Kocioł na olej opałowy – ogólna charakterystyka

W dzisiejszych czasach automatyzacja wchodzi już w wiele dziedzin życia. Podobnie jest z piecem grzewczym. Piec olejowy aktualnie jest w pełni zautomatyzowany, co zwiększa komfort jego użytkowania. Minusem jednak może być wysoki koszt ogrzania domu olejem opałowym. Dlatego też wybiera się piec na olej opałowy wtedy, kiedy brak jest możliwości podłączenia gazociągu miejskiego.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Ten rodzaj ogrzewania wcale nie jest dość rzadkim wyborem. Choć cena może trochę zniechęcać, to bywa i tak, że czasem nie ma innego rozwiązania. Warto jednak odpowiednio przygotować się do instalacji pieca centralnego ogrzewania na olej opałowy. Konieczne jest posiadanie kotłowni, gdzie w bezpiecznym miejscu mógłby stać zbiornik potrzebny do magazynowania oleju opałowego. Prawidłowo wykonana instalacja oraz odpowiedni kocioł zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort.

Piec grzewczy na olej opałowy może posiadać różną moc. Wybór odpowiedniego kotła na olej opałowy zależy od zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Bierze się pod uwagę różne czynniki, a w szczególności prawidłową izolację termiczną oraz szczelność okien. Im starsze budownictwo, tym będzie wyższe zapotrzebowanie na ciepło. W przypadku nowych domów zwykle na około 150 m2 powierzchni użytkowej wystarczy piec centralnego ogrzewania o mocy do 15 kW. W przypadku, kiedy piecyk będzie służył także do ogrzania wody użytkowej, moc powinna być trochę większa (do 20 kW).

Piec na olej opałowy - rodzaje

Kocioł na olej opałowy jedno- czy dwufunkcyjny?

Ogrzanie domu to jedna z funkcji pieca olejowego. Dość często posiadają one także drugą funkcję, jaką jest ogrzewanie wody. Jednofunkcyjnym piecykiem C.O. można podnieść temperaturę w pomieszczeniach przy współpracy z tradycyjnymi grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym. Jeśli chodzi o podgrzanie wody, to może to być wykonane jedynie przy użyciu dodatkowego zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Nowoczesne kotły olejowe dwufunkcyjne również mogą spełniać taką funkcję, jeśli mają wbudowany lub dodatkowo wolnostojący zasobnik wody, który posiada układ regulacyjny. Jednakże tradycyjne kotły dwufunkcyjne zawierają jedynie wkład akumulujący ciepło. Stąd też w tych piecach C.O. nie ma możliwości pełnego priorytetu c.w.u. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Piecyk tradycyjny czy kondensacyjny?

Inny podział pieców na olej opałowy zależy od poziomu sprawności urządzenia. Kotły kondensacyjne posiadają wyższą sprawność, lepsze opinie, ale niestety również większą cenę. Dzięki zjawisku kondensacji oszczędza się zużywane paliwo. Dzieję się tak dzięki wykorzystywaniu pary wodnej, która pojawia się w spalinach. Piece kondensacyjne przy pomocy odpowiednich wymienników ciepła schładzają spaliny. A co za tym idzie, odzyskiwane ciepło jest uwalniane i przekazywane do systemu grzewczego.

Piece kondensacyjne to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż tradycyjny piec C.O. bez możliwości akumulacji ciepła ze spalin. Opcja ta jest bardziej ekonomiczna na przestrzeni czasu, choć początkowo trzeba więcej za taki piec na ropę czy inny olej opałowy zapłacić. Czasem pierwotnie wysoka cena przenosi się w przyszłości na dużo niższe koszty eksploatacyjne. Co widać w opiniach dotyczących pieców kondensacyjnych.

Rodzaj palniku w piecach na olej opałowy

Najczęstsze palniki wykorzystywane w piecach olejowych to te nadmuchowe, czyli inaczej mówiąc wentylatorowe. Mogą występować w wersji jednostopniowej oraz dwustopniowej. Palnik jednostopniowy umożliwia jedynie załączenie oraz wyłączenie systemu bez dostępnej regulacji mocy. Natomiast palnik dwustopniowy daje możliwość pracy na małej mocy czy też na tej najwyższej.

Zdarzają się także palniki z odparowywaniem oleju. Dzięki temu można dostosować pracę całego systemu grzewczego do zapotrzebowania na ciepło w danym momencie. Istnieją również palniki dwupaliwowe. Jest to dość ciekawe rozwiązanie, ponieważ umożliwia ono przejście z jednego paliwa na drugie. W tym przypadku jest to zmiana z oleju na gaz ziemny lub odwrotnie.

Piec grzewczy na olej opałowy – cena oraz opinie

Cena kotłów na olej opałowy

Podobnie jak w każdej dziedzinie handlu, tak i tutaj można spotkać modele tańsze oraz droższe. Bez problemu można już zakupić piec na olej opałowy za około 2000 zł. Jednakże tak niska cena jest adekwatna do jakości prezentowanej przez taki model. Nie będą to urządzenia bardzo wydajne ani charakteryzujące się dużą trwałością. Również nie będzie to piec, który jest w stanie ogrzać duży budynek.

Do ogrzania domu jednorodzinnego o przykładowej powierzchni około 100 m2 potrzebny jest piec olejowy za co najmniej 7000 zł. Będzie to piec prawdopodobnie jednofunkcyjny w tej cenie, dlatego należy dodatkowo dokupić moduł do grzania wody. Nowoczesny dwufunkcyjny piec kosztuje od 20000 zł i więcej. Natomiast najdroższe modele kosztują nawet i do 80000 zł.

Viessmann – jeden z najpopularniejszych producentów pieców olejowych

Wśród producentów pieców na ropę czy inny materiał opałowy od lat króluje firma Viessmann. Najpopularniejsze są kotły kondensacyjne. Wykonane one są ze stali nierdzewnej, co gwarantuje ich trwałość. Wymienniki ciepła schładzają spaliny, a uwolnione ciepło wraca do systemu grzewczego. Dzięki technice kondensacji piece firmy Viessmann obniżają koszty ogrzewania oraz minimalizują emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Sprawność kotłów olejowych Viessmann osiąga nawet 98 %.

Spośród oferty firmy Viessmann każdy klient znajdzie coś dla siebie. Zarówno piece olejowe o małej mocy, jak i te o znacznie większej, które przeznaczone są do celów przemysłowych. W ofercie pojawiają się także niskotemperaturowe piece olejowe, które powiększają dostępny wybór. Firma Viessmann gwarantuje wysoką jakość oraz ergonomiczne użytkowanie pieców olejowych.

Przegląd oferty pieców na olej opałowy firmy Viessmann

Nazwa modelu

Moc cieplna

Przykładowa cena

Vitoladens 300-C

12,9 - 28,9 kW

21 744 zł

Vitorondens 200-T

20,2 - 53,7 kW

16000 zł

Vitorond 100

18 - 100 kW

8804 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny