przestrzeń nie jest niepotrzebnie zajęta przez klasyczne grzejniki naścienne.
Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe w sypialni musi być perfekcyjnie zamontowane, znaczenie ma również to, w jaki sposób umeblowana jest przestrzeń i jak ją wcześniej zaaranżujemy. Jednak w opiniach wielu osób pojawiają się stwierdzenia typu „ten rodzaj ogrzewania pozytywnie wpłynął na komfort mojego snu”. Na forach zdarzają się też wpisy na temat tego, że jest to idealna opcja dla alergików.
Nie brak oczywiście i negatywnych głosów na niejednym forum dyskusyjnym. Podkreśla się nieco wyższy koszt montażu tego typu ogrzewania czy choćby to, że nie można oczekiwać szybkich zmian temperatury we wnętrzu po ich ustawieniu.
Ogrzewanie podłogowe – ważne informacje
Ogrzewanie podłogowe wodne
Zdecydowanie najczęściej inwestorzy decydują się na to, by to wodny typ podłogówki pojawił się w ich sypialni czy innych wnętrzach. W opiniach wielu specjalistów bowiem jest to opcja znacznie lepsza od elektrycznej. Czym dokładniej charakteryzuje się odmiana wodna?
Jej działanie polega na tym, że woda przepływa przez rurki, podgrzewa ją zaś pompa ciepła (coraz bardziej w naszym kraju popularna) albo też kocioł. Rurki mocowane są do jastrychu lub do płyt systemowych.
System wodny okazuje się być idealnym rozwiązaniem wtedy, kiedy chcemy w ten sposób ogrzać dużą powierzchnię. Ci, którzy stawiają na typ elektryczny, przekonują, że łatwiej jest ułożyć rurki na podłodze i dodatkowo trzeba za nie zapłacić mniej.
A może ogrzewanie sufitowe?
Na terenie Skandynawii jest ono stosowane z powodzeniem od dawna, w naszym kraju to zdecydowanie rozwiązanie niszowe. Ogrzewanie sufitowe to system rur albo maty foliowe, które są zamontowane, jak sama nazwa wskazuje, na suficie.
Opcja ta ma w opinii specjalistów szereg zalet. Nie trzeba tracić miejsca na klasyczne grzejniki, powierzchnia grzewcza jest duża i jednocześnie nie ma ona bezpośredniej styczności z domownikami. Kurzu unosi się wówczas niewiele, a między sufitem a podłogą rozkład temperatury jest równomierny.
Wszystko wskazuje jednak na to, że na razie Polacy pozostaną wierni raczej tradycyjnemu ogrzewaniu centralnemu oraz podłogówce, gdy chodzi o przestrzenie domów, w tym wnętrza sypialni. Ogrzewaniem sufitowym nie są póki co zbyt mocno zainteresowani.
Ogrzewanie podłogowe w sypialni – wpływ na zdrowie
Jeszcze do niedawna mówiono, że podłogówka może mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników. Motywowano to tym, iż ich nogi miałyby puchnąć na skutek tego, że temperatura przy podłodze jest wyższa od tej w górnych partiach pomieszczenia.
Wielu specjalistów jednak podkreśla, że nie ma to wiele wspólnego z prawdą, zaś innowacyjne systemy ogrzewania podłogowego w sypialni, jeśli są prawidłowo zamontowane, nie powodują tego typu dolegliwości.
Póki co zatem nie dowiedziono negatywnych wpływów na zdrowie ogrzewania podłogowego. Zapewne między innymi dlatego jest ono przez Polaków wybierane coraz częściej.