Rodzaj podłogówki - ogrzewanie wodne vs. elektryczne

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego - wodne i elektryczne. Oba rozwiązania różnią się sposobem zasilania. W przypadku pierwszego mamy do czynienia z ciepłem pochodzącym z kotła, pompy ciepła czy też kolektorów słonecznych. W drugim źródło stanowi oczywiście sieć elektryczna. Konkretny wybór zależy od preferencji i możliwości użytkownika. Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga więcej pracy i instalacji niezbędnych urządzeń, czyli wspomnianej pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. W przypadku podłogówki elektrycznej wystarczy podłączyć kabel do puszki instalacyjnej. Ponadto to rozwiązanie sprawdza się w przypadku wnętrz remontowanych, gdyż cienkie maty elektryczne, w przeciwieństwie do instalacji ogrzewania wodnego, nie powodują znacznego podniesienia poziomu podłogi. Sprawdź także nasz artykuł, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego.

Nie każda podłoga

Zastanawiając się nad rozwiązaniem do domu, jakim jest podłogówka, trzeba także pomyśleć o wykończeniu podłogi. Nie każdy materiał będzie się dobrze nadawał do tego celu. Najlepsze tworzywa na wykończenie podłogówki to oczywiście te dobrze przewodzące ciepło, czyli kamień, gres, terakota. Ostatnie poleca się szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego, kamienie natomiast przy elektrycznym. Podłogówka raczej wyklucza stosowanie wykładzin, które zaburzają przepływ ciepła. Możliwe jest natomiast użycie paneli czy drewna. Warto jednak zatroszczyć się, by ich warstwa nie była zbyt gruba.

Ogrzewanie podłogowe to najlepsze rozwiązanie. Pozwala na uzyskanie ciepłej podłogi, która będzie trwałe i dobrze się sprawdzi
Podłogówka - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Podłogówka: wybór mebli ma znaczenie

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Ogrzewanie podłogowe nie nadaje się do pomieszczeń, w których znajduje się dużo mebli. To tak jakby kaloryfer zastawić sofą lub szafą. Wówczas drastycznie ogranicza się powierzchnię grzewczą, więc ogrzewanie nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Do pomieszczeń z podłogówką warto wybrać meble na nóżkach. Dzięki temu istnieje swobodniejszy przepływ ciepłego powietrza.

Jakie są koszty ogrzewanie podłogowego?

Rozważając instalację podłogówki w swoim domu, warto wziąć pod uwagę koszty obu rozwiązań, czyli ogrzewania podłogowego wodnego i elektrycznego. Montaż pierwszego jest nieco tańszy, gdyż ceny oscylują w granicach 120-150 zł za metr kwadratowy. Elektryczny odpowiednik to z kolei stawki niby już od około 100 zł za metr kwadratowy, ale ceny dochodzą nawet do 400 zł, więc należy się liczyć z większym wydatkiem. W przypadku ogrzewania wodnego konieczne jest także wykonanie automatyki kotłowej i instalacja pompy, na które trzeba będzie przeznaczyć dodatkowo kilka tysięcy złotych.

Podłogówka a grzejniki

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach jednej instalacji znalazło się ogrzewanie podłogowe i tradycyjne grzejniki. Jest to tak zwany system mieszany, gdzie w wybranych pomieszczeniach instaluje się podłogówkę, a w innych grzejniki (zwykle płytowe w pokojach i drabinkowe w łazienkach). W takim układzie ogrzewanie podłogowe jest zasilane z rozdzielaczy z mieszaczami, które przystosowują wodę do wymagań podłogówki przez mieszanie jej z wodą powracającą do kotła. Jej parametry to na przykład 40/30 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o grzejniki, do nich trafia woda o wyższych parametrach na poziomie 60/40 stopni Celsjusza. W domach rzadko spotyka się samo ogrzewanie podłogowe. System mieszany to zdecydowanie częściej wybierane rozwiązanie.

ikona podziel się Przekaż dalej