Ogrzewanie ścienne bez tajemnic - koszty, zalety, gdzie warto?
Ogrzewanie ścienne to coś więcej niż zwykłe grzejniki. Dzięki wykorzystaniu dużej powierzchni można stosować niższe temperatury. Jakie techniki można zastosować przy ogrzewaniu w ścianie? Co trzeba wiedzieć zanim wybierzemy rodzaj ogrzewania? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje ogrzewania ściennego
Podstawowe informacje o rodzajach ogrzewania ściennego
Co to jest ogrzewanie ścienne? Można się domyślać, że chodzi o ciepło emitowane ze ściany. Nazwa ogrzewanie ścienne odnosi się do każdego rodzaju ogrzewania, które można wbudować w ścianę. Raczej chodzi tutaj o ogrzewanie płaszczyznowe, niż za pomocą grzejników. Istnieje jednak wiele różnych technik podnoszenia temperatury w pomieszczeniu z użyciem płaszczyzny ściennej. Oto najważniejsze z nich:
- Ogrzewanie ścienne wodne – w ścianie (pod warstwą tynku lub płytą gipsową) ukryta jest instalacja z rur, w których płynie woda. Ogrzewanie płaszczyznowe tego typu jest niskotemperaturowe. Oznacza to, że woda płynąca w rurach nie powinna przekraczać 50°C, a zwykle mieści się w zakresie 25-45°C. Taki system grzewczy może być połączony z kotłem gazowym, pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi.
- Ogrzewanie powietrzne – system ogrzewania oparty na przepływie powietrza przez specjalne kanały zamontowane wewnątrz ścian. Powietrze jest podgrzewane u dołu (zwykle gorącą wodą) i po podgrzaniu unosi się do góry, rozchodząc się równomiernie po instalacji. Ponieważ ten rodzaj konstrukcji zabiera miejsce w pomieszczeniu nie jest najbardziej popularnym rozwiązaniem.
- Ogrzewanie ścienne elektryczne – Istnieje też co najmniej kilka technik ogrzewania elektrycznego. W przypadku ogrzewania ściennego z wykorzystaniem energii elektrycznej zwykle wykorzystuje się kable grzejne, ale może to być również folia grzewcza, rzadziej mata grzewcza. Ta instalacja zajmuje mniej miejsca. Jej wadą jest wytwarzanie pola magnetycznego i możliwość przepalenia kabla. W przypadku folii grzejnej wady te są jednak zminimalizowane.
Jak montuje się ogrzewanie ścienne?
Z powyższych informacji wynika, że różne rodzaje ogrzewania ściennego można montować w różny sposób. Zwykle robi się to tak, żeby między systemem ogrzewania a ogrzewaną przestrzenią była jakaś warstwa izolująca. Może to być tynk, płyta gipsowa lub innego rodzaju płyta ścienna. W przypadku folii lub maty grzewczej będą to również panele drewniane, drewnopodobne lub kafelki.
Niektóre systemy ogrzewania ściennego można montować w suchej zabudowie. W największym skrócie oznacza to, że do montażu nie używa się substancji wymagających stosowania wody do rozrobienia materiału. Są to właśnie płyty gipsowe i z innych materiałów. Mogą być przytwierdzone bezpośrednio do ściany lub mocowane na szkielecie. Montaż ogrzewania ściennego w suchej zabudowie zależy od wyboru techniki ogrzewania. O tym czym przykryć ogrzewanie ścienne powiemy więcej w dalszej części artykułu.
Każdemu kto zaznajomił się z systemem ogrzewania podłogowego od razu narzuca się pytanie czy ogrzewanie podłogowe można zamontować na ścianie. Odpowiedź brzmi tak. Zwłaszcza jeżeli montujemy ogrzewanie ścienne wodne lub elektryczne.
Kiedy i gdzie warto zamontować ogrzewanie ścienne?
Kiedy montować ogrzewanie w ścianie?
Ogrzewanie ścienne zwykle łączy się ze specyficznymi technologiami pozyskiwania energii cieplnej. W ostatnich latach stało się bardziej popularne ze względu na rozpowszechnienie pomp ciepła i paneli słonecznych. Ogrzewanie płaszczyznowe z wykorzystaniem energii elektrycznej może być nieopłacalne przy energii pobieranej z sieci. Zwłaszcza jeżeli chcemy ogrzewać dużą powierzchnię. Sytuacja ma się jednak inaczej jeżeli mamy panele PV i odpowiednio pojemny magazyn energii. Wówczas zużycie prądu na ogrzewanie jest właściwie darmowe. Nawet jeżeli cena samej instalacji będzie wysoka, to wykorzystanie paneli również do ogrzewania pozwoli na szybszy zwrot inwestycji.
Podobna sytuacja jest z ogrzewaniem ściennym wodnym, kiedy możemy wykorzystać własne źródło ciepła z kolektorów lub pompy.
Najczęściej wybierane miejsce dla ogrzewania ściennego
Jeżeli chodzi o miejsce montażu ogrzewania ściennego, to zależy ono od tego jak mamy rozplanowany dom i przestrzeń w poszczególnych pomieszczeniach. Nie montujemy ogrzewania ściennego tam gdzie stoi dużo, zwłaszcza wysokich, mebli. Przewody grzejne w ścianie, zwłaszcza w przypadku ogrzewania niskotemperaturowego muszą mieć szansę na ogrzanie powietrza w pomieszczeniu. W przypadku ogrzewania elektrycznego na podczerwień problemem może być też nagrzewanie się przedmiotów w pobliżu instalacji. Trzeba dobrze przemyśleć co może a co nie powinno się nagrzewać w takim pomieszczeniu.
Jako dodatkowe źródło ciepła ogrzewanie ścienne najlepiej sprawdza się w ścianie pod oknami, w pobliżu balkonu, w ścianie szczytowej północnej, zwłaszcza na piętrze. Dobrym pomysłem może być też montaż ogrzewania ściennego w łazience. To pomieszczenie wymagające szczególnie wysokiej temperatury i możliwości szybkiego suszenia zalegającej wilgoci.
Kilka słów o technikach montażu
Coraz więcej firm oferuje wybór montażu w suchej zabudowie lub w systemie „mokrym”. Warto rozważyć też zakupienie gotowych rur, zatopionych w płytach gipsowych czyli tzw. paneli grzewczych. Każdy system ma swoje wady i zalety. W przypadku montażu na sucho zwykle mocuje się do ściany listwy, na których będzie mocowana płyta zewnętrzna. W środku umieszczane są meandrowo ułożone rury przewodzące ciepło. Montaż na mokro pozwala na większą swobodę w wyborze układu rur. Opinie na ten temat są różne, ale zaleca się ustawienie rur poziomo, z zachowaniem 15-25 cm odstępu między poszczególnymi rurami. Można też ułożyć je meandrowo lub spiralnie. Ten ostatni sposób nie pozwala jednak pokryć równomiernie całej powierzchni ściany.
Płyty grzewcze są gotowymi modułami rur zatopionych w płycie gipsowej, które wystarczy przymocować do ściany (zgodnie z instrukcją producenta). Ten ostatni sposób jest na pewno najszybszy i najłatwiejszy do samodzielnej instalacji. Sprawdź także ten artykuł: Ogrzewanie ścienne - rodzaje, zalety, wady, koszty, opinie, efektywność.
Ogrzewanie ścienne - zalety, wady i opinie
Czy w ogóle opłaca się montować ogrzewanie ścienne? Opinie są różne. Podsumujmy przyglądając się zaletom i wadom tego systemu grzewczego:
Zalety | Wady |
---|---|
- oszczędność energii (zwłaszcza ogrzewanie wodne) - możliwość korzystania z pomp ciepła i innych OZE - szybki zwrot inwestycji (nawet jeżeli cena nie jest najniższa) - ograniczenie osiadania kurzu i rozwoju alergenów w powietrzu | - ograniczenia w planowaniu i aranżacji wnętrz (problem częściowo można rozwiązać zmieniając ogrzewanie na podłogowe) - utrata ciepła na ścianach zewnętrznych - powietrzne może zmniejszyć dostępną przestrzeń w pomieszczeniu |
Pewne rodzaje ogrzewania ściennego mają zalety i wady, których nie posiadają inne. Na przykład elektryczne wytwarza pole magnetyczne. Nie jest ono szkodliwe według zapewnień producentów, ale pewnym osobom może przeszkadzać. Wodne jest o tyle ciekawą alternatywą, że nie powoduje jonizacji powietrza. Można je połączyć z systemem grzewczo-chłodzącym, co dodatkowo zapewni nam przyjemny chłód w upalne dni. Wybór ogrzewania powietrznego minimalizuje natomiast awaryjność systemu niemal do zera – żeby nastąpiła awaria musiałoby dość do zatkania lub naruszenia konstrukcji. Zaletą elektrycznego ogrzewania jest brak dodatkowych kotłów i pieców w domu. W najgorszym przypadku trzeba mieć własny magazyn energii, podłączony do instalacji PV.
Powinniśmy też brać pod uwagę, że cena elementów i montażu instalacji zależy od materiałów, rodzaju ogrzewania, a nawet wyboru marki. Ponieważ ogrzewanie ścienne jest bardzo wydajne, to w każdym przypadku wydatek powinien się zwrócić w ciągu 2-3 lat, a system może działać przez dziesięciolecia.
Na szybko zmieniającym się rynku systemów grzewczych i energii ogrzewanie ścienne lub podłogowe bywa coraz częściej proponowane jako alternatywa dla tradycyjnych grzejników. Jednak opinie na temat jego przydatności ciągle są zróżnicowane. Zanim podejmiemy decyzję o montażu tego systemu grzewczego warto poznać przede wszystkim opinie ekspertów. Warto też dobrać sposób ogrzewania do źródła energii, z którego korzystamy. To co opłacalne przy panelach fotowoltaicznych może być zbyt kosztowne jeżeli nie mamy własnej instalacji.
Dobrze będzie także rozważyć ogrzewanie ścienne jako dodatkowe źródło ciepła, które możemy uruchomić w szczególnie zimne dni lub w razie awarii podstawowego systemu grzewczego.