Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet?

Zalety ogrzewania domu pelletem

Można powiedzieć, że ogrzewanie pelletem to najlepszy sposób na wykorzystanie odpadów drzewnych. Wprawdzie można wytwarzać pellet również ze słomy i innej biomasy, jednak w przemyśle drzewnym tartaki wytwarzają ogromne ilości trocin i wiórów, które można z pożytkiem zagospodarować. Poza wkładem w ochronę środowiska, ogrzewanie pelletem jest tańsze i daje niezależność od paliw kopalnych jak gaz, węgiel i olej opałowy. Do zalet można zaliczyć:

Pozyskanie z odnawialnych źródeł

Drewno, słoma albo trawa (z czego robi się pellet) są dostępne niemal za progiem każdego domu. Wytwarzanie pelletu związane jest ze znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na energię, niż w przypadku paliw kopalnych. Odnawialne zasoby drewna opałowego zapewniają wysoką podaż pelletu.

Paliwo przyjazne dla środowiska

Spalanie pelletu uwalnia wprawdzie pewną ilość dwutlenku węgla, ale wcześniej był on absorbowany przez drzewa, które rosły i wydzielały tlen. Pod względem emisji CO2 ogrzewanie pelletem jest prawie neutralne.

Ceny niezależne od światowych cen surowców kopalnych

Ceny drewna opałowego rosną w ostatnich latach, jednaj nie w takim stopniu jak ceny gazu i ropy naftowej. Podaż trocin i innych odpadów przemysłu drzewnego nie zależy od polityki i spekulacji na światowych rynkach.

Możliwość kombinacji z innymi źródłami ciepła

Przejście na ogrzewanie pelletowe nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z wykorzystania energii solarnej albo geotermicznej. Wiedząc, ile kosztują solary na wodę, można zainstalować podgrzewanie wody użytkowej przy pomocy energii słonecznej, a pomieszczeń piecem na pellet. Inną kombinacją jest wspomaganie pompy ciepła albo ogrzewania elektrycznego spalaniem pelletu.

Wady pieca na pellet

Pomieszczenie na opał

Do zmagazynowania zapasu pelletu potrzebne jest odpowiednie miejsce, najlepiej w pobliżu kotłowni.

Wysokie koszty urządzenia i instalacji

Łączna cena całej instalacji grzewczej na pellet jest przeważnie wyższa niż instalacji gazowej albo olejowej. Korzyść polega na tym, że przy porównywalnym komforcie zautomatyzowanego działania urządzeń grzewczych, pellet jest zarówno tańszy, jak i bardziej ekologiczny.

Konserwacja i usuwanie popiołu

Nawet jeśli przy spalaniu tony pelletu powstaje zaledwie kilka kilogramów popiołu, to jednak co pewien czas trzeba palenisko oczyścić i popiół wybrać. Najbardziej komfortową metodą jest zastosowanie specjalnego odkurzacza. Poza tym okresowego czyszczenia wymaga również tygiel do spalania pelletu, a także pojemnik na pellet.

O tym, czy przeważą zalety, czy wady ogrzewania pelletowego decyduje stan budynku, roczne zapotrzebowanie na energię cieplną oraz dostępność tego paliwa w najbliższej okolicy.

Polecane piece na pellet - ranking urządzeń i producentów

Polecane przez użytkowników modele pieców na pellet i ich opinie pozwalają stworzyć swego rodzaju ranking urządzeń grzewczych i producentów.

Kostrzewa

Pionier w dziedzinie produkcji automatycznych kotłów na pellet. Wkład ceramiczny zdecydowanie zwiększa efektywność pieca. Sterownik zapewnia stałą kontrolę pracy palnika i ustawionych parametrów. Funkcja samooczyszczenia pozwala na skuteczne usuwanie osadu z rusztu palnika.

 • Mini Bio Luxury – cena od 16000 zł
 • Twin Bio Luxury – cena od 18700 zł
 • Mini Matic – cena od 23000 zł.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Rakoczy

Kocioł na pellet wyposażony w system czujników, który prowadzi proces spalania w zależności od parametrów paliwa. Zapewnia automatyczną regulację spalania i optymalną sprawność dla różnych rodzajów pelletu. Ceramiczna grzałka zapewnia efektywne, automatyczne rozpalanie kotła. Wbudowany mechanizm czyści palnik ze spieków i popiołu. Nowoczesny sterownik odpowiada za płynną i optymalną pracę kotła.

 • Firemax 15 kW – cena 18300 zł
 • Cortina Pellet 14 kW – cena 21900 zł
 • Duo 17 kW – cena 36000 zł.

Defro

Ceramiczne elementy w komorze spalania dają dużą efektywność i małą ilość zanieczyszczeń. Proces spalania jest regulowany i kontrolowany przy pomocy nowoczesnego sterownika.

 • Komfort Eko LUX – cena od 14000 zł
 • Defro Alfa II – cena od 26000 zł
 • Defro Bio Slim – cena od 19000 zł.

Lazar

Nowoczesne kotły z modulowaną mocą i automatycznym rozpalaniem i wygaszaniem. Są wyposażone w regulację pogodową, automatyczne czyszczenie oraz sterowanie. Producent wykorzystuje ceramiczne elementy oraz komfortowe podawanie paliwa.

 • HKS LAZAR SmartFire 11 kW – cena od 18000 zł
 • HKS LAZAR SmartFire Compact – cena od 16500 zł
 • HKS LAZAR SmartFire 15kW – cena od 18000 zł.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piecach na pellet.

Jaki piec na pellet wybrać?

Na pytanie, jaki piec na pellet polecacie, można odpowiedzieć, że najlepszy jest taki, który działa w sposób zautomatyzowany i ekonomiczny. Nowoczesne kotły na pellet są wyposażone w szereg urządzeń dodatkowych, które umożliwiają automatyczne działanie prawie na poziomie kotłów gazowych. Sterownik połączony z czujnikami, zaworami i siłownikami zapewnia utrzymanie nastawionej temperatury w pomieszczeniach oraz temperatury wody użytkowej. Sygnalizowany jest poziom paliwa w zbiorniku i zapełnienie popielnika. Kontrola i sterowanie piecem na pellet jest możliwe zdalnie, na przykład przy użyciu smartfona.

Piec na pellet powinien być dobrany odpowiednio do potrzeb i wymagań. Istotnym parametrem jest moc kotła, którą trzeba dostosować do powierzchni ogrzewanego budynku. Zbyt duża moc grzewcza urządzenia powoduje zbędne zużycie pelletu oraz większą emisję spalin do atmosfery. Piec powinien pracować przez większą część sezonu z mocą nominalną, która jest niższa od maksymalnej. Osiąga wtedy większą sprawność i daje oszczędność paliwa. Szeroki wybór modeli pozwala na odpowiednie wykorzystanie dostępnego miejsca. W ofercie producentów dostępne są również kotły o wymiarach niestandardowych, na przykład bardzo wąskich.

ikona podziel się Przekaż dalej