Wydajny system C.O. o zaawansowanej technologii

Jak działa piec na olej opałowy?

Ogrzewanie olejowe ma prostą zasadę działania: olej opałowy jest pompowany ze zbiornika i podgrzany, a następnie przy pomocy precyzyjnych dysz rozpylany i wtryskiwany do komory spalania, gdzie zapala go iskra elektryczna. Powstałe podczas spalania ciepło jest przekazywane wodzie w kotle, która jest transportowana do grzejników. Powstałe spaliny są odprowadzane przez komin.

Najważniejsze elementy instalacji ogrzewania olejowego to piec olejowy, zbiornik na paliwo, system rur i komin. Z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej olejowy system grzewczy może ogrzewać i magazynować ciepłą wodę na użytek domowników. Kondensacyjne piece olejowe są dostępne w różnych wariantach wydajności.

Zasadniczo rozróżnia się:

  • piec olejowy stałotemperaturowy,
  • piec olejowy niskotemperaturowy,
  • piec olejowy kondensacyjny.

Stałotemperaturowy piec na olej opałowy ma opinie przestarzałego, zużywa za dużo paliwa i ma zbyt małą sprawność. Także kotły niskotemperaturowe, przydatne do ogrzewania podłogowego, przechodzą powoli do historii, chociaż w wielu domach nadal się sprawdzają. Obecnie najbardziej wydajne ogrzewanie olejowe opiera się na nowoczesnej technice kondensacyjnej. Wykorzystane zostaje nie tylko ciepło wytworzone podczas spalania, ale również ciepło spalin, kiedyś bezpowrotnie tracone w kominie.

Dzięki nowoczesnej technice udało się zmniejszyć zużycie paliwa o około 30%, co skutkuje bezpośrednio niższymi kosztami ogrzewania, a zarazem sprzyja ochronie środowiska. Wymiana starych kotłów węglowych na nowoczesne kondensacyjne jest poza tym wspierana odpowiednimi programami rządowymi.

Funkcje pieców na olej opałowy, producenci i ceny

Piece grzewcze olejowe dostępne są w mniejszej liczbie wariantów niż piece gazowe.

  • Jednofunkcyjny piec olejowy – służy do podgrzewania tylko wody do C.O.
  • Dwufunkcyjny piec olejowy – oprócz podgrzewania wody na potrzeby ogrzewania mieszkania, przygotowuje również c.w.u. Dwufunkcyjny piec olejowy ma moc powiększoną o potrzeby podgrzewania wody użytkowej.
  • Ze względu na konstrukcję piece olejowe bywają wiszące i stojące. Modele wiszące są na ogół małej mocy; najczęściej są budowane w wersji stojącej do ustawieniu w oddzielnym pomieszczaniu.
  • Najbardziej pozytywne opinie mają piece kondensacyjne.

Do głównych producentów kotłów olejowych należą:

  • Buderus – cena ok. 11000 zł
  • De Dietrich – cena ok. 18000 zł
  • Vaillant – cena ok. 16000 zł
  • Viessmann – cena ok. 13000 zł

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Piec olejowy w nowoczesnej wersji może działać w pełni automatycznie, co zapewnia dodatkowy komfort użytkowania. Możliwe jest programowanie temperatury na poszczególne dni i godziny, a nawet zdalne sterowanie piecem. Bezpieczeństwo instalacji olejowej zapewnia szereg urządzeń:

  • fotokomórka odcinająca dopływa paliwa w razie zaniku płomienia,
  • zawór bezpieczeństwa uruchamiany przy nadmiernym wzroście ciśnienia,
  • termostat zabezpieczający przed zbyt dużym wzrostem temperatury wody w kotle,
  • naczynie wzbiorcze przejmujące nadmiar wody podczas podgrzewania.

Korzystanie z pieca na olej opałowy

Piec olejowy wymaga rejestracji w Urzędzie Skarbowym

W celu uszczelnienia systemu naliczania podatku akcyzowego wprowadzono w ubiegłym roku obowiązek rejestracji pieców olejowych. Nie tylko podmioty gospodarcze, ale też osoby fizyczne od 1 kwietnia bieżącego roku nie kupią oleju opałowego do ogrzewania domu bez złożenia odpowiedniego zgłoszenia.

Formularz zawiera informacje o piecu (producent, model, moc) oraz współrzędne geograficzne. Sprzedaż z zastosowaniem niskiej stawki akcyzy będzie dopuszczalna wyłącznie po zarejestrowaniu urządzenia grzewczego w Urzędzie Skarbowym i uzyskaniu statusu podmiotu zużywającego olej. Wszystkie transakcje olejem opałowym, bez względu na wielkość, będą rejestrowane.

Wzór zgłoszenia został ujednolicony. Rejestracja pieca olejowego odbywa się bez opłaty skarbowej. Wniosek można składać również w wersji elektronicznej. Nowością jest obowiązek rejestracji pieców olejowych przez osoby, które nie zajmują się działalnością gospodarczą. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców.

Wady i zalety ogrzewania olejowego

Wykorzystanie pieca na olej opały do ogrzewania domu daje całkowitą niezależność od miejsca i pogody. Ogrzewanie olejowe jest szczególnie korzystne w budynkach wzniesionych na działkach, których przyłączenie do innych źródeł energii jest utrudnione albo niemożliwe. W kombinacji z fotowoltaiką ogrzewanie olejowe może doskonale uzupełnić braki słonecznego promieniowania i zagwarantować niezawodność ogrzewania.

Ogrzewanie olejowe posiada niewątpliwe zalety. Na przykład wahające się ceny paliwa mogą w pewnych warunkach stać się korzystne. Przy pewnej orientacji na rynku, można samemu decydować, kiedy i ile oleju kupić. Przy korzystnych cenach da się zrobić spore zapasy.

Obsługa i konserwacja instalacji jest stosunkowo prosta. Produkowane od lat i ciągle ulepszane urządzenia grzewcze na olej opałowy osiągnęły wysoki poziom niezawodności. Konserwacja i naprawa pieca olejowego nie stwarza żadnego problemu.

Wadą oleju opałowego jest jego kopalne pochodzenie, a więc dostępność tylko w ograniczonych ilościach. Nawet jeśli w najbliższych latach złoża wciąż będą eksploatowane, to wzrost cen może następować ze względów politycznych.

Inną wadą jest generowanie podczas spalania oleju opałowego gazów cieplarnianych, co negatywnie wpływa na środowisko. Poza tym ropa naftowa jest surowcem stosowanym w tak wielu dziedzinach, że proste jej spalanie wydaje się być marnotrawstwem.

Wyczerpujące się źródła energii i rosnące prognozy kosztów

Prowadząc kalkulację kosztów ogrzewania domu, trzeba uwzględnić specyficzną sytuację na rynku paliw kopalnych. Olej opałowy, będący nośnikiem energii dla pieców grzewczych, należy niestety do grupy paliw nieodtwarzalnych. Nowoczesne systemy grzewcze wykorzystujące olej opałowy sprawiają, że jego spalanie powoduje tylko bardzo niewielki negatywny wpływ na środowisko.

Zmieniające się uwarunkowania gospodarcze i polityczne wpływają na ceny ropy naftowej i z tego względu trudno jest dzisiaj planować koszty ogrzewania olejowego w długiej perspektywie. W zasadzie optymalnym rozwiązaniem jest planowanie ogrzewania hybrydowego, opartego na przykład na oleju opałowym albo gazie oraz odnawialnych źródłach energii, głównie fotowoltaice.

ikona podziel się Przekaż dalej