Piec węglowy - rodzaje

Najprostszy podział kotłów węglowych dotyczy sposobu ich obsługi. Wśród nich zalicza się tradycyjny piec węglowy, który musi być obsługiwany ręcznie, jak i również nowoczesne kotły bezobsługowe, wyposażone w specjalny podajnik. Kolejny podział dotyczy zasady działania danego kotła. Pod tym względem wymienimy:

  • Kotły węglowe centralnego ogrzewania górnego spalania - tego typu piec grzewczy zasilany jest węglem od góry. Natomiast żar rozprzestrzenia się od dołu ku górze. W związku z tym manipulowaniem mocą spalania jest praktycznie niemożliwe. Zaleca się, aby korzystać z węgla grubego sortu, który daje nam największą efektywność w spalaniu.
  • Kotły węglowe centralnego ogrzewania dolnego spalania - mniej popularne rozwiązanie. Są to kotły CO, które są wyposażone w dolną komorę lub umieszczoną na tyle kotła. Tego typu piec grzewczy wyróżnia się większą wydajnością spalania spalin, dzięki czemu korzystanie z centralnego ogrzewania jest bardziej przyjazne dla środowiska.
  • Kotły węglowe górnego i dolnego spalania - pośrednim rozwiązaniem jest hybryda, czyli piec grzewczy wyposażony w możliwość rozpalania paliwa stałego od góry, jak i również od dołu. W przypadku tego rozwiązania zaleca się stosowanie drewna, pelletu lub węgla w trybie spalania od dołu. Natomiast od góry zaleca się zasypanie pieca miałem węglowym.

Nowoczesne kotły na węgiel - porady zakupowe

Wiedząc już, że kotły możemy podzielić pod względem sposobu spalania paliwa stałego, powinniśmy jeszcze wziąć pod uwagę inne parametry. Najważniejszym z nich jest oczywiście moc kotła. Powinna ona być odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania budynku mieszkalnego. Nie możemy jednak zdecydować się na piec grzewczy o zbyt dużej mocy. Ponieważ takie rozwiązanie niesie za sobą zbyt duże zużycie węgla w sezonie grzewczym, jak i również bardzo duże pozostałości. Węgiel nie jest spalany całkowicie, a jego spore odpady znajdziemy w popiele. Dodatkowo będzie dochodziło również do zbyt wysokiej emisji zanieczyszczeń oraz smoły.

Dopasowując odpowiedni piec węglowy powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko metraż i kubaturę budynku. Istotna jest niezwykle izolacja termiczna. Warto w takich okolicznościach zdecydować się na audyt energetyczny budynku, który wykaże nam miejsca, w których występują mostki termiczne, a także jakie jest faktyczne zapotrzebowanie cieplne naszego domu. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na dopasowanie mocy kotła grzewczego jest region, w którym mieszkamy. Najmroźniejszy sezon zimowy występuje we wschodnio-północnych krańcach Polski. Natomiast najcieplejsze zimy mają miejsce na zachodzie kraju. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o ekonomicznym spalaniu węgla kamiennego.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Typy kotłów na węgiel

Jeżeli zdecydujemy się na nowoczesne kotły uniwersalne wyposażone w podajnik, należy zastanowić się nad jego dokładnym typem. Wśród nich wymienia się:

  • Kotły uniwersalne z podajnikiem ślimakowym - kotły CO są wyposażone w ślimak, czyli śrubę, które odpowiedzialne są za precyzyjne dostarczanie paliwa do paleniska w kotle. Tego typu podajnik cieszy się obecnie największą popularnością. Mogą być zbudowane ze stali lub żeliwa. Dodatkowo wyposażają one nie tylko piece węglowe, ale również kotły na pellet lub ekogroszek.
  • Kotły uniwersalne z podajnikiem tłokowym - tego typu systemy podajnikowe sprawdzają się głównie w przypadku kotłów o bardzo dużej mocy.

Niezwykle istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy decyzji o zakupie kotła węglowego, jest inwestycja we wkład kominowy. Jego zadaniem jest ochrona komina przed spalinami, a także wilgocią. Spaliny przedostające się do cegieł niestety doprowadzają do powstawania wykwitów, a w ostateczności również do niszczenia zaprawy. Największym zagrożeniem powodującym powstawanie szkodliwego kondensatu są bardzo wysokie temperatury spalania, czy też korzystanie z mokrego paliwa stałego.

Ostatecznie bardzo dużym uznaniem cieszą się kotły uniwersalne. Jeżeli nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji, czy lepiej zainwestować w kotły na pellet, czy może jednak wyłącznie w kocioł na węgiel, to tzw. śmieciak może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Możemy w nim spalać praktycznie wszystkie paliwa stałe. Jednak trzeba liczyć się z tym, że zazwyczaj emisja spalin w tego typu kotłach jest wyjątkowo duża.

Kotły węglowe - ceny i opinie

Przeglądając różnego rodzaju kotły CO, kluczowym czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego modelu pieca, jest oczywiście jego cena. Jeżeli interesują nas tanie piece węglowe, to musimy się upewnić, iż na pewno są one w stu procentach bezpieczne. Ponadto dobrze jest poznać opinie na temat poszczególnych typów kotłów. Rekomendacje konkretnych modeli pozwolą nam dokonać właściwego wyboru.

Przykładowe ceny i opinie na temat kotłów węglowych

Nazwa produktu

Ceny

One piece 8, kotły na pellet, 8kW

Ceny od 17220,00 zł - bardzo dobre opinie

One piece 15 kotły na pellet 15kW

18327,00 zł - bardzo dobre opinie

One piece Basic 8 na pellet 8kW

13776,00 zł

One piece Basic 15 na pellet 15kW

14883,00 zł

Piec węglowy HT Eko GL 15 kW

12669,00 zł

Nowoczesne kotły CO HT EKO 15

12607,50 zł

Tanie piece węglowe zasypowe 5 klasa 11 kW

3999,00 zł

Tanie piece węglowe zasypowe 5 klasa 18 kW

4699,00 zł

Tanie piece węglowe z podajnikiem o mocy 15 kW

7390,00 zł

Używany piec co 18 kW Termix plus

1800,00 zł

Używany piec na węgiel, drewno

550,00 zł

Używany piec na węgiel, 60 kW Enka

6400,00 zł

Używany piec miałowo węglowy

1500,00 zł

Kocioł retortowy Ekomini 9 kW lewy 5 klasa

5999,00 zł

Defro Komfort Eko 12 kW piec węglowy

8070,00 zł

Kocioł retortowy węglowy Toret 13 kW prawy 5 klasa

6499,00 zł

Kocioł retortowy węglowy Kołton Ecomatix 19 kW, 5 klasa

10199,00 zł

Kocioł retortowy węglowy Kołton Ecomatix 25 kW, 5 klasa

11139,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej