Piec co na drewno i węgiel (jaki model wybrać)

Koniec roku 2017 przyniósł rewolucję w branży ogrzewania. W październiku 2017 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. W związku z nowymi wymaganiami tradycyjne kopciuchy zniknęły ze sprzedaży. Dozwolenie jest jedynie wprowadzanie do obrotu nowoczesnych kotłów, które spełniają wymogi 5 klasy efektywności, określone normą PN-EN 303-5:2012.

Co ważne, nowe wymagania nie objęły zainstalowanych już kotłów, które nadal mogą zasilać CO w starszych domach jednorodzinnych. Jednak wymieniając kocioł na paliwo stałe lub wyposażając nową kotłownię, musimy wybrać urządzenie 5 klasy.

Warto także zauważyć, że nawet najbardziej nowoczesny kocioł na paliwo stałe (niezależnie z podajnikiem lub załadunkiem ręcznym) nie będzie spełniał normy PN-EN 303-5:2012, jeśli zostanie zamontowany bez bufora ciepła. Wiąże się to z faktem, że kocioł spełniający normy emisyjności musi pracować na 100% swojej wydajności. W tym przypadku bufor ciepła poprawia kulturę pracy i umożliwia działanie z pełną wydajnością.

Dobry piec centralnego ogrzewania. TOP 5 produktów, które zdobyły pozytywne opinie użytkowników

TOP 1. MPM DC - nowoczesny kocioł CO na węgiel

Kocioł zasypowy MPM DS to nowoczesny kocioł centralnego ogrzewania, który spełnia normy 5 klasy. Jest to klasyczny kocioł zasypowy z dolnym spalaniem, przeznaczony do opału węglem. Produkt zyskał pozytywne opinie za sprawą atrakcyjnej ceny zakupu i łatwości obsługi.

Produkt posiada dwukomorową konstrukcję. Główna komora odgazowuje paliwo, a dodatkowa komora ceramiczna umożliwia spalanie gazu. Dzięki temu następuje ograniczenie emisji spalin oraz zwiększenie sprawności grzewczej. Dodatkowym atutem jest ruchomy, żeliwny ruszt oraz wydłużona stałopalność.

W ofertach sprzedaży znajdziemy kotły centralnego ogrzewania o różnej mocy grzewczej. Dzięki temu możemy dopasować produkt do indywidualnych wymagań i potrzeb budynku. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nowoczesny kocioł MPM DS charakteryzuje dobry stosunek ceny do jakości. Za kocioł 10 kW zapłacimy około 6 000 – 6 500 zł.

TOP 2. Kocioł zasypowy CO SAS VARMO

Wśród dobrych kotłów centralnego ogrzewania często wyróżnia się również SAS VARMO. Kocioł uzyskuje dobre opinie, a jego nowoczesna budowa spełnia aktualne wymogi ekologii. Kocioł nie jest dostępny z podajnikiem. Jedyna wersja to palenisko zasypowe, przeznaczone do spalania węgla kamiennego.

Producent zaleca, by kocioł pracował tylko z mocą nominalną, co wiąże się z koniecznością podłączenia bufora ciepła. Dzięki pracy z mocą nominalną SAS VARMO uzyskuje sprawność cieplną na poziomie 88,6 – 88,8 %.

Pozytywne opinie wzbudziła dobra jakość wykonania oraz łatwa obsługa. Na uwagę zasługują także ceny zakupu. Kocioł SAS VARMO jest dostępny w trzech wariantach mocy nominalnej, czyli 15 kW, 20 kW oraz 25 kW. Średni koszt zakupu kotła 20 kW wynosi 8 300 – 9 000 zł (ceny nie obejmują sterownika ani bufora ciepła).

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

TOP 3. Piec co na drewno i węgiel (jaki model wybrać). Odpowiedzią Atmos DC 25 S

Nowoczesny, dobry model kotła do spalania drewna. Kocioł wykorzystuje zasadę generatorowego zgazowania z udziałem wentylatora wyciągowego. Produkt wyróżnia się dobrą jakością wykonania oraz możliwością spalania większych kawałków drewna. Jest to umożliwione dzięki dużemu zasobnikowi, ograniczającemu cykle dokładania opału (długi czas spalania).

Na uwagę zasługuje także bezpyłowe usuwanie popiołu oraz pętla chłodząca zabezpieczająca przed przegrzaniem. Kocioł centralnego ogrzewania został wyposażony w termostat spalinowy z funkcją automatycznego wyłączenia kotła po spaleniu opału. Warto także zauważyć, że model SAS VARMO uzyskuje wydajność w przedziale 81 do 92%.

Średnie ceny zakupu nowoczesnych kotłów SAS VARMO o mocy nominalnej 27 kW wynoszą 12 000 – 13 000 zł. W innym artykule dowiesz się, jak obliczyć kubik drewna. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat wyboru drewna do kominka.

TOP 4. Kocioł na węgiel Ząbiec Szafir

Kolejna propozycja, która zdobywa pozytywne opinie to kocioł węglowy Ząbiec Szafir. Model został przeznaczony do spalania węgla kamiennego średnicy od 8 do 55 milimetrów. Produkt posiada certyfikat 5 klasy i sprawdza się w instalacjach CO w systemie otwartym. Jego ciekawą cechą jest niewielka wysokość, dzięki czemu kocioł sprawdza się w niskich piwnicach i kotłowniach.

W kotle Zrąbiec Szafir znajduje się duża komora spalania z wygodnym załadunkiem. Obecność większej komory zmniejsza częstotliwość podkładania opału i zwiększa komfort obsługi kotła. Co istotne, korpus kotła został wykonany w wysokogatunkowej blachy 6 mm, która zapewnia dużą żywotność.

Dodatkowym atutem okazuje się możliwość dokładania opału w czasie pracy, bez pogorszenia parametrów energo emisyjnych. Podobną właściwość posiadają kotły z podajnikiem. Co więcej, kocioł centralnego ogrzewania Zrąbiec Szafir posiada dobry stosunek ceny do jakości. Za jednofunkcyjny kocioł dolnego spalania o mocy 12 kW zapłacimy średnio 5 200 – 6 000 zł.

TOP 5. Piec co na drewno i węgiel – Lazar Holz Master 20

Wybierając piec co na drewno i węgiel, warto przyjrzeć się ofercie marki Lazar. Model Holz Master umożliwia efektywne spalanie węgla. Opał umieszcza się w górnej komorze, następnie opał ulega zapłonowi i zgazowaniu. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiałów model zyskał opinie bardzo trwałego. Stalowy wymiennik połączono tu z palnikiem ceramicznym, który rozdziela dolną i górną komorę. Jego zadaniem jest efektywne spalanie gazów, które powstają podczas pirolizy drewna.

Palnik z algorytmem PID posiada czujnik spalin oraz możliwość podłączenia panelu pokojowego. Na uwagę zasługuje także sterownik z modulowaną mocą, możliwości przyłączenia dwóch obiegów CO i jednego obiegu CU. Opcją dodatkową jest sonda lambda oraz łączność sterownika za pomocą WiFi.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, kocioł Lazar Holz Master osiąga efektywność na poziomie 90,6 %. Na uwagę zasługują także ceny zakupu. Za kocioł Lazar Holz Master o mocy 20 kW przyjdzie nam zapłacić około 22 000 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej