Jak ustawić parametry pieca na pellet? Praktyczny poradnik
Prawidłowo przeprowadzona regulacja kotła na pellet umożliwia ekonomiczne i wydajne ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Większość kotłów zostaje wyregulowana przez doświadczonego fachowca, który podjął się montażu urządzenia. Niektóre ustawienia możemy także wyregulować samodzielnie. Jak ustawić parametry pieca na pellet? Co powinna obejmować taka regulacja? Sprawdzamy.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak ustawić parametry pieca na pellet? Regulacja sterownika
Jeśli chcemy poprawnie wyregulować pracę kotła, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Regulacja ustawień powinna obejmować moc nadmuchu i częstotliwość podawania opału. Każdy kocioł na pellet lub piec co na drewno i węgiel wymagają odpowiedniej dawki powietrza, która umożliwia efektywne spalanie opału. Zbyt niska ilość powietrza może utrudniać spalanie pelletu, a w niektórych przypadkach poskutkuje wygaszeniem paleniska. Z drugiej strony, zbyt intensywny nadmuch z dmuchawy wywoła przyspieszenie spalania pelletu. Takie ustawienie nie będzie korzystne ze względu na straty energii grzewczej. Część ciepła uleci przez komin dymowy, a zbyt intensywnie ustawiony nadmuch nie przyniesie korzyści w postaci wydajniejszego ogrzewania pomieszczenia.
Ilość powietrza dostarczanego przez nadmuch musi być odpowiednio zestawiona z częstotliwością podawania pelletu. Jest to jedyna droga do tego, by ogrzewanie przebiegało ekonomicznie i w pełni poprawnie. Dobrze dopasowana regulacja podawania pelletu nie będzie powodowała nadmiernego wzrostu temperatury. Tym samym spalanie będzie odbywało się bardziej ekonomicznie. Zbyt niska regulacja podawania opału wiązałaby się z możliwością wygaśnięcia płomienia lub niedogrzania pomieszczeń.
Warto także zauważyć, że piec co na drewno i węgiel oraz nowoczesne kotły na pellet mogą pracować z różnymi nastawami. Dokładna regulacja zależy od specyfiki budynku, rodzaju kotła oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Sterowniki mogą umożliwiać regulacje różnych parametrów pracy. Będzie to między innymi wspomniany wcześniej czas dozowania opału, temperatura zadana, długość przerwy nadmuchu w trybie czuwania i histereza. Istotnym parametrem jest również regulacja intensywności nadmuchu kotła.
Jak ustawić parametry pieca na pellet? Zwróć uwagę na kolor dymu
Optymalne ustawienie parametrów pracy kotła na pellet nie jest sprawą prostą. Dużym ułatwieniem może okazać się analiza koloru dymu, który wydobywa się z komina. Dobrze będzie, jeśli z komina wydobywa się białawy dym. Taka barwa może świadczyć o tym, że paliwo spala się ekonomicznie, a ustawienie sterownika zostało dobrane właściwie.
W niektórych przypadkach możemy zaobserwować dym w ciemniejszym kolorze. Jest to znak świadczący o tym, że regulacja nastawów nie została przeprowadzona poprawnie. Ciemny dym może świadczyć o zbyt dużej ilości opału dostarczanego przez podajnik. W tym przypadku warto spróbować ograniczyć ilość podawanego paliwa o około 5 procent. Jeśli zauważymy, że dym nie zmienia barwy, możemy ponownie zmniejszyć podawanie paliwa o 5 procent. Taka regulacja powinna pozwolić na poprawę parametrów pracy kotła.
Ciemny dym może być też efektem zbyt intensywnego nadmuchu. Dobrze będzie przeanalizować tryb pracy dmuchawy i moc nadmuchiwanego powietrza. Widocznym objawem zbyt dużego nadmuchu będzie także czarne zabarwienie popiołu. Jeśli popiół z komory spalania przybiera zbyt ciemny kolor i formę niewielkich kulek, warto zmniejszyć nadmuch powietrza o około 10 procent. Jeśli nowe ustawienie będzie odpowiednie dla specyfiki kotła, spalanie będzie odbywało się bardziej ekonomicznie. Podobną sytuacją jest bardzo jasna komora spalania, mogąca świadczyć o zbyt dużej ilości powietrza dostarczanego do paleniska. W tym przypadku możemy zwiększyć ilość podawanego paliwa (o około 10%) lub ograniczyć nadmuch. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru pieca na pellet.
Analizujemy stan komory spalania. Jak właściwie powinna wyglądać?
O ile piec co na drewno i węgiel może posiadać różny wygląd komory spalania, o tyle w komorze kotłów na pellet sytuacja jest bardziej uproszczona. Wygląd komory jest taki sam bez względu na wybrany model urządzenia. Jak właściwie powinna wyglądać komora? W jej wnętrzu nie powinny znajdować się płaty sadzy. Powodem do niepokoju może być także wilgoć lub osad smolny. Taki wygląd komory może świadczyć o tym, że ustawienia parametrów pieca nie zostały dobrane właściwie.
Dobrze będzie przyjrzeć się ustawieniom pracy kotła. Zawilgocenie i ciemna barwa komory mogą świadczyć o zbyt niskiej temperaturze spalania. Rozwiązaniem tego problemu często okazuje się zwiększenie nadmuchu o około 10 procent. Aby dobrze wyregulować ustawienie kotła, możemy też lekko zwiększyć ilość podawanego opału.
Analiza barwy komory spalania może też pomóc w wykryciu zbyt dużej ilości podawanego powietrza. Jeśli palenisko jest bardzo jasne, prawdopodobnie dochodzi w nim do szybkiego spalania pelletu. Dobrze będzie zmniejszyć intensywność nadmuchu lub delikatnie zwiększyć ilość podawanego opału. Jeśli komora spalania jest sucha i nie zauważyliśmy żadnych niepokojących objawów, najprawdopodobniej regulacja ustawień sterownika nie jest konieczna, a kocioł pracuje właściwie.
Wiesz już, jak ustawić parametry pieca na pellet i poprawnie wyregulować sterownik. W innym artykule podpowiemy Ci, jak właściwie ustawić piec co na drewno i węgiel. Wskażemy też, jak ustawić piec na ekogroszek. A może zainteresuje Cię, ile waży panel fotowoltaiczny lub jak dobrać piec co na drewno i węgiel?