Biomasa - podstawowe informacje

Biomasa - rodzaje

Chociaż najbardziej znanym paliwem uzyskiwanym z biomasy jest pellet drzewny, wyróżniamy kilka rodzajów tego paliwa. Na samym początku warto zaznaczyć czym w ogóle jest pellet, a także w jaki sposób powstaje.

Pellet jest materiałem przeznaczonym do spalania, który uzyskuje się w wyniku sprasowania pod wpływem wysokiego ciśnienia. W ten sposób uzyskuje się granulat o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów. Pod wpływem procesu pasowania, surowiec zostaje pozbawiony maksymalnej ilości wilgoci. To właśnie dzięki temu pellet jest paliwem o szybkim zapłonie, a także efektownym spalaniu. Poziom wilgotności granulatu jest niższy niż w odpowiednio sezonowanym drewnie opałowym.

Ze względu na rodzaj biomasy, wyróżniamy różne typy pelletu. Producenci uzyskują pellet słonecznikowy, drzewny, zbożowy, a nawet wyprodukowany z trawy. Wśród kotłów na biomasę o niskiej emisji zanieczyszczeń wyróżniamy zatem kotły na słomę w postaci pelletu, jak i również kotły przeznaczone do przemysłowego spalania. Te ostatnie w procesie spalania wykorzystują specjalny pellet zawierający w swoim składzie związki odpowiedzialne na spiekanie żaru. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat ogrzewania domu, również jeśli chodzi o inne źródła energii.

Ponadto wymieniamy poszczególne klasy pelletu, dzięki którym możemy szybko ocenić ich jakość, wartość energetyczną, a także procent pozostawianego popiołu:

  • pellet klasy A1 - pellet najwyższej klasy dedykowany kotłom w pełni zautomatyzowanym,
  • pellet klasy A2 - pellet niższej klasy, który stosuje się najczęściej w niedużych kotłach z podajnikiem automatycznym,
  • pellet bezklasowy, zwany energetycznym - wykorzystywany jest w branży przemysłowej oraz elektrowniach.

Biomasa - zalety i wady

Biomasa stosowana jako paliwo posiada wiele cennych zalet. Jest to produkt powstający w wyniku obróbki odpadu drzewnego lub roślinnego. Można zatem powiedzieć, że pellet jest produktem pochodnym rolnictwa, przemysłu drzewnego, a także wielu innych branż. Poprzez minimalną emisję substancji smolistych oraz pozostałych zanieczyszczeń pellet jest uznany za najbardziej ekologiczny typ paliwa stałego. Niski odpad powstający w procesie spalania może być potraktowany jako naturalny sposób na użyźnienie gleby.

W porównaniu do drewna opałowego pellet rozpala się zdecydowanie szybciej, przez co w krótkim czasie uzyskuje się wysoką temperaturę. Kolejną korzyścią jest brak problemu z przechowywaniem tego rodzaju opału. Biomasa jest pakowana w 15- lub 20-kilogramowych foliowych workach. Dlatego transportowanie oraz magazynowanie bez dodatkowych zanieczyszczeń jest możliwe.

Jedynym minusem, z jakim możemy spotkać się w przypadku kotłów na słomę, jest duża objętość surowca. Nie każdy może pozwolić sobie na przechowywanie biomasy o tak dużej objętości. Sprawdź także porady na temat ogrzewania w domu jednorodzinnym.

Kotły na biomasę

Kocioł na biomasę - sposób działania

Kotły na biomasę wyróżniają się głównie tym, że są one całkowicie lub w dużej mierze bezobsługowe. Kocioł na biomasę, który wymaga nadzoru użytkownika, wyposażony jest w podajnik dostosowany do określonego pelletu, najczęściej drzewnego. Innowacyjne urządzenia są obecnie całkowicie bezobsługowe. Tego typu piec na pellet wyposażony jest w system odpowiedzialny za rozpalanie płomienia, jego kontrolę, a także wygaszanie.

Pamiętajmy o tym, by dopasować rodzaj kotła do typu spalanego pelletu. Kotły na biomasę mogą być retortowe. W ten sposób spalana jest nie tylko biomasa, ale i również inne paliwa. Do nich najczęściej zalicza się ekogroszek bądź drewno opałowe. W przypadku spalania dodatkowego paliwa wyróżniającego się większymi rozmiarami w konstrukcji kotła znajduje się jeszcze jedno palenisko. Taki palnik będzie wymagał ręcznej obsługi, ponieważ bryły węgla lub drewna są zbyt duże, by mogły współpracować z podajnikiem elektrycznym.

Kocioł na biomasę powinien posiadać dostosowany palnik do rodzaju spalanego pelletu. Wyróżnia się między innymi palniki wyposażone w specjalny element, który jest odpowiedzialny za podawanie oraz dozowanie odpowiedniej ilości paliwa. Innym rodzajem palników są palniki narzutowe.

Całkowita automatyzacja pozwala nawet na bezobsługowe czyszczenie palnika, a także usuwanie popiołu.

Jeżeli zdecydujemy się na połączenie kotła na pellet wraz z kotłem opalanym innym paliwem, warto zdecydować się na specjalny bufor. Jest to tak zwany zbiornik akumulacyjny. Zbiornik w takim przypadku współpracuje z zaworem mieszającym. Dzięki temu utrzymanie zadanej temperatury jest bezproblemowe.

Kotły na pellet - wygoda użytkowania

Kocioł na biomasę wyróżnia się głównie tym, że jest niemalże lub całkowicie bezobsługowy. Jedynym zadaniem użytkownika jest dokładanie pelletu do zbiornika. W całkowicie zautomatyzowanych kotłach odbywa się to nawet raz na tydzień. Oczywiście należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu oraz serwisowaniu. Jednak pod tym względem kotły na biomasę w niczym nie różnią się od tradycyjnych kotłów centralnego ogrzewania.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że przechowywanie pelletu nie przyczynia się do powstawania dodatkowych zanieczyszczeń. Dlatego można go przechowywać w niemalże każdym pomieszczeniu. Sprawdź także w tym artykule, jaki piec centralnego ogrzewania wybrać.

Kotły opalane biomasą - rodzaje

Kotły na biomasę z górnym spalaniem

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Kotły na pellet z górnym spalaniem ze względu na ręczną obsługę są bardzo tanie. Im więcej powietrza dostanie się do palnika, tym spalanie uzyska większą moc. Kocioł na biomasę tego typu wyróżnia się tym, że rozpala się całe paliwo znajdujące się na ruszcie. Właśnie z tego powodu, mówi się o spalinach przechodzących przez cały zasypany opał.

Kotły na pellet z dolnym spalaniem

Kocioł na biomasę z dolnym spalaniem jest zdecydowanie bezpieczniejszy od swojego poprzednika. Ponieważ spalane na ruszcie paliwo wydziela spaliny, które automatycznie przedostają się do kanału spalinowego. Kotły opalane biomasą tego typu są zdecydowanie efektywniejsze od kotłów z górnym spalaniem. Górne części paliwa znajdującego się na ruszcie są sukcesywnie podgrzewane. Dzięki czemu nie ma problemu z przypadkowym wygaszaniem paleniska.

Kotły parowe na biomasę

Kotły parowe na biomasę są innowacyjnym rozwiązaniem, dzięki czemu urządzenie jest w pełni zautomatyzowane. Najczęściej taki kocioł w swoim wyposażeniu posiada ruchomy ruszt. Są to kotły, które nie wymagają ręcznej obsługi. Dostępne są modele z podajnikiem automatycznym, jak i również systemem odpowiedzialnym za usuwanie spalin oraz popiołu. Zastosowana automatyka odpowiada za odsalanie. W ten sposób kotły parowe na biomasę są jeszcze lepiej chronione przed powstawaniem korozji.

Wybierając kocioł parowy, należy zwrócić uwagę na rodzaj spalanej biomasy. Ponieważ występują kotły parowe na biomasę o niskiej oraz podwyższonej wilgotności. A może interesuje cię także porady, jeśli chodzi o piec na pellet?

Kocioł fluidalny na biomasę

Kocioł fluidalny na biomasę jest jednym z typów kotłów parowych. Urządzenie służy do wytwarzania gorącej wody bądź pary wodnej. W tym celu zachodzi zjawisko fluidyzacji. Proces ten polega na bardzo szybkim podrywaniu cząsteczek, która jest taka sama, jak ich prędkość grawitacyjnego opadania. W ten sposób tworzy się zawiesina. Kocioł fluidalny na biomasę utrzymuje temperaturę spalania do 950 stopni Celsjusza. W budowie tego kotła kluczową rolę odgrywa ruszt. Ponieważ właśnie pod nim dochodzi do kumulacji powietrza. Jest to element odpowiedzialny za wywołanie procesu fluidyzacji.

Dlaczego kocioł fluidalny na biomasę znajduje aprobatę wśród specjalistów? Wyróżnia się on przede wszystkim prostą obsługą. Dodatkowo dochodzi do znaczącego zniwelowania gazów cieplarnianych. Natomiast powstający odpad może być jeszcze wykorzystany w inny sposób. Wśród kotłów fluidalnych wymienia się między innymi kotły atmosferyczne i ciśnieniowe.

Kotły ogrzewane biomasą to świetne rozwiazanie. Są bardziej ekologiczne i dobrze się sprawdzają, a pellet nie jest szczególnie drogi.
Kotły na biomasę - ceny, rodzaje, polecane modele, koszty ogrzewania biomasą

Kotły na biomasę - polecane modele

Kocioł stałopalny C.O. TERMO-TECH PELL NIUL

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Kocioł na biomasę SAS

Kocioł charakteryzujący się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Ma dużą moc (zakres mocy od 5,4 do 18 kW co wystarcza na ogrzanie domu o powierzchni do 180 m2), jest tani w ekspoatacji i wyposażony w inteligentny sterownik samodzielnie dobierający parametry pracy. To oszczędza naprawdę dużo czasu. Model jest wyposażony w sterownik obsługujący 3 pompy: C.O, C.W.U. oraz pompę dodatkową.

Kocioł stałopalny Termo-Tech Pell Niul wykonany jest z atestowanej stali kotłowej o grubości 6 mm. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca (jego wymiary to 925x1170x1148 mm). Kocioł daje tez możliwość podłączenia regulatora pokojowego i modułu GSM Spider, jak również zaworu mieszającego za pomocą modułu zaworu Aligator.

Jego cena to około 8500 zł (sprawdź ofertę w ramce po prawej stronie).

Polecanym modelem kotła na biomasę jest SAS AGRO-ECO. Może być w nim spalana biomasa w postaci pelletu zbożowego lub pestek owoców. Tego typu kocioł na pellet wyposażony jest również w ruszt zastępczy, przeznaczony do spalania drewna opałowego. Model ten pozwala na swobodne ogrzanie budynku o powierzchni do 220 metrów kwadratowych. Jest to piec na pellet z podajnikiem automatycznym. Na wyposażeniu znajdują się również ceramiczne panele, dzięki którym spalanie ziaren jest jeszcze bardziej efektywne.

Kotły na pellet NIBE-BIAWAR

Innym rekomendowanym modelem jest kocioł Pellux 200, który może być wykorzystywany do ogrzewania zarówno budynków mieszkalnych, jak i również pensjonatów. Kocioł wyposażony jest w system bezobsługowego usuwania sadzy. Dzięki czujnikom kontrolującym temperaturę panującą na zewnątrz, komputer automatycznie dostosowuje temperaturę na kotle.

Kotły opalane biomasą Mora

Wysokiej jakości modelem jest D14P z podajnikiem automatycznym o budowie ślimakowej. Może być w nim spalana biomasa w postaci pelletu. Jest to kocioł wysoce zautomatyzowany, który w swoim wyposażeniu posiada sterowniki odpowiedzialne między innymi za automatyczne wygaszanie kotła oraz usuwanie popiołu.

Kotły opalane biomasą - koszty i opinie

Biomasa i kotły opalane tego rodzaju paliwem są polecane ze względu na tanie ogrzewanie. Warto porównać roczny koszt ogrzewania w procesie spalania biomasy oraz innych rodzajów paliw:

  • Piec na pellet - ok. 2400 zł rocznie na ogrzanie budynku o powierzchni 160 m2
  • Węgiel - ok. 3600 zł rocznie na ogrzanie budynku o powierzchni 160 m2
  • Olej opałowy - ok. 8000 zł rocznie na ogrzanie budynku o powierzchni 160 m2.
  • Gaz ziemny - ok. 5000 zł rocznie na ogrzanie budynku o powierzchni 160 m2.

Jak widać, piec na pellet to sposób na tanie ogrzewanie. Do ekonomicznej korzyści dołącza się spalanie o niskiej emisji gazów cieplarnianych. Sposób spalania biomasy jest w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu niska cena oraz wygoda użytkowania przemawiają za instalacją kotła na pellet. Jedynym minusem, jest wysoki koszt inwestycji. Sama cena kotła na pellet zaczyna się już od 7000 złotych, sięgając nawet kilkunastu tys. złotych. Jednak przy tak niskich kosztach rocznego ogrzewania, następuje bardzo szybko zwrot.

ikona podziel się Przekaż dalej