Grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe

Jeśli chodzi o parametry wylewki na ogrzewanie podłogowe, ważniejsza niż materiał, jest jej odpowiednia grubość. Przyjmuje się, że średnio jest to minimum 5 cm. Jednocześnie im cieńsza wylewka, tym ogrzewanie podłogowe lepiej spełnia swoją funkcję. Po pierwsze nie ogranicza bezwładności cieplnej, a po drugie nie obciąża stropu.

Dlaczego odpowiednia grubość wylewki na ogrzewanie podłogowe jest tak ważna? Nietrudno sobie wyobrazić, że grubsza warstwa ogranicza wydajność systemu grzewczego. Zwłaszcza w sytuacji, gdy na wylewkę zostanie zastosowany cement, słynący ze słabych parametrów, jeśli chodzi o przewodzenie ciepła. Przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Cementowa wylewka na ogrzewanie podłogowe

Cementowo-piaskowa wylewka na ogrzewanie podłogowe, nazywana także jastrychem, niczym nie różni się od tradycyjnej wylewki. Jest to zwykły beton, ale trzeba się zatroszczyć, aby mieszanka powstała z wysokiej jakości produktów i według ściśle określonych proporcji.

W marketach wykończeniowo-budowlanych można kupić gotowe mieszanki na wylewkę na ogrzewanie podłogowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygotować ją samodzielnie, co jest nieco tańszym rozwiązaniem. Proporcje do powstania jastrychu to 1:3 połączenia piasku (atestowanego) i cementu wysokiej jakości. W celu uzyskania gładkiej i plastycznej masy należy mieszankę stopniowo uzupełniać wodą, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Wylewanie wylewki na ogrzewanie podłogowe to nie jest trudne zdanie. Wylewka z dodatkiem cementu ma dość dużą porowatość, ale nadaje się do ogrzewania podlogowego, ponieważ przewodzi ciepło
Wylewka na ogrzewanie podłogowe - co wybrać?

Wylewka na ogrzewanie podłogowe z cementu może odznaczać się wysoką porowatością. Zaleca się zatem zastosowanie chemicznych dodatków uplastyczniających lub skorzystanie z gotowych mieszanek. Im mniejsza porowatość wylewki, tym lepsze przewodzenie ciepła. Sprawdź także nasz artykuł, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego.

Wylewka na ogrzewanie podłogowe anhydrytowa

Jest to rozwiązanie zasadne do zastosowania szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego. Wylewka anhydrytowa nagrzewa się szybciej w porównaniu do wylewki cementowej. Dzieje się tak, gdyż ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, szczególnie ważny, jeśli chodzi o podłogówkę.

Anhydrytowa wylewka na ogrzewanie podłogowe posiada właściwości samopoziomujące, więc jej wykonanie jest łatwiejsze niż wylewki betonowej. Pozwala to na ograniczenie kosztów i czasu pracy. Ten ostatni skraca także inna cecha wylewki anhydrytowej - wysycha szybciej niż jej betonowa odpowiedniczka.

W przypadku betonowej wylewki na ogrzewanie podłogowe konieczne jest zastosowanie zbrojenia przeciwskurczowego w postaci stalowych siatek lub włókien. Ponieważ anhydryt związuje się w sposób bezskurczowy, tego rodzaju wylewka nie wymaga takiej prewencji.

Dla porównania, warto także wspomnieć, że współczynnik przewodzenia ciepła w przypadku wylewki anhydrytowej wynosi 1,4-1,8W/mK, a dla betonowej wylewki na ogrzewanie podłogowe - ok. 1 W/mK. Wybór materiału wydaje się zatem oczywisty.

Sprawdź także aktualny cennik wylewek betonowych - pozwoli Ci to lepiej przygotować się do inwestycji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły