Co powinny zawierać wydajne kotły na pelet?

Piece c.o. z automatycznym czyszczeniem podajnika

Wybierając kocioł na pelet, warto zwrócić szczególną uwagę na funkcję samooczyszczania wymiennika. Jest to ważne zarówno ze względów praktycznych, jak i ekonomicznych.

Dobrej jakości piec z podajnikiem będzie wyposażony w pełną funkcję samoczyszczenia. Dzięki temu ograniczamy czas potrzebny do obsługi kotła. Co więcej, funkcja samoczyszczenia wymiennika zwiększa wydajność spalania.

Zautomatyzowany kocioł na pelet czyści wymiennik nawet kilka razy dziennie. Warto zwrócić uwagę na to, że nawet niewielka ilość osadu na wymienniku wpływa na zmniejszenie jego sprawności. Im bardziej zanieczyszczony jest nasz wymiennik, tym więcej niewykorzystanego ciepła ulatuje przez przewody kominowe. Dlatego samoczyszczący piec z podajnikiem na pellet drzewny może posiadać podobną wydajność, co kocioł na ekogroszek.

Starszego typu piece c.o. bez funkcji samoczyszczenia wymiennika nie są w stanie zapewnić tak dobrych wyników grzewczych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotle na pellet.

Dobór mocy grzewczej kotła na pellet

Zarówno kocioł na pelet, jak i kocioł na ekogroszek powinny zostać dobrane adekwatnie do potrzeb użytkowych. Jednym z ważniejszych parametrów jest tu moc grzewcza. Kotły na pelet mogą być przystosowane do różnych warunków pracy.

Trzeba pamiętać, iż przez większość sezonu grzewczego piece będą pracowały z mocą nominalną, która jest mniejsza od mocy maksymalnej. Zbyt wysoka moc maksymalna sprawi, że piec spali więcej opału, a co za tym idzie będzie mniej energooszczędny. Co więcej, ceny kotłów na pellet o większej mocy będą nieco wyższe. Dlatego w niektórych wypadkach okażą się niepotrzebnym zwiększeniem wydatków.

Dlatego wybierając kocioł na pelet czy kocioł na ekogroszek należy sugerować się mocą obliczoną w projekcie budowlanym naszego domu. Moc kotła powinna wzrosnąć jedynie wtedy, gdy planujemy dodatkowe ogrzewanie c.w.u. W tym wypadku dobieramy piece c.o. w oparciu o moc projektową i planowane zużycie ciepłej wody użytkowej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o piecach na paliwo stałe.

Wybieramy najlepszy piec z podajnikiem

Uznani producenci i opinie o piecach na pellet

Wybierając kotły na pelet warto sugerować się wskazówkami użytkowników. Najlepsze opinie o piecach na pellet dotyczą modeli wyprodukowanych przez renomowanych producentów. Należą do nich między innymi Defro, Sas, Kostrzewa czy Heiztechnik

Zadowoleni inwestorzy doceniają łatwość obsługi pieców oraz ich wysoką sprawność. Często podkreślanym atutem są również atrakcyjne ceny pelletu, które wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków.

Przychylne opinie o piecach na pellet dotyczą w szczególności modeli z zaawansowaną automatyką, która zmniejsza częstotliwość obsługi. Dlatego w dalszej części tekstu opiszemy kilka popularnych, dobrej jakości kotłów.

Ceny kotłów na pellet – ranking popularnych produktów

Ceny pieców na pellet mogą okazać się dość zróżnicowane. Wszystko zależy od ich parametrów technicznych, jakości wykonania oraz funkcji dodatkowych. Poniżej wskażemy kilka przykładowych modeli. Piece c.o. opisane w rankingu zostały przedstawione w kolejności przypadkowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł z rankingiem kotłów na pellet?

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

  • Kocioł stałopalny C.O. TERMO-TECH PELL NIUL - Kocioł charakteryzujący się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Ma dużą moc (zakres mocy od 5,4 do 18 kW co wystarcza na ogrzanie domu o powierzchni do 180 m2), jest tani w ekspoatacji i wyposażony w inteligentny sterownik samodzielnie dobierający parametry pracy. To oszczędza naprawdę dużo czasu. Model jest wyposażony w sterownik obsługujący 3 pompy: C.O, C.W.U. oraz pompę dodatkową. Jego sprawność wynosi 92%. Cena to około 8500 zł (sprawdź ofertę w ramce po prawej stronie).
  • Kotły na pelet Sas Bio Solid 25 kW – piec z podajnikiem automatycznym i palnikiem Multi Flame z rusztem automatycznym. Spełnia wymagania piątej klasy PN-EN 303-5:2012. Model wyposażono w zapalarkę automatyczną oraz mechaniczne zabezpieczenie przed cofaniem płomienia do zapalnika. Ceny kotłów na pellet Sas Bio Solid 25 kW osiągają 13600 zł.
  • Kotły na pelet Kostrzewa Twin Bio NE 12 kW – piec z podajnikiem (290 l) na pellet drzewny klasy A1 i owies.  Wyposażony w zaawansowany system sterowania oraz automatykę zapewnia wydajne ogrzewanie peletem.  Ceny pieców na pellet Kostrzewa Twin Bio NE 12 kW osiągają kwotę 9 500 zł.
  • Kotły na pelet Heiztechnik HT DesPell Gl 20 kW – mocny piec z podajnikiem automatycznym na pellet drzewny lub brykiet. Posiada zaawansowany system sterowania i pełną automatykę. Warto także podkreślić bardzo dobre opinie o piecach na pellet Heiztechnik. Ceny pieców na pellet HT DesPell Gl 20 kW osiągają 15800 zł.
  • Kotły na pelet Defro Sigma Ekopell 12 kW – to bardzo dobrej jakości piece c.o. z mechanicznym czyszczeniem wymiennika ciepła. Wyróżniają się wysoką sprawnością cieplną, osiągającą 90 %. Dzięki nowoczesnemu wykonaniu piec może być równie wydajny jak zaawansowany kocioł na ekogroszek. Model Defro Sigma Ekopell 12 kW wyposażono też w układ samoczynnego zapłonu paliwa oraz katalizatory ceramiczne stabilizujące proces spalania. Ceny kotłów na pellet o mocy 12 kW wynoszą ok. 12000 zł. Sprawdź także ten artykuł z opiniami o piecach na pellet.

Ceny pelletu

Omawiając ogrzewanie peletem warto także przybliżyć koszty zakupu opału. Okazuje się, że ceny pelletu są dość atrakcyjne.

Ceny pelletu I klasy wynoszą około 800-1100 zł za tonę. Warto przy tym podkreślić, iż jest to materiał o dużej wartości opałowej. Ogrzewanie peletem klasy I wiąże się z najmniejszą ilością popiołu i spieków. Tego rodzaju pellet drzewny jest szczególnie polecany do kotłów w pełni zautomatyzowanych.

Ceny pelletu klasy II mogą okazać się nieco bardziej atrakcyjne. Stawka za tonę materiału wynosi około 700-800 zł.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także nieco tańszy pellet klasy B. Pamiętajmy, że najniższe ceny pelletu wiążą się z najgorszą jakością. Mniejsza wartość opałowa, rozbieżna granulacja, duża ilość popiołu oraz spieków sprawiają, że opał klasy B nie nadaje się do pieców z podajnikiem.

ikona podziel się Przekaż dalej