Najlepsze sposoby na ustawienie pieca na ekogroszek - poradnik praktyczny
Ustawienia pieca na ekogroszek wpływają na komfort cieplny oraz wygodną obsługę urządzenia. Nie bez znaczenia będzie także wydajność opału, która wzrasta wraz z prawidłowym zaprogramowaniem sterowników. Jak ustawić piec na ekogroszek? Poniżej zaprezentujemy kilka praktycznych wskazówek.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Jak ustawić piec na ekogroszek?
Czas przerwy podawania ekogroszku
Sterownik do pieca z podajnikiem wymaga wyregulowania trzech podstawowych ustawień. Jednym z nich jest czas przerwy podawania ekogroszku. Co prawda nie istnieją uniwersalne ustawienia, które sprawdzą się w każdym przypadku. Idealne ustawienie kotła na ekogroszek wymaga własnego doświadczenia i dopasowania parametrów do indywidualnych wskaźników. Jednak przyjmujemy, że wstępne nastawy pieca z podajnikiem wynoszą:
- Czas podawania ekogroszku – 5 sekund,
- Czas przerwy – 40 sekund,
- Moc nadmuchu – 45 do 55 procent.
Z powyższych wartości wynika, że stosunek czasu przerwy do czasu podawania ekogroszku wynosi 1 do 8. Zwróćmy przy tym uwagę, że jakakolwiek zmiana w ustawieniach czasu podawania znacząco zmniejszy stosunek obu parametrów. Dlatego wprowadzając ustawienia pieca na ekogroszek lepiej jest rozpocząć regulację do czasu przerwy. Dzięki temu zyskamy możliwość bardziej dokładnej kontroli. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ekogroszku.
Nastawy pieca z podajnikiem w podtrzymaniu można regulować w oparciu o własne obserwacje. Zmiana o 1 czy 2 sekundy nie spowoduje znaczących dysproporcji w ustawieniach, a może pomóc w doborze idealnego ustawienia pieca na ekogroszek.
Czas podawania ekogroszku
Wstępne ustawienie kotła na ekogroszek wskazuje ustawienia czasu podawania na pięć sekund. Jest to najbezpieczniejsza wartość, która będzie podstawą do regulacji dalszych ustawień.
Pamiętajmy, że czas podawania ekogroszku wpłynie na wydajność kotła. Zwiększenie częstotliwości podawania w istotnym stopniu zmniejszy stosunek do przerwy podawania. Tym samym zwiększymy moc kotła, zwiększając zużycie opału.
Z kolei zmniejszenie czasu podawania ekogroszku spowoduje zmniejszenie stosunku do przerwy podawania. Jednak uwaga, takie działanie nie zawsze oznaczają ekonomiczne spalanie. Niewłaściwe ustawienie kotła na ekogroszek może utrudnić uzyskanie odpowiedniej temperatury, a co za tym idzie zmniejszy moc jego działania. Sprawdź także ten artykuł o piecu na ekogroszek z podajnikiem.
Moc nadmuchu i właściwe ustawienie dmuchawy
Jak ustawić piec na ekogroszek? Prawidłowe nastawy pieca z podajnikiem uwzględniają też trzeci parametr, którym jest moc nadmuchu. Ustawienie dmuchawy będzie miało wpływ na wydajność spalania ekogroszku.
Zbyt mała moc nadmuchu nadmiernie ograniczy ilość tlenu, a co za tym idzie, utrudni pełne spalenie opału. Niewielki stosunek mocy nadmuchu do czasu podawania ekogroszku wiąże się z ryzykiem przysypywania niedopalonego opału. Ostatecznym efektem niewłaściwej pracy może być wygaszenie paleniska. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotłach na ekogroszek z zasobnikiem.

Z kolei zbyt wysokie ustawienie dmuchawy może zwiększyć zużycie ekogroszku. Zbyt duża moc nadmuchu sprawia, że pewna ilość ciepła ucieka wprost do komina dymowego. Niewłaściwe ustawienie kotła na ekogroszek może też spowodować powstawanie spieków.
Wybór odpowiedniego pieca i warunki testowania ustawień
Ustawienia pieca w podtrzymaniu kontra moc nominalna
Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!
Ustawienia w podtrzymaniu powinny być dobrane do mocy nominalnej kotła. Zbyt duża moc pieca zwiększa czas pracy w podtrzymaniu. Jednak nie jest to rozwiązanie energooszczędne.
Zbyt długa praca w podtrzymaniu prowadzi do ostygnięcia paleniska. Zwiększony czas przerwy wiąże się z większą ilością energii potrzebnej do uzyskania optymalnej temperatury paleniska w czasie jego rozruchu.
Dlatego chcąc zadbać o optymalne nastawy pieca z podajnikiem zwróćmy szczególną uwagę na pracę w podtrzymaniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o piecach na ekogroszek?
Kiedy wyregulować i przetestować sterownik do pieca z podajnikiem?
Powyżej opisaliśmy, jak ustawić piec na ekogroszek. Pora na opisanie optymalnych warunków do dokonywania korekt. Chodzi tu głownie o aspekt bezpieczeństwa. Sterownik do pieca z podajnikiem może być przetestowany jedynie w sprzyjających warunkach. Zbyt zanieczyszczone przewody kominowe utrudnią dobór ustawienia pieca na ekogroszek. Dlatego wstępną czynnością będzie wezwanie kominiarza i dokładne oczyszczenie kominów dymowych.
Ustawienie kotła na ekogroszek wymaga też oczyszczenia samego pieca. Przed dokonaniem pierwszych prób zadbajmy o wyczyszczenie kanałów termicznych i kanałów powietrznych. Równie istotna będzie ocena sprawności podajnika ślimakowego. Na koniec sprawdźmy też czy na wewnętrznych ścianach kielicha nie pojawiły się nagary.
Po dokładnym oczyszczeniu przewodów oraz kotła możemy już ustawić sterownik do pieca z podajnikiem. Ustawienie dmuchawy, czas podawania ekogroszku czy czas przerwy będą łatwe do regulacji, dzięki czemu obsługa sterownika nie powinna zająć zbyt wiele czasu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o sposobach na tanie ogrzewanie.
Powiązane artykuły
-
Piec na ekogroszek - radzimy, jaki kocioł wybrać
-
Wybieramy piec węglowy do domu - rodzaje, ceny, opinie, producenci
-
Piec na drewno i węgiel. TOP 5 polecanych modeli
-
Kotły na paliwo stałe - jakie paliwo wybrać?
-
Kaloryczność węgla i ekogroszku - zobacz, jaka jest wartość opałowa
-
Piec na paliwo stałe – który typ najlepiej wybrać?
-
Miarkownik ciągu powietrza – rodzaje, zastosowanie, ustawienie, ceny
-
Rozpalanie i palenie od góry krok po kroku - wyjaśniamy wątpliwości
-
Podajnik ślimakowy do pieca - opis, opinie, ceny, porady
-
Jaki komin do pieca na ekogroszek? Przedstawiamy polecane modele
-
Sterownik do pieca na ekogroszek z podajnikiem - rodzaje, ceny, opinie
-
Ekogroszek i węgiel Bartex - opinie, ceny, gdzie kupić?
-
Piec na ekogroszek z podajnikiem – cena, polecane modele – który wybrać?
-
Piece na ekogroszek Pleszew - najlepsze modele, opinie, ceny
-
Gdzie kupić ekogroszek workowany? Castorama, Leroy Merlin, Obi, a może w lokalnym składzie?
-
Kocioł na ekogroszek z zasobnikiem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
-
Ekogroszek "Sztygar" - opis, ceny, parametry, opinie, porady