Krzywa grzewcza - co to jest?

Krzywa grzania jest wytyczną ustawień temperatury grzania względem temperatury panującej poza budynkiem. Jeszcze kilkanaście lat temu, przy tradycyjnych kotłach grzewczych, korzystaliśmy z tzw. “tabeli palacza”, która pozwalała na ustawienie optymalnej temperatury wewnątrz budynku. Dzisiaj jednak mamy do czynienia ze zautomatyzowanymi kotłami, dzięki czemu nasze zadanie ogranicza się jedynie do ustawienia w programatorach odpowiednich parametrów. Jednym z takich elementów jest właśnie krzywa temperaturowa.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób przedstawia się krzywa grzania, warto zwrócić uwagę na wykres. Przedstawia on dwie osie, przy czym na poziomej oznaczone są temperatury panujące na zewnątrz budynku, natomiast na osi pionowej znajduje się skala pokazująca temperaturę zasilania instalacji grzewczej. Wykres przedstawia przynajmniej kilka krzywych, spośród których powinniśmy wybrać tą, która będzie odpowiadać naszym preferencjom, jeżeli chodzi o optymalną temperaturę panujacą w domu. Jednak wykres pokazuje również nachylenie krzywej. Im nachylenie jest większe, tym możemy liczyć na wyższą temperaturę w pomieszczeniach.

Krzywa temperaturowa - na jakie parametry należy zwracać uwagę?

Wykres, a także nachylenie krzywych jest bardzo istotną pomocą w ustaleniu krzywej grzania. Jednak pamiętajmy, że na ostateczne ustawienia mają wpływ różne elementy. Do nich zalicza się chociażby nasze subiektywne uczucie komfortu cieplnego. Dla każdego z domowników może to oznaczać zupełnie inny próg. Nie bez znaczenia jest również stan budynku, a także jego stopień izolacji termicznej. Warto dowiedzieć się, czy i na jakim poziomie występują straty ciepła.

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest moc kotła grzewczego, a także jego sprawność. Krzywa temperaturowa musi być dostosowana do wydajności pieca. Im bardziej kocioł będzie zautomatyzowany, tym wyższą temperaturę uzyskamy przy niższych kosztach ogrzewania. Ustawienia sterownika nie dopuszczają do wychłodzenia pomieszczeń, co przekłada się na niskie straty ciepła, a w konsekwencji na oszczędność w rachunkach za ogrzewanie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o kosztach ogrzewania domu.

Ekonomiczne ustawienie pieca kondensacyjnego

Jeżeli interesuje nas ekonomiczne ustawienie kotła kondensacyjnego, to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty. Musimy przede wszystkim zapewnić odpowiednie warunki cieplne, a także uzyskać jak największą sprawność urządzenia grzewczego. To jest naturalne, że jeżeli odczuwamy dyskomfort z powodu zimna, to chcemy podwyższyć temperaturę ogrzewania. Właśnie korzystając z wykresu, patrząc na optymalne nachylenie krzywej przy panującej konkretnej temperaturze na zewnątrz, będziemy mogli uzyskać optymalną temperaturę w domu bez konieczności przegrzewania pomieszczenia.

Okazuje się, że zbędne ogrzewanie już o 1 stopień Celsjusza zbyt wysoko, przynosi zwiększenie zużycia paliwa aż o 6 procent. Co oczywiście przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie, a dodatkowo obniżamy sprawność urządzenia. Jak już wcześniej wspomniano, obniżając sprawność kotła grzewczego, możemy liczyć na niższą efektywność ogrzewania. Często, bez posiadania wiedzy, jak ustawić odpowiednio programator na kotle dla grzejników oraz dla ogrzewania podłogowego, doprowadzamy do zbędnego przegrzewania pomieszczeń. Wtedy niestety ekonomiczne ustawienie pieca kondensacyjnego nie jest możliwe.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Jak ustawić krzywą grzewczą dla grzejników i dla ogrzewania podłogowego?

Jeżeli interesuje nas to, jak ustawić krzywą grzewczą dla grzejników i dla ogrzewania podłogowego, warto zdecydować się na regulatory pogodowe. Pozwalają one na regularny pomiar temperatury panującej na zewnątrz budynku. Dzięki nim dowiemy się, jak ustawić optymalną temperaturę wody grzewczej. Natomiast w przypadku regulatorów pokojowych, informują nas o komforcie cieplnym panującym wewnątrz budynku.

Warto zastanowić się nad połączenie regulatorów pokojowych z pogodowymi. Dzięki nim możliwe jest ustawienie krzywej grzewczej dla grzejników. Mając możliwość monitorowania temperatury panującej w domu, ponosimy zdecydowanie niższe ryzyko przegrzewania. Odpowiednio ustawiona krzywa grzania przełoży się ostatecznie na dużo niższe rachunki za ogrzewanie. Podłogówka jest systemem, który może powodować jeszcze więcej zamieszania w przypadku ustawienia krzywej grzewczej. Ponieważ dla ogrzewania podłogowego krzywa temperaturowa wyróżnia się zazwyczaj niskim nachyleniem.

To oznacza, że podłogówka zdecydowanie sprawniej funkcjonuje przy niższych temperaturach. Istotna jest nie tylko temperatura zasilania, ale również wartość, jaka panuje dla powrotu. Krzywa grzania umieszczona na wykresie dla podłogówki, powinna mieścić się w przedziale od 0,2 do 0,6. Wtedy rzeczywiście podłogówka działa najefektywniej, przy jednoczesnym najniższym nakładzie kosztów na ogrzewanie domu.

Krzywa grzewcza przy kotłach marki Vaillant i Junkers

Już wiemy, czym dokładnie jest krzywa grzewcza. Ponadto wiemy, że podłogówka będzie wymagała nieco innych ustawień w porównaniu do grzejników. Pamiętajmy, aby takie ustawienia starać się stosować w każdego rodzaju kotłach. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się ogrzewanie gazowe Vaillant lub Junkers, jak i również pompy ciepła Vaillant. Oczywiście kotły Vaillant są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu po zrozumieniu istoty krzywej grzewczej, dokonanie ustawień na programatorach, nie powinno stanowić problemu.

Ciekawym urządzeniem jest regulator pogodowy marki Junkers, który oczywiście wskazuje nam na temperaturę panującą na zewnątrz. Jednak oprócz tego urządzenia często posiadają wbudowany programator tygodniowy. Regulator pogodowy Junkers pozwala na regulowanie do 4 obiegów c.o., a także do 2 obiektów ciepłej wody użytkowej. Wyświetlacz graficzny ułatwia dokonywanie odczytu, a także nanoszenie ewentualnych poprawek.

ikona podziel się Przekaż dalej