Miarkownik ciągu powietrza – budowa i zastosowanie

Elementy składowe miarkownika

Każdy miarkownik do pieca CO składa się z kilku zasadniczych części:

 • Głowica termostatyczna
 • Dźwignia
 • Linka lub łańcuszek
 • Pokrętło

W jaki sposób ustawić miarkownik, by jego działanie było niezawodne? W pierwszej kolejności należy zająć się ustawieniem temperatury na jego głowicy termostatycznej.

Kiedy owa temperatura pojawi się na wyświetlaczu, trzeba linkę/łańcuszek połączyć z klapką drzwiczek. Najlepiej byłoby, aby odległość od klapki do drzwiczek wynosiła około 1 milimetra.

Elektroniczny miarkownik czy mechaniczny miarkownik ciągu?

Wyróżniamy dwa rodzaje regulatora ciągu kominowego:

 • Mechaniczny miarkownik ciągu
 • Elektroniczny miarkownik

W przypadku pierwszego z nich mamy do czynienia z działaniem obejmującym całość procesu spalania. W praktyce oznacza to, iż miarkownik do pieca CO będzie dzięki swojemu działaniu podtrzymywał stałą temperaturę wody poprzez zamykanie oraz otwieranie drzwiczek. Na tym opiera się praca mechanicznego miarkownika ciągu. Montuje się go do króćca przy płaszczu wodnym.

Nieco inaczej wygląda funkcjonowanie elektronicznego miarkownika. W tym przypadku drzwiczki komory, w które odbywa się spalanie, zostają zamknięte albo otwarte, nie ma mowy o ich delikatnym uchylaniu czy też przymykaniu. Jest on zwykle montowany na rurze wyjściowej z kotła. Sprawdź także ten artykuł o wyborze kotła na paliwo stałe.

Miarkownik ciągu powietrza do pieca Sas, Zębiec – cena

Cena tego elementu bywa dość zróżnicowana. Najtańsze modele nabyć można już za kwoty rzędu 60-70 złotych. Mowa tu o modelach mechanicznych. W przypadku sporej części egzemplarzy koszt wynosi >100 złotych.

Spotyka się jednak także elektroniczne modele wiodących producentów, za które klienci zapłacić muszą kwoty rzędu kilkuset złotych lub ponad tysiąc złotych. Wielu posiadaczy pieca wiodącej marki Sas lub Zębiec nabywa dla siebie te droższe egzemplarze, traktując je jako inwestycję. Warto wydać nieco więcej, decydując się na nowoczesny produkt wysokiej jakości. Wtedy z pewnością uda się uniknąć wielu problemów związanych z ogrzaniem budynku.

Najpopularniejszymi producentami tych elementów są: DK System, Regulus, Honeywell, Afrisco. Za wersję elektroniczną od DK System zapłacić trzeba koło 300 złotych. Prosty miarkownik mechaniczny Honneywell to koszt rzędu 120 złotych.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Miarkownik ciągu kominowego – opinie

Opinie na temat urządzeń do regulacji temperatury w kotłach, które opala się paliwem stałym, w zdecydowanej większości przypadków są pozytywne. Docenia się niezawodność działania miarkowników ciągów kominowych oraz fakt, że wiele modeli zakupić można w bardzo przystępnych cenach. Wielu właścicieli pieca Sas czy Zębiec (ale nie tylko) poleca to rozwiązanie.

Kupujący dostrzegają nowoczesność modeli elektronicznych, które, choć w ocenach niektórych mogłyby być tańsze, w bardzo pozytywny sposób wpływają na łatwość uregulowania temperatury w kotle.

Dostępność tych egzemplarzy jest bardzo dobra, miarkownik ciągu kominowego można kupić zarówno stacjonarnie, jak i drogą internetową. Ten fakt również pojawia się w wielu opiniach.

Nowoczesny miarkownik do kotła

Regulacja miarkownika i jej znaczenie

Nieprawidłowo wyregulowany miarkownik może nie spełniać swojej funkcji w sposób prawidłowy. Wtedy należy dołożyć wszelkich starań, by mechanizm chodził lekko. Taka regulacja, choć nieskomplikowana, przynosi bardzo dobre efekty. Wystarczy tylko obracać pokrętłem w lewo i w prawo do momentu, kiedy poczuje się, że element ten nie stawia już oporu.

Do regulacji miarkownika nierzadko potrzebny jest smar. Jak najbardziej warto go użyć (według niektórych jedynie w modelach pionowych, w innych również w tych ustawionych poziomo).

Zanim jednak regulacja miarkownika będzie miała miejsce, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do produktu. Zawarte w niej informacje z pewnością pomogą uporać się z owym zadaniem.

Ustawienie miarkownika ciągu kominowego

Ustawienie tego elementu polega w rzeczywistości na tym, żeby w rozpalić w kotle do takiej temperatury spalania, jaka jest dla niego odpowiednia i zarazem pożądana przez domowników. To pierwszy etap i tak też postępujemy w przypadku modeli mechanicznych i elektronicznych, jednak te drugie wyposażone są w funkcje dodatkowe.

Elektroniczny miarkownik do kotłów posiada między innymi takie udogodnienia, jak:

 • możliwość zasygnalizowania ewentualnych uszkodzeń czujnika temperatury
 • sterowanie pracą pompy obiegowej
 • ustawianie temperatury pokrętłem
 • ochrona instalacji przed temperaturą zbyt niską lub zbyt wysoką
 • opcja załączenia ciągłej pracy urządzenia
 • funkcja, która ochrania pompę przed odkładaniem się w niej kamienia

Miarkowniki do pieca CO jako metoda na sterowanie kotłem

Sterowanie kotłem na paliwa stałe zostanie w znacznym stopniu ułatwione wtedy, kiedy zastosowany zostanie miarkownik.

Dzięki niemu można dowolnie regulować temperaturę poprzez dostarczanie mniejszej lub większej ilości powietrza do paleniska.

Polacy coraz częściej stawiają na wygodę i komfort obsługi kotła, dbając jednocześnie o to, aby opał mógł być spalany w sposób ekonomiczny i generujący oszczędności w gospodarstwie domowym. Dlatego właśnie zakupują miarkowniki w wersji mechanicznej lub elektronicznej.

ikona podziel się Przekaż dalej