Kotły na paliwo stałe - jakie paliwo stałe wybrać?

Wybierając piec na paliwo stałe w pierwszej kolejności należy określić rodzaj opału, jaki chcemy spalać. To ważna decyzja. Jedne paliwa można spalać w piecach z automatycznymi podajnikami, a inne nie. Istotne jest też wytwarzanie popiołu – jedne paliwa stałe wytwarzają dużo odpadów, inne mało. Jeden opał magazynuje się łatwiej, drugi trudniej.

W przypadku każdego kotła producent określa, jakie paliwo stałe jest podstawowe dla niego i takie właśnie należy stosować do pełnego wykorzystania jego mocy. Jeśli użyjemy tańszego zamiennika, może to spowodować obniżenie sprawności urządzenia nawet o kilkanaście procent. Przy tym takie oszczędzanie na opale zwiększa emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Jaki piec na paliwo stałe wybrać? Odpowiedź na to pytanie może dać wykonanie bilansu energetycznego naszego domu. Jeśli znamy zapotrzebowanie cieplne, możemy dobrać kocioł o optymalnej mocy grzewczej. Bilans cieplny ogrzewanych pomieszczeń należy wykonać według normy PN-EN 12831:2006 „Instalacje ogrzewcze w budynkach – Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego”. Zanim wybierzemy kocioł, warto jest zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w naszej miejscowości przypadkiem nie ma przepisów zakazujących montażu kotłów na wybrane paliwa. Pomyślmy także, ile czasu możemy poświęcić na obsługę kotła i przygotowanie paliwa. Gdzie możemy składować paliwo i jak dużo nam się go zmieści?

Więcej na temat kosztów różnego rodzaju ogrzewania znajdziesz również w tym artykule.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!

Piec na paliwo stałe - automatyczny, czy nie?

Piece na paliwa stałe są mogą być takie, do których trzeba dosypywać paliwo kilka razy na dobę, bez regulacji intensywności spalania, mogą to też być kotły z automatyką oraz piece z podajnikiem paliwa. Warto zainwestować nieco więcej w kocioł z automatycznym podawaniem paliwa, dzięki czemu możemy zasypywać kocioł tylko raz na kilka dni i mieć spokój i ciepło w domu. Dodatkowo w takich kotłach często możemy spalać kilka rodzajów opału (np. ekogroszek, miał, pelety). Zasada jest prosta im nowocześniejszy kocioł i im mniej paliwa zużywa, tym jest droższy.

Co jeszcze jest istotne? Aby piec był właściwie dobrany do warunków naszej kotłowni  należy sprawdzić wymiary kotła oraz usytuowanie zasobnika opału. Ważna jest też łatwość czyszczenia pieca. Dobrze jest sprawdzić, jaką pojemność ma komora zasypowa kotła - powinna minimalnie mieścić jednorazowy załadunek paliwa wystarczający na 8 godzin pracy. Istotna jest też sprawność spalania - w praktyce ważniejsza jest sprawność eksploatacyjna, a nie nominalna, czyli teoretyczna, która jest podawana przez producenta (eksploatacyjna wynosi 50-70 proc.). Warto również dopytać o warunku gwarancji oraz serwisu.

Wybieramy kocioł na paliwo stałe - które paliwo wybrać?

Piece na ekogroszek  i pelet to głównie kotły retortowe. Takie kotły z zasobnikiem paliwa, podajnikiem i palnikiem retortowym są najbardziej zautomatyzowane spośród wszystkich dostępnych na rynku pieców na paliwo stałe. Zasobnik zasypuje się co kilka lub nawet kilkanaście dni. Takie piece z podajnikiem są urządzeniami o wiele bardziej efektywnymi energetycznie oraz mniej szkodliwymi dla środowiska od typów tradycyjnych. Piece na ekogroszek i pelety (granulki ze sprasowanej biomasy) kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ekogroszek, czyli wyselekcjonowany węgiel o wielkości ziaren 5-25 cm, jest zwykle nieco droższy od węgla tradycyjnego, ale wygodniejszy w obsłudze.

Kotły na miał węglowy mają kanały doprowadzające powietrze w głąb objętości paliwa. Miał można uzupełniać w większych odstępach czasu, nawet co dobę. Na rynku istnieją także piece miałowe z podajnikiem tłokowym, zbudowane podobnie do wspomnianych wcześniej kotłów retortowych, dzięki czemu paliwo można uzupełniać raz na kilka lub kilkanaście dni. Te piece kosztują kilka tysięcy złotych.

Kotły na węgiel ze spalaniem górnym to proste konstrukcje. Komora załadunkowa jest jednocześnie komorą spalania. Na jednym załadunku taki piec pracuje 8-10 godzin, w takim kotle więc kilka razy na dobę trzeba uzupełniać paliwo i codziennie go rozpalać, dodatkowo usuwać popiół raz na kilka dni i raz w tygodniu czyścić wymiennik oraz kanały spalinowe z sadzy i smoły. Takie kotły komorowe nie osiągają zbyt wysokiej sprawności, choć bywają wyposażane w urządzenia regulujące proces spalania, jak mechaniczno-cieczowy regulator ciągu sterujący uchyłem klapy dostępu powietrza, czy nowocześniejsze regulatory elektroniczne sterujące wentylatorem nadmuchu powietrza i pompą obiegową. Ceny tych pieców zaczynają się już od dwóch tysięcy złotych.

Kotły na węgiel ze spalaniem dolnym są nowocześniejsze i zużywają mniej paliwa. W takich piecach pali się tylko niewielka część załadowanego paliwa w dolnej części komory zasypowej. Te kotły zasypowe mają wyższą sprawność i dokładniejsze spalanie, emitują więc mniej zanieczyszczeń do atmosfery, a po spalaniu zostaje w nich mniej popiołu. Ładować taki kocioł należy co około 18 godzin. Kotły ze spalaniem dolnym mogą współpracować z termostatem pogodowym lub pokojowym. Koszt takiego pieca to kilka tysięcy złotych. Ceny węgla są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wartości opałowej, ale także sortymentu węgla - im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła można uzyskać z porcji paliwa, ale jest ono droższe.

Kotły na paliwo stałe - inne paliwa

Kotły na biomasę (czasem też na drewno) są bardziej ekologiczne - biomasa jest paliwem odnawialnym, a produkty jej spalania mniej zanieczyszczają środowisko niż produkty spalania węgla. To jedne z najtańszych w użytkowaniu urządzeń grzewczych. Do takich pieców potrzebujemy dużo zmagazynowanego opału, mają one dużą pojemność, dlatego paliwo można uzupełniać co kilkanaście godzin. Zastosowanie kotła na biomasę umożliwia osiągnięcie przez ogrzewany nim budynek zapotrzebowania na energię pierwotną do celów ogrzewania i wentylacji na takim poziomie, jaki od 2021 r. będzie wymagany przez przepisy. Takie piece kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Kotły przystosowane do spalania wyłącznie drewna to zazwyczaj kotły zgazowujące. Składają się przeważnie z dwóch komór - górnej zgazowującej, a także dolnej, w której odbywa się spalanie. Zużycie jednego załadunku drewna trwa w nich od kilku do kilkunastu godzin. Takie piece zużywają mniej drewna niż najprostsze kotły ze spalaniem górnym. Kosztują kilka tysięcy złotych. Na cenę drewna wpływ ma wartość opałowa, która z kolei zależy od gatunku i wilgotności drewna.

Warto wiedzieć, że w całkowitych kosztach eksploatacji liczą się nie tylko koszty samego paliwa, ale też sprawność urządzeń, jakie zasilają. Im wyższa ta sprawność, tym więcej ciepła można uzyskać z porcji paliwa, a zatem mniej go zużywać i mniej za nie płacić, nie zmniejszając komfortu cieplnego użytkowników domu.

Jakiego producenta wybrać? To już zależy od naszych osobistych preferencji. Dobre opinie mają m.in. piece CO Pleszew.

Gdzie kotłownia z piecem na paliwo stałe?

Zgodnie z przepisami nie można montować kotłów na paliwo stałe w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi - ani stały, ani czasowy. Dlatego potrzebne jest wydzielone pomieszczenie techniczne o wysokości nie mniejszej niż 2,2 m, choć dopuszcza się wysokość 1,9 m w istniejących budynkach. Trzeba wykonać wystający 5 cm ponad poziom podłogi fundament, na którym stanie kocioł, a także kratkę ściekową w podłodze.

W całym pomieszczeniu podłoga musi być wykonana z materiałów niepalnych (jeśli to niemożliwe, należy obić ją w miejscu, gdzie stanie kocioł, blachą stalową grubości 0,7 mm - tak by sięgała 0,5 m od krawędzi kotła). Poza tym w pomieszczeniu kotłowni musi być zamontowane sztuczne oświetlenie i wentylacja grawitacyjna. Należy zapewnić swobodny dostęp do kotła umożliwiający jego czyszczenie i konserwację (przepisy mówią o zachowaniu minimalnych odległości kotła od ścian - 0,7 m od tyłu; 1,0 m z boków; 2,0 m od przodu kotła do przeciwległej ściany). Jeśli w kotłowni ma się znajdować skład paliwa, to odległość między nim a kotłem nie powinna wynosić mniej niż 40 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły