Ogrzewanie pelletem

Czym tak naprawdę jest pellet, a także czy jego zużycie jest opłacalne? Dobrze jest zacząć od tego, dlaczego w ogóle zalicza się do grupy biopaliw. Tak naprawdę pellet to nic innego, jak pozostałości powstałe przy obróbce drewna. Do nich zaliczają się zrębki, trociny, a także wióry. Chociaż można się spotkać również z pelletem, który pozyskuje się w branży rolniczej. Taki pellet jest wtedy wyprodukowany ze słomy, biomasy, a nawet łusek słonecznika.

Biopaliwo wcześniej podlega sprasowaniu pod wpływem wysokiego ciśnienia. W wyniku czego powstają nieduże kawałki w kształcie walca, które osiągają maksymalnie do 3 cm długości. Ogrzewanie pelletem jest możliwe jest nie tylko przy pomocy kotła, ale również posiadając w domu kominek lub piec. Zaletą tego biopaliwa jest przede wszystkim niski odsetek popiołu, który wynosi do kilku kilogramów przy spaleniu jednej tony pelletu.

Na ile starcza tona pelletu?

Chcąc obliczyć, na ile starcza tona pelletu, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Najważniejszym z nich jest oczywiście powierzchnia domu, który chcemy ogrzać. Nie zapominajmy także o wydajności kotła lub kominka. Kolejnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy obliczyć na ile starcza tona pelletu, jest izolacja domu. Każdy budynek posiada tzw. mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Im jest ich mniej, tym będzie mniejsze zużycie paliwa przeznaczonego do ogrzewania domu.

Na podstawie kalkulatorów, możemy zobaczyć, ile wynosi średnie spalanie pelletem, jeżeli dysponujemy toną tego biopaliwa. Sezon grzewczy w domu jednorodzinnym o powierzchni około 100 metrów kwadratowych będzie oznaczać zużycie jednej tony pelletu w ciągu około 10 tygodni. Oczywiście są to dane bardzo szacunkowe, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki kocioł lub piec posiadamy, a także jaką temperaturę chcemy uzyskać w pomieszczeniach. Przyjmuje się jednak, że średnie spalanie 30 kg pelletu wynosi od 2 do 3 dni.

Jak obliczyć, ile kosztuje ogrzewanie na zimę?

Następne pytanie, jakie bardzo często się pojawia dotyczy tego, ile potrzeba pelletu na cały sezon grzewczy, a także na cały rok. Na forum internetowym znajdziemy różne odpowiedzi. Jednak najlepiej sprawdzą nam się wytyczne, wiedząc jaki dokładnie mamy kocioł, a także jaka jest jego wydajność. W takim przypadku okaże się pomocna tabela, która wskazuje, jakie jest zużycie pelletu na rok względem mocy kotła.

Zużycie pelletu na rok względem mocy kotła

Moc kotła na pellet

Średnie spalanie pelletu na rok

10 kW

Od 2 do 3 ton

15 kW

Od 4 do 5 ton

20 kW

Od 5 do 6 ton

22 kW

Od 6 do 7 ton

24 kW

Od 7 do 8 ton

30 kW

Od 9 do 10 ton

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Jeżeli interesuje nas również to, ile wynosi średnie spalanie na miesiąc, jeżeli mamy sezon grzewczy, to również możemy to łatwo obliczyć. Jeżeli przyjmiemy, że w ciągu doby na zimę spalamy nieco więcej niż jeden worek z pelletem, to takich worków musimy przygotować przynajmniej 30. Oczywiście jest to optymistyczne wyliczenie, ponieważ jeden worek obejmuje 15 kilogramów pelletu.

Najczęściej jednorodzinny dom, który jest dobrze izolowany potrzebować będzie ok. 20 kilogramów na dobę. Łatwo jest zatem wyliczyć, iż potrzebujemy około 600 kilogramów biopaliwa na miesiąc w zimę. W przypadku, gdy dom nie jest dobrze izolowany, to wtedy spalanie będzie dużo wyższe. Średnio sezon grzewczy trwa od 5 do 6 miesięcy, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Jednak można przyjąć, że nieduży i nowy dom, będzie potrzebował ok. 3,5 tony na okres zimowy, aby utrzymać zadowalającą temperaturę.

Wiedząc już, ile potrzeba pelletu na zimę, warto sprawdzić jeszcze, jaką ilość pelletu należy przygotować w sezonie letnim. Również możemy posilić się informacjami znalezionymi na forum internetowym. Jednak opalanie w sezonie letnim jest uzależnione od tych samych czynników, na które zwracaliśmy uwagę w sezonie grzewczym. Tutaj oczywiście niezwykle ważną rolę odgrywają czynniki atmosferyczne. Jednak średnie spalanie wynosi około 3 kilogramów pelletu na dobę. Sprawdź także ten artykuł na temat ceny pelletu a jego wartości opałowej.

Ile kosztuje opalanie pelletem?

Wiedząc już ile potrzeba pelletu na rok, aby ocieplić jednorodzinny dom o średniej powierzchni, możemy również sprawdzi, czy spalanie tym biopaliwem będzie bardzo drogie. Worek zawierający w sobie 15 kg pelletu kosztuje od 20 do 25 zł. Wyliczając, że kocioł spala na miesiąc około 40 worków, to otrzymamy kwotę od 800 do 1000 złotych miesięcznie. Natomiast przeliczając, że w ciągu roku kocioł spala średnio 5 ton pelletu, to ogrzewanie kosztuje od 6700 do 8400 złotych. Jednak mowa jest tutaj już kotle o mocy 20 kW, którego opalanie dedykuje się do domówu o powierzchni ok. 170 metrów kwadratowych.

Czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne?

Jeżeli dopiero stoimy przed wyborem rodzaju ogrzewania, możemy zastanawiać się właśnie, czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne. Ponadto czasami chcemy dowiedzieć się, jak ustawić piec gazowy ekonomicznie, aby rachunki w sezonie grzewczym były jak najniższe. Pamiętajmy o tym, że opalanie pelletem wiąże się z koniecznością magazynowania biopaliwa. Każdy worek zajmuje konkretną objętość, przez co nie każdy może pozwolić sobie na tego typu ogrzewanie. Dlatego właśnie pojawia się często pytanie na forum internetowym, czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne.

Patrząc na informacje z forum internetowego, a także czerpiąc wiedzę ze stron producentów, wiemy iż kocioł kondensacyjny działa w oparciu o urządzenie elektromagnetyczne. Jest to sposób na ciepło, przy którym opalanie biopaliwa nie jest konieczne. Ponadto miesiąc grzewczy nie będzie odczuwalny dla naszego portfela. Patrząc na to, czy opłaca się ogrzewanie indukcyjne, warto mieć na uwadze, że rok korzystania z tego typu kotła w domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, kosztuje ok. 3300 złotych. W związku z tym za miesiąc średnio zapłacimy ok. 275 złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły