Ekogroszek - najważniejsze informacje

Ekogroszek to drobny węgiel sprzedawany w niewielkich kawałkach, których o granulacja wynosi od 5 mm do 25 mm. Najczęściej stosowany jest w kotłach zaopatrzonych w podajnik ślimakowy. Jako ekogroszek najczęściej sprzedawany jest drobny węgiel kamienny, który posiada wysoką kaloryczność, czyli wartość opałową. Możemy także spotkać się z gorszym jakościowo miękkim ekogroszkiem z węgla brunatnego. Ekogroszek charakteryzuje się kalorycznością w przedziale od 22 MJ/kg do 29 MJ/kg. Bardzo ważnym parametrem ekogroszku jest także jego wilgotność, która powinna być podana na opakowaniu. Wilgotność lepszej jakości, workowanego opału na ogół nie przekracza 6%. Większość produktów posiada wilgotność na poziomie maksymalnie 10%. Warto pamiętać, że zbyt wilgotny ekogroszek nie pali się dobrze, ani wydajnie. Oprócz tego zbyt wilgotne materiały opałowe mogą spowodować korozję zasobnika pieca i innych jego elementów. Dlatego wskaźnik maksymalnej wilgotności staje się istotnym kryterium wyboru opału.

Ekogroszek można zakupić luzem na wagę, a także w wersji workowanej. Ekogroszek sprzedawany na wagę dostępny jest przede wszystkim w składach węgla. Ekogroszek sprzedawany w workach jest nieco droższy. Jego atutem jest za to większa wygoda w transporcie, użytkowaniu i w przechowywaniu. Ekogroszek workowany możemy zakupić zarówno w lokalnych składach węgla jak również w wielkopowierzchniowych marketach budowlanych, takich jak Castorama, Leroy Merlin czy OBI. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.

Ceny ekogroszku w marketach budowlanych i składach węgla

Ekogroszek workowany w Castoramie - oferta i ceny. Aktualizacja 31-08-2022 r.

Sieć sklepów Castorama posiada w swojej ofercie trzy rodzaje ekogroszku. Każdy z oferowanych produktów zostaje umieszczany w praktycznych workach po 20 kg. W jesiennej ofercie sprzedaży 2022 r znajduje się:

 • Ekogroszek Carbon R – produkt odpowiadający wymaganiom kotłów 5 klasy energetycznej, przeznaczony do kotłów z palnikiem retortowym, wyposażonym w podajnik. Produkt posiada niską zawartość siarki i popiołu. Wartość energetyczna ekogroszku wynosi 26 MJ/kg. Aktualna cena ekogroszku Carbon R wynosi 67,98 zł Jest to stawka za worek o wadze 20 kg. W przeliczeniu na tonę ekogroszku uzyskujemy wartość 3 399 zł za tonę.
 • Ekogroszek Carbon Premium – kolejny produkt dostępny w sieci sklepów Castorama, przeznaczony do kotłów konwencjonalnych lub z palnikiem retortowym. Produkt posiada granulację od 8 do 25 mm i wilgotność na poziomie maksymalnie 10%. Zawartość siarki wynosi do 0,6%, a maksymalna ilość popiołu 7%. Ekogroszek Carbon Premium posiada zwiększoną kaloryczność utrzymującą się na poziomie 28 MJ/kg. Cena 20 kg worka w sklepie internetowym Castorama wynosi 75,98 zł. W przeliczeniu na tonę produktu daje to wartość 3 799 zł.
 • Ekogroszek Carbon R akcyzowy – trzeci dostępny w sieci Castorama ekogroszek to Carbon R akcyzowy z gradacją 10 do 25 mm. Produkt posiada maksymalnie 10% wilgotność oraz 0,6% zawartość siarki całkowitej i 8% zawartości popiołu. Cena akcyzowego groszku Carbon R wynosi 73,98 zł za worek o wadze 20 kg. W przeliczeniu na tonę opału daje to wartość 3 699 zł.  Sprawdź także ten artykuł z cenami ekogroszku workowanego.

Ekogroszek workowany w Leroy Merlin - oferta i ceny. Aktualizacja 31-08-2022 r.

Ekogroszek workowany znajdziemy także w sieci sklepów Leroy Merlin. Produkt można kupić w sklepach stacjonarnych, a także za pośrednictwem strony internetowej. W aktualnej ofercie sprzedaży znajdziemy pięć grup produktowych. Są to:

 • Ekogroszek GWAREK GOLDEN STONE – sprzedawany bez akcyzy (sprzedaż możliwa jedynie po wypełnieniu oświadczenia). Ekogroszek GWAREK GOLDEN STONE posiada granulacje od 5 do 25 mm, a zawartość siarki wynosi 0,8%. Produkt nadaje się do kotłów, kominków oraz pieca na granulat. Wartość opałowa ekogroszku GWAREK GOLDEN STONE wynosi 26 MJ/kg. Cena 20 kg worka sprzedawanego bez akcyzy wynosi 66,96 zł (co w przeliczeniu na tonę daje kwotę 3 348 zł).
 • Ekogroszek BATORY – to kolejny opał sprzedawany bez akcyzy (konieczne wypełnienie oświadczenia). Ekogroszek BATORY wyróżnia się granulacją od 8 do 25 mm, a także 8% zawartością popiołu. Nadaje się do kotłów, kominków i pieca na granulat. Produkt dostępny w workach po 25 kg kosztuje 74,95 zł (bez akcyzy). W przeliczeniu na tonę daje to wartość 2 998 zł.
 • Ekogroszek Extra Premium + ENERGO – podobnie jak inne rodzaje opału sprzedawanego w sklepach Leroy Merlin, jest to produkt bez akcyzy. Ekogroszek Extra Premium + ENERGO posiada średnicę granulatu od 5 do 25 mm i 4% zawartość popiołu i wartość opałową 25 – 28 MJ/kg. Ekogroszek Extra Premium + ENERGO został zapakowany w worki po 25 kg. Cena jednego worka to 88,96 zł (3 558 zł za tonę).
 • Ekogroszek Popularny ENERGO – produkt sprzedawany bez akcyzy, z deklarowaną kalorycznością na poziomie 25-26 MJ/kg. Ekogroszek Popularny ENERGO jest dostępny w workach po 25 kg. Średnica granulatu wynosi od 5 do 25 mm, a zawartość popiołu to 5%. Cena jednego worka sprzedawanego bez akcyzy wynosi 85,95 zł. W przeliczeniu na tonę produktu daje to wartość 3 424 zł.
 • Ekogroszek ULTRA SZTYGAR – wysokokaloryczny opał przeznaczony do kotłów, kominków i pieca na granulat. Wartość opałowa ekogroszku ULTRA SZTYGAR wynosi 28 MJ/kg, a zawartość siarki 0,6%. Średnica granulatu to 5 do 25 mm. Ekogroszek ULTRA SZTYGAR kupimy w cenie 98,96 za worek 25 kg. W przeliczeniu na tonę daje to wartość 3 956 zł.

Najlepsze piece na pellet - sprawdź promocje

Ekogroszek workowany w OBI - oferta i ceny. Aktualizacja 31-08-2022 r.

Workowany ekogroszek nabędziemy także w sklepach OBI. W aktualnej, internetowej ofercie sprzedaży znajdują się dwa rodzaje opału, workowanego po 20 kg. Są to:

 • Ekogroszek suszony – produkt o wartości opałowej 26 MJ/kg i długim czasem spalania. Deklarowana zawartość popiołu wynosi maksymalnie 10%, a zawartość siarki utrzymuje się poniżej 0,6%. Cena zakupu jednego worka o wadze 20 kg wynosi 69,96 zł. Koszt opału w przeliczeniu na tonę to 3 498 zł.
 • Ekogroszek kamienny Silver – opał pochodzący z BARTEX WĘGIEL, przeznaczony do kotłów z podajnikiem, kuchni węglowych i pieców konwencjonalnych. Deklarowana wartość energetyczna ekogroszku wynosi 26 – 28 MJ, a granulacja utrzymuje się w przedziale od 5 do 25 mm. Ekogroszek kamienny Silver posiada 4 do 6% zawartość popiołu i zawartość siarki całkowitej na poziomie od 0,4 do 0,6%. Cena zakupu jednego worka o wadze 20 kg wynosi 71,99 zł (czyli 3 599 zł za tonę).

Ekogroszek workowany w lokalnych składach węgla – ceny.  Aktualizacja 31-08-2022 r.

W celu przeanalizowania cen ekogroszku w składach budowlanych, przyjrzymy się kilku przykładowym dostawcom. Pierwszym są Bielskie Składy Opałowe, które oferują ekogroszek różnych gatunków i o różnej wartości opałowej.

 • Ekomiał Greepal – to ekogroszek dostępny luzem o wartości opałowej 26 MJ/kg. Produkt posiada granulacje od 3 do 20 mm, a zawartość popiołu wynosi maksymalnie 10%. Zawartość siarki to maksymalnie 0,7%. Dostępny w Bielskich Składach Opałowych Ekomiał Greepal bez akcyzy kosztuje 2 950 zł. Cena z akcyzą wynosi 2 990 zł za tonę.
 • Ekogroszek węgiel kamienny – drugi oferowany w Bielskich Składach Opałowych produkt posiada uziarnienie od 5 do 25 mm oraz wartość opałową na poziomie 24 MJ/kg. Deklarowana zawartość siarki wynosi maksymalnie 0,4%, a zawartość popiołu 10%. Produkt dostępny luzem kosztuje 2 950 zł bez akcyzy bądź 2 990 zł z akcyzą.
 • Węgiel kamienny worki – w ofercie sprzedaży znajdziemy również ekogroszek dostępny w workach po 25kg. Oferowany przez Bielskie Składy Opałowe produkt posiada granulację od 5 do 25 mm, maksymalnie 10% zawartość popiołu i maksymalnie 0,4% zawartość siarki. Cena workowanego węgla kamiennego wynosi 80 zł za worek czyli 3 100 zł za tonę. Cena z akcyzą to 3 190 zł za tonę.
Ekogroszek workowany wybierany przez dwóch mężczyzn w sklepie typu Obi, Castorama czy Leroy Merlin, a także zakup w sklepach lokalnych
Gdzie kupić ekogroszek workowany? Castorama, Leroy Merlin, Obi, a może w lokalnym składzie?

Zaprezentowane powyżej ceny pochodzą z oficjalnego cennika Bielskich Składów Opałowych, obowiązującego od dnia 16.08.2022 r.

Drugim przykładem jest firma Energo, która ma swoje składy opałowe w Bielsku Podlaskim, Łapach, Kole, Pilawie, Radomiu, Michałowie, Starym Polu, Janikowie i Młynarach oferuje ekogroszek sprzedawany zarówno luzem, jak i workowany. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o piecach na paliwo stałe.

 • Ekogroszek Extra Power+ – produkt dostępny w 20 kg workach wyróżnia się wysoką kalorycznością, wynoszącą do 29 MJ/kg. Cechą charakterystyczną produktu jest także bardzo niska zawartość popiołu (maksymalnie 3%) oraz znikoma zawartość siarki (do 0,5%). Ekogroszek Extra Power+ jest dostępny w cenie 5 000 zł za tonę (stawka bez akcyzy).
 • Ekogroszek Extra Premium+ – kolejny produkt dostępny w ofercie marki Energo. Opał posiada kaloryczność do 28 MJ/kg i maksymalnie 4% zawartość popiołu. Granulacja produktu utrzymuje się w granicach od 5 do 25 mm, a maksymalna zawartość siarki to 0,5%. Ekogroszek Extra Premium+ został spakowany w worki po 25 kg. Cena jednej tony bez akcyzy wynosi 4 800 zł.
 • Ekogroszek Popularny Energo – opał o wartości opałowej 24 – 26 MJ/kg i maksymalnej zawartości popiołu 5%. Ekogroszek Popularny Energo posiada granulacje od 5 do 25 mm, a maksymalna zawartość siarki wynosi 0,5%. Cena jednej tony workowanego opału wynosi 4 430 zł.

Zaprezentowane powyżej ceny pochodzą z oficjalnego sklepu internetowego https://energobielsk.pl/sklep/. Jak już wiemy, ekogroszek, będący wydajnym paliwem stałym węgla kamiennego lub brunatnego możemy zakupić luzem lub w wersji workowanej, najczęściej w workach po 20 kg lub 25 kg. Ekogroszek sprzedawany luzem na wagę dostępny jest zwykle w składach opałowych. Natomiast ekogroszek workowany zakupić możemy zarówno w składach opałowych, jak i wielkopowierzchniowych marketach budowlanych, takich jak na Castorama, Leroy Merlin czy OBI.

ikona podziel się Przekaż dalej