Piece na pellet - najważniejsze informacje

Pellet i piece na pellet- charakterystyka

Pellet to słowo pochodzące z języka angielskiego oznaczające materiał opałowy produkowany z różnych odpadów drzewnych, jak między innymi trociny, zrębki czy wióry. Biomasa ta sprasowana jest pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia i występuje w postaci walców o niedużych rozmiarach. Średnica tych walców wynosi od 6 mm do 25 mm, a ich długość wynosi do kilku centymetrów.

Ogrzewanie peletem zagwarantuje wysoką efektywność energetyczną i jest ekologicznym rozwiązaniem, gdyż wiąże się z niskimi wskaźnikami emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dobre opinie o piecach na pellet wiążą się także z tym, że sporo kotłów na pellet spełnia restrykcyjne wymagania energetyczno emisyjne klasy 5, czyli najwyższej. Ponadto coraz więcej takich kotłów otrzymuje prestiżowy europejski certyfikat Ecodesign. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotle na pellet.

Kotły na biomasę - zastosowanie

Pellet drzewny najczęściej stosowany jest w kotłach z automatycznym podajnikiem. Dzięki temu ogrzewanie peletem jest wygodnym rozwiązaniem. Sprawia to, że piec z podajnikiem na biomasę ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Takie kotły na paliwo stałe, jakim jest pellet to także dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą często rozpalać pieca i dokładać drewna. Jednorazowy zasyp pelletu prawia, że takie kotły na biomasę będą działać przez kilkanaście godzin, a nad całym procesem spalania czuwa w tych urządzeniach elektronika.

Kocioł na pellet to dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie posiadają dostępu do gazu ziemnego i biorąc pod uwagę koszty, decydują się na ogrzewanie na paliwo stałe inne niż węgiel kamienny. Kocioł na pellet jest także dobrym rozwiązaniem dla tych użytkowników, którzy mają możliwość wygospodarowania pomieszczenia na kotłownię, o wymiarach minimum 2 m x 3 m.

Zwykle kotły na biomasę posiadają fabrycznie zamontowany zasobnik paliwa. W takim zasobniku mieści się zapas pelletu na 3-4 dni. To kolejna zaleta tego rozwiązania, która sprawia, że opinie o piecach na pellet jakie możemy przeczytać na jednym forum internetowym są bardzo dobre. Dostępne są także w sprzedaży kotły na biomasę z większymi zasobnikami, możemy także zainstalować dodatkowy zasobnik. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku, gdy w kotłowni nie ma dostatecznie dużo miejsca, jest piec z podajnikiem pneumatycznym, który transportuje pellet na dużą odległość. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piecach na pellet.

Polecane modele pieców na pellet

Kocioł stałopalny C.O. TERMO-TECH PELL NIUL

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

Kocioł charakteryzujący się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Ma dużą moc (zakres mocy od 5,4 do 18 kW co wystarcza na ogrzanie domu o powierzchni do 180 m2), jest tani w ekspoatacji i wyposażony w inteligentny sterownik samodzielnie dobierający parametry pracy. To oszczędza naprawdę dużo czasu. Model jest wyposażony w sterownik obsługujący 3 pompy: C.O, C.W.U. oraz pompę dodatkową.

Kocioł stałopalny Termo-Tech Pell Niul wykonany jest z atestowanej stali kotłowej o grubości 6 mm. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca (jego wymiary to 925x1170x1148 mm). Kocioł daje tez możliwość podłączenia regulatora pokojowego i modułu GSM Spider, jak również zaworu mieszającego za pomocą modułu zaworu Aligator.

Jego cena to około 8500 zł (sprawdź ofertę w ramce po prawej stronie).

Kostrzewa kocioł Mini Bio 10 kW

Kostrzewa kocioł Mini Bio 10 kW jest najmniejszym kotłem na pellet dostępnym w sprzedaży. Dużą zaletą tego urządzenia jest to, że posiada on zbiornik, który umieszczony jest na wymienniku kotła w ten sposób, aby nie zajmował dodatkowego miejsca w kotłowni. Można w nim spalać pellet oraz owies, jest bardzo prosty w obsłudze. Posiada automatyczny start palnika oraz kontrolę płomienia przy pomocy fotokomórki, automatyczną modulację mocy palnika oraz automatyczne czyszczenie wymiennika i palnika.

Jest to stalowy kocioł stojący jednofunkcyjny na biopaliwa stałe o mocy nominalnej 10 kW. Posiada on palnik wrzutkowy i podajnik ślimakowy. Zaopatrzono go w zasobnik i podajnik paliwa. Przeznaczony jest do instalacji wodnych centralnego ogrzewania. Posiada sterowanie pompą centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz temperatury pomieszczenia. Sprawdzi się do ogrzewania domów mieszkalnych o powierzchni do 120 m2. Jego zasobnik paliwa ma pojemność 230 dm3, a sprawność przekracza 92%. Cena tego kotła wynosi ok. 7499 zł.

Kocioł SAS Multi 1.5 17 kW

Kocioł SAS Multi 1.5 17 kW posiada palenisko zastępcze w postaci dodatkowego rusztu wodnego. Charakteryzuje się pionowym układem kaset wymiennika ciepła i automatyczną pracą kotła. Zaopatrzony został w trójciągowy układ komór spalinowych, a także w samoczyszczący palnik. Urządzenie to jest prosta w obsłudze i konserwacji, charakteryzuje się niskim poziomem substancji szkodliwych w spalinach. Dodatkowym atutem jest możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jest to kocioł stalowy o mocy nominalnej 17 kW i sprawności nominalnej 85,2% zaopatrzony w podajnik ślimakowy i dodatkową komorę spalania. Urządzenie to przystosowane jest do spalania pelletów, a także drewna opałowego. Rozpalanie odbywa się przy pomocy zapalarki ceramicznej. Palnik zaopatrzony został w palenisko automatyczne, samooczyszczające się. Pellet transportowany jest z zasobnika przy użyciu mechanizmu dwóch ślimaków, które rozdzielone są kanałem przesypowym. Zbiornika paliwa ma pojemność 90 kg, zużycie paliwa w tym kotle to 1,1 kg/h. Cena tego urządzenia wynosi ok. 8165 zł.

Kocioł HKS Lazar SmartFire

Kocioł HKS Lazar SmartFire charakteryzuje się nowoczesną automatyką. Posiada on sterownik z dotykowym wyświetlaczem, palnik wykonany ze stali nierdzewnej. Jego atutami są także kompaktowa konstrukcja, automatyczne oczyszczanie palnika oraz system czyszczenia wymiennika. Do wyboru mamy zasobniki o różnych pojemnościach. Posiada sondę lambdę oraz za dodatkową dopłatą sterowanie przez internet.

Jest to nowoczesny stalowy kocioł o nominalnej mocy cieplnej 15 kW i sprawności nominalnej 91,1%. Przystosowany jest do spalania biomasy w postaci pelletu. Stosuje się go do instalacji wodnych centralnego ogrzewania. Posiada palnik zsypowy oraz podajnik ślimakowy zaopatrzony w śluzę, która zabezpieczająca przed ewentualnym zapłonem paliwa znajdującego się w zasobniku. Zaopatrzony został także w sterownik, który posiada regulację pogodową oraz dotykowy ekran. Kocioł ten posiada wentylator wyciągowy spalin, zawór termostatyczny i wbudowaną pompę obiegową. Koszt tego kotła to ok. 14 452 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kotle na ekogroszek z zasobnikiem?

Ceny pieców na pellet i pelletu jako paliwa

Pellet drzewny można zakupić w workach o masie 15 kg. Kaloryczność pelletu wynosi ok. 18000 MJ/kg. Ceny pelletu to wydatek w granicach od 800 zł do 900 zł za 1 tonę tego paliwa. Pellet dobrej jakości powinien posiadać specjalny certyfikowany znak Din plus umieszczony na jego opakowaniu. Ceny pieców na pellet o mocy 15 kW, czyli takich, którymi bez problemów można ogrzać dom o powierzchni do ok. 150 m2, wynoszą od ok. 10000 zł.

Kotły do centralnego ogrzewania na pellet to rozwiązanie nowoczesne. Są bardzo łatwe w obsłudze, a ich czyszczenie jest bardzo proste. Użytkowanie pieców na biomasę jaką jest pellet jest ekologiczne, gdyż wiąże się ono z bardzo niskimi wskaźnikami emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń do atmosfery. Warto również zwrócić uwagę na to, że ogrzewanie peletem to rozwiązanie, które jest w stanie zagwarantować bardzo wysoką efektywność energetyczną. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o piecach na paliwo stałe.

ikona podziel się Przekaż dalej